Trybunał w Strasburgu: Transpłciowa Weronika osadzona w Siedlcach ma dostać niezbędne leki

Udostępnij

Dziennikarz i reporter. Laureat nagród: "Pióro Nadziei 2018" przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i "Korony Równości 2019". Nominowany…

Więcej

Po tekście OKO.press Europejski Trybunał Praw Człowieka przychylił się do wniosku prawniczki o zastosowanie środka tymczasowego ws. transpłciowej Weroniki osadzonej w Zakładzie Karnym w Siedlcach, której arbitralnie przerwano terapię hormonalną



Do czasu konsultacji z endokrynologiem transpłciowa Weronika osadzona w Zakładzie Karnym w Siedlcach ma dostawać niezbędne leki – taką decyzję 30 lipca podjął Europejski Trybunał Praw Człowieka.

 

Po tekście OKO.press, w którym opisywaliśmy walkę o kontynuowanie terapii hormonalnej niezbędnej dla zdrowia i życia osadzonej, wniosek o zastosowanie środków tymczasowych (Rule 39) do Strasburga wysłała prawniczka Agata Bzdyń. Wnosiła w nim o konieczność przywrócenia rekomendowanego przez lekarzy specjalistów leczenia, powołując się na zagrożenie życia i brak skutecznego środka odwoławczego, by zakwestionować decyzję lekarza ambulatorium, który przerwał terapię.

 

„Stan osadzonej stale się pogarsza, co szczególnie w sytuacji przebytej autokastracji, może skończyć się tragedią” – wyjaśnia Agata Bzdyń.

 

„Mam gotową skargę. Zgodnie z linią przyjętą przez adwokata Pawła Knuta uważamy, że decyzja lekarza ambulatorium była arbitralna, nie ma od niej odwołania, a czyn wypełnia znamiona poniżającego i nieludzkiego traktowania, co narusza art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”.

 

Jeśli dyrekcja więzienia nie wykona środka zabezpieczającego, automatycznie dojdzie do naruszenia praw zapisanych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, tak jak to się stało w sprawie osób poszukujących międzynarodowej ochrony na granicy w Terespolu.

 

12 dni bez terapii

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka w odpowiedzi na wniosek o zastosowaniu środka tymczasowego napisał, że decyzję może zmienić opinia lekarza specjalisty endokrynologa.

 

Jak wcześniej pisaliśmy, Weronika rozpoczęła terapię hormonalną w lutym 2019 roku. Lekarz prowadzący seksuolog dr Stanisław Dulko w diagnozie napisał, że transpłciowa kobieta wymaga pilnej i regularnej terapii hormonami żeńskimi, a jej brak stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia skazanej.

 

Wśród negatywnych skutków nieprzyjmowania hormonów wymienił: wahania nastroju, wybuchowość, płaczliwość, stany depresyjne, a także – możliwość popełnienia samobójstwa lub kolejnych samookaleczeń.

 

Gdy w maju 2020 Weronika trafiła do więzienia w Siedlcach, lekarz ambulatorium uznał, że terapia nie może być kontynuowana, bo jest „rakotwórcza”. Później, po skargach rodziny i adwokata Pawła Knuta, uznał, że potrzebna jest konsultacja z endokrynologiem. Weronika odkładała hormony, które przywiozła z poprzedniego więzienia w Radomiu, by wystarczyły jej na dłużej. 18 lipca służba więzienna odebrała jej leki.

 

Nie przyjmuje ich od 12 dni.

 

Z informacji OKO.press zasięgniętych od Weroniki i jej społecznej mamy pani Marii, wynika, że po publikacji naszego tekstu dyrekcja szpitala obiecała konsultację z lekarzem ginekologiem, seksuologiem w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Ma do niej dojść w pierwszym tygodniu sierpnia.

 

Decyzja jest o tyle niezrozumiała, że do tej pory lekarz ambulatorium i dyrekcja szpitala uważali, że zewnętrzną opinię powinien wydać endokrynolog. Takiego lekarza wskazał też Trybunał w Strasburgu.

 

Dyrekcja Zakładu Karnego w Siedlcach dysponuje opiniami dwóch lekarzy seksuologów, którzy poświadczają konieczność kontynuowania terapii. Jeden, to lekarz prowadzący dr Stanisław Dulko, drugi – krajowy konsultant ds. seksuologii prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Do dokumentacji medycznej dołączona jest też opinia endokrynolożki, która podkreśla, że leczenie Weroniki jest standardem postępowania w przypadku diagnozy transseksualizmu.

 

Dyrekcja więzienia wciąż nie odpowiedziała na pytania OKO.press.



Autor


Dziennikarz i reporter. Laureat nagród: "Pióro Nadziei 2018" przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i "Korony Równości 2019". Nominowany…


Więcej

Opublikowany

31 lipca 2020






Inne artykuły tego autora

18.04.2024

Więzienie za znieważenie osoby LGBT+. Prawica: To „lewacka cenzura”. A jak jest naprawdę?

15.01.2024

W spór o Prokuraturę Krajową włącza się TK Julii Przyłębskiej

15.01.2024

Bodnar: Nie zamierzam się wycofać

12.01.2024

Krok bliżej do rozwiązania sporu o TVP. Warszawski sąd zarejestrował likwidację rozgłośni RDC

08.01.2024

Prezydent Duda po spotkaniu z Hołownią: Nie doszliśmy do porozumienia

03.01.2024

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. słów Pietrzaka o obozach koncentracyjnych dla migrantów

20.12.2023

Wiceszefowa KE w Polsce. „Naszym celem jest zakończenie procedury naruszeniowej przeciwko Polsce”

20.12.2023

Kamiński i Wąsik: Nie czujemy się winni. Ten wyrok zasługuje na pogardę

20.10.2023

Przysucha już nie chce ścigać aktywistów Atlasu Nienawiści. I wycofuje się z uchwały anty-LGBT

21.07.2023

Rząd ściga chochoła chrystianofobii, a nie chroni ludzi zagrożonych przestępstwami z nienawiści

16.07.2023

Atak Ziobry na sędziów i prokuratorów za skazanie Mariki, neofaszystowskiej aktywistki

04.05.2023

Przyłębska: „Trybunał nigdy nie wpisuje się w walkę polityczną”. Naprawdę?

29.03.2023

Zwykły obywatel Kaczyński wydał polecenie Trybunałowi Konstytucyjnemu. Czy sędziowie posłuchają?

16.03.2023

Neo-KRS nie podoba się wyrok uniewinniający za protest w kościele. Chcą wysłać sędzię na szkolenie

09.03.2023

Dlaczego Bruno trafił do domu dziecka? O sprawie aktywistki Angeliki Domańskiej i jej syna

02.02.2023

To oni wytoczyli wojnę edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach. Teraz przegrywają przed sądami

07.12.2022

Niewinna. Jest wyrok ws. kierowniczki sieci IKEA, która zwolniła pracownika za homofobiczny wpis

22.11.2022

Podleśna przeciwko Ziemkiewiczowi i Ogórek. Odbyła się ostatnia rozprawa

21.07.2022

Granica polsko-białoruska. Sąd uniewinnia aktywistę, który wiózł uchodźcę do szpitala

16.07.2022

Uchwały anty-LGBT. Naczelny Sąd Administracyjny miażdży argumentację Ordo Iuris i prokuratury



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200