Rzecznik dyscyplinarny ściga sędziów odpowiedzialnych za uchwały krytyczne wobec PiS-owskiej KRS

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik nie daruje sędziom z Krakowa i Poznania przyjęcia krytycznych uchwał wobec nowej KRS, ministra sprawiedliwości oraz prezydenta. Radzik w styczniu zażądał od prezesów tych sądów kopii uchwał, protokołów ze zgromadzeń sędziów oraz listy sędziów, którzy byli na zebraniach. Teraz wzywa na przesłuchania sędziów z PoznaniaZastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sądów (z nominacji Zbigniewa Ziobry), Przemysław Radzik, wysłał właśnie wezwania dla poznańskich sędziów. Z naszych informacji wynika, że na przesłuchanie wezwano troje sędziów, w tym prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu (wezwania prezesa nie udało nam się potwierdzić).

 

Rzecznik wzywa sędziów w związku z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym dotyczącym „możliwego przewinienia dyscyplinarnego polegającego na rażącej i oczywistej obrazie przepisów ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych, normujących uprawnienia zgromadzeń ogólnych sędziów apelacji i zgromadzeń ogólnych sędziów okręgu”.

 

Rzecznik bada uchwały, które przyjęły te dwa zgromadzenia, czyli samorząd sędziowski. Chodzi o uchwałę zgromadzenia przedstawicieli apelacji krakowskiej z 12 października 2018r. i uchwałę zgromadzenia ogólnego sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu z 3 stycznia 2019r. Radzik założył, że w ich treści są „niedopuszczalne, przynoszące ujmę godności sędziego stwierdzenia i oceny dotyczące działalności konstytucyjnych organów państwa, w tym prezydenta, KRS i organów władzy publicznej oraz nawołujących sędziów do nieprzestrzegania porządku prawnego”.

 

Z informacji OKO.press wynika, że rzecznik wezwał na przesłuchanie oprócz prezesa poznańskiego sądu, dwoje sędziów, którzy protokołowali zebranie poznańskich sędziów w styczniu 2019 r. Po co?

 

W środowisku sędziów spekuluje się, że Przemysław Radzik chce poznać autorów krytycznych wobec „dobrej zmiany” uchwał.

 

Zamach na samorząd sędziowski

 

Żądanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego to kolejny krok w sprawie tych uchwał. Radzik zajął się nimi w styczniu 2019 r. Sprawę opisaliśmy w OKO.press, opublikowaliśmy też wtedy treść uchwał, za które teraz ściga sędziów rzecznik dyscyplinarny.

 

Radzik w styczniu zażądał od prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie i prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu kopii uchwał, protokołów ze zgromadzeń sędziów oraz listy sędziów, którzy byli na tych zebraniach. Ponadto zażądał informacji kto przygotował te uchwały oraz kto kazał rozesłać je sędziom mailem.

 

Żądanie to oburzyło środowisko sędziów, bo uznali to za zamach na prawa samorządu sędziowskiego.

 

Radzik od prezesów obu sądów nie dostał jednak wszystkich żądanych informacji. Prezesi przekazali mu kopie dokumentów ze zgromadzenia, ale nie podali nazwisk autorów uchwał. Prezes krakowskiego sądu apelacyjnego odpowiedział Radzikowi, że nie posiada informacji kto przygotował krytyczne uchwały. Przekazał też Radzikowi stanowisko krakowskich sędziów, że „członkowie Zgromadzenia wyrazili zdziwienie i oburzenie zainteresowaniem Rzecznika tą sprawą uznając, że stanowią one realizację prawa samorządu sędziowskiego do wyrażania stanowiska w ważnych dla sądownictwa kwestiach”.

 

Obecne żądania Radzika pokazują, że po fali krytyki i braku informacji o autorach krytycznych dla „dobrej zmiany” w sądach uchwałach, rzecznik nie odpuszcza. Nie wiadomo czy będzie chciał ścigać hurtowo wszystkich sędziów, którzy głosowali za uchwałami, czy też tylko ich autorów.

 

Człowiek Ziobry

 

Radzik na funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych został nominowany przez ministra Zbigniewa Ziobrę w ubiegłym roku. Z nominacji Ziobry jest też prezesem Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim. Drugim zastępcą rzecznika jest Michał Lasota, równocześnie prezes Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Obaj, jak pisaliśmy w OKO.press, dzięki decyzji resortu sprawiedliwości orzekają obecnie na delegacji w największym w Polsce sądzie, czyli w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ich delegowaniu do pracy sprzeciwiają się stołeczni sędziowie:

 

Przeczytaj: Ludzie Ziobry: ścigają niezależnych sędziów i szybko awansują do sądu w stolicy

 

Radzik dostał dodatkowe, płatne zajęcie w komisji egzaminującej kandydatów na adwokatów w Poznaniu. Rzecznik ma w swoim życiorysie wyrok dyscyplinarny, związany z jakością jego pracy jako sędziego:

 

Przeczytaj: Przemysław Radzik, rzecznik dyscyplinarny, który ściga innych sędziów, sam miał dyscyplinarkę

 

Z kolei w ubiegłym tygodniu na Twitterze ujawniono, że drugi zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota miał słabe wyniki orzecznicze gdy pracował na delegacji w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Z ujawnionych danych wynika, że w 2017r. Lasota załatwił tam cześć spraw i te sześć spraw zostało uchylonych w apelacji. Zaś w pierwszym półroczu 2018 r. Lasota załatwił 3 sprawy i te 3 sprawy zostały uchylone w apelacji. Czyli miał 100 proc. uchyleń swoich orzeczeń.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

20 lutego 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

01.09.2021

Porażka „słynnego” Radzika. Nie zawiesił sędziego Synakiewicza, który wykonał wyrok ETPCz i TSUE

29.08.2021

Michał Lasota, nominat Ziobry, ściga sędziów. Ale sam mógłby być ścigany

28.08.2021

Prezydent Duda i prezes Manowska przejmują kontrolę nad starym, legalnym SN. Będą nowi „komisarze”

27.08.2021

Porażka prezesa Nawackiego, nominata Ziobry. Sąd twardo: sędzia Juszczyszyn ma wrócić do pracy

27.08.2021

W obronie sędziego Synakiewicza zaatakowanego przez Ziobrę i Radzika za wyrok ws. neo sędzi

26.08.2021

Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

26.08.2021

Sędzia Synakiewicz wydał precedensowy wyrok ws. neo-sędziów. Teraz straszy go Ziobro i ściga Radzik

24.08.2021

Ziobro kazał ścigać sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową

03.08.2021

„Słynny” Radzik chce usunąć z zawodu sędziego Tyszkę, który nie chce sądzić z neo sędziami

28.07.2021

Blisko 100 sędziów SN i 321 prokuratorów popiera historyczny apel sędziów w obronie prawa UE

26.07.2021

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego, Radzika i Schaba za niewykonanie orzeczeń TSUE

24.07.2021

Prezes Iustitii: Sędziowie nie pozwolą rządowi oszukać UE w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła JuszczyszynaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200