Resort Ziobry na straży wiary i moralności. Na ich obronę wyda 14 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości

Udostępnij

Absolwent Studiów Wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pisał m.in. dla „Gazety Wyborczej” i „Newsweeka”. W 2018 r. nominowany do nagrody…

Więcej

Z Funduszu Sprawiedliwości były już finansowane różne dziwne cele. Od wozów strażackich, przez koncert kolęd, po publikacje o trwałości małżeństwa w Peru. Teraz resort Ziobry ogłosił konkurs, w ramach którego organizacje społeczne dostaną 14 mln złotych na konferencje i publikacje o moralności, religii i walce z demoralizacją dzieciFundusz Sprawiedliwości, nadzorowany przez resort Zbigniewa Ziobry, ogłosił nowy konkurs dla organizacji społecznych. Tym razem w ramach „przeciwdziałania przyczynom przestępczości” sfinansuje obronę wiary i moralności.

 

Fundusz Sprawiedliwości przyznaje dotacje organizacjom pozarządowym, a po zmianach wprowadzonych przez Ziobrę w 2017 roku – także podmiotom publicznym (np. uczelniom, sądom, CBA, Ochotniczym Strażom Pożarnym).

 

Obraca milionami złotych, pochodzącymi między innymi z nawiązek zasądzanych od sprawców przestępstw oraz potrąceń z pensji pracujących więźniów.

 

Oficjalnie pieniądze Funduszu idą przede wszystkim na pomoc ofiarom przestępstw.

 

Program będzie trwał od 1 lutego 2020 do końca 2023 roku. Łącznie ma kosztować 14 mln zł. Jedna czwarta kwoty dotacji, które otrzymają zwycięzcy konkursu, może być przeznaczona na pokrycie kosztów administracyjnych, których w ogóle nie będzie trzeba rozliczać z resortem.

 

Ziobro broni wiary

 

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło nowy konkurs 10 stycznia. Fundacje i stowarzyszenia mają 10 dni na zgłoszenie swoich ofert. W odróżnieniu od większości poprzednich konkursów na „przeciwdziałanie przyczynom przestępczości”, ten ma bardzo konkretną tematykę – obronę wiary i moralności.

 

Resort wypunktował, że w ramach konkursu mogą być finansowane:

 

 • prewencja przestępstw przeciwko wolności sumienia i wyznania;
 • prewencja stosowania przemocy, gróźb bezprawnych na tle przynależności wyznaniowej;
 • prewencja dyskryminacji na tle przynależności wyznaniowej, w tym w stosunkach pracy, działalności gospodarczej, edukacji i szkolnictwie wyższym;
 • przeciwdziałanie naruszeniom wolności sumienia i religii, w tym ingerencjom władz publicznych w zakresie ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania;
 • zapobieganie naruszeniom praw rodziców do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnego ze swoimi przekonaniami;
 • prewencja nawoływania do nienawiści czy znieważania na tle wyznaniowym;
 • upowszechnianie wiedzy z zakresu prześladowań chrześcijan w Polsce i na świecie;
 • kształtowanie i propagowanie postaw społecznych, obywatelskich, patriotycznych;
 • przeciwdziałanie zagrożeniom dla małżeństw i rodzin, w tym przeciwdziałanie propagowaniu zachowań sprzyjających demoralizacji dzieci i młodzieży;
 • przybliżanie i upowszechnianie zapisów prawa w celu edukowania w zakresie przeciwdziałania przyczynom przestępczości w wyżej wskazanych obszarach;
 • przeciwdziałanie ugruntowywaniu się stereotypów stanowiących pośrednią przyczynę przestępczości w wyżej wskazanych obszarach.

 

Stowarzyszenia i fundacje, które wygrają konkurs, będą te zadania realizować przez organizowanie konferencji, seminariów i publikacji.

 

Cele konkursu wyglądają tak, jakby ogłoszenie pisał Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości i jeden z najbardziej zaufanych ludzi Ziobry, prywatnie numerariusz Opus Dei (tajemniczej i wpływowej instytucji Kościoła katolickiego).

 

Romanowski wielokrotnie dawał wyraz swojemu przywiązaniu do religii i Kościoła i szczególnie przez atakowanie ruchów LGBT. Często mówi rzeczy dosyć zadziwiające jak na wiceministra świeckiego państwa.

 

rozmowie z Radiem Maryja przekonywał np.: „Mamy do czynienia zarówno w Europie Zachodniej, jak i generalnie w świecie zachodnim z marszem ideologii lewicowej, ideologii LGBT (…). Naszym zadaniem – również jako Ministerstwa Sprawiedliwości – jest to, żeby tego typu tendencjom w sposób wyraźny się przeciwstawiać”.

 

Konkurs zgodny z linią resortu

 

Kilka celów konkursu wyraźnie nawiązuje do wydarzeń z ostatnich miesięcy, w które Ziobro i jego ludzie byli mocno zaangażowani.

 

Wydaje się, że „prewencja dyskryminacji wyznaniowej w stosunkach pracy” jest owocem sprawy pracownika IKEI, zwolnionego za to, że na wewnętrznym forum firmy pisał o zabijaniu gejów. W swoim wpisie powoływał się na Stary Testament.

 

Pracownik IKEA zamieścił na wewnętrznym forum swój komentarz do artykułu opublikowanego przez firmę z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii. Jego wpis zawierał cytaty ze Starego Testamentu mówiące o śmierci, jaka powinna spotkać osoby jednej płci współżyjące ze sobą:

 

„Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia. Pismo Święte mówi: »Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich«. A także: «Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich«”.

 

Treść wpisu została ujawniona przez Instytut Ordo Iuris po oświadczeniu firmy IKEA.

 

Wiceminister Marcin Romanowski uznał wówczas, że IKEA naruszyła wolność wyznania. W osobliwym, oświadczeniu wzywał firmę, by przywróciła do pracy homofobicznego pracownika. Oraz by przeprosiła opinię publiczną, bo Polacy „odrzucają agresywną rewolucję ideologiczną, która niszczy naszą tradycję”.

 

Z kolei przeciwdziałanie propagowaniu zachowań sprzyjających demoralizacji dzieci i młodzieży wiąże się prawdopodobnie z walką Ziobry i jego ludzi z „nachalnym wpychaniem do szkół pseudoedukacji seksualnej dla kilkulatków”.

 

Dziwny może się wydawać podpunkt dotyczący „upowszechniania wiedzy z zakresu prześladowań chrześcijan w Polsce i na świecie”. Ale politycy PiS od kilku lat usiłują wprowadzać do dyskusji m.in. w Parlamencie Europejskim, temat prześladowania chrześcijan.

 

Fundusz dobry na wszystko

 

Jak wspomnieliśmy, konkurs jest rozpisany w ramach „przeciwdziałania przyczynom przestępczości”. Finansowanie takich działań z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości wprowadził w 2017 roku Zbigniew Ziobro. Kategoria jest bardzo szeroka i w praktyce można do niej zakwalifikować dowolne wydatki:

 

Przykłady?

 

 • Publikacje o „ochronie trwałości małżeństwa i rodziny w prawie rozwodowym Peru”,
 • wyposażenie antywłamaniowe i przeciwpożarowe obiektów sakralnych,
 • konferencje naukowe o perspektywach współpracy Grupy Wyszehradzkiej,
 • 1,5 mln zł na promocję małżeństwa,
 • ponad milion złotych na imprezę de facto promującą polityków PiS.

 

Sowicie z tej kategorii są również dotowane „dzieła” o. Tadeusza Rydzyka. Założona przez niego fundacja Lux Veritatis za pieniądze z dotacji ministerstwa zrealizowała m.in. koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i koncert kolęd „Pokój ludziom dobrej woli oraz stworzyła stronę internetową o zagrożeniach współczesnego świata (także tych duchowych).

 

W lipcu wydatki m.in. z kategorii „przeciwdziałanie przyczynom przestępczości” skontrolował NIK. Izba sprawdziła 14 konkursów i naborów ofert o łącznej wartości 39 mln 754 tys. zł. Oceniła jako działanie „niecelowe i niegospodarne” udzielenie 33 mln 272 tys. zł dotacji. To 86 proc. kwoty skontrolowanych wydatków.

 

Teksty OKO.press o nieprawidłowościach w Funduszu Sprawiedliwości, można przeczytać tutaj.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Studiów Wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pisał m.in. dla „Gazety Wyborczej” i „Newsweeka”. W 2018 r. nominowany do nagrody…


Więcej

Opublikowany

17 stycznia 2020

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

24.03.2021

Sąd: Minister Cyfryzacji nie miał prawa przekazać rejestru PESEL Poczcie Polskiej na wybory kopertowe

23.03.2021

Ziobro: z Funduszu Sprawiedliwości dotowane są „dobre i szlachetne cele”. Sprawdzamy

23.02.2021

Ziobro wyda 12 mln zł na nową promocję Funduszu Sprawiedliwości. A przy okazji siebie i swoich ludzi

20.02.2021

Elżbieta Podleśna i Ewa Borguńska wygrały proces z TVP. Nie naruszyły miru domowego

08.01.2021

Dziwny pomysł Dudy: Jan Rokita nowym RPO. To lepszy wybór niż kandydat PiS?

01.01.2021

Miliony na (auto)promocję. Ziobro ogłasza przetarg na kampanię medialną Funduszu Sprawiedliwości

24.12.2020

Napisała sprejem „PZPR” na biurze PiS i chodniku. Sąd: Winna, przekroczyła granicę wolności słowa

08.12.2020

Orlen bierze media. „Lokalni kacykowie PiS będą dzwonić do centrali, bo redaktor za bardzo wierzga”

05.12.2020

560 mln zł wydane bez przetargów i wedle uznania. Program Ziobry i Jakiego pod lupą NIK

01.12.2020

„To przełom, ale policjanci mogą nie być chętni do zmian”. Ustawa antyprzemocowa weszła w życie

26.11.2020

„Żądajcie przestrzegania prawa. Nie dajcie się legitymować”. Protest przeciwko policyjnej przemocy

25.11.2020

Fundusz Sprawiedliwości finansuje lokalne serwisy informacyjne. Znajomi Mateckiego wydają trzy z nich

27.10.2020

„A co to za manifestacje polityczne?” Studenci UKSW protestują na zajęciach z sędzią TK

24.10.2020

Lista hańby. Oto posłowie PiS i Konfederacji, którzy doprowadzili do zakazu aborcji w Polsce

09.10.2020

To oni chcą całkowitego zakazu aborcji. Publikujemy nazwiska posłów, którzy poparli wniosek do TK

24.09.2020

Dymisja Ziobry nie odcięłaby ziobrystów od kasy Funduszu Sprawiedliwości. Minister to zabezpieczył

19.09.2020

Miliony złotych od Ziobry dla Rydzyka na „ochronę praw chrześcijan”

02.09.2020

Świętsi od papieża. Ziobro cenzuruje tekst katolickiej ekspertki za „znamiona chrystianofobii”

13.08.2020

Żadnej kary za łamanie dowolnego prawa. Warunek? Walka z COVID. Kuriozalny projekt PiS

08.07.2020

Od dotowania Rydzyka po promocję ludzi Solidarnej Polski. Wszystko o Funduszu SprawiedliwościWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200