Neo-KRS nie podoba się wyrok uniewinniający za protest w kościele. Chcą wysłać sędzię na szkolenie

Udostępnij

Dziennikarz i reporter. Laureat nagród: "Pióro Nadziei 2018" przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i "Korony Równości 2019". Nominowany…

Więcej

Przewodnicząca neo-KRS prosi, by sędzia, która wydała wyrok nie pomyśli władzy politycznej, została skierowana na szkolenie „z prawa konstytucyjnego, obejmującego ochronę kultu religijnego”. Sędzia Żurek: „Działanie neo-KRS ma wywołać efekt mrożący”. Sędzia Markiewicz: „Chcą wpływać na wyroki”.     13 MARCA sąd rejonowy w Poznaniu uniewinnił 32 osoby oskarżone przez prokuraturę o „złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu […]Przewodnicząca neo-KRS prosi, by sędzia, która wydała wyrok nie pomyśli władzy politycznej, została skierowana na szkolenie „z prawa konstytucyjnego, obejmującego ochronę kultu religijnego”. Sędzia Żurek: „Działanie neo-KRS ma wywołać efekt mrożący”. Sędzia Markiewicz: „Chcą wpływać na wyroki”.

 

 

13 MARCA sąd rejonowy w Poznaniu uniewinnił 32 osoby oskarżone przez prokuraturę o „złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego”. Chodzi o protest z 25 października 2020 roku, gdy grupa młodych aktywistów i aktywistek weszła do poznańskiej katedry, by zaprotestować przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Na miejsce protestu wybrali kościół, bo uważali, że to właśnie ta instytucja ingeruje w ich życie.

 

 

Głównym przyczynkiem do manifestacji były słowa metropolity poznańskiego, abp. Stanisława Gądeckiego, który poparł drakoński wyrok TK Julii Przyłębskiej. „Przyjmuję go z wielkim uznaniem”, stwierdził wówczas arcybiskup i dodał: „Każdy człowiek prawego sumienia zdaje sobie sprawę z tego, jak niebywałym barbarzyństwem jest odmawianie prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego chorób”.

 

 

 

Neo-KRS wysyła sędzię na szkolenie

 

 

Rozstrzygnięciem głośnego procesu zainteresowała się upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa. Sędzia Joanna Knobel (na zdjęciu u góry) w ustnych motywach uzasadnienia wyroku zwracała uwagę, że apolityczność Kościoła w Polsce to fikcja. Przypominała, że:

  • hierarchowie Kościoła wyrażali aprobatę dla wyroku, który godził w prawa kobiet;
  • a politycy regularnie występują w kościołach: „Z ich zdjęć na ambonach i z faktów powszechnie znanych wynika, że konstytucyjna zasada rozdziału państwa i Kościoła jest w Polsce nagminnie łamana”.

Na oficjalnym profilu neo-KRS na Twitterze najpierw pojawił się krótki komentarz: „Sędzia J. Knobel nie wie, że wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka”.

 

 

We wtorek, 14 marca na profilu udostępniono list przewodniczącej neo-KRS, sędzi Dagmary Pawełczyk-Woickiej do Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. „Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości skierowania wymienionej [red. – sędzi] na szkolenie z zakresu prawa konstytucyjnego, obejmującego w szczególności ochronę kultu religijnego, statuowanej przepisem art. 53 ust. 2 Konstytucji RP” – pisze przewodnicząca neo-KRS.

 

 

Wpis opatrzony był komentarzem, który sugeruje, że neo-KRS chciałaby podjąć inną interwencję, ale — niestety — związana jest przepisami prawa. „Sędziowie są niezawiśli w zakresie oceny dowodów i wykładni prawa. Wyrok S. J.Knobel podlega kontroli instancyjnej. Zatem reakcja może być tylko taka” – czytamy.

 

 

Żurek: „To próba wpłynięcia na sędziów”

 

 

„Członkowie neo-KRS zachowują się w sposób urągający zdrowemu rozsądkowi i przyzwoitości” – mówi OKO.press sędzia Waldemar Żurek, były członek KRS (prawdziwej). „Widzimy tu działania, które są czymś absolutnie przeciwnym do roli, jaką ma pełnić Rada, czyli stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej. To mogłoby ujść, gdyby taki wpis pojawił się na portalu plotkarskim, ale autorem pisemka jest osoba, która decyduje o sędziowskich awansach, a także może uruchamiać postępowania dyscyplinarne wobec sędziów”. Według Żurka, interwencja neo-KRS to próba wpłynięcia na sedziów.

„Ma wywołać efekt mrożący.

Sędziowie dostają informację, że władza polityczna i jej żołnierze czuwają nad tym, co dzieje się w sądach i będą ich dalej zastraszać. Dla mnie to porażające i żenujące”, dodaje.

Markiewicz: Neo-KRS to organ, który niszczy

 

 

Podobnie ocenia sytuację prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”, sędzia Krystian Markiewicz. „Orzeczenia podlegają kontroli instancyjnej, ale dobrym zwyczajem jest to, że poszczególne organy sądowe, powinny powstrzymywać się od komentowania orzeczenia, dopóki wyrok nie jest prawomocny” – mówi OKO.press. „Od każdego, kto powołuje się na Konstytucję, mamy prawo oczekiwać, że sam będzie jej przestrzegał. Tymczasem interwencję podejmuje tu organ, który

nie ma ani legitymacji formalnej, ani etycznej, by wypowiadać się w jakiejkolwiek sprawie”.

Markiewicz dodaje, że neo-KRS wypacza znaczenie kluczowych pojęć tj. niezależność sądów i niezawisłość sędziowska. „Ewidentnie nie wiedzą, co znaczą, a ordynarnie w nie ingerują. Za takie interwencje powinni mieć postępowania dyscyplinarne, bo dają do zrozumienia sądowi drugiej instancji, że władzy politycznej taki wyrok się nie podoba. To próba wpłynięcia na orzeczenia” – mówi prezes „IUSTITI”.

 

 

 

„Gdy Komisja Europejska ocenia sposób funkcjonowania takich organów jak KRS bierze pod uwagę nie tylko to, jak został ukształtowany, ale też, w jaki sposób działa. To pismo to najlepszy przykład na to, że neo-KRS to organ, który niszczy”, dodaje.

Neo-KRS jak TVP Info

 

 

Nie pierwszy raz aktywność Twitterowa neo-KRS budzi poważne wątpliwości. W OKO.press opisywaliśmy historię naszego dziennikarza. Mariusz Jałoszewski skierował do neo-KRS maila z pytaniami. Chciał się dowiedzieć, kto podjął decyzję o publikacji na koncie twitterowym rady filmu z monitoringu Sądu Okręgowego w Krakowie, który przedstawia szykanowanego przez władze sędziego Macieja Ferka niosącego biurko. Tego samego dnia wieczorem na stronie neo-KRS ukazały się pytania naszego dziennikarza z kąśliwym komentarzem w duchu pasków TVP Info: „Wsparcie medialne dla sędziego M. Ferka”.Autor


Dziennikarz i reporter. Laureat nagród: "Pióro Nadziei 2018" przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i "Korony Równości 2019". Nominowany…


Więcej

Opublikowany

16 marca 2023

Tagi

KRS

Inne artykuły tego autora

21.07.2023

Rząd ściga chochoła chrystianofobii, a nie chroni ludzi zagrożonych przestępstwami z nienawiści

16.07.2023

Atak Ziobry na sędziów i prokuratorów za skazanie Mariki, neofaszystowskiej aktywistki

04.05.2023

Przyłębska: „Trybunał nigdy nie wpisuje się w walkę polityczną”. Naprawdę?

29.03.2023

Zwykły obywatel Kaczyński wydał polecenie Trybunałowi Konstytucyjnemu. Czy sędziowie posłuchają?

09.03.2023

Dlaczego Bruno trafił do domu dziecka? O sprawie aktywistki Angeliki Domańskiej i jej syna

02.02.2023

To oni wytoczyli wojnę edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach. Teraz przegrywają przed sądami

07.12.2022

Niewinna. Jest wyrok ws. kierowniczki sieci IKEA, która zwolniła pracownika za homofobiczny wpis

22.11.2022

Podleśna przeciwko Ziemkiewiczowi i Ogórek. Odbyła się ostatnia rozprawa

21.07.2022

Granica polsko-białoruska. Sąd uniewinnia aktywistę, który wiózł uchodźcę do szpitala

16.07.2022

Uchwały anty-LGBT. Naczelny Sąd Administracyjny miażdży argumentację Ordo Iuris i prokuratury

29.06.2022

NSA potwierdza: uchwały anty-LGBT dyskryminują i muszą zniknąć. A to nie koniec

11.05.2022

Sąd unieważnia uchwały anty-LGBT, za które Czarnek rozdawał medale. Sukces RPO

14.03.2021

Ziobro, Wójcik i Jaki ruszają na odsiecz „bitej i obrażanej przez brukselskie elity” Polsce

01.03.2021

Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o dzieci, których nie chce państwo polskie

15.02.2021

Z Ordo Iuris, od Kaczyńskiego, brat senatora PiS – oto nowa rada Narodowego Instytutu Wolności

29.01.2021

Zakaz wykonywania zawodu za udział w strajku kobiet? Represje kuratorium wobec nauczycielki

26.01.2021

Chcesz skarżyć Kaję Godek? Udowodnij, jakiej jesteś orientacji. „Sąd naruszył moją godność”

22.12.2020

Fundusz Inwestycji Lokalnych dla „swoich”. Tak PiS uzależnia od siebie samorządy

14.12.2020

„Dajcie nam osobę, a znajdziemy paragraf”. Adwokaci mówią, co się dzieje po zatrzymaniu [WYWIAD]

11.12.2020

Polska wreszcie zauważy dzieci z tęczowych rodzin? Krakowski sąd wysyła pytanie prejudycjalne do TSUEWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200