Do sprawy Piebiaka wkracza rzecznik dyscyplinarny. I będzie ścigać sędziego Markiewicza, ofiarę hejtu

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Główny rzecznik dyscyplinarny dla sędziów Piotr Schab będzie wyjaśniał sprawę zorganizowanej akcji zniesławiania szefa Iustitii Krystiana Markiewicza, którą według Onetu akceptował zastępca ministra Ziobry. Ale rzecznik wkracza też w rolę prokuratora i będzie sprawdzał, czy "informacje", które rozpowszechniano o Markiewiczu są zgodne z prawdąWydawało się oczywistym, że rzecznik dyscyplinarny dla sędziów – z nominacji ministra Zbigniewa Ziobry – powinien zająć się sprawą opisaną w poniedziałek 19 sierpnia przez Onet. Bo w opublikowanej przez portal korespondencji twitterowiczki MalaEmi, żony pracownika nowej KRS, z wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem padają nazwiska dwóch sędziów. Piebiaka, który na co dzień jest też sędzią i Jakuba Iwańca, sędziego z wyrokiem dyscyplinarnym, który pracuje na delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

 

Z rozmowy opublikowanej przez Onet wynika, że Piebiak miał akceptować akcję uderzenia plotkami w szefa stowarzyszenia sędziów Iustitia Krystiana Markiewicza. Jakub Iwaniec wedle słów twitterowiczki miał znać szczegóły tej akcji i miał kłócić się z nią o strategię działania.

 

Piotr Schab wkracza do akcji i bierze się za sędziego Markiewicza

 

Na publikację Onetu główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab zareagował we wtorek, 20 sierpnia wieczorem.

 

Rzecznik w komunikacie oznajmił, że wszczyna postępowanie wyjaśniające. Bo chce sprawdzić, czy wymienieni w publikacji sędziowie zatrudnieni w ministerstwie sprawiedliwości uchybili godności sędziego. Zdumiewające jest to, że w ramach tego samego postępowania główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab chce też sprawdzać prawdziwość informacji, które rozpowszechniano o Markiewiczu.

 

W komunikacie Piotr Schab pisze, że chce wstępnie ustalić „czy zachowanie jednego ze wskazanych sędziów stanowiło delikt dyscyplinarny, wyczerpujący znamiona występku z art. 18 § 2 kk w zw. z art. 157a § 1 kk”. Rzecznik dyscyplinarny chce ustalić, czy szef Iustitii podżegał nieustaloną kobietę do zabiegu usunięcia ciąży.

 

Pomówienie o podżeganie do aborcji było częścią kampanii oszczerstw, o której MalaEmi informowała zastępcę ministra Zbigniewa Ziobry. Z korespondencji, którą opublikował Onet wynika, że na tę plotkę nie było żadnego potwierdzenia.

 

Dlatego decyzja głównego rzecznika Piotra Schaba jest zdumiewająca. Po pierwsze, będzie badał niepotwierdzoną plotkę, którą uderzono w Markiewicza. Po drugie, wkracza w rolę prokuratora i będzie zbierał materiały jak w postępowaniu karnym. Po trzecie, pod kątem naruszenia przepisów karnych będzie sprawdzał tylko Markiewicza, a pozostałych sędziów wymienionych w artykule Onetu z ministerstwa sprawiedliwości już nie. Choć ich działanie też może kwalifikować się na zarzuty karne.

 

Markiewicz: nie komentuję pomyj

 

To nie pierwszy raz, gdy rzecznik dyscyplinarny przejmuje rolę prokuratora. Po raz pierwszy zrobił to w sprawie sędziego Wojciecha Łączewskiego, któremu prokuratura chce postawić zarzuty w związku ze sprawą sprzed kilku lat, w której padł ofiarą internetowej prowokacji. Sędzia Łączewski był celem, bo był w składzie, który skazał nieprawomocnie na więzienie Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA.

 

Sąd dyscyplinarny w Krakowie nie zgodził się jednak na uchylenie immunitetu Łączewskiemu. I wtedy do akcji wkroczył rzecznik dyscyplinarny, który postawił Łączewskiemu zarzuty, powielając zarzuty z postępowania karnego.

 

Teraz Markiewicz, który jest ofiarą celowej akcji znieważania i pomawiania, sam może stać się ściganym przez rzecznika dyscyplinarnego.

 

OKO.press rozmawiało z Krystianem Markiewiczem o sprawie opisanej przez Onet. Zapytaliśmy go też o pomówienia, które rozsyłała MalaEmi, a które chce teraz badać rzecznik Piotr Schab. Szef Iustitii tak nam odpowiedział: „Nie zamierzam się absolutnie odnosić do tych pomyj, nie chcę schodzić na ten żenujący poziom”.

 

Cała rozmowa z Krystianem Markiewiczem jest tutaj.

 

Nominaci Ziobry ds. niepokornych sędziów

 

Główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab i jego dwaj zastępcy Przemysław Radzik (z wyrokiem dyscyplinarnym w życiorysie) i Michał Lasota są powołani na te stanowiska przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Znani są z tego, że ścigają niezależnych sędziów, którzy krytykują obecną władzę i bronią wolnych sądów.

 

Krystian Markiewicz już wcześniej trafił na ich celownik. Ma już jedno postępowanie za wypowiedź dla TVN24. A w ubiegłym roku był przesłuchiwany przez rzecznika dyscyplinarnego, bo był na festiwalu Jerzego Owsiaka.

 

Jak na razie efektem publikacji Onetu jest dymisja Łukasza Piebiaka, który zapowiada, że pozwie portal. Ponadto sprawę z zawiadomienia SLD zbada stołeczna prokuratura. Ciąg dalszy nastąpi.

 

Sprawa Piebiaka to początek ujawniania, kto stoi za troll kontami hejtującymi sędziów.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

22 sierpnia 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

29.05.2020

Gorliwość bez nagrody: sędzia Nawacki nie dostanie awansu. Zablokowała go nowa Izba w SN

28.05.2020

Izba Dyscyplinarna bierze się za sędziego Igora Tuleyę. Pozwoli go oskarżyć prokuraturze Ziobry?

28.05.2020

Założyciel Ordo Iuris Aleksander Stępkowski został twarzą Sądu Najwyższego

25.05.2020

Prezydent powoła swojego prezesa SN. Postawił na sędzię Manowską, byłą zastępczynię Ziobry

24.05.2020

Koniec obrad: prezydent Duda będzie miał swojego prezesa SN. Wybierze kolegę Łukasza Piebiaka?

21.05.2020

Ścigają sędziów za podpisanie listu do OBWE w sprawie wyborów prezydenckich

19.05.2020

Trybunał w Strasburgu zbada nielegalne rozwiązanie przez PiS starej KRS

17.05.2020

Tak wycisza emocje nowy „komisarz” Dudy w SN: już pierwszego dnia złamał procedury

12.05.2020

Zaradkiewicz sam sobie zmienił wynik głosowania. Naraża się na zarzuty karne?

12.05.2020

Sędzia SN: Zaradkiewicz łamie prawo. Wybrany na siłę prezes Sądu Najwyższego będzie do podważenia

10.05.2020

„Komisarz” Dudy przerwał obrady zgromadzenia sędziów SN, gdy głosowanie nie było po jego myśli

09.05.2020

Wybory na nowego prezesa SN. „Komisarz” Dudy decyzje podejmuje sam, atmosfera konfrontacyjna

08.05.2020

Ścigają sędziego Żurka za pozwanie „komisarza” Dudy. Rzecznik dyscyplinarny sięga po ustawę kagańcową

08.05.2020

Przed wyborem prezesa apel do sędziów starego SN: zatrzymajcie proces niszczenia Sądu Najwyższego

08.05.2020

Precedensowy pozew przeciwko „komisarzowi” Dudy. Sędzia Żurek: Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN

07.05.2020

Szarża Zaradkiewicza. Chce przejąć pozwy i zabezpieczyć w SN sędziów „dobrej zmiany”

07.05.2020

Prezydent Duda nagle powołał nowych sędziów SN. Dwa dni przed wyborem nowego prezesa SN

06.05.2020

„Komisarz” prezydenta Dudy odmraża pracę Izby Dyscyplinarnej. Mimo jej zawieszenia przez TSUE

06.05.2020

Zaradkiewicz zaczął porządki w SN od dekomunizacji ścian i zarządził: „Złe portrety zdjąć!”

04.05.2020

Murem za Ewą. Prawnicy w obronie prokurator, która chciała śledztwa ws. wyborówWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200