Sędzia Krupa ścigany, bo wystąpił w todze przed młodzieżą na festiwalu Owsiaka

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

W trakcie prowadzonej przez siebie parodii rozprawy sądowej użył stroju urzędowego w postaci togi i łańcucha z wizerunkiem orła, co naruszało powagę sprawowanego urzędu i stanowiło ujmę godności sędziego” – zarzuca sędziemu Arkadiuszowi Krupie rzecznik dyscyplinarny Przemysław RadzikChodzi o sędziego Arkadiusza Krupę z Sądu Rejonowego w Łobzie i członka Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Krupa znany jest też z satyrycznych rysunków o Temidzie, które publikuje w „Rzeczpospolitej” i na blogu Facebooku Ślepym Okiem Temidy.

 

 

Zdjęcie profilowe na FB to rysunek Arkadiusza Krupy

 

W obronę sędziego Krupę wzięła Fundacja Court Watch Poland, która monitoruje wymiar sprawiedliwości i która organizowała edukacyjne symulacje procesów na festiwalach Owsiaka.

 

W środę na Facebooku Fundacja napisała:

 

„Musimy zareagować!!! Jeden z laureatów naszego plebiscytu »Obywatelski Sędzia Roku« – Arkadiusz Krupa – otrzymał właśnie pismo od zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, w którym symulacje rozpraw zostały nazwane parodiami rozpraw i uchybieniem godności urzędu!

 

Nasza fundacja jako pierwsza zorganizowała symulacje rozpraw na festiwalach młodzieżowych Open’er, Woodstock i SLOT w 2017 roku. Pan sędzia, jak i wielu innych, nam w tym pomagał.

 

Nie miało to nic wspólnego z parodią, ale tak jak w przypadku symulacji rozpraw, które organizujemy w szkołach w całej Polsce – miało na celu zaznajomienie uczestników i widzów z instytucją sądu, zasadami zachowania oraz prawami, jakie przysługują nam podczas rozprawy.

 

Nazywanie tego parodią przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego to jakiś skandal! Zareagujcie i udostępnijcie tą informację dalej!”.

 

W dodatku sędzia Arkadiusz Krupa wziął udział w symulacji procesu o stalking. To ważny temat dla młodzieży, która chętnie używa do komunikacji telefonów i portali społecznościowych w internecie. Sędzia Krupa „sądził” wtedy z młodzieżą, która udawała ławników.

 

Film z tej symulacji jest dostępny w internecie.

 

Przemysław Radzik wzywa

 

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Przemysław Radzik napisał do sędziego Andrzeja Krupy pismo wzywające do złożenia wyjaśnień w „związku z dopuszczeniem się przez sędziego przewinienia dyscyplinarnego polegającego na uchybieniu godności sprawowanego urzędu podczas publicznego wystąpienia na festiwalu muzycznym Pol’and’Rock w sierpniu 2018 r.”.

 

 

„W trakcie prowadzonej przez siebie parodii rozprawy sądowej użył stroju urzędowego w postaci togi i łańcucha z wizerunkiem orła, co naruszało powagę sprawowanego urzędu i stanowiło ujmę godności sędziego” – zarzuca Przemysław Radzik sędziemu Krupie.

 

Rzecznik pisze, że Krupa naruszył artykuł 84 ust 1 tej ustawy, który mówi, że „Sędzia na rozprawie i posiedzeniu z udziałem stron, odbywającym się w budynku sądu, używa stroju urzędowego. Strojem urzędowym sędziego jest toga, a sędziego przewodniczącego na rozprawie lub posiedzeniu – także nakładany na kołnierz togi łańcuch z wizerunkiem orła. Jeżeli w posiedzeniu uczestniczy małoletni sędzia może zaniechać używania stroju urzędowego”.

 

Czyli rzecznik wytyka, że sędzia Krupa użył stroju sędziego i łańcucha poza budynkiem sądu i poza oficjalną rozprawą. Rzecznik pisze też o naruszeniu zasad etyki zawodowej, które mówią, że sędzia powinien unikać zachowań, które mogłyby podważyć zaufanie do niego i dbać o autorytet wymiaru sprawiedliwości. Dlatego wzywa sędziego do pisemnego złożenia oświadczeń.

 

Ta procedura może zakończyć się dyscyplinarką, albo umorzeniem sprawy.

 

Symulacje procesów są standardem

 

Środowisko sędziowskie zdumione. Wielu sędziów bierze udział w symulacjach procesów dla młodzieży, których celem jest edukacja o prawie i wymiarze sprawiedliwości.

 

Takie symulacje odbywają się głównie w sądach – również w Sądzie Najwyższym – w tym w ramach „Nocy muzeów”. Sędziowie wtedy też zakładają togi i łańcuch z orłem. Symulacje odbywają się na podstawie scenariuszy.

 

Co ciekawe, również podczas Dnia Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera na stoisku ministerstwa sprawiedliwości dzieci mogły założyć togę sędziowską i zrobić zdjęcie.

 

Dlatego w środowisku sędziowskim powszechna jest opinia, że sędzia Krupa nie zrobił nic złego. Sędziowie z Iustitii byli na festiwalu Owsiaka na zaproszenie Rzecznika Praw Obywatelskich i adwokatów by edukować młodzież.

 

Czym sędzia podpadła ministrowi Ziobrze

 

To nie pierwsze kłopoty sędziego Krupy z rzecznikiem dyscyplinarnym. Interesuje się on też wynikami jego pracy. Co w środowisku sędziów jest łączone z jego aktywnością satyryczną na blogu Ślepym Okiem Temidy.

 

To kolejny sędzia, który był na festiwalu Jurka Owsiaka i musi się teraz tłumaczyć zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. W tej sprawie przesłuchał on już sędziów Krystiana Markiewicza (szef Iustitii), Bartłomieja Przymusińskiego (rzecznik Iustitii) i Igora Tuleyę.

 

Przeczytaj: Rzecznik dyscyplinarny Ziobry przesłuchuje sędziów z Iustitii za udział w festiwalu Owsiaka

 

Z informacji OKO.press wynika, że zastępca rzecznika dyscyplinarnego chce przesłuchać jeszcze sędzię Olimpię Barańską-Małuszek z Gorzowa Wielkopolskiego, która też była na festiwalu Owsiaka. Rzecznik wysłał do niej pismo, że prowadzi postępowanie wyjaśniające czy dopuściła się przewinienia służbowego i chce wiedzieć co mówiła na festiwalu. Sugeruje, że podczas publicznych wystąpień użyła obraźliwych słów pod adresem innych sędziów i ministra sprawiedliwości. Interesuje się też efektami jej pracy.

 

„Nikogo nie obrażałam. Wypowiadałam się krytycznie o nowej KRS i jej działaniach oraz działaniach ministra sprawiedliwości. I mogę to powtórzyć, bo to wyraz tego, co uważa większość prawników” – mówi OKO.press sędzia Barańska-Małuszek.

 

Jak pisaliśmy w OKO.press, ten sam zastępca rzecznika dyscyplinarnego zajmuje się także sędziami, którzy zadali pytania prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Igor Tuleya i Ewa Maciejewska) oraz przemówieniami sędzi Moniki Frąckowiak z Poznania na manifestacjach w obronie sądów.

 

Zdaniem sędziów i prawników te postępowania mają na celu wywołanie tzw. efektu mrożącego wśród sędziów, by zniechęcić ich do publicznego krytykowania tzw. reform sądowych PiS.

 

Pomóż nam dokończyć Alfabet buntu!

 

 

 

 

 Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

25 października 2018


Inne artykuły tego autora

02.12.2022

Prokuratura uderza w Ewę Wrzosek, chce ją oskarżyć. Czy po to użyto przeciwko niej Pegasusa?

30.11.2022

SN: Igor Tuleya wraca do pracy. Nie popełnił przestępstwa i nie ma zgody na jego siłowe zatrzymanie

28.11.2022

OBWE organizuje „okrągły stół” ws. polskich sądów. Ale nie jest to odsiecz dla PiS w sporze z Unią

23.11.2022

Trzy represjonowane sędzie z Warszawy pozywają ludzi Ziobry za karną zsyłkę do innego wydziału

23.11.2022

Zwycięstwo sędziego Tulei. Sąd orzekł: Zakaz zajęć ze studentami bezprawny

19.11.2022

Prokurator, który domaga się zatrzymania sędziego Tulei, robi błyskawiczną „karierę” w państwie PiS

15.11.2022

Zwycięstwo prokuratora Parchimowicza. Jest uniewinniony za manifest przeciwko ustawie kagańcowej

09.11.2022

Sędzia Tuleya składa skargę do ETPCz za blokowanie jego powrotu do sądu przez ludzi Ziobry

04.11.2022

Sąd w Rzeszowie: Sędzia Maciej Ferek nie został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną

27.10.2022

„Egzekutor” Ziobry uderza w Gersdorf. Za uchwałę trzech izb SN w sprawie neo-sędziów i neo-KRS

27.10.2022

Prezydent powoła prezesa nowej Izby SN. A Małgorzata Manowska chce wyrzucić z SN 30 legalnych sędziów

23.10.2022

Człowiek Ziobry uderza w Sąd Apelacyjny w Warszawie. Ściga sędzię za orzeczenie ws. Tulei i prawo UE

22.10.2022

Prof. Morijn, Holender, walczy o praworządność w Polsce: Nie wolno milczeć i stać z boku

21.10.2022

ETPCz zatrzymuje powołaną przez PiS Izbę Kontroli Nadzwyczajnej SN, bo nie jest legalnym sądem

21.10.2022

Sąd Najwyższy: Schab i Radzik nie są niezależnymi sędziami, nie dają gwarancji bezstronnego procesu

18.10.2022

30 legalnych sędziów SN odmawia orzekania z neo-sędziami: Chcemy wiernie służyć Rzeczpospolitej

14.10.2022

Sąd w Elblągu: Nawacki może odpowiadać karnie za niedopuszczenie do pracy sędziego Juszczyszyna

13.10.2022

Sędzia Gąciarek niedopuszczony do orzekania. Nominaci Ziobry blokują miliardy z KPO dla Polski

23.09.2022

Nowa Izba SN uderza w Zbigniewa Ziobrę: minister nie może zawieszać sędziów za wydawane orzeczenia

22.09.2022

Prezes Iustitii: Nowa Izba SN jest nielegalna. Legalni sędziowie nie powinni w niej orzekaćWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200