W obronie sędziego Synakiewicza zaatakowanego przez Ziobrę i Radzika za wyrok ws. neo sędzi

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Sędzia Synakiewicz zachował się jak na sędziego polskiego i europejskiego przystało i orzekł zgodnie z Konstytucją i wiążącym Polskę prawem międzynarodowym. Odważne świadectwo niezawisłości zasługuje na szacunek, a on sam na solidarność, wsparcie i pomoc” – napisała Iustitia   Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaatakował sędziego Adama Synakiewicza z Sądu Okręgowego w Częstochowie – na zdjęciu […]Sędzia Synakiewicz zachował się jak na sędziego polskiego i europejskiego przystało i orzekł zgodnie z Konstytucją i wiążącym Polskę prawem międzynarodowym. Odważne świadectwo niezawisłości zasługuje na szacunek, a on sam na solidarność, wsparcie i pomoc” – napisała Iustitia

 

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaatakował sędziego Adama Synakiewicza z Sądu Okręgowego w Częstochowie – na zdjęciu powyżej – w czwartek 26 sierpnia. Rano w audycji na antenie katolickiej rozgłośni mówił, że „osoby, które wypowiadają posłuszeństwo polskiemu państwu i prawu, powinny być poddane procesowi dyscyplinarnemu”, a nawet usunięte z sądownictwa.

 

W taki niedopuszczalny sposób minister zareagował na pytanie jak ocenia wyrok wydany przez Synakiewicza. Sędzia podważył w tym wyroku status sędzi rejonowej z Zawiercia, która nominację dostała od nowej, upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa. Synakiewicz orzekł, że nie była ona właściwie obsadzonym sądem. Bo nominację na sędziego dostała od nowej KRS, przez co nie daje ona gwarancji przeprowadzenia procesu przed niezależnym i bezstronnym sądem.

 

Z tego powodu Sąd Okręgowy w Częstochowie uchylił wyrok wydany przez sędzię z Zawiercia. Sędzia Synakiewicz wydając taki wyrok wykonał tym samym niedawne orzeczenia TSUE i ETPCz, w których podważono legalność działań nowej KRS, właśnie ze względu na jej związki z politykami.

 

„Słynny” Radzik wkracza do akcji

 

Po słowach Ziobry na sędziego Adama Synakiewicza szybko spadły represje. Kilka godzin po audycji w katolickim radiu – wieczorem – znany ze ścigania niezależnych sędziów zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik, wszczął postępowanie wyjaśniające. Może ono skończyć się dla sędziego Synakiewicza postawieniem zarzutów dyscyplinarnych. Radzik wsłuchał się w słowa ministra, który powołał go na to stanowisko.

 

Zarzuca sędziemu, że przekroczył swoje uprawnienia, bo nie mógł zbadać statusu sędzi awansowanej przez nową KRS. Zabrania tego bowiem niekonstytucyjna ustawa kagańcowa uchwalona przez PiS. Radzik podważa też prawo sędziego do wydania w lipcu 2021 roku kilku zdań odrębnych do wyroków, w których zakwestionował legalność neo sędziego, z którym zasiadał w składzie orzekających. Za to też będzie ścigał Synakiewicza.

 

Tyle, że Radzik sam przekroczył swoje uprawnienia, bo TSUE 14 lipca 2021 roku zawiesił m.in. stosowanie przepisów ustawy kagańcowej, które pozwalają ścigać sędziów za badanie statusu sędziów powołanych przez nową KRS. Tym samym nie mogą oni mieć za to dyscyplinarek.

 

Warszawska Iustitia: sędzia Synakiewicz zasługuje na szacunek

 

Po ataku Ziobry i Radzika sędziego Synakiewicza wzięło obronę największe stowarzyszenie niezależnych sędziów – Iustitia.

 

Zarząd warszawskiego oddziału Iustitii wydał uchwałę, w której napisał: „Wobec trwającej od lat sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości oraz stosowania represji wobec Sędziów za przestrzeganie prawa polskiego i europejskiego oraz obronę Konstytucji, przyjęliśmy bez zdziwienia informację podaną przez Rzecznika Dyscyplinarnego Piotra Schaba, że jego zastępca Przemysław Radzik wszczął postępowanie dyscyplinarne w sprawie sędziego Adama Synakiewicza z Sądu Okręgowego w Częstochowie. Pan Sędzia Synakiewicz zachował się jak na sędziego polskiego i europejskiego przystało i orzekł zgodnie z Konstytucją i wiążącym Polskę prawem międzynarodowym. Odważne świadectwo niezawisłości Pana sędziego Adam Sanakiewicza zasługuje na szacunek, a on sam na solidarność, wsparcie i pomoc”.

 

Iustitia Ogólnopolska: Działania Radzika będą kiedyś rozliczone

 

Sędziego wziął też w obronę zarząd całego stowarzyszenia Iustitia, który wydał stanowisko. Napisano w nim, że „Zastępca rzecznika dyscyplinarnego [Radzik – red.] przekroczył swoje uprawnienia, ponieważ wbrew orzeczeniu TSUE z 14.07.2021 r. zastosował zawieszone przepisy ustawy kagańcowej, które przewidywały sankcję za badanie statusu innych sędziów”.

 

Zarząd Iustitii przypomina, że sędziowie sądów powszechnych powinni samodzielnie rozpatrywać zarzuty braku niezawisłości sędziego lub braku niezależności sądu. Podkreśla, że „Sędzia Adam Synakiewicz wykonał orzeczenia TSUE i rozpoznał taki zarzut, a skutkiem tego będzie przeprowadzenie postępowania przez sędziego prawidłowo powołanego na stanowisko sędziowskie. Wcześniej niezgodę na orzekanie z osobami powołanymi na stanowiska sędziowskie przy udziale nowej KRS wyrazili warszawscy sędziowie Jacek Tyszka i Piotr Gąciarek”.

 

Zarząd Iustitii przypomina też, że w lipcu blisko 4 tysiące polskich sędziów podpisało historyczny apel wzywających władze do wykonania orzeczeń TSUE z połowy lipca 2021 roku. Z tych orzeczeń wynika, że Izba nie jest legalnym sądem i powinna być zlikwidowana, a nominacje dla sędziów od nowej KRS są wadliwe.

 

„Należy spodziewać się wielu kolejnych spraw, w których zostaną zakwestionowane powołania na stanowiska sędziowskie z udziałem nowej KRS. Każdy sędzia, który respektuje wartości konstytucyjne i europejskie otrzyma nasze wsparcie i konkretną pomoc” – deklaruje zarząd Iustitii.

 

I podkreśla na koniec swojego stanowiska: „Jako niegodne zawodu sędziego oceniamy działania podjęte przez rzeczników dyscyplinarnych, które wprost stanowią realizację oczekiwań i wyraz mentalności służebnej wobec polityka. Istotny jest również fakt, że działają oni we własnym interesie, ponieważ zarówno rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab, jak i jego zastępcy Przemysław Radzik i Michał Lasota, zostali rekomendowani na wyższe stanowiska sędziowskie przez nową KRS. Pozostaje tylko kwestią czasu, kiedy wszystkie działania rzeczników dyscyplinarnych, których status został zakwestionowany przez TSUE, zostaną poddane ocenie niezależnych sądów i niezawisłych sędziów”.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

27 sierpnia 2021Inne artykuły tego autora

01.09.2021

Porażka „słynnego” Radzika. Nie zawiesił sędziego Synakiewicza, który wykonał wyrok ETPCz i TSUE

29.08.2021

Michał Lasota, nominat Ziobry, ściga sędziów. Ale sam mógłby być ścigany

28.08.2021

Prezydent Duda i prezes Manowska przejmują kontrolę nad starym, legalnym SN. Będą nowi „komisarze”

27.08.2021

Porażka prezesa Nawackiego, nominata Ziobry. Sąd twardo: sędzia Juszczyszyn ma wrócić do pracy

26.08.2021

Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

26.08.2021

Sędzia Synakiewicz wydał precedensowy wyrok ws. neo-sędziów. Teraz straszy go Ziobro i ściga Radzik

24.08.2021

Ziobro kazał ścigać sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową

03.08.2021

„Słynny” Radzik chce usunąć z zawodu sędziego Tyszkę, który nie chce sądzić z neo sędziami

28.07.2021

Blisko 100 sędziów SN i 321 prokuratorów popiera historyczny apel sędziów w obronie prawa UE

26.07.2021

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego, Radzika i Schaba za niewykonanie orzeczeń TSUE

24.07.2021

Prezes Iustitii: Sędziowie nie pozwolą rządowi oszukać UE w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna

23.03.2021

Prokuratura Krajowa zarzuca sieć na stary Sąd Najwyższy. Będzie uderzenie w Izbę Karną i Pracy?Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200