Upolityczniona KRS dyskutuje o niezależnym sądownictwie. Wśród gości prawa ręka Marine Le Pen

Udostępnij

Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…

Więcej

Krajowa Rada Sądownictwa też miała swoją konferencję na 100-lecie polskiego sądownictwa. W wydarzeniu 7 grudnia udział wzięli krajowi i zagraniczni eksperci przychylni "reformom" PiS, a także Francuz Nicolas Bay ze Zgromadzenia Narodowego - eurosceptycznej i populistycznej partii Marine Le Pen (d. Front Narodowy). Czyżby networking przed wyborami do PE?„100-lecie niezawisłego wymiaru sprawiedliwości w Polsce” – tak zatytułowała swoją konferencję nowa, wybrana przez PiS i Kukiz’15, Krajowa Rada Sądownictwa. Wydarzenie odbyło się 7 grudnia 2018 roku i zostało zgodnie przemilczane przez polskie media. W tym samym dniu odbywała się bowiem konferencja niezależnych środowisk prawniczych pt. „Sędziowie i adwokaci w służbie niepodległej 1918-2018”. Przemówienia gości – prof. Adama Strzembosza, prof. Małgorzaty Gersdorf i Jacka Treli, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej – podsumowaliśmy w OKO.press.

 

Kto wypowiedział się podczas konferencji „alternatywnej”, zorganizowanej przez upolitycznioną KRS dokładnie w tym samym czasie?

 

Udział wzięli ks. prof. Mieczysław Różański z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Dariusz Dudek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego i prof. Bogumił Szmulik z UKSW. Wszyscy należą do grona ekspertów przychylnych reformom PiS.

 

Prof. Szmulik swój wykład zatytułował „Zmiany ustaw o KRS i SN jako realizacja postulatów o demokratyzację niezawisłego i niezależnego sądownictwa w Polsce”.

 

W części popołudniowej, po koktajlu z prezydentem Dudą w Belwederze, specjalista z Armenii Dr Hayk Hovsannisyan mówił o tym, jak działa ormiańska KRS, a dr Martin Mendelski o „odmianach konstytucjonalizmu w Europie Środkowo-Wschodniej”.

 

W konferencji na zaproszenie KRS niespodziewanie wziął też udział inny gość z zagranicy – Nicolas Bay – francuski polityk, europoseł z ramienia partii Zjednoczenie Narodowe (fr. Rassemblement national), znanej niegdyś jako Front Narodowy.

 

Francuski ekspert od Le Pen

 

Jak donosi Maciej Pach, ekspert Archiwum Osiatyńskiego, KRS nie informowała o udziale polityka aż do dnia konferencji. Jego nazwisko nie figurowało na liście dyskutantów, do której Pach dotarł kilka dni wcześniej.

 

O czym mówił Nicolas Bay? Jego wystąpienie zatytułowano „Upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości oraz usądowienie polityki: podwójne wyzwanie dla naszych demokracji”. Nie wiadomo jednak, co dokładnie na ten temat powiedział – Maciejowi Pachowi odmówiono bowiem wstępu na wydarzenie pod pretekstem braku wolnych miejsc.

 

Nicolas Bay to prawa ręka Marine Le Pen. Sprawował wysokie funkcje we Froncie Narodowym – był sekretarzem generalnym partii i jej wiceprzewodniczącym, a w 2012 roku rzecznikiem Le Pen podczas jej pierwszej kampanii prezydenckiej. Od 2014 r. sprawuje mandat europosła. Jest też współprzewodniczącym partii Europa Narodów i Wolności, do której należą dwaj polscy europosłowie z ramienia Kongresu Nowej Prawicy.

 

Bay reprezentuje zestaw poglądów, który musi podobać się politykom PiS. To eurosceptyk, konserwatysta i praktykujący katolik. Sprzeciwiał się wprowadzeniu we Francji związków partnerskich i małżeństw jednopłciowych. Chce ograniczenia imigracji i przywrócenia kontroli granic w UE.

 

Przeczytaj: Macron: wszyscy znacie sojuszników pani Le Pen, to reżimy Orbana, Kaczyńskiego i Putina

 

Front obrony Polski

 

To nie pierwsza wizyta Nicolasa Baya w Polsce. Jest członkiem Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, której delegacja we wrześniu odwiedziła Warszawę.

 

Europosłowie, w tym Bay, spotkali się wówczas z członkami KRS, z pierwszą prezes SN prof. Małgorzatą Gersdorf, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, przedstawicielami Sejmu i Senatu, a także organizacji pozarządowych i mediów.

 

Wstępną wersję raportu z wizyty w Warszawie Komisja LIBE zaprezentowała w Parlamencie Europejskim 3 grudnia 2018. Wynika z niego, że reformy wymiaru sprawiedliwości PiS są zagrożeniem dla praworządności. Europosłowie skrytykowali m.in. zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, ustawę o sądach powszechnych i reformy Sądu Najwyższego.

 

Spośród siedmiu członków delegacji tylko dwóch zdecydowało się nie podpisać raportu. Był to Waldemar Tomaszewski – litewsko-polski polityk i członek partii Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR), a także Nicolas Bay. W raporcie odnotowano kilka wypowiedzi Francuza, w których broni reform PiS.

 

Przychylność Baya musieli dostrzec członkowie KRS podczas wrześniowej wizyty w Warszawie. To zapewne wówczas doszło do nawiązania kontaktów, które zaowocowały po stronie polityka obroną państwa PiS na forum PE, a po stronie KRS zaproszeniem na konferencję z udziałem prezydenta Dudy.

 

Razem na podbój Parlamentu Europejskiego?

 

Udział francuskiego polityka w niszowej konferencji państwa PiS nie dziwi, gdy pod uwagę weźmiemy wypowiedzi liderki Zjednoczenia Narodowego. O sojuszu z Kaczyńskim i Orbánem Marine Le Pen mówiła jeszcze w ubiegłorocznej kampanii wyborczej. We wrześniu tego roku ponownie zapowiedziała, że będzie dążyła do zjednoczenia europejskich partii eurosceptycznych przed wyborami do PE.

 

„Wszędzie – w Europie, Polsce, Austrii czy na Węgrzech – nasze idee dochodzą do władzy. Wraz z naszymi sojusznikami z innych ugrupowań w Parlamencie Europejskim chcemy zdobyć większość, która stworzy wyłom w całej tej gnijącej Unii Europejskiej. I przejdziemy do współpracy narodów szanujących wzajemnie swoją różnorodność i tożsamość” – mówiła w przemówieniu we Fréjus na południu Francji.

 

Zjednoczenie to, mimo niezaprzeczalnego ideologicznego pokrewieństwa, może jednak okazać się trudne. Tego typu inicjatywy upadały już kilkakrotnie, a obecnie partie Orbána, Kaczyńskiego i Le Pen zasiadają w różnych ugrupowaniach. O ile PiS może zechcieć połączyć siły z Le Pen po opuszczeniu ECR przez konserwatystów brytyjskich w następstwie Brexitu, o tyle orbanowski Fidesz będzie zapewne chciał dalej korzystać z parasola ochronnego, jaki gwarantuje mu członkostwo w proeuropejskiej EPP.

 

Przeczytaj: „PiS nie jest sojusznikiem Le Pen”. Trzy fałsze w oświadczeniu MSZ po wypowiedzi MacronaAutor


Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…


Więcej

Opublikowany

10 grudnia 2018Inne artykuły tego autora

08.07.2020

Trybunał w Strasburgu zbada, czy Polska łamie prawa człowieka przez brak związków partnerskich

08.07.2020

Polska nie dostanie zapowiadanych 63,8 mld euro z UE? Za łamanie praworządności i homofobię

03.07.2020

PILNE. Sąd umorzył sprawę przeciwko Obywatelom RP za manifestacje w okresie pandemii

25.06.2020

Pod dyktando Ziobry Duda podpisał Tarczę, w tym przepisy karne, które w 2019 odesłał do TK. Wciąż tam leżą

23.06.2020

Trzaskowski wygrywa z Dudą w trybie wyborczym. Sąd: Wypowiedź nieprecyzyjna, ale nie fałszywa

16.06.2020

Wiceszefowa KE reaguje na homofobię Dudy: „Zgodnie z prawem UE każdy jest równy”

08.06.2020

Ziobro zmienia kodeks karny w „tarczy 4.0”: 16 lat za kradzież 70 zł. Karnista: „Porażająca skala absurdu”

04.06.2020

Wiceszef MSZ atakuje RPO za pismo w obronie Unii Europejskiej. Bodnar: „Poważny brak wiedzy”

04.06.2020

63,8 mld euro dla Polski od UE na walkę z koronakryzysem? Tak, ale przy poszanowaniu rządów prawa

22.05.2020

Gra pozorów nowego „komisarza” Dudy. Łagodzi obyczaje w SN, ale idzie w ślady Zaradkiewicza

15.05.2020

Resort Ziobry przyznał medal za zasługi działaczce antyaborcyjnej, która donosiła na kobiety

15.05.2020

Zaradkiewicz rezygnuje. Nowym „komisarzem” w SN założyciel Ordo Iuris Aleksander Stępkowski

14.05.2020

Sędziowie Sądu Najwyższego żądają wymiany Zaradkiewicza. Punktują przewinienia „komisarza” Dudy

13.05.2020

Zaradkiewicz sobie nie poradził i robi krok w tył. Przerywa zgromadzenie w SN i prosi o pomoc Dudę

13.05.2020

10 kandydatów na następcę Gersdorf. „Komisarz” Dudy złamał procedury

10.05.2020

Europejska Rada Ochrony Danych o transferze danych z PESEL: Konieczna podstawa prawna!

09.05.2020

Sasin, Morawiecki, Kaczyński… Za katastrofę wyborczą ktoś powinien karnie odpowiedzieć. Sprawdzamy kto

07.05.2020

Niewygodne pytanie RPO: Dlaczego rząd otwiera galerie handlowe, a podtrzymuje zakaz zgromadzeń?

06.05.2020

Europejscy sędziowie za wykluczeniem neo-KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

25.04.2020

Wybory za granicą skazane na porażkę. Polonia pozbawiona praw wyborczychWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200