Przewodnicząca PE dla OKO.press: Chcemy zobaczyć realne działania w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Udostępnij

Redaktorka, publicystka. Współzałożycielka i wieloletnia wicenaczelna Krytyki Politycznej. Pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Socjolożka, studiowała też filozofię i stosunki międzynarodowe. Dumna…

Więcej

W sprawie Polski i artykułu 7 [praworządności] Parlament Europejski będzie bardzo rygorystyczny. Ja będę rygorystyczna. Nie zatrzymamy się” – powiedziała OKO.press Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.     „Nadal będziemy stróżem dialogu w sprawie praworządności. Będziemy wciąż naciskać na porozumienie międzyinstytucjonalne w sprawie praworządności. Mamy nadzieję, że następny sygnał ze strony Komisji będzie mocny. Chcemy […]



W sprawie Polski i artykułu 7 [praworządności] Parlament Europejski będzie bardzo rygorystyczny. Ja będę rygorystyczna. Nie zatrzymamy się” – powiedziała OKO.press Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

 

 

„Nadal będziemy stróżem dialogu w sprawie praworządności. Będziemy wciąż naciskać na porozumienie międzyinstytucjonalne w sprawie praworządności. Mamy nadzieję, że następny sygnał ze strony Komisji będzie mocny. Chcemy zobaczyć realne działania w sprawie Izby Dyscyplinarnej”.

 

 

Tak Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, odpowiedziała na pytanie OKO.press, co zrobi Parlament, jeśli Komisja Europejska zgodzi się odblokować całkowicie lub częściowo fundusze dla Polski, nawet jeśli Polska nie wprowadzi wszystkich zaleconych przez europejskie instytucje zmian dotyczących praworządności. Rozmowa odbyła się w poniedziałek 9 maja 2022 po Konferencji o Przyszłości Europy w Strasburgu.

 

 

Tymczasem w środę rzeczniczka Komisji Europejskiej, Veerle Nuyts, powiedziała RMF FM, że Komisja jest gotowa „iść do przodu” w sprawie pieniędzy z KPO dla Polski. Polski rząd musi jednak oficjalnie potwierdzić, że akceptuje „kamienie milowe”: likwidację Izby Dyscyplinarnej, reformę systemu dyscyplinarnego, przywrócenie do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Jeśli polska strona wyśle taki sygnał, Komisja „będzie gotowa do działania”. I nie będzie czekać, aż Sejm przegłosuje ustawę o Sądzie Najwyższym (która m.in. miałaby likwidować Izbę Dyscyplinarną).

 

 

„Rezolucje to nasze czerwone linie”

 

 

W kwestii praworządności europarlament jest jastrzębiem. Przyjął rolę tego, kto pilnuje wykonania wyroków europejskich trybunałów i karci Komisję Europejską za opieszałość.

 

 

Zapytaliśmy Metsolę, co jeszcze może zrobić Parlament w sprawie praworządności w Polsce — poza przyjmowaniem rezolucji.

 

 

Metsola podkreśliła, że Parlament Europejski właśnie dlatego opowiadał się za wprowadzeniem mechanizmu warunkowości, żeby nie było regresu w zakresie praworządności. „Gdyby nie Parlament Europejski to by się nie wydarzyło”.

 

 

Przypomniała też, że Parlament Europejski pozwał Komisję Europejską za brak działania.

 

 

W październiku 2021 Parlament wniósł sprawę przeciwko Komisji do Trybunału Sprawiedliwości. Już wtedy Parlament zarzucił Komisji opieszałość. „Oczekujemy, że Komisja Europejska będzie działać w sposób konsekwentny i sprosta temu, co wyraziła przewodnicząca Ursula von der Leyen podczas naszej ostatniej dyskusji plenarnej na ten temat. Słowa trzeba zamienić w czyny” – napisał wówczas poprzedni przewodniczący PE, David Sassoli.

 

 

Zapytana przez OKO.press, gdzie według Parlamentu Europejskiego przebiegają czerwone linie w sprawie praworządności, Metsola odpowiedziała: „Rezolucje to nasze czerwone linie”.

 

 

Komisja odpuści KRS?

 

 

O jakie więc czerwone linie chodzi?

 

 

Ostatnią rezolucję w tej sprawie PE przyjął zaledwie kilka dni temu – 5 maja 2022. Najmocniejszy fragment to apel do Komisji Europejskiej, by nie wypłacała Polsce i Węgrom środków z tzw. Funduszu Odbudowy, dopóki nie spełnią wszystkich zaleceń dotyczących praworządności.

 

 

Fragment ten brzmi:

„[PE] wzywa Komisję i Radę, aby nie zatwierdzały krajowych planów Polski i Węgier w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, dopóki oba kraje nie spełnią w całości wszystkich skierowanych do nich zaleceń w dziedzinie praworządności w ramach europejskiego semestru i dopóki nie wykonają wszystkich dotyczących ich wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

 

 

Rezolucja europarlamentu wyznacza stanowisko maksymalistyczne. Stwierdzenie „wszystkie zalecenia” oznacza, że Parlamentowi chodzi również o Krajową Radę Sądownictwa i Trybunał Konstytucyjny.

 

 

Komisja zadziała minimalistycznie (jeśli faktycznie odblokuje środki po uzyskaniu od polskiego rządu zapewnienia m.in. o likwidacji Izby Dyscyplinarnej). Wśród jej warunków nie ma bowiem mowy o KRS. W kilku wyrokach TSUE i ETPCz stwierdzają, że neo-sędziowie w Sądzie Najwyższym zostali wybrani wadliwie — o to dlatego, że wybrała ich neo-KRS.

 

 

„Wiem o negocjacjach wewnątrz polskiego rządu”

 

 

Metsola zaznaczyła też, że pieniądze z Funduszu Odbudowy i wsparcie w związku z przybyciem do Polski uchodźców z Ukrainy to dwie odrębne sprawy. Przyznała przy tym, że przyjęcie przez Polskę milionów uchodźców jest czymś bezprecedensowym. Dodała też, że polscy samorządowcy, władze miast zwracają się w tej sprawie do Unii: „Potrzebujemy więcej środków, musimy [naprawdę] je zobaczyć”.

 

 

Przewodnicząca PE powiedziała też, że jest świadoma tego, że wewnątrz polskiego rządu toczą się negocjacje dotyczące stanowiska w sprawie praworządności.

 

 

Chodzi o spór między Mateuszem Morawieckim a Zbigniewem Ziobrą. Ziobro był przeciwny jakimkolwiek ustępstwom wobec Unii Europejskiej, w tym likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Jednak według informacji Onetu z środy PiS osiągnął porozumienie. Ma przyjąć poprawki Solidarnej Polski i przegłosować zmienioną ustawę o SN (wniesioną przez Andrzeja Dudę).

 

 

Rozmowa sześciu europejskich redakcji z Robertą Metsolą odbyła się w poniedziałek 9 maja 2022, po Konferencji o Przyszłości Europy.



Autor


Redaktorka, publicystka. Współzałożycielka i wieloletnia wicenaczelna Krytyki Politycznej. Pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Socjolożka, studiowała też filozofię i stosunki międzynarodowe. Dumna…


Więcej

Opublikowany

12 maja 2022






Inne artykuły tego autora

07.02.2024

Kiedy zmiany w TK? „Niedługo propozycje całościowych rozwiązań”

23.01.2024

Andrzej Duda ułaskawił ponownie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

23.01.2024

Bodnar do prezydenta: Wnioskuję, by nie korzystać z prawa łaski w sprawie Kamińskiego i Wąsika

13.09.2023

Opozycja w Senacie będzie poprawiać ustawę o Sądzie Najwyższym, czy ją zawetuje?

29.05.2023

Antoni Dudek: Komisja do spraw wpływów rosyjskich może nie pomóc PiS-owi w wygraniu wyborów

29.05.2023

Rząd USA podziela obawy związane z lex Tusk. Co z amerykańskimi wojskami?

11.02.2023

Andrzej Duda nie podpisał ustawy o Sądzie Najwyższym. Wysłał ją do Trybunału Konstytucyjnego

02.02.2023

Ustawa o SN. Marek Borowski: „PiS stracił możliwość nazwania nas opozycją antypaństwową” [WYWIAD]

01.02.2023

Senat jednogłośnie za ustawą o Sądzie Najwyższym z poprawkami. Tak, PiS zagłosował razem z opozycją

16.01.2023

Ziobro udaje, że jest gotów na kompromis z PiS w sprawie KPO − a tak naprawdę myśli o własnym klubie

14.01.2023

„Po wolcie Hołowni nie ma o czym mówić. Nie będzie żadnej wspólnej listy”

13.01.2023

Głosowanie nad ustawą o Sądzie Najwyższym. Równanie z samymi niewiadomymi

07.01.2023

Przełom? Komisarz Reynders oficjalnie popiera rządową nowelizację ustawy o SN

14.12.2022

„Bruksela albo śmierć” – opozycja kpi z rządu i analizuje ustawę ws. KPO. Plan na najbliższe dni

13.12.2022

To był gorący dzień w Sejmie. Smoleńsk wrócił do uchwały o Rosji, PiS liczy na KPO [ZAPIS RELACJI]

18.07.2022

Walki frakcyjne w rządzie zaostrzają się. Wiceminister z PiS: Tusk i Ziobro mówią jednym głosem

08.07.2022

Śmiszek: „Niech PiS weźmie moją ustawę i uchwali jako swoją. Niech popłyną europejskie pieniądze”

20.06.2022

Sąd Najwyższy pyta OKO.press: Jaki jest interes publiczny w ujawnianiu danych o dyscyplinarkach wobec sędziów?

07.06.2022

Sąd Najwyższy potwierdza: Morawiecki nie mówił prawdy w rozmowie z Ursulą von der Leyen

03.06.2022

Ursula von der Leyen w Warszawie. Twarda deklaracja: „Najpierw kamienie milowe, później pieniądze”



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200