Prof. Fuszara pisze do premiera: pana minister przyzwala na przemoc w rodzinie

Udostępnij

Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…

Więcej

"Nawoływanie do wycofania Polski z ratyfikowanej konwencji jest pokazaniem, że ochrona ofiar nie jest wartością cenioną przez przynajmniej niektórych członków kierowanego przez Pana rządu" - pisze do premiera była Pełnomocniczka Rządu do Spraw Równego Traktowania, prof. Małgorzata Fuszara



13 maja wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski zasugerował na Twitterze, że rząd chce wypowiedzieć konwencję stambulską (tzn. antyprzemocową). Nazwał ją „genderowskim bełkotem”.

 

 

Na pytanie radia Tok FM, czy to stanowisko polskiego rządu Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało:

 

„Wyrażony przez wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego pogląd nie jest stanowiskiem polskiego rządu, a polityczną deklaracją Solidarnej Polski, która od początku opowiadała się przeciwko ratyfikacji konwencji stambulskiej i nadal optuje za jej wypowiedzeniem. Uważa ten dokument za manifest o charakterze polityczno-ideologicznym, a nie pomocowym, który promuje wartości szkodliwe dla Polski i polskiego społeczeństwa. Konwencja w swojej warstwie ideologicznej jest manifestem ruchów feministycznych, o marksistowskim, lewicowym charakterze, który fałszywie wskazuje na źródła przemocy”.

 

W odpowiedzi prof. Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu do Spraw Równego Traktowania w latach 2014-2015, zaangażowana w proces ratyfikacji tej Konwencji, napisała do premiera Morawieckiego:

 

„Zdumienie moje wynika z dwóch powodów – pierwszy z nich to wyraźny znak, jaki w ten sposób wysyła polski rząd do sprawców i ofiar przemocy. Gdyby taka była wola rządu, byłby to znak przyzwolenia na przemoc, opowiedzenie się po stronie sprawców i ignorowanie cierpienia ofiar.

 

Jest to tym bardziej zadziwiające, że wszystkie dane zarówno polskie jak i zagraniczne wskazują, że w okresie pandemii  i wiążącej się  z nią izolacją, stresem i frustracją narasta przemoc wobec słabszych – kobiet i dzieci. Nawoływanie do wycofania Polski z ratyfikowanej konwencji jest już w tej chwili pokazaniem, że ochrona ofiar nie jest wartością cenioną przez przynajmniej niektórych członków kierowanego  przez Pana rządu”.

 

Poniżej cały list do premiera Morawieckiego.

 


 

Szanowny Panie Premierze,

 

Z ogromnym zdumieniem przyjęłam wpisy Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego  zapowiadające wypowiedzenie przez Rzeczpospolitą Polską konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Zdumienie moje wynika z dwóch powodów – pierwszy z nich to wyraźny znak, jaki w ten sposób wysyła polski rząd do sprawców i ofiar przemocy. Gdyby taka była wola rządu, byłby to znak przyzwolenia  na przemoc, opowiedzenie się po stronie sprawców i ignorowanie cierpienia ofiar. Jest to tym bardziej zadziwiające, że wszystkie dane zarówno polskie jak i zagraniczne wskazują, że w okresie pandemii  i wiążącej się  z nią izolacją, stresem i frustracją narasta przemoc wobec słabszych – kobiet i dzieci. Nawoływanie do wycofania Polski z ratyfikowanej konwencji jest już w tej chwili pokazaniem, że ochrona ofiar nie jest wartością cenioną przez przynajmniej niektórych członków kierowanego  przez Pana rządu.

 

Drugi powód mojego zdumienia to wyraźna nieznajomość przez wiceministra sprawiedliwości treści konwencji albo celowe przekłamania odnoszące się do  jej treści. W swoich wpisach wiceminister przywołuje bowiem nieistniejące w konwencji postanowienia (religia jako przyczyna przemocy wobec kobiet, uczenie chłopców, że mogą chodzić w sukienkach i bawić się lalkami). Nieprawda w wypowiedzi wiceministra może  świadczyć albo o nieznajomości treści konwencji albo o celowej próbie wprowadzenia czytelników  w błąd przez wysokiego rangą urzędnika państwowego, w nieznanym mi celu.

 

Jako Pełnomocniczka Rządu do Spraw Równego Traktowania w latach 2014-2015 zaangażowana byłam w proces ratyfikacji tej Konwencji. Jestem głęboko przekonana, że jej wprowadzenie w życie może przyczynić się do ochrony ofiar przemocy. Bardzo proszę o informację, czy rząd Rzeczpospolitej Polskiej rzeczywiście zamierza wypowiedzieć Konwencję Rady  Europy  o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

 

Z poważaniem,

Prof. dr hab. Małgorzata Fuszara



Autor


Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…


Więcej

Opublikowany

18 maja 2020






Inne artykuły tego autora

15.03.2024

Sąd: pushback obywatela Etiopii „bezskuteczny”. Rozporządzenie Kamińskiego z 2021 r. sprzeczne z prawem

21.03.2023

Wyrok za bezczelność. Została skazana, a jednak wygrała (stojąc w brokacie przed neo-sędzią)

03.03.2023

„To był wyraz człowieczeństwa”. Anna dziękuje Justynie Wydrzyńskiej za pomoc w aborcji. Publikujemy list

05.12.2022

Ważny wyrok sądu: Straż Graniczna naruszyła prawo wydalając z Polski nieletniego Syryjczyka

09.11.2022

Aktywiści, którzy obalili pomnik prałata Jankowskiego, ostatecznie uniewinnieni

14.10.2022

Rozprawa Justyny Wydrzyńskiej oskarżonej o pomoc w aborcji. Wyrok nie zapadł [RELACJA, ZDJĘCIA]

13.10.2022

Oskarżona o pomoc w aborcji może jutro usłyszeć wyrok. Grożą jej 3 lata. Pod sądem pikieta

20.07.2022

„Uciekaj, inaczej cię zabiję!” Przemoc wobec LGBT w Polsce – wstrząsający raport Amnesty International

25.02.2021

Europosłowie o wyroku TK: „To nielegalne i nieludzkie”. Kempa: „Lewacki pociąg cywilizacji śmierci”

15.02.2021

Ordo Iuris, łowcy masonów i kuria. Oto nowy zespół ekspertów ds. przeciwdziałania przemocy

13.01.2021

Bodnar w II rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza: Państwo wobec przemocy jest ciągle bezradne

17.12.2020

Szpitale bezprawnie wstrzymują zabiegi aborcji. „Tak na wszelki wypadek, ze strachu”

27.11.2020

Europarlament potępił decyzję Trybunału Konstytucyjnego Przyłębskiej w sprawie aborcji

13.11.2020

Organizacje kobiece i Lewica chcą legalnej aborcji, bez kompromisów. Będzie zbiórka podpisów

10.11.2020

200 tys. podpisów z pomocą 300 parafii: Sejm zajmie się homofobiczną ustawą Kai Godek

30.10.2020

Trybunał Zolla jako alibi Przyłębskiej-Kaczyńskiego. Trochę prawdy, dużo fałszu i demagogii

18.09.2020

Kaczyński dał zielone światło: za 34 dni Trybunał zdelegalizuje aborcję. PiS idzie na wojnę z kobietami

25.08.2020

„Narusza godność, krzywdzi i wyklucza ze wspólnoty”. Uchwała anty-LGBT zmiażdżona przez sąd

03.08.2020

Siedem na dziesięć spraw o przemoc jest umarzanych. Adwokat o tym, jak Polska nie chroni ofiar

27.07.2020

Sekretarz generalna Rady Europy: wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej to wielki krok wstecz



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200