„Naród z sądem się rozliczy”. Wiec „Gazety Polskiej” poparcia dla „reform PiS” [LIVE]

Udostępnij

Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…

Więcej

"Złodzieje", "Kasta to sędziowska mafia", "Ani kroku w tył". Zakończyła się demonstracja poparcia dla "reform sądowych" PiS. Tomasz Sakiewicz, redaktor "Gazety Polskiej": "Nie ma nic gorszego niż złodziej w todze". Jedna z uczestniczek o politykach opozycji: "Ja nie wiem, czy to są Polacy". Zobacz relację na żywo!W południe 8 lutego 2020 przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego rozpoczyna się demonstracja „Marsz po uczciwe sądy”. Organizatorzy – głównie kluby „Gazety Polskiej” – chcą zamanifestować wsparcie dla rządu i jego „reform sądowych”. Już o godzinie 12.00 szczelnie wypełniona jest przestrzeń między ul. Litewską i Pl. Unii Lubelskiej, a nowe osoby wciąż dochodzą. Demonstruje dobre kilka tysięcy osób. Organizatorzy podali, że całe Al. Jerozolimskie są zastawione autokarami, które przywiozły uczestników.

 

Tłum skanduje m.in. „Złodzieje”, „Kasta to sędziowska mafia”, „Ani kroku w tył”, „Tu jest Polska”, „Naród z sądem się rozliczy”.

 

Zobacz relację na żywo na OKO.press:

 

Prorządowy wiec „w obronie” reform sądownictwa PiS

Opublikowany przez OKO.press Sobota, 8 lutego 2020

 

„Zmieniliśmy Polskę, zmienimy Europę. Nie bójmy się tych kar”

 

Na początek modlitwy: „Ojcze Nasz”, „Zdrowaś Mario” i hymn Polski. Przemawia Andrzej Gwiazda, weteran opozycji Solidarnościowej, oskarżający m.in. Lecha Wałęsę o zdradę w 1980 roku, Tomasz Sakiewicz, naczelny „Gazety Polskiej”, Adam Borowski, eks-opozycjonista, kandydat PiS do Sejmu w 2019 roku. Czytany jest list Piotra Dudy, szefa NSZZ Solidarność. Uczestnicy śpiewają kilka piosenek m.in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

 

Adam Borowski: „Jesteśmy tu, dajemy siłę rządzącym, prezydentowi, premierowi, ministrowi sprawiedliwości, pani prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli sprawiedliwości nie będzie w sądach, a jej teraz nie ma, to nasza ojczyzna będzie słaba. Jest mnóstwo ludzi z tym piętnem zdrady, którzy nie chcą by nasza ojczyzna była silna”.

 

Tomasz Sakiewicz: „Dzisiaj walczymy przede wszystkim o wolność. Dzisiaj sądy są narzędziem cenzury. W ostatnich dwóch głośnych rozprawach odmówiono mi prawa głosu w sądzie. Tego nawet nie robią na Białorusi, czy w Rosji – tam przynajmniej udają [Tłum skanduje „Hańba”]. Dlaczego sądy dopuszczają się takich rzeczy? Bo wiedzą, ze mamy rację, że po naszej stronie leży słuszność i kiedy słychać nasz głos, drży cały świat. Zmieniliśmy Polskę, zmienimy Europę. Nie bójmy się tych kar. Jeżeli ktoś chce nas karać za to, że chcemy sprawiedliwości, za to że chcemy wolności, to trzeba taką cenę ponieść.

 

Sądy odpowiadają za wielką kradzież polskich pieniędzy. Sąd Najwyższy zmienił przestępstwo VAT-owskie na wykroczenie. Ile nam wtedy ukradziono pieniędzy? [Tłum skanduje: „Złodzieje”]. Nie ma nic gorszego niż złodzieje w togach”.

 

Obok naszego reportera witają się dołączający uczestnicy: „Cześć, precz z komuną”.

 

Z listu Piotra Dudy: „Zagrożeniem dla funkcjonowania i suwerenności państwa stał się rokosz części środowiska sędziowskiego – podkreślam części, bo większość to porządni, uczciwi ludzie – a także bunt totalnej opozycji i międzynarodowa ingerencja w nasze wewnętrzne sprawy. Musimy działać bardziej radykalnie. Takim działaniem jest dzisiejsza manifestacja”. Prowadzący demonstrację proponuje nowe hasło do skandowania: „Naród z sądem się rozliczy”.

 

„Bo kochamy Polskę”. A oni? „Nie wiem, czy to są Polacy”

 

Nasz reporter Maciej Piasecki pyta przybyłych, dlaczego uczestniczą w wiecu. Jakiś mężczyzna krzyczy do Maćka „do budy!”, ale wiele osób chętnie odpowiada na pytania OKO.press. Wokół reportera gromadzi się grupa rozdyskutowanych osób, można to obejrzeć na naszej relacji na żywo (od 20 minuty, bardzo ciekawy materiał!).

 

Kobieta ok. 50 lat:”Bo my Polskę kochamy. Zawsze popieramy reformy, by sitwa przestała rządzić. Reforma konieczna była od dawna, wszyscy to przyznawali, ale bali się ruszyć. Nie wiem, czy ta reforma jest dobrze przeprowadzana, ale po prostu ufam tym ludziom. Wiem, że zależy im na dobru Polski”. Kobieta zaostrza ton:

 

„Nie widzę szansa na porozumienie pomiędzy tymi dwoma grupami – bo zupełnie inne interesy mają ci, którzy w Brukseli plują na swój kraj. Ja nie wiem, czy to są Polacy. Taki Biedroń – biedny Biedroń, jest poniewierany. Przecież puknijcie się w głowę. On może kandydować, może opluwać Polskę. On biedny?”

 

Kobieta ok. 40 lat: „Rząd, który rządzi, odkłamuje historię. Jesteśmy zadowolenia z tych zmian i chcemy, by dotknęły także sądownictwa. Nikt nie mówi, że każdy sędzia jest zły, sama znam sędziów, którzy sądzą sprawiedliwie. Ale mamy takie przypadki np. podawania fałszywych wyroków. Tzn do domu przychodzi wyrok kogoś innego, taka pomyłka”.

 

Tłum wyraża poparcie dla sędzi Julii Przyłębskiej. Skanduje: „Dziękujemy”.

 

Demonstrację kończy koncert Jana Pietrzaka.

 

Pietrzak: „Jesteśmy tu, żeby sądy wreszcie zaczęły działać dla Polaków, a nie dla sędziów”.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…


Więcej

Opublikowany

8 lutego 2020Inne artykuły tego autora

18.09.2020

Kaczyński dał zielone światło: za 34 dni Trybunał zdelegalizuje aborcję. PiS idzie na wojnę z kobietami

25.08.2020

„Narusza godność, krzywdzi i wyklucza ze wspólnoty”. Uchwała anty-LGBT zmiażdżona przez sąd

03.08.2020

Siedem na dziesięć spraw o przemoc jest umarzanych. Adwokat o tym, jak Polska nie chroni ofiar

27.07.2020

Sekretarz generalna Rady Europy: wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej to wielki krok wstecz

24.07.2020

HFPC o sytuacji w Trójce: Zakaz kontaktu z mediami to niedopuszczalne ograniczenie wolności słowa

24.07.2020

Wiceminister o konwencji antyprzemocowej: „promuje wartości szkodliwe dla Polski”

20.07.2020

Skleił Tuska z Hitlerem i Stalinem. W Komisji etyki TVP zadba o „bezstronność i uczciwość”

29.05.2020

Kobieta nie dowie się, gdzie legalnie przerwać ciążę. PiS i PSL zabrali jej to prawo

28.05.2020

Szpitale z katolickim sumieniem. Decyzją PiS kobieta nie dowie się, gdzie legalnie przerwać ciążę

18.05.2020

Prof. Fuszara pisze do premiera: pana minister przyzwala na przemoc w rodzinie

10.05.2020

Rząd szykuje atak na organizacje pozarządowe. Ma pomysł na ustawę rodem z putinowskiej Rosji

10.04.2020

Prezydent Duda: Podpiszę zakaz aborcji, bo aborcja to morderstwo

31.03.2020

Precedensowy wyrok SN. Kościół ma zapłacić milion złotych zadośćuczynienia gwałconej ofierze księdza

21.03.2020

Wygrał w sądzie 4440 zł od fundacji antyaborcyjnej. Przekaże je m.in. na pomoc uchodźcom

04.03.2020

PiS po cichu wymienił Pełnomocnika ds. Równego Traktowania. A urząd do reszty zmarginalizował

01.02.2020

Uczeń nie może propagować treści rasistowskich, nazistowskich oraz… LGBT

04.11.2019

Sędziowie neo-KRS zdecydują, czy wielokrotnie gwałcona przez księdza pedofila Katarzyna dostanie odszkodowanie

28.10.2019

Europosłowie PiS, PO i PSL przeciwko ratowaniu uchodźców na Morzu Śródziemnym. Zabrakło dwóch głosów

26.08.2019

Ziobro tłumaczy aferę: Wszystko przez to, że nie zdekomunizowaliśmy sądów!

19.12.2018

Duda atakuje sędziów SN: „Anarchia!”. Rzecznik SN: „To infantylne wybuchy emocji”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200