Do sprawy Piebiaka wkracza rzecznik dyscyplinarny. I będzie ścigać sędziego Markiewicza, ofiarę hejtu

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Główny rzecznik dyscyplinarny dla sędziów Piotr Schab będzie wyjaśniał sprawę zorganizowanej akcji zniesławiania szefa Iustitii Krystiana Markiewicza, którą według Onetu akceptował zastępca ministra Ziobry. Ale rzecznik wkracza też w rolę prokuratora i będzie sprawdzał, czy "informacje", które rozpowszechniano o Markiewiczu są zgodne z prawdąWydawało się oczywistym, że rzecznik dyscyplinarny dla sędziów – z nominacji ministra Zbigniewa Ziobry – powinien zająć się sprawą opisaną w poniedziałek 19 sierpnia przez Onet. Bo w opublikowanej przez portal korespondencji twitterowiczki MalaEmi, żony pracownika nowej KRS, z wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem padają nazwiska dwóch sędziów. Piebiaka, który na co dzień jest też sędzią i Jakuba Iwańca, sędziego z wyrokiem dyscyplinarnym, który pracuje na delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

 

Z rozmowy opublikowanej przez Onet wynika, że Piebiak miał akceptować akcję uderzenia plotkami w szefa stowarzyszenia sędziów Iustitia Krystiana Markiewicza. Jakub Iwaniec wedle słów twitterowiczki miał znać szczegóły tej akcji i miał kłócić się z nią o strategię działania.

 

Piotr Schab wkracza do akcji i bierze się za sędziego Markiewicza

 

Na publikację Onetu główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab zareagował we wtorek, 20 sierpnia wieczorem.

 

Rzecznik w komunikacie oznajmił, że wszczyna postępowanie wyjaśniające. Bo chce sprawdzić, czy wymienieni w publikacji sędziowie zatrudnieni w ministerstwie sprawiedliwości uchybili godności sędziego. Zdumiewające jest to, że w ramach tego samego postępowania główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab chce też sprawdzać prawdziwość informacji, które rozpowszechniano o Markiewiczu.

 

W komunikacie Piotr Schab pisze, że chce wstępnie ustalić „czy zachowanie jednego ze wskazanych sędziów stanowiło delikt dyscyplinarny, wyczerpujący znamiona występku z art. 18 § 2 kk w zw. z art. 157a § 1 kk”. Rzecznik dyscyplinarny chce ustalić, czy szef Iustitii podżegał nieustaloną kobietę do zabiegu usunięcia ciąży.

 

Pomówienie o podżeganie do aborcji było częścią kampanii oszczerstw, o której MalaEmi informowała zastępcę ministra Zbigniewa Ziobry. Z korespondencji, którą opublikował Onet wynika, że na tę plotkę nie było żadnego potwierdzenia.

 

Dlatego decyzja głównego rzecznika Piotra Schaba jest zdumiewająca. Po pierwsze, będzie badał niepotwierdzoną plotkę, którą uderzono w Markiewicza. Po drugie, wkracza w rolę prokuratora i będzie zbierał materiały jak w postępowaniu karnym. Po trzecie, pod kątem naruszenia przepisów karnych będzie sprawdzał tylko Markiewicza, a pozostałych sędziów wymienionych w artykule Onetu z ministerstwa sprawiedliwości już nie. Choć ich działanie też może kwalifikować się na zarzuty karne.

 

Markiewicz: nie komentuję pomyj

 

To nie pierwszy raz, gdy rzecznik dyscyplinarny przejmuje rolę prokuratora. Po raz pierwszy zrobił to w sprawie sędziego Wojciecha Łączewskiego, któremu prokuratura chce postawić zarzuty w związku ze sprawą sprzed kilku lat, w której padł ofiarą internetowej prowokacji. Sędzia Łączewski był celem, bo był w składzie, który skazał nieprawomocnie na więzienie Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA.

 

Sąd dyscyplinarny w Krakowie nie zgodził się jednak na uchylenie immunitetu Łączewskiemu. I wtedy do akcji wkroczył rzecznik dyscyplinarny, który postawił Łączewskiemu zarzuty, powielając zarzuty z postępowania karnego.

 

Teraz Markiewicz, który jest ofiarą celowej akcji znieważania i pomawiania, sam może stać się ściganym przez rzecznika dyscyplinarnego.

 

OKO.press rozmawiało z Krystianem Markiewiczem o sprawie opisanej przez Onet. Zapytaliśmy go też o pomówienia, które rozsyłała MalaEmi, a które chce teraz badać rzecznik Piotr Schab. Szef Iustitii tak nam odpowiedział: „Nie zamierzam się absolutnie odnosić do tych pomyj, nie chcę schodzić na ten żenujący poziom”.

 

Cała rozmowa z Krystianem Markiewiczem jest tutaj.

 

Nominaci Ziobry ds. niepokornych sędziów

 

Główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab i jego dwaj zastępcy Przemysław Radzik (z wyrokiem dyscyplinarnym w życiorysie) i Michał Lasota są powołani na te stanowiska przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Znani są z tego, że ścigają niezależnych sędziów, którzy krytykują obecną władzę i bronią wolnych sądów.

 

Krystian Markiewicz już wcześniej trafił na ich celownik. Ma już jedno postępowanie za wypowiedź dla TVN24. A w ubiegłym roku był przesłuchiwany przez rzecznika dyscyplinarnego, bo był na festiwalu Jerzego Owsiaka.

 

Jak na razie efektem publikacji Onetu jest dymisja Łukasza Piebiaka, który zapowiada, że pozwie portal. Ponadto sprawę z zawiadomienia SLD zbada stołeczna prokuratura. Ciąg dalszy nastąpi.

 

Sprawa Piebiaka to początek ujawniania, kto stoi za troll kontami hejtującymi sędziów.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

22 sierpnia 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

16.10.2019

Sąd broni prawa do protestów przeciwko narodowcom, a prokurator broni narodowców

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik ściga znaną dziennikarkę Ewę Siedlecką

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota, który ściga sędziów, ma ponad 350 zaległych spraw do osądzenia

14.10.2019

Nie musi przepraszać PiS za słowa „Tak działa państwo mafijne”. Dziennikarz „Wyborczej” wygrał w SN

10.10.2019

PiS eliminuje niezależnych sędziów. Sądy mają być pasem transmisyjnym władzy

09.10.2019

Znowu sądzą Krzysztofa Parchimowicza. Druga dyscyplinarka za krytykę nominata Ziobry

08.10.2019

Kaczyński mówi co PiS zrobi z sądami po wyborach. Będzie weryfikacja wszystkich sędziów w Polsce

04.10.2019

Sąd dyscyplinarny uniewinnił prokuratora Parchimowicza, który broni niezależności prokuratury

02.10.2019

Po raz pierwszy sędzia wygrała proces z resortem Ziobry. Minister będzie przepraszał

27.09.2019

Największa organizacja sędziów żąda dymisji szefa nowej KRS Leszka Mazura

27.09.2019

Rzecznik Schab, nominat Ziobry, przejmuje dyscyplinarkę wobec Piebiaka od rzecznika stołecznego. Po co?

25.09.2019

Precedens! Sędziowie pozywają prezesa Sądu Okręgowego z nadania ministra Ziobry

19.09.2019

Prokuratura ściga sędzię z Opola za interpretację prawa zgodną z ustawą

17.09.2019

Sędziowie z Warszawy mówią dość. Chcą odsunięcia rzeczników dyscyplinarnych Ziobry, Piebiaka i prezesa Drajewicza

13.09.2019

Szef Iustitii do rzeczników dyscyplinarnych Ziobry: nie macie prawa mnie przesłuchiwać

12.09.2019

Ściganie Parchimowicza. Dla prokuratury dobrej zmiany to wróg numer jeden

09.09.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota chce ścigania sędziów, którzy orzekli, że za długo prowadził sprawę

09.09.2019

Hurtownia dyscyplinarek dla niepokornych sędziów. Tak ścigają rzecznicy Radzik i Lasota

07.09.2019

Warszawscy sędziowie chcą dyscyplinarek dla Piebiaka i Iwańca za aferę hejterską

04.09.2019

Sędzia Bator-Ciesielska, która nie chce sądzić z Radzikiem: „Nie boję się. Ślubowałam Rzeczpospolitej”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200