Rzecznik dyscyplinarny ściga sędziów odpowiedzialnych za uchwały krytyczne wobec PiS-owskiej KRS

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik nie daruje sędziom z Krakowa i Poznania przyjęcia krytycznych uchwał wobec nowej KRS, ministra sprawiedliwości oraz prezydenta. Radzik w styczniu zażądał od prezesów tych sądów kopii uchwał, protokołów ze zgromadzeń sędziów oraz listy sędziów, którzy byli na zebraniach. Teraz wzywa na przesłuchania sędziów z PoznaniaZastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sądów (z nominacji Zbigniewa Ziobry), Przemysław Radzik, wysłał właśnie wezwania dla poznańskich sędziów. Z naszych informacji wynika, że na przesłuchanie wezwano troje sędziów, w tym prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu (wezwania prezesa nie udało nam się potwierdzić).

 

Rzecznik wzywa sędziów w związku z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym dotyczącym „możliwego przewinienia dyscyplinarnego polegającego na rażącej i oczywistej obrazie przepisów ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych, normujących uprawnienia zgromadzeń ogólnych sędziów apelacji i zgromadzeń ogólnych sędziów okręgu”.

 

Rzecznik bada uchwały, które przyjęły te dwa zgromadzenia, czyli samorząd sędziowski. Chodzi o uchwałę zgromadzenia przedstawicieli apelacji krakowskiej z 12 października 2018r. i uchwałę zgromadzenia ogólnego sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu z 3 stycznia 2019r. Radzik założył, że w ich treści są „niedopuszczalne, przynoszące ujmę godności sędziego stwierdzenia i oceny dotyczące działalności konstytucyjnych organów państwa, w tym prezydenta, KRS i organów władzy publicznej oraz nawołujących sędziów do nieprzestrzegania porządku prawnego”.

 

Z informacji OKO.press wynika, że rzecznik wezwał na przesłuchanie oprócz prezesa poznańskiego sądu, dwoje sędziów, którzy protokołowali zebranie poznańskich sędziów w styczniu 2019 r. Po co?

 

W środowisku sędziów spekuluje się, że Przemysław Radzik chce poznać autorów krytycznych wobec „dobrej zmiany” uchwał.

 

Zamach na samorząd sędziowski

 

Żądanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego to kolejny krok w sprawie tych uchwał. Radzik zajął się nimi w styczniu 2019 r. Sprawę opisaliśmy w OKO.press, opublikowaliśmy też wtedy treść uchwał, za które teraz ściga sędziów rzecznik dyscyplinarny.

 

Radzik w styczniu zażądał od prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie i prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu kopii uchwał, protokołów ze zgromadzeń sędziów oraz listy sędziów, którzy byli na tych zebraniach. Ponadto zażądał informacji kto przygotował te uchwały oraz kto kazał rozesłać je sędziom mailem.

 

Żądanie to oburzyło środowisko sędziów, bo uznali to za zamach na prawa samorządu sędziowskiego.

 

Radzik od prezesów obu sądów nie dostał jednak wszystkich żądanych informacji. Prezesi przekazali mu kopie dokumentów ze zgromadzenia, ale nie podali nazwisk autorów uchwał. Prezes krakowskiego sądu apelacyjnego odpowiedział Radzikowi, że nie posiada informacji kto przygotował krytyczne uchwały. Przekazał też Radzikowi stanowisko krakowskich sędziów, że „członkowie Zgromadzenia wyrazili zdziwienie i oburzenie zainteresowaniem Rzecznika tą sprawą uznając, że stanowią one realizację prawa samorządu sędziowskiego do wyrażania stanowiska w ważnych dla sądownictwa kwestiach”.

 

Obecne żądania Radzika pokazują, że po fali krytyki i braku informacji o autorach krytycznych dla „dobrej zmiany” w sądach uchwałach, rzecznik nie odpuszcza. Nie wiadomo czy będzie chciał ścigać hurtowo wszystkich sędziów, którzy głosowali za uchwałami, czy też tylko ich autorów.

 

Człowiek Ziobry

 

Radzik na funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych został nominowany przez ministra Zbigniewa Ziobrę w ubiegłym roku. Z nominacji Ziobry jest też prezesem Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim. Drugim zastępcą rzecznika jest Michał Lasota, równocześnie prezes Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Obaj, jak pisaliśmy w OKO.press, dzięki decyzji resortu sprawiedliwości orzekają obecnie na delegacji w największym w Polsce sądzie, czyli w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ich delegowaniu do pracy sprzeciwiają się stołeczni sędziowie:

 

Przeczytaj: Ludzie Ziobry: ścigają niezależnych sędziów i szybko awansują do sądu w stolicy

 

Radzik dostał dodatkowe, płatne zajęcie w komisji egzaminującej kandydatów na adwokatów w Poznaniu. Rzecznik ma w swoim życiorysie wyrok dyscyplinarny, związany z jakością jego pracy jako sędziego:

 

Przeczytaj: Przemysław Radzik, rzecznik dyscyplinarny, który ściga innych sędziów, sam miał dyscyplinarkę

 

Z kolei w ubiegłym tygodniu na Twitterze ujawniono, że drugi zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota miał słabe wyniki orzecznicze gdy pracował na delegacji w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Z ujawnionych danych wynika, że w 2017r. Lasota załatwił tam cześć spraw i te sześć spraw zostało uchylonych w apelacji. Zaś w pierwszym półroczu 2018 r. Lasota załatwił 3 sprawy i te 3 sprawy zostały uchylone w apelacji. Czyli miał 100 proc. uchyleń swoich orzeczeń.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

20 lutego 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

16.10.2019

Sąd broni prawa do protestów przeciwko narodowcom, a prokurator broni narodowców

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik ściga znaną dziennikarkę Ewę Siedlecką

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota, który ściga sędziów, ma ponad 350 zaległych spraw do osądzenia

14.10.2019

Nie musi przepraszać PiS za słowa „Tak działa państwo mafijne”. Dziennikarz „Wyborczej” wygrał w SN

10.10.2019

PiS eliminuje niezależnych sędziów. Sądy mają być pasem transmisyjnym władzy

09.10.2019

Znowu sądzą Krzysztofa Parchimowicza. Druga dyscyplinarka za krytykę nominata Ziobry

08.10.2019

Kaczyński mówi co PiS zrobi z sądami po wyborach. Będzie weryfikacja wszystkich sędziów w Polsce

04.10.2019

Sąd dyscyplinarny uniewinnił prokuratora Parchimowicza, który broni niezależności prokuratury

02.10.2019

Po raz pierwszy sędzia wygrała proces z resortem Ziobry. Minister będzie przepraszał

27.09.2019

Największa organizacja sędziów żąda dymisji szefa nowej KRS Leszka Mazura

27.09.2019

Rzecznik Schab, nominat Ziobry, przejmuje dyscyplinarkę wobec Piebiaka od rzecznika stołecznego. Po co?

25.09.2019

Precedens! Sędziowie pozywają prezesa Sądu Okręgowego z nadania ministra Ziobry

19.09.2019

Prokuratura ściga sędzię z Opola za interpretację prawa zgodną z ustawą

17.09.2019

Sędziowie z Warszawy mówią dość. Chcą odsunięcia rzeczników dyscyplinarnych Ziobry, Piebiaka i prezesa Drajewicza

13.09.2019

Szef Iustitii do rzeczników dyscyplinarnych Ziobry: nie macie prawa mnie przesłuchiwać

12.09.2019

Ściganie Parchimowicza. Dla prokuratury dobrej zmiany to wróg numer jeden

09.09.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota chce ścigania sędziów, którzy orzekli, że za długo prowadził sprawę

09.09.2019

Hurtownia dyscyplinarek dla niepokornych sędziów. Tak ścigają rzecznicy Radzik i Lasota

07.09.2019

Warszawscy sędziowie chcą dyscyplinarek dla Piebiaka i Iwańca za aferę hejterską

04.09.2019

Sędzia Bator-Ciesielska, która nie chce sądzić z Radzikiem: „Nie boję się. Ślubowałam Rzeczpospolitej”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200