Rzecznik dyscyplinarny ściga sędziów odpowiedzialnych za uchwały krytyczne wobec PiS-owskiej KRS

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik nie daruje sędziom z Krakowa i Poznania przyjęcia krytycznych uchwał wobec nowej KRS, ministra sprawiedliwości oraz prezydenta. Radzik w styczniu zażądał od prezesów tych sądów kopii uchwał, protokołów ze zgromadzeń sędziów oraz listy sędziów, którzy byli na zebraniach. Teraz wzywa na przesłuchania sędziów z PoznaniaZastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sądów (z nominacji Zbigniewa Ziobry), Przemysław Radzik, wysłał właśnie wezwania dla poznańskich sędziów. Z naszych informacji wynika, że na przesłuchanie wezwano troje sędziów, w tym prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu (wezwania prezesa nie udało nam się potwierdzić).

 

Rzecznik wzywa sędziów w związku z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym dotyczącym „możliwego przewinienia dyscyplinarnego polegającego na rażącej i oczywistej obrazie przepisów ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych, normujących uprawnienia zgromadzeń ogólnych sędziów apelacji i zgromadzeń ogólnych sędziów okręgu”.

 

Rzecznik bada uchwały, które przyjęły te dwa zgromadzenia, czyli samorząd sędziowski. Chodzi o uchwałę zgromadzenia przedstawicieli apelacji krakowskiej z 12 października 2018r. i uchwałę zgromadzenia ogólnego sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu z 3 stycznia 2019r. Radzik założył, że w ich treści są „niedopuszczalne, przynoszące ujmę godności sędziego stwierdzenia i oceny dotyczące działalności konstytucyjnych organów państwa, w tym prezydenta, KRS i organów władzy publicznej oraz nawołujących sędziów do nieprzestrzegania porządku prawnego”.

 

Z informacji OKO.press wynika, że rzecznik wezwał na przesłuchanie oprócz prezesa poznańskiego sądu, dwoje sędziów, którzy protokołowali zebranie poznańskich sędziów w styczniu 2019 r. Po co?

 

W środowisku sędziów spekuluje się, że Przemysław Radzik chce poznać autorów krytycznych wobec „dobrej zmiany” uchwał.

 

Zamach na samorząd sędziowski

 

Żądanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego to kolejny krok w sprawie tych uchwał. Radzik zajął się nimi w styczniu 2019 r. Sprawę opisaliśmy w OKO.press, opublikowaliśmy też wtedy treść uchwał, za które teraz ściga sędziów rzecznik dyscyplinarny.

 

Radzik w styczniu zażądał od prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie i prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu kopii uchwał, protokołów ze zgromadzeń sędziów oraz listy sędziów, którzy byli na tych zebraniach. Ponadto zażądał informacji kto przygotował te uchwały oraz kto kazał rozesłać je sędziom mailem.

 

Żądanie to oburzyło środowisko sędziów, bo uznali to za zamach na prawa samorządu sędziowskiego.

 

Radzik od prezesów obu sądów nie dostał jednak wszystkich żądanych informacji. Prezesi przekazali mu kopie dokumentów ze zgromadzenia, ale nie podali nazwisk autorów uchwał. Prezes krakowskiego sądu apelacyjnego odpowiedział Radzikowi, że nie posiada informacji kto przygotował krytyczne uchwały. Przekazał też Radzikowi stanowisko krakowskich sędziów, że „członkowie Zgromadzenia wyrazili zdziwienie i oburzenie zainteresowaniem Rzecznika tą sprawą uznając, że stanowią one realizację prawa samorządu sędziowskiego do wyrażania stanowiska w ważnych dla sądownictwa kwestiach”.

 

Obecne żądania Radzika pokazują, że po fali krytyki i braku informacji o autorach krytycznych dla „dobrej zmiany” w sądach uchwałach, rzecznik nie odpuszcza. Nie wiadomo czy będzie chciał ścigać hurtowo wszystkich sędziów, którzy głosowali za uchwałami, czy też tylko ich autorów.

 

Człowiek Ziobry

 

Radzik na funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych został nominowany przez ministra Zbigniewa Ziobrę w ubiegłym roku. Z nominacji Ziobry jest też prezesem Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim. Drugim zastępcą rzecznika jest Michał Lasota, równocześnie prezes Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Obaj, jak pisaliśmy w OKO.press, dzięki decyzji resortu sprawiedliwości orzekają obecnie na delegacji w największym w Polsce sądzie, czyli w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ich delegowaniu do pracy sprzeciwiają się stołeczni sędziowie:

 

Przeczytaj: Ludzie Ziobry: ścigają niezależnych sędziów i szybko awansują do sądu w stolicy

 

Radzik dostał dodatkowe, płatne zajęcie w komisji egzaminującej kandydatów na adwokatów w Poznaniu. Rzecznik ma w swoim życiorysie wyrok dyscyplinarny, związany z jakością jego pracy jako sędziego:

 

Przeczytaj: Przemysław Radzik, rzecznik dyscyplinarny, który ściga innych sędziów, sam miał dyscyplinarkę

 

Z kolei w ubiegłym tygodniu na Twitterze ujawniono, że drugi zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota miał słabe wyniki orzecznicze gdy pracował na delegacji w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Z ujawnionych danych wynika, że w 2017r. Lasota załatwił tam cześć spraw i te sześć spraw zostało uchylonych w apelacji. Zaś w pierwszym półroczu 2018 r. Lasota załatwił 3 sprawy i te 3 sprawy zostały uchylone w apelacji. Czyli miał 100 proc. uchyleń swoich orzeczeń.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

20 lutego 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

29.05.2020

Gorliwość bez nagrody: sędzia Nawacki nie dostanie awansu. Zablokowała go nowa Izba w SN

28.05.2020

Izba Dyscyplinarna bierze się za sędziego Igora Tuleyę. Pozwoli go oskarżyć prokuraturze Ziobry?

28.05.2020

Założyciel Ordo Iuris Aleksander Stępkowski został twarzą Sądu Najwyższego

25.05.2020

Prezydent powoła swojego prezesa SN. Postawił na sędzię Manowską, byłą zastępczynię Ziobry

24.05.2020

Koniec obrad: prezydent Duda będzie miał swojego prezesa SN. Wybierze kolegę Łukasza Piebiaka?

21.05.2020

Ścigają sędziów za podpisanie listu do OBWE w sprawie wyborów prezydenckich

19.05.2020

Trybunał w Strasburgu zbada nielegalne rozwiązanie przez PiS starej KRS

17.05.2020

Tak wycisza emocje nowy „komisarz” Dudy w SN: już pierwszego dnia złamał procedury

12.05.2020

Zaradkiewicz sam sobie zmienił wynik głosowania. Naraża się na zarzuty karne?

12.05.2020

Sędzia SN: Zaradkiewicz łamie prawo. Wybrany na siłę prezes Sądu Najwyższego będzie do podważenia

10.05.2020

„Komisarz” Dudy przerwał obrady zgromadzenia sędziów SN, gdy głosowanie nie było po jego myśli

09.05.2020

Wybory na nowego prezesa SN. „Komisarz” Dudy decyzje podejmuje sam, atmosfera konfrontacyjna

08.05.2020

Ścigają sędziego Żurka za pozwanie „komisarza” Dudy. Rzecznik dyscyplinarny sięga po ustawę kagańcową

08.05.2020

Przed wyborem prezesa apel do sędziów starego SN: zatrzymajcie proces niszczenia Sądu Najwyższego

08.05.2020

Precedensowy pozew przeciwko „komisarzowi” Dudy. Sędzia Żurek: Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN

07.05.2020

Szarża Zaradkiewicza. Chce przejąć pozwy i zabezpieczyć w SN sędziów „dobrej zmiany”

07.05.2020

Prezydent Duda nagle powołał nowych sędziów SN. Dwa dni przed wyborem nowego prezesa SN

06.05.2020

„Komisarz” prezydenta Dudy odmraża pracę Izby Dyscyplinarnej. Mimo jej zawieszenia przez TSUE

06.05.2020

Zaradkiewicz zaczął porządki w SN od dekomunizacji ścian i zarządził: „Złe portrety zdjąć!”

04.05.2020

Murem za Ewą. Prawnicy w obronie prokurator, która chciała śledztwa ws. wyborówWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200