Upolityczniona KRS dyskutuje o niezależnym sądownictwie. Wśród gości prawa ręka Marine Le Pen

Udostępnij

Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…

Więcej

Krajowa Rada Sądownictwa też miała swoją konferencję na 100-lecie polskiego sądownictwa. W wydarzeniu 7 grudnia udział wzięli krajowi i zagraniczni eksperci przychylni "reformom" PiS, a także Francuz Nicolas Bay ze Zgromadzenia Narodowego - eurosceptycznej i populistycznej partii Marine Le Pen (d. Front Narodowy). Czyżby networking przed wyborami do PE?„100-lecie niezawisłego wymiaru sprawiedliwości w Polsce” – tak zatytułowała swoją konferencję nowa, wybrana przez PiS i Kukiz’15, Krajowa Rada Sądownictwa. Wydarzenie odbyło się 7 grudnia 2018 roku i zostało zgodnie przemilczane przez polskie media. W tym samym dniu odbywała się bowiem konferencja niezależnych środowisk prawniczych pt. „Sędziowie i adwokaci w służbie niepodległej 1918-2018”. Przemówienia gości – prof. Adama Strzembosza, prof. Małgorzaty Gersdorf i Jacka Treli, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej – podsumowaliśmy w OKO.press.

 

Kto wypowiedział się podczas konferencji „alternatywnej”, zorganizowanej przez upolitycznioną KRS dokładnie w tym samym czasie?

 

Udział wzięli ks. prof. Mieczysław Różański z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Dariusz Dudek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego i prof. Bogumił Szmulik z UKSW. Wszyscy należą do grona ekspertów przychylnych reformom PiS.

 

Prof. Szmulik swój wykład zatytułował „Zmiany ustaw o KRS i SN jako realizacja postulatów o demokratyzację niezawisłego i niezależnego sądownictwa w Polsce”.

 

W części popołudniowej, po koktajlu z prezydentem Dudą w Belwederze, specjalista z Armenii Dr Hayk Hovsannisyan mówił o tym, jak działa ormiańska KRS, a dr Martin Mendelski o „odmianach konstytucjonalizmu w Europie Środkowo-Wschodniej”.

 

W konferencji na zaproszenie KRS niespodziewanie wziął też udział inny gość z zagranicy – Nicolas Bay – francuski polityk, europoseł z ramienia partii Zjednoczenie Narodowe (fr. Rassemblement national), znanej niegdyś jako Front Narodowy.

 

Francuski ekspert od Le Pen

 

Jak donosi Maciej Pach, ekspert Archiwum Osiatyńskiego, KRS nie informowała o udziale polityka aż do dnia konferencji. Jego nazwisko nie figurowało na liście dyskutantów, do której Pach dotarł kilka dni wcześniej.

 

O czym mówił Nicolas Bay? Jego wystąpienie zatytułowano „Upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości oraz usądowienie polityki: podwójne wyzwanie dla naszych demokracji”. Nie wiadomo jednak, co dokładnie na ten temat powiedział – Maciejowi Pachowi odmówiono bowiem wstępu na wydarzenie pod pretekstem braku wolnych miejsc.

 

Nicolas Bay to prawa ręka Marine Le Pen. Sprawował wysokie funkcje we Froncie Narodowym – był sekretarzem generalnym partii i jej wiceprzewodniczącym, a w 2012 roku rzecznikiem Le Pen podczas jej pierwszej kampanii prezydenckiej. Od 2014 r. sprawuje mandat europosła. Jest też współprzewodniczącym partii Europa Narodów i Wolności, do której należą dwaj polscy europosłowie z ramienia Kongresu Nowej Prawicy.

 

Bay reprezentuje zestaw poglądów, który musi podobać się politykom PiS. To eurosceptyk, konserwatysta i praktykujący katolik. Sprzeciwiał się wprowadzeniu we Francji związków partnerskich i małżeństw jednopłciowych. Chce ograniczenia imigracji i przywrócenia kontroli granic w UE.

 

Przeczytaj: Macron: wszyscy znacie sojuszników pani Le Pen, to reżimy Orbana, Kaczyńskiego i Putina

 

Front obrony Polski

 

To nie pierwsza wizyta Nicolasa Baya w Polsce. Jest członkiem Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, której delegacja we wrześniu odwiedziła Warszawę.

 

Europosłowie, w tym Bay, spotkali się wówczas z członkami KRS, z pierwszą prezes SN prof. Małgorzatą Gersdorf, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, przedstawicielami Sejmu i Senatu, a także organizacji pozarządowych i mediów.

 

Wstępną wersję raportu z wizyty w Warszawie Komisja LIBE zaprezentowała w Parlamencie Europejskim 3 grudnia 2018. Wynika z niego, że reformy wymiaru sprawiedliwości PiS są zagrożeniem dla praworządności. Europosłowie skrytykowali m.in. zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, ustawę o sądach powszechnych i reformy Sądu Najwyższego.

 

Spośród siedmiu członków delegacji tylko dwóch zdecydowało się nie podpisać raportu. Był to Waldemar Tomaszewski – litewsko-polski polityk i członek partii Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR), a także Nicolas Bay. W raporcie odnotowano kilka wypowiedzi Francuza, w których broni reform PiS.

 

Przychylność Baya musieli dostrzec członkowie KRS podczas wrześniowej wizyty w Warszawie. To zapewne wówczas doszło do nawiązania kontaktów, które zaowocowały po stronie polityka obroną państwa PiS na forum PE, a po stronie KRS zaproszeniem na konferencję z udziałem prezydenta Dudy.

 

Razem na podbój Parlamentu Europejskiego?

 

Udział francuskiego polityka w niszowej konferencji państwa PiS nie dziwi, gdy pod uwagę weźmiemy wypowiedzi liderki Zjednoczenia Narodowego. O sojuszu z Kaczyńskim i Orbánem Marine Le Pen mówiła jeszcze w ubiegłorocznej kampanii wyborczej. We wrześniu tego roku ponownie zapowiedziała, że będzie dążyła do zjednoczenia europejskich partii eurosceptycznych przed wyborami do PE.

 

„Wszędzie – w Europie, Polsce, Austrii czy na Węgrzech – nasze idee dochodzą do władzy. Wraz z naszymi sojusznikami z innych ugrupowań w Parlamencie Europejskim chcemy zdobyć większość, która stworzy wyłom w całej tej gnijącej Unii Europejskiej. I przejdziemy do współpracy narodów szanujących wzajemnie swoją różnorodność i tożsamość” – mówiła w przemówieniu we Fréjus na południu Francji.

 

Zjednoczenie to, mimo niezaprzeczalnego ideologicznego pokrewieństwa, może jednak okazać się trudne. Tego typu inicjatywy upadały już kilkakrotnie, a obecnie partie Orbána, Kaczyńskiego i Le Pen zasiadają w różnych ugrupowaniach. O ile PiS może zechcieć połączyć siły z Le Pen po opuszczeniu ECR przez konserwatystów brytyjskich w następstwie Brexitu, o tyle orbanowski Fidesz będzie zapewne chciał dalej korzystać z parasola ochronnego, jaki gwarantuje mu członkostwo w proeuropejskiej EPP.

 

Przeczytaj: „PiS nie jest sojusznikiem Le Pen”. Trzy fałsze w oświadczeniu MSZ po wypowiedzi MacronaAutor


Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…


Więcej

Opublikowany

10 grudnia 2018Inne artykuły tego autora

31.08.2021

Prawny polexit w TK odroczony. RPO Marcin Wiącek domaga się wyłączenia jednego z sędziów

13.08.2021

Działania pozorowane i chaos w SN. Sędziowie Izby Karnej przejmą część spraw Izby Dyscyplinarnej

12.08.2021

Prezes Manowska wbrew TSUE odmraża Izbę Dyscyplinarną

03.08.2021

Izba Dyscyplinarna SN rusza z dyscyplinarkami. Ignoruje orzeczenia TSUE

30.07.2021

Manowska już nie chce wojny z Unią. Namawia rządzących do wykonania orzeczeń TSUE

29.07.2021

Ziobro chce podważyć Europejską konwencję praw człowieka. Wzywa na pomoc TK Przyłębskiej

29.03.2021

Niemiecki Trybunał spełni marzenie Ziobry? Wstrzymał ratyfikację Funduszu Odbudowy UE

26.03.2021

PE stawia ultimatum: Komisja ma natychmiast uruchomić mechanizm „pieniądze za praworządność”

11.03.2021

Polska skarży do TSUE mechanizm „pieniądze za praworządność”. Po to, żeby Ziobro spał spokojnie?

07.03.2021

RPO chce wyłączenia Przyłębskiej ze składu orzekającego w TK. Chodzi o wypowiedzi jej męża

26.02.2021

Wiceszef Ordo Iuris nie będzie doradzał UE ws. LGBT. Trwa postępowanie wyjaśniające

26.02.2021

I Prezes SN robi zamach na jawność. Ograniczy dostęp do informacji o nadużyciach władzy

25.02.2021

Wiceprezes Ordo Iuris doradza UE m.in. w sprawach LGBT. Jak to się stało?

11.02.2021

Europa reaguje. Wiceszefowa KE o proteście mediów w Polsce: „Czarne ekrany mówią bardzo wiele”

09.02.2021

Eurodeputowani o Polsce po wyroku TK: „Kraj niczym dystopijna republika Gilead”

29.01.2021

„Polska jedynym takim krajem w historii najnowszej UE” – zagraniczna prasa po publikacji wyroku TK

25.01.2021

Knebel dla pracowników MSZ. PiS wprowadza „tajemnicę dyplomatyczną”

21.01.2021

Min. Wójcik o zsyłce niezależnych prokuratorów: za PO też były delegacje. Nie takie i nie tyle

13.01.2021

Kaja Godek nazwała osoby LGBT „zboczeńcami”. Dziś wygrała w sądzie. „Państwo nas nie chroni”

08.01.2021

Trybunał Konstytucyjny na wczasach. W 2019 roku orzekał najrzadziej od 20 lat [WYKRESY]Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200