Prof. Fuszara pisze do premiera: pana minister przyzwala na przemoc w rodzinie

Udostępnij

Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…

Więcej

"Nawoływanie do wycofania Polski z ratyfikowanej konwencji jest pokazaniem, że ochrona ofiar nie jest wartością cenioną przez przynajmniej niektórych członków kierowanego przez Pana rządu" - pisze do premiera była Pełnomocniczka Rządu do Spraw Równego Traktowania, prof. Małgorzata Fuszara13 maja wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski zasugerował na Twitterze, że rząd chce wypowiedzieć konwencję stambulską (tzn. antyprzemocową). Nazwał ją „genderowskim bełkotem”.

 

 

Na pytanie radia Tok FM, czy to stanowisko polskiego rządu Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało:

 

„Wyrażony przez wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego pogląd nie jest stanowiskiem polskiego rządu, a polityczną deklaracją Solidarnej Polski, która od początku opowiadała się przeciwko ratyfikacji konwencji stambulskiej i nadal optuje za jej wypowiedzeniem. Uważa ten dokument za manifest o charakterze polityczno-ideologicznym, a nie pomocowym, który promuje wartości szkodliwe dla Polski i polskiego społeczeństwa. Konwencja w swojej warstwie ideologicznej jest manifestem ruchów feministycznych, o marksistowskim, lewicowym charakterze, który fałszywie wskazuje na źródła przemocy”.

 

W odpowiedzi prof. Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu do Spraw Równego Traktowania w latach 2014-2015, zaangażowana w proces ratyfikacji tej Konwencji, napisała do premiera Morawieckiego:

 

„Zdumienie moje wynika z dwóch powodów – pierwszy z nich to wyraźny znak, jaki w ten sposób wysyła polski rząd do sprawców i ofiar przemocy. Gdyby taka była wola rządu, byłby to znak przyzwolenia na przemoc, opowiedzenie się po stronie sprawców i ignorowanie cierpienia ofiar.

 

Jest to tym bardziej zadziwiające, że wszystkie dane zarówno polskie jak i zagraniczne wskazują, że w okresie pandemii  i wiążącej się  z nią izolacją, stresem i frustracją narasta przemoc wobec słabszych – kobiet i dzieci. Nawoływanie do wycofania Polski z ratyfikowanej konwencji jest już w tej chwili pokazaniem, że ochrona ofiar nie jest wartością cenioną przez przynajmniej niektórych członków kierowanego  przez Pana rządu”.

 

Poniżej cały list do premiera Morawieckiego.

 


 

Szanowny Panie Premierze,

 

Z ogromnym zdumieniem przyjęłam wpisy Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego  zapowiadające wypowiedzenie przez Rzeczpospolitą Polską konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Zdumienie moje wynika z dwóch powodów – pierwszy z nich to wyraźny znak, jaki w ten sposób wysyła polski rząd do sprawców i ofiar przemocy. Gdyby taka była wola rządu, byłby to znak przyzwolenia  na przemoc, opowiedzenie się po stronie sprawców i ignorowanie cierpienia ofiar. Jest to tym bardziej zadziwiające, że wszystkie dane zarówno polskie jak i zagraniczne wskazują, że w okresie pandemii  i wiążącej się  z nią izolacją, stresem i frustracją narasta przemoc wobec słabszych – kobiet i dzieci. Nawoływanie do wycofania Polski z ratyfikowanej konwencji jest już w tej chwili pokazaniem, że ochrona ofiar nie jest wartością cenioną przez przynajmniej niektórych członków kierowanego  przez Pana rządu.

 

Drugi powód mojego zdumienia to wyraźna nieznajomość przez wiceministra sprawiedliwości treści konwencji albo celowe przekłamania odnoszące się do  jej treści. W swoich wpisach wiceminister przywołuje bowiem nieistniejące w konwencji postanowienia (religia jako przyczyna przemocy wobec kobiet, uczenie chłopców, że mogą chodzić w sukienkach i bawić się lalkami). Nieprawda w wypowiedzi wiceministra może  świadczyć albo o nieznajomości treści konwencji albo o celowej próbie wprowadzenia czytelników  w błąd przez wysokiego rangą urzędnika państwowego, w nieznanym mi celu.

 

Jako Pełnomocniczka Rządu do Spraw Równego Traktowania w latach 2014-2015 zaangażowana byłam w proces ratyfikacji tej Konwencji. Jestem głęboko przekonana, że jej wprowadzenie w życie może przyczynić się do ochrony ofiar przemocy. Bardzo proszę o informację, czy rząd Rzeczpospolitej Polskiej rzeczywiście zamierza wypowiedzieć Konwencję Rady  Europy  o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

 

Z poważaniem,

Prof. dr hab. Małgorzata FuszaraAutor


Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…


Więcej

Opublikowany

18 maja 2020Inne artykuły tego autora

29.05.2020

Kobieta nie dowie się, gdzie legalnie przerwać ciążę. PiS i PSL zabrali jej to prawo

28.05.2020

Szpitale z katolickim sumieniem. Decyzją PiS kobieta nie dowie się, gdzie legalnie przerwać ciążę

10.05.2020

Rząd szykuje atak na organizacje pozarządowe. Ma pomysł na ustawę rodem z putinowskiej Rosji

10.04.2020

Prezydent Duda: Podpiszę zakaz aborcji, bo aborcja to morderstwo

31.03.2020

Precedensowy wyrok SN. Kościół ma zapłacić milion złotych zadośćuczynienia gwałconej ofierze księdza

21.03.2020

Wygrał w sądzie 4440 zł od fundacji antyaborcyjnej. Przekaże je m.in. na pomoc uchodźcom

04.03.2020

PiS po cichu wymienił Pełnomocnika ds. Równego Traktowania. A urząd do reszty zmarginalizował

08.02.2020

„Naród z sądem się rozliczy”. Wiec „Gazety Polskiej” poparcia dla „reform PiS” [LIVE]

01.02.2020

Uczeń nie może propagować treści rasistowskich, nazistowskich oraz… LGBT

04.11.2019

Sędziowie neo-KRS zdecydują, czy wielokrotnie gwałcona przez księdza pedofila Katarzyna dostanie odszkodowanie

28.10.2019

Europosłowie PiS, PO i PSL przeciwko ratowaniu uchodźców na Morzu Śródziemnym. Zabrakło dwóch głosów

26.08.2019

Ziobro tłumaczy aferę: Wszystko przez to, że nie zdekomunizowaliśmy sądów!

19.12.2018

Duda atakuje sędziów SN: „Anarchia!”. Rzecznik SN: „To infantylne wybuchy emocji”

10.12.2018

Nie być biernymi uczestnikami historii. #Wolne Sądy z nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej

26.11.2018

„Stanowisko już jest przygotowane”. Trybunał Konstytucyjny zakaże aborcji?

09.11.2018

Duda chce podpisać zakaz aborcji w przypadku wad płodu. Wbrew Polkom i konstytucjiWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200