KRS zawieszona w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. „Czarny dzień dla Polski”

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Decyzja została przegłosowana w poniedziałek wieczorem miażdżącą liczbą głosów. To skutek tego, że PiS upolitycznił wybór nowej KRS i wybrał do niej sędziów łamiąc Konstytucję. We wtorek Rada Europejska zajmie kolejnym krokiem w procedurze art. 7 wobec Polski, a w środę Komisja Europejska ma skierować sprawę ustawy o SN do TSUE



Decyzję o zawieszeniu nowej Krajowej Rady Sądownictwa podjęto w poniedziałek, 17 września 2018, na Zgromadzeniu Ogólnym ENCJ (Europejska Sieć Rad Sądownictwa) w Bukareszcie. Według naszych informacji 100 głosów było za zawieszeniem, 6 przeciw, a 8 wstrzymało się. Głosowanie było tajne, nie brała w nim udziału tylko Malta.

 

Prawdopodobnie 6 głosów przeciw zawieszeniu pochodzi od Polski, wstrzymać się od głosu mogła Bułgaria (6 głosów), a Węgrzy mogli podzielić swoje głosy (część za zawieszeniem, część przeciw).

 

W komunikacie po głosowaniu zarząd ENCJ napisał, że warunkiem członkostwa w tej organizacji jest to, że instytucje członkowskie są niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej oraz zapewniają wsparcie niezależnego sądownictwa.

 

ENCJ ocenia, że w wyniku reform rządu PiS nowa KRS nie spełnia już tego wymogu. Zarzuty ENCJ dotyczą odwołania w trakcie kadencji poprzedniej KRS, co jest niezgodne z Konstytucją, i wybrania do niej po raz pierwszy 15 sędziowskich członków przez posłów, a nie przez samych sędziów.

 

PiS i Kukiz’15 wybrał do niej głównie sędziów współpracujących z ministerstwem Zbigniewa Ziobry. Zawieszenie nowej KRS w prawach członka tej prestiżowej europejskiej organizacji oznacza, że polska Rada jest pozbawiona prawa głosu i zostaje wyłączona z udziału w działaniach ENCJ. Europejska Sieć pozostanie jednak w kontakcie z nową KRS i nadal będzie monitorować sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości.

 

Ustawa o SN do Trybunału Sprawiedliwości

 

Poniedziałek był początkiem złych wiadomości dla polskiej pozycji w Europie. W środę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zaproponuje Komisji skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi na Polskę w związku z ustawa o Sądzie Najwyższym.

 

Jak pisze na twitterze Tomasz Bielecki, zgoda jest KE pewna na 90 proc. Timmermans zaproponuje także zwrócenie się do TSUE o nałożenie środka tymczasowego, czyli o zawieszenie przepisów o czystce emerytalnej w SN. W sprawie Białowieży nałożenie środka tymczasowego przez TSUE zabrało 6 dni od wpłynięcia wniosku KE.

 

A we wtorek z kolei odbędzie się w Brukseli kolejna narada ministrów ds europejskich, która zdecyduje o uruchomieniu kolejnych kroków przeciw Polsce za naruszenie podstawowych wartości UE – tzw. procedura z art. 7.

 

Drzwi nie są zamknięte

 

Wracając do zawieszenia KRS, ENCJ podkreśla, że jeśli sytuacja w polskiej Radzie się zmieni, to odzyska ona pełnię praw członkowskich. Ale ENCJ może też przejść do kolejnego kroku, czyli całkowitego wykluczenia KRS z tej organizacji.

 

Decyzja o zawieszeniu stawia polską KRS w rzędzie razem z Turcją, która ma status obserwatora w ENCJ i za represje wymierzone w sędziów, została zawieszona w tych prawach.

 

ENCJ pisze w komunikacie, że to „smutny dzień”, bo polska KRS była jednym z założycieli tej organizacji, a przedstawiciele poprzednich KRS byli przez lata „bardzo szanowani i wnieśli wkład w pracę Sieci, zarówno w Zarządzie, jak i w Radzie”.

 

ENCJ podkreśla też, że członkowie Sieci są współodpowiedzialni za utrzymanie fundamentów wspólnego europejskiego porządku prawnego, w szczególności państwa prawa i niezależności sądownictwa.

 

„Państwa członkowskie mogą swobodnie organizować swoje systemy sądowe w sposób, który uznają za stosowny, ale istnieją minimalne standardy, które muszą być przestrzegane” – podkreśla na końcu komunikatu ENCJ.

 

Żurek: Ucierpią zwykli obywatele

 

Waldemar Żurek, były rzecznik KRS, szykanowany przez obecną władzę za obronę niezależności sądów, komentuje dla OKO.press decyzję o zawieszeniu nowej KRS: „To fatalny dzień dla każdego Polaka, ta decyzja psuje naszą opinię w Europie. Może ona mieć wpływ na ocenę wyroków polskich sądów oraz na decyzje wobec Polski w Komisji Europejskiej [w kwestii praworządności – red.] i w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości [w sprawach dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości – red.].

 

Przestrzegaliśmy przed tym, ale mówiono, że nic się nie stanie. Obawiam się, że decyzja ENCJ będzie ignorowana. To ostatni dzwonek, by zawrócić z tej drogi. Bo uderzy to w zwykłych obywateli, jeśli wyroki polskich sądów nie będą uznawane w Europie”.

 

Nie wiadomo jak na tę decyzję zareaguje nowa Krajowa Rada Sądownictwa. Podczas obrad w sierpniu padały głosy jej członków, by uprzedzić decyzję i samemu wystąpić z ENCJ, bo rzekomo z członkostwa jest mało korzyści, a trzeba tylko płacić składki (nie są one wysokie – red.). Ale te głosy zostały stonowane, bo kwestia członkostwa KRS w ENCJ to też element polskiej polityki zagranicznej i naszej wiarygodności w Europie.

 

Czy KRS sama opuści Sieć?

 

Zapytaliśmy o komentarz rzecznika nowej KRS sędziego Macieja Miterę. „Nie znam uzasadnienia decyzji, w Bukareszcie był przewodniczący KRS. Statut ENCJ zawieszenia nie przewiduje [ale też nie zabrania – red.]. Chcę poznać podstawy decyzji. Jutro mamy plenarne posiedzenie Rady i tę sprawę poruszymy. Czy możliwy jest scenariusz, że wystąpimy sami z ENCJ? Nic mnie nie zdziwi, ale nie jestem orędownikiem tego. Czemu miałoby to służyć? Dyskusja jest zawsze lepsza niż obrażanie się” – mówi OKO.press sędzia Mitera.

 

Decyzja o zawieszeniu KRS w prawach członka ENCJ nie jest nagła. Wystąpił o nią kilka miesięcy temu Zarząd organizacji. Przedstawiciele ENCJ byli kilka miesięcy temu w Polsce na rozmowach i KRS mógł przedstawić swoje racje. Ale nie przekonały one Zarządu ENCJ.

 

Do Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ), która stoi na straży niezależności wymiaru sprawiedliwości, należą 24 Rady sądownictwa z 20 państw UE. Zawieszenie polskiej rady będzie dla obecnego rządu problemem wizerunkowym, tym bardziej, że Polska była jednym ze współzałożycieli ENCJ w 2004 roku.

 

Warunek: niezależność od władzy

 

Zgodnie z deklaracją założycielską, członkami Sieci mogą być instytucje narodowe w państwach członkowskich UE, które są niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej. I których zadaniem jest wspieranie wymiaru sądownictwa w niezawisłym stosowaniu prawa.

 

Członkostwo w niej to nie tylko prestiż. ENCJ jest organem opiniotwórczym. Jest podmiotem doradczym Rady Europy i Komisji Europejskiej. Ma ogromną wiedzę o systemach wymiaru sprawiedliwości w Europie.

 

Dlatego jej uwagi, opinie, rekomendacje są bardzo cenione w instytucjach europejskich i unijnych. Spór z polską KRS odbije się więc echem w tych instytucjach i decyzja o zawieszeniu będzie kolejnym dowodem na to, że obecna władza podporządkowuje sobie niezależne sądy.

 

Decyzja ENCJ pogłębi ponadto brak zaufania do polskich sądów i wyroków w UE. To może się przełożyć na odmowę uznawania orzeczeń polskich sądów z powodu braku atrybutu niezawisłości naszego wymiaru sprawiedliwości.

 

Uderzy to nie tylko w polskich obywateli, ale też w firmy i rząd. Bo w sądach są spory zagranicznych firm ze Skarbem Państwa, czy spory o fundusze unijne. A na Zachodzie z powodu zastrzeżeń do niezależności polskich sądów może być odmowa uznawania tych wyroków.

 

Decyzja tak ważnego w sprawach sądownictwa organu jak ENCJ, będzie też kolejnym krokiem przybliżającym Polskę do decyzji unijnych instytucji, które toczą z Polską spór o praworządność i „reformy” PiS w sądownictwie.



Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

18 września 2018






Inne artykuły tego autora

05.06.2023

Blef Dudy. Decyzje rosyjskiej komisji ma oceniać powołana przez PiS Izba Kontroli z neo-sędziami

31.05.2023

Prawnicy: lex Tusk łamie prawo unijne, musi interweniować KE. Polska może stracić miliardy euro

30.05.2023

Schab wygrał wojnę w rodzinie ludzi Ziobry. Jego zastępca Radzik został zesłany do pracy w Poznaniu

16.05.2023

Prokuratura Krajowa może przegrywać precedensowe procesy. Przez „wadliwego” pełnomocnika

11.05.2023

Nielegalna KRS domyka przejęcie Sądu Najwyższego. Desant neo-sędziów na Izbę Cywilną

09.05.2023

Neo-sędziowie przejmują kontrolę nad Izba Karną SN. Prezesem zostanie neo-sędzia Kapiński

26.04.2023

Pierwsze orzeczenie z Pegasusem w tle. SN nie uchylił immunitetu prokurator od Ewy Wrzosek

24.04.2023

Jest zawiadomienie do prokuratury na szefową neo-KRS Pawełczyk-Woicką. Za szykany sędziego Ferka

21.04.2023

Pilne. SN: Resort Ziobry ma przeprosić sędzię Koskę-Janusz za oczerniający ją komunikat

20.04.2023

Iustitia: Nie daliśmy się złamać przez 8 lat, wygramy. Walczymy o nowoczesne sądy i nową KRS

11.04.2023

Ziobro robi skok na prokuraturę. Chce zabetonować w niej swoich ludzi i kontrolę nad śledztwami

03.04.2023

Afera hejterska wraca. Sędzia Żurek chce ścigania prokuratorów, którzy umorzyli sprawę jego hejterów

29.03.2023

Sędzia Maciej Ferek wraca do orzekania, odwiesiła go nowa Izba SN. To był ostatni zawieszony sędzia

23.03.2023

Sąd: neo-sędzia nie może sądzić głośnej sprawy 13 oskarżonych za protest na białoruskiej granicy

21.03.2023

Żurek kontra państwo PiS. O jego losie zdecydują nominaci Ziobry, do akcji wchodzi prokuratura

21.03.2023

Sąd nakazał prokuraturze Ziobry ścigać hejterów sędziego Waldemara Żurka

20.03.2023

Prezes sądu chroni sędzię Knobel z Poznania przed atakiem neo-KRS. Nie wyśle sędzi na szkolenie

20.03.2023

Aż 1759 sędziów i prokuratorów broni sędzi Knobel, atakowanej za wyrok ws. protestu w kościele

15.03.2023

Sędzia Schab nie będzie ścigał rzecznika SN Stępkowskiego. Celem Gersdorf i legalni sędziowie

14.03.2023

Pilne. Wielka wygrana sędziego Żurka. Sąd nakazał przywrócić go do pracy w starym wydziale sądu



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200