Sędziowie odmawiają współpracy z nową KRS. Nie będą opiniować awansów

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Sędziowie z obszaru Krakowa i Gdańska nie będą opiniować kandydatów ubiegających się o awans do sądów okręgowych i apelacyjnych, co powinno wstrzymać nowe nominacje. To protest przeciwko lekceważeniu ich opinii przez nową KRS i dawaniu awansów „swoim”, a nie najlepszym sędziom



Mocne w wymowie uchwały w tej sprawie przyjęło w poniedziałek, 26 listopada 2018 roku, kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie, a cztery dni wcześniej – Zgromadzenie Przedstawicieli Sądów Apelacji Gdańskiej.

 

Sędziowie z Krakowa w swojej uchwale napisali, że wstrzymują się z opiniowaniem kandydatów do objęcia wolnego stanowiska sędziego tamtejszego sądu apelacyjnego. Mają bowiem „wątpliwości, związane z wyłanianiem w 2018 r. członków Krajowej Rady Sądownictwa”.

 

Kolegium zwraca też uwagę na zachowanie członków KRS w trakcie opiniowania wcześniejszych awansów, polegające na „całkowitym lekceważeniu wyników procedury opiniowania kandydatów przez zgromadzenia sędziów w sądach powszechnych oraz pomijaniu rzeczywistych kompetencji kandydatów”.

 

Małopolscy sędziowie uznali więc, że, „jakikolwiek udział w procedurze opiniowania kandydatów do objęcia urzędu w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie byłby legitymizowaniem czynności zmierzających do zdeprecjonowania wymiaru sprawiedliwości”. I zaapelowali do prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie by nie przedstawiał nowej KRS kandydatur na jedno zwolnione miejsce w tym sądzie.

 

Krakowscy sędziowie zawieszają opiniowanie awansów do czasu wydania wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pytań prejudycjalnych z polskich sądów, dotyczących legalności wyboru przez PiS i Kukiz 15 obecnych członków – sędziów nowej KRS. Takie pytania zadał już Sąd Najwyższy, a w ubiegłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny.

 

Kolegium jest jednym z organów samorządu sędziowskiego. Zgodnie z artykułem 58 ustawy o ustroju sądów powszechnych, bez jego opinii, prezes sądu nie powinien przedstawiać KRS kandydatur osób ubiegających się o awans.

 

KLIKNIJ, aby przejść do treści uchwały kolegium SA w Krakowie.

 

Gdańsk: opiniowanie kandydatów byłoby legitymizowaniem upolitycznienia

 

Podobne stanowisko mają sędziowie z apelacji gdańskiej. W czwartek, 22 listopada 2018 roku, przyjęli sześć uchwał w których odnieśli się m.in. do praktyk dawania awansów „swoim” oraz do legalności nowej KRS.

 

Gdańskie uchwały zapadły zaraz po rozdzieleniu przez nową KRS awansów w Sądzie Okręgowym w Słupsku. Jak pisaliśmy kilka dni temu na OKO.press, na 4 wolne miejsca w tym sądzie zgłosiło się 14 kandydatów, w tym osoby kojarzone z „dobrą zmianą” w sądach.

 

Z tego powodu ośmiu sędziów z obszaru Słupska, kandydujących na te cztery wolne miejsca, złożyło wnioski o wyłączenie 14 członków – sędziów KRS z opiniowania ich kandydatur. Podważali ich bezstronność argumentując, że nie wiadomo kto ich zgłosił do KRS (listy z poparciem zgłaszających są utajnione) – nie można więc wykluczyć, że wśród zgłaszających byli sędziowie ze Słupska, którym teraz członkowie nowej KRS mogą chcieć się odwdzięczyć za pomoc w dostaniu się do Rady. Wnioski o wyłącznie zostały jednak odrzucone.

 

A potem nowa KRS rekomendowała do awansów w słupskim sądzie m.in. osoby kojarzone z „dobrą zmianą”. Przepadły za to osoby, które miały poparcie słupskiego samorządu sędziowskiego. W tym wszystkie osoby, które złożyły wnioski o wyłącznie członków KRS.

 

Sędziowie z obszaru gdańskiego ostro odnieśli się do tego w uchwałach. „Zachowanie sędziów, którzy z politycznego nadania zostali powołani przez Sejm RP do organu pełniącego funkcję Krajowej Rady Sądownictwa, obserwowane w publicznej transmisji podczas posiedzeń w dniach 20, 21 i 22 listopada 2018 roku wskazuje na całkowite lekceważenie wyników procedury opiniowania kandydatów w sądach powszechnych.

 

Członkowie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej uważają, że jakikolwiek udział w procedurze opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sądów okręgowych i sądu apelacyjnego byłby dalszym legitymizowaniem czynności zmierzających do zdeprecjonowania, a nawet upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości.

 

Instrumentalne wykorzystanie sędziów w takich działaniach nie może spotkać się z żadnym przyzwoleniem” – napisali.

 

Do czasu wyroku TSUE gdańscy sedziowie wstrzymują się z opiniowaniem kolejnych kandydatur do awansu. Piszą, że KRS „jako organ wadliwie obsadzony, nie posiada zdolności do wykonywania obowiązków powierzonych na podstawie Konstytucji oraz ustaw, w tym wypowiadania się w procedurze powoływania sędziów sądów powszechnych”.

 

W kolejnych uchwałach sędziowie z apelacji gdańskiej przyłączyli się do krytyki płynącej z innych sądów pod adresem KRS, która według nich daje awanse sędziom bliskim „dobrej zmiany”. „Liczne przypadki oceniania kandydatów według kryteriów pozamerytorycznych rodzą uzasadnione podejrzenie dokonywania wyboru według klucza lojalności wobec władzy wykonawczej” – napisano w uchwale.

 

Wzywają też KRS by wstrzymał procedurę awansów do czasu wyroku TSUE.

 

Przeczytaj też: „Uchwały nowej KRS są nieważne”. Strzembosz i Zoll w obronie Konstytucji rzucają wyzwanie władzy

 

Inne miasta też krytycznie o KRS

 

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy w Oko.press, że krytycznie o procedurze rekomendowania awansów przez nową KRS wypowiedzieli się też sędziowie z Rzeszowa, Lublina i z Sądu Okręgowego w Krakowie.

 

Choć opinie samorządów sędziowskich o kandydatach do sądów wyższych instancji są niezbędne by prezes danego sądu mógł przekazać kandydaturę do KRS , bez opinii prezesi nie powinni uruchamiać całej procedury, to sędziowie mają obawy, czy ich protest wstrzyma awanse.

 

Bo PiS wprowadził do ustawy o KRS przepis (artykuł 35), który pozwala nowej KRS procedować nawet mimo braku takiej opinii. Sędziowie tłumaczą jednak, że jeśli nawet tak będzie to uchwały są przede wszystkim ich stanowiskiem wobec praktyki lekceważenia kandydatur do awansów dobrych sędziów i rekomendowania „swoich”.

 

 

A,b,c,d,e… POMÓŻ nam dokończyć Alfabet buntu!

 

 



Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

26 listopada 2018




Inne głosy w debacie



Inne artykuły tego autora

27.03.2025

OKO.press składa zawiadomienie do prokuratury na Hermesa. Za sprawdzanie dziennikarzy i sędziów

22.03.2025

Wojownicza Wrzosek nie powinna być twarzą rozliczeń. Prokuratura nie potrzebuje szeryfa, ale spokoju

20.03.2025

Prezydent Duda powołał 61 wadliwych neo-sędziów. A neo-KRS dała awans do SN mężowi swojej członkini

19.03.2025

Prokuratura Ziobry użyła Hermesa przeciw Giertychowi, Wrzosek i do podważenia ostatnich wyborów

24.02.2025

Ujawniamy: ludzie Ziobry używali Hermesa przeciwko sędziom i mediom. Również przeciwko OKO.press

21.02.2025

Prokuratorowi Ostrowskiemu grozi 3. dyscyplinarka. „Za wykorzystanie stanowiska do prywatnej sprawy”

19.02.2025

Prokurator Ostrowski, spadek jego babci i wyjątkowe działania prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim

31.01.2025

Radzik chce dopaść sędziego Żurka, za wszelką cenę. Jest śledztwo Prokuratury Krajowej

27.01.2025

Pierwsza dyscyplinarka dla Radzika i Lasoty. Za represje wobec sędziego Żurka

24.01.2025

Zwycięstwo sędziego Żurka. Sąd nakazał śledztwo ws. prokuratorów, którzy nie szukali Małej Emi

17.12.2024

Prokuratura chce stawiać Schabowi i Radzikowi zarzuty za blokowanie sędziego Tulei

15.12.2024

Ścigany: Piotr Schab. Dostał pierwsze zarzuty za utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości

14.12.2024

Dyscyplinarka dla neosędzi z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Czy zarzuty dostanie też Schab?

13.12.2024

Bodnar ma zgodę na odwołanie prezesa sądu w Suwałkach. Stanowiska tracą też wiceprezesi apelacji

29.11.2024

Sąd: wejście prokuratury do biura rzeczników dyscyplinarnych Schaba, Radzika i Lasoty było legalne

25.11.2024

Jest 6. zawiadomienie na Manowską z SN do prokuratury. Złożył je sędzia Żurek za „aresztowanie” akt

22.11.2024

10 filarów Bodnara w sądach: reforma biegłych, więcej asystentów, digitalizacja, mediacja, szkolenia

18.11.2024

Sędzia Dudzicz o Żydach: To ja, jako Jorry 123, napisałem „podły, parszywy i pazerny naród”

15.11.2024

Komisja kodyfikacyjna: Zlikwidować dwie powołane przez PiS Izby SN i skargę nadzwyczajną

17.10.2024

Rok po wyborach. Bodnar zaczął rozliczenia i reformę sądów, odblokował KPO. Ale nadal mamy neo-KRS



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200