Prokuratura Święczkowskiego straszy procesem Leszka Balcerowicza za krytykę prokuratury

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Prokuratura Krajowa, na której czele stoi Bogdan Święczkowski, żąda od Leszka Balcerowicza przeprosin za krytyczny wywiad o prokuraturze. Prokuraturę boli też lista prokuratorów Ziobry w internecie, za która stoi Balcerowicz. Jeśli przeprosin nie będzie, to Balcerowiczowi grozi proces wytoczony za pieniądze podatnikówLeszek Balcerowicz o żądaniu Prokuratury Krajowej poinformował w piątek, 22 marca. Ujawnił, że dostał pismo z żądaniem przeprosin i groźbą procesu sądowego. Prokuraturze Krajowej nie spodobał się wywiad w „Gazecie Wyborczej” z 12 marca 2019 r. pod tytułem „Tym razem nie będzie już bezkarności”.

 

Przeczytaj: Leszek Balcerowicz: Tym razem już nie będzie bezkarności

 

Leszek Balcerowicz oceniał w nim to, co dzieje się w instytucji podporządkowanej Prokuratorowi Generalnemu Zbigniewowi Ziobrze. Święczkowski jest jego zaufanym stronnikiem i szefem Prokuratury Krajowej.

 

Balcerowicz znany jest z tego, że przeprowadził na początku lat 90. transformację polskiej gospodarki jako wicepremier i minister finansów w rządzie Mazowieckiego, Bieleckiego, potem w rządzie Jerzego Buzka. Później był prezesem NBP.

 

Lista Ziobry

 

Potem założył think thank Forum Obywatelskiego Rozwoju. Za obecnej władzy pomaga zaś śledzić zmiany w prokuraturze, tropi nieprawidłowości, awansowanie „swoich”. Wszystko to jest odnotowywane na stronie internetowej: www.panstwo-pis.pl/index.php/Lista_Ziobry

 

Serwis ten powiązany jest ze stowarzyszeniem Paragraf Państwo, w którym Leszek Balcerowicz jest szefem rady programowej. Dlatego ma on dużą wiedzę o tym, jak funkcjonuje prokuratura Ziobry. I z tej pozycji udzielił wywiadu „Gazecie Wyborczej”.

 

Balcerowicz mówił w nim, że po zmianie władzy trzeba będzie rozliczyć śledczych, którzy „niszczą życie” ludziom. Dlatego już teraz są zbierane ich nazwiska. Mówił o bezpodstawnych i „absurdalnych” oskarżeniach, medialnych zatrzymaniach, wzroście o 40 proc. wniosków o areszt, czy patologiach prokuratury.

 

Mówił o awansowaniu słabych prokuratorów bez sumienia. Że Ziobro stworzył układ kierowniczy oparty na powiązaniach rodzinno — towarzysko — polityczno — ideologicznych. I, że ten układ potrafi produkować szokujące oskarżenia.

 

Co uraziło Prokuraturę

 

Prokuratura Krajowa w piśmie z 18 marca wzywa Balcerowicza do przeprosin za naruszenie dóbr osobistych tejże prokuratury w tym wywiadzie. Ma on dobrowolnie zamieścić w „Gazecie Wyborczej” i na portalu wyborcza.pl oświadczenie, w którym przyzna, że jego wypowiedzi były nieuprawnione oraz „bezpodstawnie naraziły Prokuraturę Krajową na utratę dobrego imienia i zaufania publicznego”. Ma też wyrazić z tego powodu „ubolewanie”.

 

Na publikację oświadczenia Balcerowicz ma 7 dni. Po tym terminie pismo prokuratury ma traktować jako wezwanie przedsądowe do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych. Takie wezwanie poprzedza złożenie pozwu cywilnego do sądu z żądaniem przeprosin i zadośćuczynienia.

 

Co się nie spodobało Prokuraturze Krajowej w wywiadzie? Uważa, że zawiera on nieprawdziwe stwierdzenia i opinie, które przekraczają granice krytyki. Mają być one też bezpodstawne i nieuprawnione, co ma narażać Prokuraturę Krajową na utratę dobrego imienia i zaufania publicznego „potrzebnego do prawidłowego jej funkcjonowania”.

 

Prokuratura Krajowa uważa za nieprawdziwe słowa o:

 

  • rzekomym ściganiu i oskarżaniu niewinnych ludzi;
  • stawianiu zarzutów bez dowodów;
  • że 40 proc. więcej ludzi może paść ofiarą prokuratorów Ziobry i zostać niesprawiedliwie oskarżonych i zatrzymanych.

 

Prokuratura zapewnia, że powyższe „nie ma miejsca” i wykonuje ona swoje ustawowe obowiązki.

 

Święczkowski: jesteśmy instytucją praworządna

 

Prokuraturze nie podobają się ponadto słowa Balcerowicza o medialnych zatrzymaniach, patologiach prokuratury, układzie kierowniczym, zastraszaniu ludzi przez „aparat opresji”.

 

Zapewnia, że patologii i zastraszania ludzi nie ma. Że nie jest aparatem opresji, tylko „jest instytucją praworządną, niezależną, niezawisłą i apolityczną”. A awanse w prokuratorze Ziobry są „obiektywne”.

 

Prokuraturze Bogdana Święczkowskiego nie podobają się też opinie Leszka Balcerowicza, które mają imputować „postępowanie nieuczciwe, niegodne i wręcz kryminalne, bezzasadnie godzące w dobre imię, wizerunek i renomę Prokuratury oraz podważające wiarygodność, obiektywizm i zgodność z prawem działań Prokuratury”.

 

Nie spodobała się np. opinia, że złe decyzje są motywowane politycznie, że prokuratorzy liniowi są ulegli, bez sumienia, że są karierowiczami.

 

W wezwaniu odniesiono się też do monitoringu prokuratury na stronie internetowej i do zapowiedzi przyszłych rozliczeń prokuratorów. Według prokuratury zbieranie nazwisk prokuratorów „dobrej zmiany” jest „nieuprawnionym działaniem”. Zaś zapowiedź przyszłych rozliczeń oceniono jako nawoływanie do „stosowania nielegalnych i niedopuszczalnych retorsji, które mogą zagrażać podstawowym zasadom funkcjonowania państwa prawa”.

 

PK ostrzega Balcerowicza, że może to prowadzić do prześladowania prokuratorów i wzywa się go do „umiaru, rzeczowości, rozwagi i racjonalnego podejścia” przy ocenianiu pracy prokuratorów.

 

Prokuratura Krajowa podkreśla, że śledczy są po to by zapewniać obywatelom ochronę i poczucie bezpieczeństwa prawnego, a „próba poza prawnego demontażu tego systemu [prokuratury-red.] niesie za sobą daleko idące konsekwencje społeczne i praworządnościowe”.

 

To nie pierwsze wezwanie Prokuratury Krajowej

 

Pismo to sporządziła radca prawna Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, która w ubiegłym roku chciała zostać sędzią powołanej przez PiS Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wycofała jednak swoją kandydaturę, bo na jaw wyszło, że ma w swoim życiorysie dyscyplinarkę. Ułaszonek-Kubacka reprezentuje teraz Prokuraturę Krajową w imieniu Bogdana Święczkowskiego.

 

Prokuratura może żądać ochrony swojego imienia, bo osoby prawne np. firmy, instytucje, mają do tego prawo tak jak osoby fizyczne.

 

Tyle że w normalnych warunkach wywiad Balcerowicza by potraktowano jako ostrą, może nawet przerysowaną, ale dopuszczalną krytykę państwowej instytucji. Prokuratura może nawet by się odniosła do krytyki na konferencji lub w polemicznym liście do redakcji. Procesem by jednak nie groziła. Za obecnej władzy to się zmieniło.

 

Zresztą Prokuratura Krajowa nie po raz pierwszy grozi procesem. Wcześniej podobne wezwania za krytyczne teksty wysyłała dziennikarce Ewie Ivanovej i Wojciechowi Czuchnowskiemu, oboje z „Gazety Wyborczej”.

 

Takie wezwania mogą mieć na celu wywołanie efektu mrożącego u dziennikarza lub krytyka działań prokuratury, takiego jak Leszka Balcerowicza.

 

Ponadto prokuratura łatwo sięga po taką formę odpowiedzi na krytykę i zarzuty, bo koszty tego — w tym ewentualnego procesu — poniesie państwo, czyli my wszyscy.

 

W poniedziałek na konferencji Leszek Balcerowicz odniesie się do żądań Prokuratury Krajowej. Jeśli zdecyduje się na proces to będzie on bardzo ciekawy, bo może się zmienić w proces nad prokuraturą Ziobry.

 

Balcerowicz zapewne będzie się bronił i zapewne złoży dużo dowodów na potwierdzenie swoich słów. Może też powołać dużo świadków, którzy opowiedzą np. o dyscyplinarkach dla niezależnych śledczych.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

25 marca 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna

23.03.2021

Prokuratura Krajowa zarzuca sieć na stary Sąd Najwyższy. Będzie uderzenie w Izbę Karną i Pracy?

23.03.2021

Sędzia Markiewicz chce, by TSUE orzekł, że sędziowie awansowani przez nową KRS są nielegalni

21.03.2021

Nasz news. Piebiak, Bochniak i Chmura kandydują do nowej KRS

21.03.2021

Prokuratura Krajowa szykuje nalot na SN. Zarzuty grożą Małgorzacie Gersdorf i sędziom Izby Karnej

19.03.2021

Obrona sędziego Żurka. Sędziowie z Wielkopolski składają na siebie donos za krytykę Prokuratury Krajowej

18.03.2021

Stało się. Przemysław Radzik, symbol złej zmiany w sądach, dostał awans od prezydenta

17.03.2021

Zaskakujące stanowisko prezes Manowskiej: wniosek prokuratury o ściganie sędziów SN bezzasadny

17.03.2021

Sędziowie Juszczyszyn i Morawiec pozwą swój sąd. Żądają przywrócenia do pracy

17.03.2021

Kolejne uderzenie w prokuratorów z Lex Super Omnia. Ściga ich rzecznik dyscyplinarny Ziobry

16.03.2021

Prokuratura Krajowa uderza zarzutami karnymi w stary, legalny SN. Ścigany prof. Włodzimierz Wróbel

16.03.2021

Wiemy, kto chce siłowego doprowadzenia Igora Tulei. To prokurator, który za PiS błyskawicznie awansował

13.03.2021

Prokuratura chce siłowego zatrzymania sędziego Tulei. „To już nie scenariusz białoruski, ale turecki”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200