Sędzia Krupa ścigany, bo wystąpił w todze przed młodzieżą na festiwalu Owsiaka

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

W trakcie prowadzonej przez siebie parodii rozprawy sądowej użył stroju urzędowego w postaci togi i łańcucha z wizerunkiem orła, co naruszało powagę sprawowanego urzędu i stanowiło ujmę godności sędziego” – zarzuca sędziemu Arkadiuszowi Krupie rzecznik dyscyplinarny Przemysław RadzikChodzi o sędziego Arkadiusza Krupę z Sądu Rejonowego w Łobzie i członka Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Krupa znany jest też z satyrycznych rysunków o Temidzie, które publikuje w „Rzeczpospolitej” i na blogu Facebooku Ślepym Okiem Temidy.

 

 

Zdjęcie profilowe na FB to rysunek Arkadiusza Krupy

 

W obronę sędziego Krupę wzięła Fundacja Court Watch Poland, która monitoruje wymiar sprawiedliwości i która organizowała edukacyjne symulacje procesów na festiwalach Owsiaka.

 

W środę na Facebooku Fundacja napisała:

 

„Musimy zareagować!!! Jeden z laureatów naszego plebiscytu »Obywatelski Sędzia Roku« – Arkadiusz Krupa – otrzymał właśnie pismo od zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, w którym symulacje rozpraw zostały nazwane parodiami rozpraw i uchybieniem godności urzędu!

 

Nasza fundacja jako pierwsza zorganizowała symulacje rozpraw na festiwalach młodzieżowych Open’er, Woodstock i SLOT w 2017 roku. Pan sędzia, jak i wielu innych, nam w tym pomagał.

 

Nie miało to nic wspólnego z parodią, ale tak jak w przypadku symulacji rozpraw, które organizujemy w szkołach w całej Polsce – miało na celu zaznajomienie uczestników i widzów z instytucją sądu, zasadami zachowania oraz prawami, jakie przysługują nam podczas rozprawy.

 

Nazywanie tego parodią przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego to jakiś skandal! Zareagujcie i udostępnijcie tą informację dalej!”.

 

W dodatku sędzia Arkadiusz Krupa wziął udział w symulacji procesu o stalking. To ważny temat dla młodzieży, która chętnie używa do komunikacji telefonów i portali społecznościowych w internecie. Sędzia Krupa „sądził” wtedy z młodzieżą, która udawała ławników.

 

Film z tej symulacji jest dostępny w internecie.

 

Przemysław Radzik wzywa

 

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Przemysław Radzik napisał do sędziego Andrzeja Krupy pismo wzywające do złożenia wyjaśnień w „związku z dopuszczeniem się przez sędziego przewinienia dyscyplinarnego polegającego na uchybieniu godności sprawowanego urzędu podczas publicznego wystąpienia na festiwalu muzycznym Pol’and’Rock w sierpniu 2018 r.”.

 

 

„W trakcie prowadzonej przez siebie parodii rozprawy sądowej użył stroju urzędowego w postaci togi i łańcucha z wizerunkiem orła, co naruszało powagę sprawowanego urzędu i stanowiło ujmę godności sędziego” – zarzuca Przemysław Radzik sędziemu Krupie.

 

Rzecznik pisze, że Krupa naruszył artykuł 84 ust 1 tej ustawy, który mówi, że „Sędzia na rozprawie i posiedzeniu z udziałem stron, odbywającym się w budynku sądu, używa stroju urzędowego. Strojem urzędowym sędziego jest toga, a sędziego przewodniczącego na rozprawie lub posiedzeniu – także nakładany na kołnierz togi łańcuch z wizerunkiem orła. Jeżeli w posiedzeniu uczestniczy małoletni sędzia może zaniechać używania stroju urzędowego”.

 

Czyli rzecznik wytyka, że sędzia Krupa użył stroju sędziego i łańcucha poza budynkiem sądu i poza oficjalną rozprawą. Rzecznik pisze też o naruszeniu zasad etyki zawodowej, które mówią, że sędzia powinien unikać zachowań, które mogłyby podważyć zaufanie do niego i dbać o autorytet wymiaru sprawiedliwości. Dlatego wzywa sędziego do pisemnego złożenia oświadczeń.

 

Ta procedura może zakończyć się dyscyplinarką, albo umorzeniem sprawy.

 

Symulacje procesów są standardem

 

Środowisko sędziowskie zdumione. Wielu sędziów bierze udział w symulacjach procesów dla młodzieży, których celem jest edukacja o prawie i wymiarze sprawiedliwości.

 

Takie symulacje odbywają się głównie w sądach – również w Sądzie Najwyższym – w tym w ramach „Nocy muzeów”. Sędziowie wtedy też zakładają togi i łańcuch z orłem. Symulacje odbywają się na podstawie scenariuszy.

 

Co ciekawe, również podczas Dnia Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera na stoisku ministerstwa sprawiedliwości dzieci mogły założyć togę sędziowską i zrobić zdjęcie.

 

Dlatego w środowisku sędziowskim powszechna jest opinia, że sędzia Krupa nie zrobił nic złego. Sędziowie z Iustitii byli na festiwalu Owsiaka na zaproszenie Rzecznika Praw Obywatelskich i adwokatów by edukować młodzież.

 

Czym sędzia podpadła ministrowi Ziobrze

 

To nie pierwsze kłopoty sędziego Krupy z rzecznikiem dyscyplinarnym. Interesuje się on też wynikami jego pracy. Co w środowisku sędziów jest łączone z jego aktywnością satyryczną na blogu Ślepym Okiem Temidy.

 

To kolejny sędzia, który był na festiwalu Jurka Owsiaka i musi się teraz tłumaczyć zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. W tej sprawie przesłuchał on już sędziów Krystiana Markiewicza (szef Iustitii), Bartłomieja Przymusińskiego (rzecznik Iustitii) i Igora Tuleyę.

 

Przeczytaj: Rzecznik dyscyplinarny Ziobry przesłuchuje sędziów z Iustitii za udział w festiwalu Owsiaka

 

Z informacji OKO.press wynika, że zastępca rzecznika dyscyplinarnego chce przesłuchać jeszcze sędzię Olimpię Barańską-Małuszek z Gorzowa Wielkopolskiego, która też była na festiwalu Owsiaka. Rzecznik wysłał do niej pismo, że prowadzi postępowanie wyjaśniające czy dopuściła się przewinienia służbowego i chce wiedzieć co mówiła na festiwalu. Sugeruje, że podczas publicznych wystąpień użyła obraźliwych słów pod adresem innych sędziów i ministra sprawiedliwości. Interesuje się też efektami jej pracy.

 

„Nikogo nie obrażałam. Wypowiadałam się krytycznie o nowej KRS i jej działaniach oraz działaniach ministra sprawiedliwości. I mogę to powtórzyć, bo to wyraz tego, co uważa większość prawników” – mówi OKO.press sędzia Barańska-Małuszek.

 

Jak pisaliśmy w OKO.press, ten sam zastępca rzecznika dyscyplinarnego zajmuje się także sędziami, którzy zadali pytania prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Igor Tuleya i Ewa Maciejewska) oraz przemówieniami sędzi Moniki Frąckowiak z Poznania na manifestacjach w obronie sądów.

 

Zdaniem sędziów i prawników te postępowania mają na celu wywołanie tzw. efektu mrożącego wśród sędziów, by zniechęcić ich do publicznego krytykowania tzw. reform sądowych PiS.

 

Pomóż nam dokończyć Alfabet buntu!

 

 

 

 

 Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

25 października 2018Inne artykuły tego autora

24.02.2020

Zastępczyni Ziobry drwiła, że do Iustitii należy „garstka”. Ośmieszyła się. Należy 3700 sędziów. I przybywa

23.02.2020

Wielkie wsparcie dla sędziów z Olsztyna. Sędziowie z Warszawy i Adam Strzembosz dziękują im za odwagę

21.02.2020

Resort Ziobry żąda od prezesów sądów donosów na niepokornych sędziów

16.02.2020

Iustitia: Listy do KRS poparli niemal wyłącznie beneficjenci rządów PiS. Publikujemy pełen wykaz

16.02.2020

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uczcił ustawę kagańcową. Zrobił sędziemu dyscyplinarkę za pytanie do SN

15.02.2020

Iustitia: Nie ma KRS. Maciej Nawacki miał za mało podpisów

14.02.2020

Wdzięczność Ziobry? Po podpisie list KRS wielu dostało stanowiska lub awanse

13.02.2020

Sędziowie nie boją się ustawy kagańcowej PiS: Ślubowaliśmy Polsce, nie politykom

13.02.2020

Sędziowie bojkotują konkursy neo-KRS na awanse do wyższych instancji. Pierwsza Łódź, teraz Olsztyn

13.02.2020

Przeciek nazwisk z list poparcia do KRS nic nie wyjaśnia. Nawacki i KRS nadal mają problem

12.02.2020

Sędziowie z Olsztyna złożyli zawiadomienie do prokuratury na Macieja Nawackiego za podarcie uchwały

11.02.2020

Rzecznik dyscyplinarny Schab ściga sędziów za uchylone wyroki. Czy będzie ścigał sam siebie?

11.02.2020

Ziobro już nie kryje, co zrobi z sądami. Będzie reorganizacja i wielka czystka w całej Polsce

09.02.2020

Powstał fundusz dla represjonowanych sędziów. Między innymi dla Juszczyszyna, któremu zabrano połowę pensji

08.02.2020

Sędzia Nawacki, drąc publicznie uchwały, popełnił przestępstwo?

05.02.2020

Izba Dyscyplinarna próbuje uciszyć Juszczyszyna. Zawiesiła go w obowiązkach sędziego i obcięła pensję

02.02.2020

OKO.press ujawnia: Aż 10 z 11 rzeczników dyscyplinarnych powołano wbrew prawu. Ziobro ma problem

01.02.2020

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry po kolei wyłapuje prokuratorów za Marsz Tysiąca Tóg. Grożą im nawet zarzuty karne

31.01.2020

Powołana przez PiS Izba Dyscyplinarna wzmocniona. Idą do niej współpracownicy Ziobry

29.01.2020

Państwo musi wypłacić odszkodowanie, bo rzecznik dyscyplinarny Ziobry opieszale załatwia sprawy zwykłych obywateliWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200