Szykują czwartą dyscyplinarkę dla sędziego Żurka. Ofensywa na nieposłusznych

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego założył kolejną sprawę sędziemu Waldemarowi Żurkowi za rzekomo nieprawdziwe wypowiedzi o szykanach, które spotykają jego i jego rodzinę. Żurek nie zamierza jednak rzecznikowi się tłumaczyć, bo uważa, że został on powołany wbrew Konstytucji.Najnowsze wezwanie do złożenia wyjaśnień Waldemar Żurek dostał w połowie stycznia. Wysłał jej Michał Lasota, jeden z dwóch zastępców rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych.

 

Lasota żąda by Żurek na piśmie złożył oświadczenie w sprawie „możliwego uchybienia godności sędziego”. Zdaniem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędzia Żurek podał w grudniu 2016 r. dziennikarzom pro rządowego portalu „wPolityce” rzekomo nieprawdziwe informacje, które potem miał powielić w „Gazecie Wyborczej” oraz podczas przesłuchania w prokuraturze.

 

Szczegółów rzecznik nie podaje. Ale najprawdopodobniej chodzi o to, że Żurek mówił wtedy o szykanach, które spotykają jego i jego rodzinę w związku z działalnością na stanowisku rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa, którą potem PiS rozwiązał wbrew Konstytucji. Żurek był wtedy – podobnie jak teraz – twarzą obrony niezależnych. Jest jednym z najbardziej znienawidzonych przez prawicę sędziów.

 

Portal „wPolityce” opublikował w 2016 r. przeciek z ze spotkania Żurka z sędziami w Szczecinie. Żurek mówił tam o presji wywieranej na członków ówczesnej KRS. Że przebijane są im opony w samochodach, dostają telefony z pogróżkami. W rozmowie z portalem precyzował, że to on dostaje pogróżki.

 

Dziwne sytuacji z oponami w samochodzie też dotyczyły Żurka. Sędzia miał spuszczane z nich powietrze, jedna z opon wstrzeliła mu podczas jazdy i tylko dzięki swoim umiejętnościom uniknął wypadku. W tej sprawie prokuratura okręgowa w Warszawie sama z siebie wszczęła śledztwo,  w którym Żurek ma status osoby pokrzywdzonej. Prokurator przesłuchał go i żądał dostępu do jego telefonu i komputera. Żurek odmówił.

 

I teraz w tej sprawie zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota żąda od Żurka by złożył na piśmie oświadczenie. Zazwyczaj rzecznik najpierw zwraca się do sędziów o wyjaśnienia. Ten etap poprzedza ewentualną dyscyplinarkę. Żurek ma zaś złożyć oświadczenie, co może oznaczać, że rzecznik dyscyplinarny gotów jest już postawić mu zarzuty dyscyplinarne.

 

Żurek odmawia

 

Sędzia nie zamierza się jednak tłumaczyć Lasocie. Toczy się już wobec niego kilka innych postępowań rzecznika dyscyplinarnego i Żurek na początku stycznia podjął decyzję, że nie będzie udzielał odpowiedzi, bo uważa, że obecny rzecznik nie ma legitymacji prawnej do ścigania sędziów.

 

Dlaczego? PiS w ustawie o sądach zmienił sposób powoływania rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych oraz jego zastępców. Wcześniej wybierała go Krajowa Rada Sądownictwa, w której zasiadali sędziowie wybrani przez środowisko sędziów. Taki wybór rzeczników był gwarantem tego, że będą oni działali niezależnie i nie będą podatni na naciski lub presję.

 

Teraz rzecznika i jego zastępców powołuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który jest politykiem. W ubiegłym roku powołał na głównego rzecznika Piotra Schaba, a na zastępców Michała Lasotę i Przemysława Radzika. Obaj są jednocześnie prezesami niedużych sądów rejonowych, z nominacji ministra Ziobry.

 

Sędzia Żurek uważa więc, że taki sposób powołania z „pominięciem zasady kolegialnej reprezentacji środowiska” godzi w niezależność sądownictwa. Wpływ na to kto jest rzecznikiem – który może doprowadzić do usunięcia sędziego z  zawodu – ma tylko władza wykonawcza. Co narusza Konstytucję.

 

O tym, że sposób powoływanie rzeczników jest niekonstytucyjny sygnalizowali wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich i stowarzyszenia sędziowskie Themis i Iustitia.

 

Postępowania się mnożą

 

Sędzia Żurek w związku z aktywnością w obronie sądów ma już trzy postępowania wszczęte przez rzecznika dyscyplinarnego. Najnowsza sprawa jest czwarta.

 

Żurek płaci dużą cenę za obronę sądów przez podporządkowaniem przez obecną władzę. W Sądzie Okręgowym w Krakowie nowa prezes sądu Dagmara Pawełczyk-Woicka (nominatka ministra Ziobry) odwołała go z funkcji rzecznika sądu oraz przesunęła do innego wydziału cywilnego, w którym od razu dostał stos zaległych spraw do osądzenia. Środowisko sędziowskie odebrało to jako szykanę wobec Żurka. Sędzia był też prześwietlany przez CBA.

 

Teraz rzecznik dyscyplinarny sprawdza, czy sędzia mógł odmawiać podjęcia spraw w nowym wydziale do czasu rozpoznania jego odwołania od decyzji o przeniesieniu. Bo zawiadomienie na niego złożyła nowa prezes.

 

Sprawę tę miał początkowo rozpoznać rzecznik dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ale przejął ją główny rzecznik Piotr Schab.

 

Sprawę tę miał początkowo rozpoznać rzecznik dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ale przejął ją główny rzecznik Piotr Schab. I dorzucił kolejne zarzuty m.in. związane jest ze sprzedażą ciągnika przez Żurka. Sędzia miał nie złożyć deklaracji podatkowej po tej sprzedaży.

 

Zarzuty za te sprawy czekają na rozpoznanie przez sąd dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach i w Rzeszowie.

 

Żurek może mieć też problemy związane z udziałem w debacie o wymiarze sprawiedliwości w Lublinie. Rzecznik dyscyplinarny też tym się zajmuje.

 

Sędziego Żurka bronią małopolscy sędziowie w licznych uchwałach. Na solidarność może też liczyć w innych sądach w Polsce.

 

Taki sam schemat działań dyscyplinarnych uruchomiono w prokuraturze wobec Krzysztofa Parchimowicza, szefa niezależnego stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia. Ciągle dostaje nowe wezwania od rzecznika dyscyplinarnego prokuratorów, by tłumaczył się z publicznej działalności. Obecnie grozi mu już niemal 10 zarzutów dyscyplinarnych:

 

Przeczytaj: Prokurator Parchimowicz z siedmioma dyscyplinarkami?

 

Te postępowania i ich ilość mają zamęczyć ściganych. I mają być ostrzeżeniem dla innych niezależnych prokuratorów i sędziów.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

30 stycznia 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

29.05.2020

Gorliwość bez nagrody: sędzia Nawacki nie dostanie awansu. Zablokowała go nowa Izba w SN

28.05.2020

Izba Dyscyplinarna bierze się za sędziego Igora Tuleyę. Pozwoli go oskarżyć prokuraturze Ziobry?

28.05.2020

Założyciel Ordo Iuris Aleksander Stępkowski został twarzą Sądu Najwyższego

25.05.2020

Prezydent powoła swojego prezesa SN. Postawił na sędzię Manowską, byłą zastępczynię Ziobry

24.05.2020

Koniec obrad: prezydent Duda będzie miał swojego prezesa SN. Wybierze kolegę Łukasza Piebiaka?

21.05.2020

Ścigają sędziów za podpisanie listu do OBWE w sprawie wyborów prezydenckich

19.05.2020

Trybunał w Strasburgu zbada nielegalne rozwiązanie przez PiS starej KRS

17.05.2020

Tak wycisza emocje nowy „komisarz” Dudy w SN: już pierwszego dnia złamał procedury

12.05.2020

Zaradkiewicz sam sobie zmienił wynik głosowania. Naraża się na zarzuty karne?

12.05.2020

Sędzia SN: Zaradkiewicz łamie prawo. Wybrany na siłę prezes Sądu Najwyższego będzie do podważenia

10.05.2020

„Komisarz” Dudy przerwał obrady zgromadzenia sędziów SN, gdy głosowanie nie było po jego myśli

09.05.2020

Wybory na nowego prezesa SN. „Komisarz” Dudy decyzje podejmuje sam, atmosfera konfrontacyjna

08.05.2020

Ścigają sędziego Żurka za pozwanie „komisarza” Dudy. Rzecznik dyscyplinarny sięga po ustawę kagańcową

08.05.2020

Przed wyborem prezesa apel do sędziów starego SN: zatrzymajcie proces niszczenia Sądu Najwyższego

08.05.2020

Precedensowy pozew przeciwko „komisarzowi” Dudy. Sędzia Żurek: Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN

07.05.2020

Szarża Zaradkiewicza. Chce przejąć pozwy i zabezpieczyć w SN sędziów „dobrej zmiany”

07.05.2020

Prezydent Duda nagle powołał nowych sędziów SN. Dwa dni przed wyborem nowego prezesa SN

06.05.2020

„Komisarz” prezydenta Dudy odmraża pracę Izby Dyscyplinarnej. Mimo jej zawieszenia przez TSUE

06.05.2020

Zaradkiewicz zaczął porządki w SN od dekomunizacji ścian i zarządził: „Złe portrety zdjąć!”

04.05.2020

Murem za Ewą. Prawnicy w obronie prokurator, która chciała śledztwa ws. wyborówWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200