PiS po cichu wymienił Pełnomocnika ds. Równego Traktowania. A urząd do reszty zmarginalizował

Udostępnij

Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…

Więcej

Adam Lipiński nie jest już Pełnomocnikiem do spraw Równego Traktowania. A samo stanowisko zostało przeniesione z Kancelarii Premiera do ministerstwa rodziny. Stanowisko Pełnomocnika nigdy nie było przez PiS traktowane poważnie, a przeniesienie go do resortu rodziny i brak informacji to potwierdzaUstawa została zmieniona w styczniu 2020 roku, ale zmian nie ogłoszono. W ustawie z dnia 23 stycznia czytamy:

 

 

Wcześniej ustawa brzmiała:

 

 

Oznacza to, że urząd ds. równego traktowania przeniesiono do resortu rodziny. Ale informacji o tym nigdzie nie ma. Według strony internetowej Pełnomocnikiem jest ciągle Adam Lipiński.

 

 

Zadzwoniliśmy do Adama Lipińskiego. Potwierdził informację, że nie jest już Pełnomocnikiem do spraw Równego Traktowania, ale pozostaje w KPRM, bo ciągle piastuje inną funkcję – Pełnomocnika do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Lipiński poinformował nas, że nowym Pełnomocnikiem została Anna Schmidt.

 

Anna Schmidt-Rodziewicz do wyborów w 2019 roku pełniła funkcję sekretarza stanu i Pełnomocnika prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego. W latach 2014 – 2015 była radną sejmiku podkarpackiego, a od 2015 roku jest posłanką na Sejm.

 

Pełnomocnik do niczego

 

Przeniesienie do resortu rodziny jest kolejnym stopniem degradacji tej funkcji w rządzie PiS. Cała koncepcja równości i antydyskryminacji jest przez polityków partii rządzącej podważana i wyśmiewana, utożsamiana z lewackim Zachodem.

 

Jaskrawym przykładem jest podejście do osób LGBT. PiS od początku swoich rządów prowadzi nagonkę na osoby LGBT. Ataki nasiliły się szczególnie przed wyborami w 2019 roku. Do nagonki przyłączył się Kościół katolicki i publiczna telewizja.

 

Jednym z przejawów dyskryminacji są tzw. strefy anty-LGBT, które ogłaszają kolejne samorządy.

 

OKO.press wielokrotnie pisało o dyskryminacji osób LGBT przez polityków partii rządzącej. Czytaj tutaj.

 

Tymczasem na stronie Pełnomocnika czytamy:

 

„Z przykładami dyskryminacji ze względu na orientację seksualną można spotkać się w różnych sytuacjach:

 

  • Nieposzanowanie życia prywatnego i rodzinnego (np. postrzeganie związków osób tej samej płci jako z zasady mniej ważnych, niż związków pomiędzy kobietą i mężczyzną, nierówny dostęp do mieszkania komunalnego, pomocy społecznej).
  • Stereotypowe postrzeganie osoby nieheteroseksualnej jedynie przez pryzmat jej prawdziwej lub wyobrażonej seksualności”.

 

W latach 2015-2016 głównym celem ataku byli z kolei uchodźcy.

 

Nie tylko więc PiS nie przyczynił się do poprawy sytuacji grup dyskryminowanych, ale ją pogorszył

 

Milczący Pełnomocnik

 

Mianowanie Pełnomocnikiem Adama Lipińskiego w 2016 roku miało na celu wyciszenie sporu wokół tego urzędu. Wcześniejszy pełnomocnik, Wojciech Kaczmarek, zasłynął kontrowersyjnymi wypowiedziami. Oświadczył m.in., że w jego misji będzie pomagał mu instytut Ordo Iuris. Lipiński miał być bezpiecznym wyborem: nie kiwnie palcem w sprawie równego traktowania, ale i nie będzie drażnił nikogo skandalicznymi wypowiedziami.

 

I rzeczywiście. Przez kolejne trzy lata o Pełnomocniku nie było nic słychać. Nie protestował, gdy atakowano uchodźców, osoby LGBT, gdy chciano zaostrzyć ustawę antyaborcyjną, łamiąc w ten sposób prawa kobiet.

 

Jednak najważniejszym problemem Pełnomocnika jest brak kontynuacji Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania. Program zakończył się w 2016 roku, a nowego nie przyjęto. W odpowiedzi na interpelację poselską Moniki Wielichowskiej (PO) z kwietnia 2017 roku, Lipiński odpowiedział: „W ramach Zespołu Monitorującego Krajowy Program Działań na Rzecz Równego Traktowania w 2016 roku przeprowadzono ewaluację wewnętrzną Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016 przez poszczególne resorty w odniesieniu do działań przez nie realizowane. Dodatkowo w trakcie ww. ewaluacji członkowie Zespołu Monitorującego Krajowy Program Działań na Rzecz Równego Traktowania przedstawili wstępne propozycje zagadnień i problemów, które w ich opinii powinny znaleźć się w nowej edycji Programu. W chwili obecnej trawa analiza zgłoszonych propozycji i dopiero po jej zakończeniu zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu prac nad opracowaniem nowej edycji Programu”.

 

Programu, ani żadnej informacji w jego sprawie nie ma do dziś. Czyli od trzech lat Pełnomocnik do spraw Równego Traktowania nie ma strategii przeciwdziałania dyskryminacji.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Socjolożka i antropolożka po ISNS UW, sekretarz redakcji OKO.press. Tworzyła i koordynowała projekty społeczne w organizacjach pozarządowych (m.in. Humanity in…


Więcej

Opublikowany

4 marca 2020Inne artykuły tego autora

29.05.2020

Kobieta nie dowie się, gdzie legalnie przerwać ciążę. PiS i PSL zabrali jej to prawo

28.05.2020

Szpitale z katolickim sumieniem. Decyzją PiS kobieta nie dowie się, gdzie legalnie przerwać ciążę

18.05.2020

Prof. Fuszara pisze do premiera: pana minister przyzwala na przemoc w rodzinie

10.05.2020

Rząd szykuje atak na organizacje pozarządowe. Ma pomysł na ustawę rodem z putinowskiej Rosji

10.04.2020

Prezydent Duda: Podpiszę zakaz aborcji, bo aborcja to morderstwo

31.03.2020

Precedensowy wyrok SN. Kościół ma zapłacić milion złotych zadośćuczynienia gwałconej ofierze księdza

21.03.2020

Wygrał w sądzie 4440 zł od fundacji antyaborcyjnej. Przekaże je m.in. na pomoc uchodźcom

08.02.2020

„Naród z sądem się rozliczy”. Wiec „Gazety Polskiej” poparcia dla „reform PiS” [LIVE]

01.02.2020

Uczeń nie może propagować treści rasistowskich, nazistowskich oraz… LGBT

04.11.2019

Sędziowie neo-KRS zdecydują, czy wielokrotnie gwałcona przez księdza pedofila Katarzyna dostanie odszkodowanie

28.10.2019

Europosłowie PiS, PO i PSL przeciwko ratowaniu uchodźców na Morzu Śródziemnym. Zabrakło dwóch głosów

26.08.2019

Ziobro tłumaczy aferę: Wszystko przez to, że nie zdekomunizowaliśmy sądów!

19.12.2018

Duda atakuje sędziów SN: „Anarchia!”. Rzecznik SN: „To infantylne wybuchy emocji”

10.12.2018

Nie być biernymi uczestnikami historii. #Wolne Sądy z nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej

26.11.2018

„Stanowisko już jest przygotowane”. Trybunał Konstytucyjny zakaże aborcji?

09.11.2018

Duda chce podpisać zakaz aborcji w przypadku wad płodu. Wbrew Polkom i konstytucjiWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200