Trybunał w Strasburgu: Transpłciowa Weronika osadzona w Siedlcach ma dostać niezbędne leki

Udostępnij

Dziennikarz i reporter. Laureat nagród: "Pióro Nadziei 2018" przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i "Korony Równości 2019". Nominowany…

Więcej

Po tekście OKO.press Europejski Trybunał Praw Człowieka przychylił się do wniosku prawniczki o zastosowanie środka tymczasowego ws. transpłciowej Weroniki osadzonej w Zakładzie Karnym w Siedlcach, której arbitralnie przerwano terapię hormonalnąDo czasu konsultacji z endokrynologiem transpłciowa Weronika osadzona w Zakładzie Karnym w Siedlcach ma dostawać niezbędne leki – taką decyzję 30 lipca podjął Europejski Trybunał Praw Człowieka.

 

Po tekście OKO.press, w którym opisywaliśmy walkę o kontynuowanie terapii hormonalnej niezbędnej dla zdrowia i życia osadzonej, wniosek o zastosowanie środków tymczasowych (Rule 39) do Strasburga wysłała prawniczka Agata Bzdyń. Wnosiła w nim o konieczność przywrócenia rekomendowanego przez lekarzy specjalistów leczenia, powołując się na zagrożenie życia i brak skutecznego środka odwoławczego, by zakwestionować decyzję lekarza ambulatorium, który przerwał terapię.

 

„Stan osadzonej stale się pogarsza, co szczególnie w sytuacji przebytej autokastracji, może skończyć się tragedią” – wyjaśnia Agata Bzdyń.

 

„Mam gotową skargę. Zgodnie z linią przyjętą przez adwokata Pawła Knuta uważamy, że decyzja lekarza ambulatorium była arbitralna, nie ma od niej odwołania, a czyn wypełnia znamiona poniżającego i nieludzkiego traktowania, co narusza art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”.

 

Jeśli dyrekcja więzienia nie wykona środka zabezpieczającego, automatycznie dojdzie do naruszenia praw zapisanych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, tak jak to się stało w sprawie osób poszukujących międzynarodowej ochrony na granicy w Terespolu.

 

12 dni bez terapii

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka w odpowiedzi na wniosek o zastosowaniu środka tymczasowego napisał, że decyzję może zmienić opinia lekarza specjalisty endokrynologa.

 

Jak wcześniej pisaliśmy, Weronika rozpoczęła terapię hormonalną w lutym 2019 roku. Lekarz prowadzący seksuolog dr Stanisław Dulko w diagnozie napisał, że transpłciowa kobieta wymaga pilnej i regularnej terapii hormonami żeńskimi, a jej brak stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia skazanej.

 

Wśród negatywnych skutków nieprzyjmowania hormonów wymienił: wahania nastroju, wybuchowość, płaczliwość, stany depresyjne, a także – możliwość popełnienia samobójstwa lub kolejnych samookaleczeń.

 

Gdy w maju 2020 Weronika trafiła do więzienia w Siedlcach, lekarz ambulatorium uznał, że terapia nie może być kontynuowana, bo jest „rakotwórcza”. Później, po skargach rodziny i adwokata Pawła Knuta, uznał, że potrzebna jest konsultacja z endokrynologiem. Weronika odkładała hormony, które przywiozła z poprzedniego więzienia w Radomiu, by wystarczyły jej na dłużej. 18 lipca służba więzienna odebrała jej leki.

 

Nie przyjmuje ich od 12 dni.

 

Z informacji OKO.press zasięgniętych od Weroniki i jej społecznej mamy pani Marii, wynika, że po publikacji naszego tekstu dyrekcja szpitala obiecała konsultację z lekarzem ginekologiem, seksuologiem w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Ma do niej dojść w pierwszym tygodniu sierpnia.

 

Decyzja jest o tyle niezrozumiała, że do tej pory lekarz ambulatorium i dyrekcja szpitala uważali, że zewnętrzną opinię powinien wydać endokrynolog. Takiego lekarza wskazał też Trybunał w Strasburgu.

 

Dyrekcja Zakładu Karnego w Siedlcach dysponuje opiniami dwóch lekarzy seksuologów, którzy poświadczają konieczność kontynuowania terapii. Jeden, to lekarz prowadzący dr Stanisław Dulko, drugi – krajowy konsultant ds. seksuologii prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Do dokumentacji medycznej dołączona jest też opinia endokrynolożki, która podkreśla, że leczenie Weroniki jest standardem postępowania w przypadku diagnozy transseksualizmu.

 

Dyrekcja więzienia wciąż nie odpowiedziała na pytania OKO.press.Autor


Dziennikarz i reporter. Laureat nagród: "Pióro Nadziei 2018" przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i "Korony Równości 2019". Nominowany…


Więcej

Opublikowany

31 lipca 2020


Inne artykuły tego autora

21.07.2022

Granica polsko-białoruska. Sąd uniewinnia aktywistę, który wiózł uchodźcę do szpitala

16.07.2022

Uchwały anty-LGBT. Naczelny Sąd Administracyjny miażdży argumentację Ordo Iuris i prokuratury

29.06.2022

NSA potwierdza: uchwały anty-LGBT dyskryminują i muszą zniknąć. A to nie koniec

11.05.2022

Sąd unieważnia uchwały anty-LGBT, za które Czarnek rozdawał medale. Sukces RPO

14.03.2021

Ziobro, Wójcik i Jaki ruszają na odsiecz „bitej i obrażanej przez brukselskie elity” Polsce

01.03.2021

Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o dzieci, których nie chce państwo polskie

15.02.2021

Z Ordo Iuris, od Kaczyńskiego, brat senatora PiS – oto nowa rada Narodowego Instytutu Wolności

29.01.2021

Zakaz wykonywania zawodu za udział w strajku kobiet? Represje kuratorium wobec nauczycielki

26.01.2021

Chcesz skarżyć Kaję Godek? Udowodnij, jakiej jesteś orientacji. „Sąd naruszył moją godność”

22.12.2020

Fundusz Inwestycji Lokalnych dla „swoich”. Tak PiS uzależnia od siebie samorządy

14.12.2020

„Dajcie nam osobę, a znajdziemy paragraf”. Adwokaci mówią, co się dzieje po zatrzymaniu [WYWIAD]

11.12.2020

Polska wreszcie zauważy dzieci z tęczowych rodzin? Krakowski sąd wysyła pytanie prejudycjalne do TSUE

09.12.2020

Sąd Najwyższy: Ziobro użył Trybunału Konstytucyjnego, by obronić drukarza homofoba

20.11.2020

Policja grozi 14-latkowi 8 latami więzienia za wpis o strajku kobiet. „Nie dam się zastraszyć”

19.11.2020

„Dociskali kolanem do ziemi, byli bardzo brutalni” – zatrzymania po solidarnościowej manifestacji pod sądem

13.11.2020

Komisja Europejska przedstawia unię równości LGBT+. Przeciw „autorytarnym” zagrywkom Polski i Węgier

03.11.2020

Konsekwencje dla nauczycieli za strajk kobiet? MEN narusza wolności konstytucyjne i prawo

08.10.2020

„Jesteśmy z wami, idziemy po wszystko!”. To oni przed sądami walczą o pełną równość osób LGBT w Polsce

06.10.2020

PiS nagle chce karać za homofobię? Gdzie tam. O przypadkowym głosowaniu, które nie ma znaczenia

06.10.2020

Sąd: Nie wolno dyskryminować osób transpłciowych w zatrudnieniu. „Historyczny wyrok”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200