Sędzia Krupa ścigany, bo wystąpił w todze przed młodzieżą na festiwalu Owsiaka

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

W trakcie prowadzonej przez siebie parodii rozprawy sądowej użył stroju urzędowego w postaci togi i łańcucha z wizerunkiem orła, co naruszało powagę sprawowanego urzędu i stanowiło ujmę godności sędziego” – zarzuca sędziemu Arkadiuszowi Krupie rzecznik dyscyplinarny Przemysław RadzikChodzi o sędziego Arkadiusza Krupę z Sądu Rejonowego w Łobzie i członka Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Krupa znany jest też z satyrycznych rysunków o Temidzie, które publikuje w „Rzeczpospolitej” i na blogu Facebooku Ślepym Okiem Temidy.

 

 

Zdjęcie profilowe na FB to rysunek Arkadiusza Krupy

 

W obronę sędziego Krupę wzięła Fundacja Court Watch Poland, która monitoruje wymiar sprawiedliwości i która organizowała edukacyjne symulacje procesów na festiwalach Owsiaka.

 

W środę na Facebooku Fundacja napisała:

 

„Musimy zareagować!!! Jeden z laureatów naszego plebiscytu »Obywatelski Sędzia Roku« – Arkadiusz Krupa – otrzymał właśnie pismo od zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, w którym symulacje rozpraw zostały nazwane parodiami rozpraw i uchybieniem godności urzędu!

 

Nasza fundacja jako pierwsza zorganizowała symulacje rozpraw na festiwalach młodzieżowych Open’er, Woodstock i SLOT w 2017 roku. Pan sędzia, jak i wielu innych, nam w tym pomagał.

 

Nie miało to nic wspólnego z parodią, ale tak jak w przypadku symulacji rozpraw, które organizujemy w szkołach w całej Polsce – miało na celu zaznajomienie uczestników i widzów z instytucją sądu, zasadami zachowania oraz prawami, jakie przysługują nam podczas rozprawy.

 

Nazywanie tego parodią przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego to jakiś skandal! Zareagujcie i udostępnijcie tą informację dalej!”.

 

W dodatku sędzia Arkadiusz Krupa wziął udział w symulacji procesu o stalking. To ważny temat dla młodzieży, która chętnie używa do komunikacji telefonów i portali społecznościowych w internecie. Sędzia Krupa „sądził” wtedy z młodzieżą, która udawała ławników.

 

Film z tej symulacji jest dostępny w internecie.

 

Przemysław Radzik wzywa

 

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Przemysław Radzik napisał do sędziego Andrzeja Krupy pismo wzywające do złożenia wyjaśnień w „związku z dopuszczeniem się przez sędziego przewinienia dyscyplinarnego polegającego na uchybieniu godności sprawowanego urzędu podczas publicznego wystąpienia na festiwalu muzycznym Pol’and’Rock w sierpniu 2018 r.”.

 

 

„W trakcie prowadzonej przez siebie parodii rozprawy sądowej użył stroju urzędowego w postaci togi i łańcucha z wizerunkiem orła, co naruszało powagę sprawowanego urzędu i stanowiło ujmę godności sędziego” – zarzuca Przemysław Radzik sędziemu Krupie.

 

Rzecznik pisze, że Krupa naruszył artykuł 84 ust 1 tej ustawy, który mówi, że „Sędzia na rozprawie i posiedzeniu z udziałem stron, odbywającym się w budynku sądu, używa stroju urzędowego. Strojem urzędowym sędziego jest toga, a sędziego przewodniczącego na rozprawie lub posiedzeniu – także nakładany na kołnierz togi łańcuch z wizerunkiem orła. Jeżeli w posiedzeniu uczestniczy małoletni sędzia może zaniechać używania stroju urzędowego”.

 

Czyli rzecznik wytyka, że sędzia Krupa użył stroju sędziego i łańcucha poza budynkiem sądu i poza oficjalną rozprawą. Rzecznik pisze też o naruszeniu zasad etyki zawodowej, które mówią, że sędzia powinien unikać zachowań, które mogłyby podważyć zaufanie do niego i dbać o autorytet wymiaru sprawiedliwości. Dlatego wzywa sędziego do pisemnego złożenia oświadczeń.

 

Ta procedura może zakończyć się dyscyplinarką, albo umorzeniem sprawy.

 

Symulacje procesów są standardem

 

Środowisko sędziowskie zdumione. Wielu sędziów bierze udział w symulacjach procesów dla młodzieży, których celem jest edukacja o prawie i wymiarze sprawiedliwości.

 

Takie symulacje odbywają się głównie w sądach – również w Sądzie Najwyższym – w tym w ramach „Nocy muzeów”. Sędziowie wtedy też zakładają togi i łańcuch z orłem. Symulacje odbywają się na podstawie scenariuszy.

 

Co ciekawe, również podczas Dnia Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera na stoisku ministerstwa sprawiedliwości dzieci mogły założyć togę sędziowską i zrobić zdjęcie.

 

Dlatego w środowisku sędziowskim powszechna jest opinia, że sędzia Krupa nie zrobił nic złego. Sędziowie z Iustitii byli na festiwalu Owsiaka na zaproszenie Rzecznika Praw Obywatelskich i adwokatów by edukować młodzież.

 

Czym sędzia podpadła ministrowi Ziobrze

 

To nie pierwsze kłopoty sędziego Krupy z rzecznikiem dyscyplinarnym. Interesuje się on też wynikami jego pracy. Co w środowisku sędziów jest łączone z jego aktywnością satyryczną na blogu Ślepym Okiem Temidy.

 

To kolejny sędzia, który był na festiwalu Jurka Owsiaka i musi się teraz tłumaczyć zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. W tej sprawie przesłuchał on już sędziów Krystiana Markiewicza (szef Iustitii), Bartłomieja Przymusińskiego (rzecznik Iustitii) i Igora Tuleyę.

 

Przeczytaj: Rzecznik dyscyplinarny Ziobry przesłuchuje sędziów z Iustitii za udział w festiwalu Owsiaka

 

Z informacji OKO.press wynika, że zastępca rzecznika dyscyplinarnego chce przesłuchać jeszcze sędzię Olimpię Barańską-Małuszek z Gorzowa Wielkopolskiego, która też była na festiwalu Owsiaka. Rzecznik wysłał do niej pismo, że prowadzi postępowanie wyjaśniające czy dopuściła się przewinienia służbowego i chce wiedzieć co mówiła na festiwalu. Sugeruje, że podczas publicznych wystąpień użyła obraźliwych słów pod adresem innych sędziów i ministra sprawiedliwości. Interesuje się też efektami jej pracy.

 

„Nikogo nie obrażałam. Wypowiadałam się krytycznie o nowej KRS i jej działaniach oraz działaniach ministra sprawiedliwości. I mogę to powtórzyć, bo to wyraz tego, co uważa większość prawników” – mówi OKO.press sędzia Barańska-Małuszek.

 

Jak pisaliśmy w OKO.press, ten sam zastępca rzecznika dyscyplinarnego zajmuje się także sędziami, którzy zadali pytania prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Igor Tuleya i Ewa Maciejewska) oraz przemówieniami sędzi Moniki Frąckowiak z Poznania na manifestacjach w obronie sądów.

 

Zdaniem sędziów i prawników te postępowania mają na celu wywołanie tzw. efektu mrożącego wśród sędziów, by zniechęcić ich do publicznego krytykowania tzw. reform sądowych PiS.

 

Pomóż nam dokończyć Alfabet buntu!

 

 

 

 

 Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

25 października 2018Inne artykuły tego autora

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik ściga znaną dziennikarkę Ewę Siedlecką

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota, który ściga sędziów, ma ponad 350 zaległych spraw do osądzenia

14.10.2019

Nie musi przepraszać PiS za słowa „Tak działa państwo mafijne”. Dziennikarz „Wyborczej” wygrał w SN

10.10.2019

PiS eliminuje niezależnych sędziów. Sądy mają być pasem transmisyjnym władzy

09.10.2019

Znowu sądzą Krzysztofa Parchimowicza. Druga dyscyplinarka za krytykę nominata Ziobry

08.10.2019

Kaczyński mówi co PiS zrobi z sądami po wyborach. Będzie weryfikacja wszystkich sędziów w Polsce

04.10.2019

Sąd dyscyplinarny uniewinnił prokuratora Parchimowicza, który broni niezależności prokuratury

02.10.2019

Po raz pierwszy sędzia wygrała proces z resortem Ziobry. Minister będzie przepraszał

27.09.2019

Największa organizacja sędziów żąda dymisji szefa nowej KRS Leszka Mazura

27.09.2019

Rzecznik Schab, nominat Ziobry, przejmuje dyscyplinarkę wobec Piebiaka od rzecznika stołecznego. Po co?

25.09.2019

Precedens! Sędziowie pozywają prezesa Sądu Okręgowego z nadania ministra Ziobry

19.09.2019

Prokuratura ściga sędzię z Opola za interpretację prawa zgodną z ustawą

17.09.2019

Sędziowie z Warszawy mówią dość. Chcą odsunięcia rzeczników dyscyplinarnych Ziobry, Piebiaka i prezesa Drajewicza

13.09.2019

Szef Iustitii do rzeczników dyscyplinarnych Ziobry: nie macie prawa mnie przesłuchiwać

12.09.2019

Ściganie Parchimowicza. Dla prokuratury dobrej zmiany to wróg numer jeden

09.09.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota chce ścigania sędziów, którzy orzekli, że za długo prowadził sprawę

09.09.2019

Hurtownia dyscyplinarek dla niepokornych sędziów. Tak ścigają rzecznicy Radzik i Lasota

07.09.2019

Warszawscy sędziowie chcą dyscyplinarek dla Piebiaka i Iwańca za aferę hejterską

04.09.2019

Sędzia Bator-Ciesielska, która nie chce sądzić z Radzikiem: „Nie boję się. Ślubowałam Rzeczpospolitej”

03.09.2019

Rzecznik dyscyplinarny Radzik kontratakuje. Chce ścigania sędzi, która nie chciała z nim orzekaćWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200