Upolityczniona KRS dyskutuje o niezależnym sądownictwie. Wśród gości prawa ręka Marine Le Pen

Udostępnij

Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…

Więcej

Krajowa Rada Sądownictwa też miała swoją konferencję na 100-lecie polskiego sądownictwa. W wydarzeniu 7 grudnia udział wzięli krajowi i zagraniczni eksperci przychylni "reformom" PiS, a także Francuz Nicolas Bay ze Zgromadzenia Narodowego - eurosceptycznej i populistycznej partii Marine Le Pen (d. Front Narodowy). Czyżby networking przed wyborami do PE?„100-lecie niezawisłego wymiaru sprawiedliwości w Polsce” – tak zatytułowała swoją konferencję nowa, wybrana przez PiS i Kukiz’15, Krajowa Rada Sądownictwa. Wydarzenie odbyło się 7 grudnia 2018 roku i zostało zgodnie przemilczane przez polskie media. W tym samym dniu odbywała się bowiem konferencja niezależnych środowisk prawniczych pt. „Sędziowie i adwokaci w służbie niepodległej 1918-2018”. Przemówienia gości – prof. Adama Strzembosza, prof. Małgorzaty Gersdorf i Jacka Treli, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej – podsumowaliśmy w OKO.press.

 

Kto wypowiedział się podczas konferencji „alternatywnej”, zorganizowanej przez upolitycznioną KRS dokładnie w tym samym czasie?

 

Udział wzięli ks. prof. Mieczysław Różański z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Dariusz Dudek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego i prof. Bogumił Szmulik z UKSW. Wszyscy należą do grona ekspertów przychylnych reformom PiS.

 

Prof. Szmulik swój wykład zatytułował „Zmiany ustaw o KRS i SN jako realizacja postulatów o demokratyzację niezawisłego i niezależnego sądownictwa w Polsce”.

 

W części popołudniowej, po koktajlu z prezydentem Dudą w Belwederze, specjalista z Armenii Dr Hayk Hovsannisyan mówił o tym, jak działa ormiańska KRS, a dr Martin Mendelski o „odmianach konstytucjonalizmu w Europie Środkowo-Wschodniej”.

 

W konferencji na zaproszenie KRS niespodziewanie wziął też udział inny gość z zagranicy – Nicolas Bay – francuski polityk, europoseł z ramienia partii Zjednoczenie Narodowe (fr. Rassemblement national), znanej niegdyś jako Front Narodowy.

 

Francuski ekspert od Le Pen

 

Jak donosi Maciej Pach, ekspert Archiwum Osiatyńskiego, KRS nie informowała o udziale polityka aż do dnia konferencji. Jego nazwisko nie figurowało na liście dyskutantów, do której Pach dotarł kilka dni wcześniej.

 

O czym mówił Nicolas Bay? Jego wystąpienie zatytułowano „Upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości oraz usądowienie polityki: podwójne wyzwanie dla naszych demokracji”. Nie wiadomo jednak, co dokładnie na ten temat powiedział – Maciejowi Pachowi odmówiono bowiem wstępu na wydarzenie pod pretekstem braku wolnych miejsc.

 

Nicolas Bay to prawa ręka Marine Le Pen. Sprawował wysokie funkcje we Froncie Narodowym – był sekretarzem generalnym partii i jej wiceprzewodniczącym, a w 2012 roku rzecznikiem Le Pen podczas jej pierwszej kampanii prezydenckiej. Od 2014 r. sprawuje mandat europosła. Jest też współprzewodniczącym partii Europa Narodów i Wolności, do której należą dwaj polscy europosłowie z ramienia Kongresu Nowej Prawicy.

 

Bay reprezentuje zestaw poglądów, który musi podobać się politykom PiS. To eurosceptyk, konserwatysta i praktykujący katolik. Sprzeciwiał się wprowadzeniu we Francji związków partnerskich i małżeństw jednopłciowych. Chce ograniczenia imigracji i przywrócenia kontroli granic w UE.

 

Przeczytaj: Macron: wszyscy znacie sojuszników pani Le Pen, to reżimy Orbana, Kaczyńskiego i Putina

 

Front obrony Polski

 

To nie pierwsza wizyta Nicolasa Baya w Polsce. Jest członkiem Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, której delegacja we wrześniu odwiedziła Warszawę.

 

Europosłowie, w tym Bay, spotkali się wówczas z członkami KRS, z pierwszą prezes SN prof. Małgorzatą Gersdorf, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, przedstawicielami Sejmu i Senatu, a także organizacji pozarządowych i mediów.

 

Wstępną wersję raportu z wizyty w Warszawie Komisja LIBE zaprezentowała w Parlamencie Europejskim 3 grudnia 2018. Wynika z niego, że reformy wymiaru sprawiedliwości PiS są zagrożeniem dla praworządności. Europosłowie skrytykowali m.in. zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, ustawę o sądach powszechnych i reformy Sądu Najwyższego.

 

Spośród siedmiu członków delegacji tylko dwóch zdecydowało się nie podpisać raportu. Był to Waldemar Tomaszewski – litewsko-polski polityk i członek partii Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR), a także Nicolas Bay. W raporcie odnotowano kilka wypowiedzi Francuza, w których broni reform PiS.

 

Przychylność Baya musieli dostrzec członkowie KRS podczas wrześniowej wizyty w Warszawie. To zapewne wówczas doszło do nawiązania kontaktów, które zaowocowały po stronie polityka obroną państwa PiS na forum PE, a po stronie KRS zaproszeniem na konferencję z udziałem prezydenta Dudy.

 

Razem na podbój Parlamentu Europejskiego?

 

Udział francuskiego polityka w niszowej konferencji państwa PiS nie dziwi, gdy pod uwagę weźmiemy wypowiedzi liderki Zjednoczenia Narodowego. O sojuszu z Kaczyńskim i Orbánem Marine Le Pen mówiła jeszcze w ubiegłorocznej kampanii wyborczej. We wrześniu tego roku ponownie zapowiedziała, że będzie dążyła do zjednoczenia europejskich partii eurosceptycznych przed wyborami do PE.

 

„Wszędzie – w Europie, Polsce, Austrii czy na Węgrzech – nasze idee dochodzą do władzy. Wraz z naszymi sojusznikami z innych ugrupowań w Parlamencie Europejskim chcemy zdobyć większość, która stworzy wyłom w całej tej gnijącej Unii Europejskiej. I przejdziemy do współpracy narodów szanujących wzajemnie swoją różnorodność i tożsamość” – mówiła w przemówieniu we Fréjus na południu Francji.

 

Zjednoczenie to, mimo niezaprzeczalnego ideologicznego pokrewieństwa, może jednak okazać się trudne. Tego typu inicjatywy upadały już kilkakrotnie, a obecnie partie Orbána, Kaczyńskiego i Le Pen zasiadają w różnych ugrupowaniach. O ile PiS może zechcieć połączyć siły z Le Pen po opuszczeniu ECR przez konserwatystów brytyjskich w następstwie Brexitu, o tyle orbanowski Fidesz będzie zapewne chciał dalej korzystać z parasola ochronnego, jaki gwarantuje mu członkostwo w proeuropejskiej EPP.

 

Przeczytaj: „PiS nie jest sojusznikiem Le Pen”. Trzy fałsze w oświadczeniu MSZ po wypowiedzi MacronaAutor


Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…


Więcej

Opublikowany

10 grudnia 2018Inne artykuły tego autora

10.12.2019

Wiceszefowa KE odwiedzi Polskę, żeby rozmawiać z PiS o praworządności: „Sytuacja w Polsce mnie martwi”

05.12.2019

Izba Pracy SN potwierdza: „KRS nie jest niezależna, a Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem”

05.12.2019

RPO grilluje rzecznika Schaba za dyscyplinarkę dla sędziów z Krakowa

04.12.2019

Kancelaria Sejmu stawia się sędziemu z Olsztyna. Nie wyda list poparcia do KRS, bo… RODO

29.11.2019

Resort Ziobry manipuluje interpretacją prawa, żeby zdyskredytować sędziego z Olsztyna

27.11.2019

NBP przegrał z „Wyborczą”. Teraz donosi na sędzie do Prokuratury Krajowej i KRS

22.11.2019

Pawłowicz i Piotrowicz nowymi sędziami TK. „Hańba” – skandowała w Sejmie opozycja

21.11.2019

2 do 26. Polska i Węgry wetują dialog o praworządności. Boją się współpracy Rady z Komisją Europejską

21.11.2019

„Morda to nie jest słowo wulgarne”, mówi przyszła sędzia TK Pawłowicz. PiS poparł też Piotrowicza

19.11.2019

Morawiecki ignoruje wyrok TSUE, ale oskarża opozycję: „Hiszpanie i Niemcy nie donoszą na swój kraj!”

16.11.2019

PiS nagle wycofał Elżbietę Chojnę-Duch. A Piotrowicz i Pawłowicz mogą być za starzy, by zasiadać w TK

01.11.2019

PILNE: Sąd Najwyższy uznał kolejne protesty wyborcze PiS za bezpodstawne. Nie będzie przeliczania głosów

29.10.2019

RPO rozwiewa nadzieje nowych sędziów SN: można odsunąć ich od sprawy z powodu powołania przez neo-KRS

24.10.2019

Sędzia Tuleya z nagrodą za bój o praworządność. „Będziemy walczyć do końca świata i jeden dzień dłużej”

16.10.2019

RPO nie dla PiS. Kaczyński będzie potrzebował zgody Senatu, by wybrać następcę Bodnara

10.10.2019

Niezależni sędziowie zawiadamiają prokuraturę. „W Ministerstwie Sprawiedliwości działała grupa przestępcza”

03.10.2019

Sędzia Markiewicz pozywa Ziobrę za aferę hejterską. „Minister ponosi pełną odpowiedzialność”

23.09.2019

Przez „dobrą zmianę” w prokuraturze jest 3 razy więcej zaległych śledztw. Trwają ponad 5 lat [WYWIAD]

18.09.2019

Ziobro: Zabraliśmy przestępcom 1,4 mld zł i za to opłacimy wyprawki dla dzieci. To tak nie działa

07.09.2019

Ziobro atakuje holenderskiego ministra: krytykował nas za „całokształt”, jak w PRL. Tak, i miał racjęWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200