Nie tylko KastaWatch. Także Jackob i FigoFago. Jak wysoko uderzy sprawa Piebiaka?

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Opisana przez Onet akcja pomawiania prezesa Iustitii Krystiana Markiewicza to tylko mały fragment brudnej wojny z niezależnymi sędziami. Prokuratura zajmuje się już trzema troll kontami z Twittera: MalaEmi, Jackob i FigoFago. MalaEmi ma dwie sprawy w prokuraturze i jedną w sądzie. Nasi informatorzy mówią, że takiej afery jeszcze nie byłoOnet w poniedziałek 19 sierpnia opisał korespondencję pomiędzy kobietą MalaEmi (tak się przedstawia na Twitterze), a wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem. Wynika z niej, że wiceminister miał akceptować jej akcję szkalowania Krystiana Markiewicza, szefa największego w Polsce stowarzyszenia sędziów Iustitia, które broni niezależności sędziów i ostro krytykuje zamach PiS na wymiar sprawiedliwości.

 

We wtorek o 15:00 wiceminister Piebiak podał się do dymisji. I została ona przyjęta. Zapowiedział też, że pozwie do sądu Onet, za tekst opierający się na relacjach „niewiarygodnej osoby”. Co może sugerować, że zapadła decyzja, by Piebiaka poświęcić, ale sprawę wyciszyć.

 

Także we wtorek stołeczna prokuratura, po zawiadomieniu złożonym przez SLD, wszczęła postępowanie sprawdzające dotyczące sprawy opisanej przez Onet.

 

Korespondencję udostępniła mediom sama MalaEmi. To żona jednego z pracowników nowej KRS, aktywna użytkowniczka Twittera. Początkowo sama z siebie hejtowała sędziów, którzy bronią niezależności sądownictwa. Dzięki temu zyskała sympatię prawicowych użytkowników Twittera. Potem jednak zaczęły się problemy.

 

MalaEmi jest w trakcie rozwodu. Ma też poważne problemy prawne, bo za hejt na sędziów czekają ją dwie sprawy w prokuraturze i jedna w sądzie.

 

Pozwy i zawiadomienia do prokuratur za zniesławienie i stalking

 

MalaEmi za hejt została pozwana przez sędziego Piotra Gąciarka z Warszawy, aktywnego działacza Iustitii. Z publikacji Onetu wynika, że to ona była inspiratorką materiału w TVP, który uderzał w Gąciarka. Sędzia pozwał ją za wpisy na Twitterze. W pozwie domaga się przeprosin i usunięcia obraźliwych wpisów oraz 11 tys. zł na cel społeczny. Na początku sierpnia 2019 Sąd Okręgowy w Warszawie udzielił zabezpieczenia w tej sprawie w postaci zakazu rozpowszechniania dalszych obraźliwych treści pod adresem sędziego do czasu wydania wyroku.

 

Na konto MalaEmi zawiadomienie do prokuratury rejonowej w Krakowie złożył też Waldemar Żurek, rzecznik starej KRS, którą wbrew Konstytucji rozwiązał PiS, sędzia wyjątkowo zasłużony dla obrony wolnych sądów. Jako rzecznik konstytucyjnej KRS był twarzą obrony niezależności sędziów, za co spotkały go szykany, represje i hejt.

 

Do prokuratury złożył zawiadomienie o pomówienie i zniesławienie. W czerwcu prokuratura wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

 

Druga sprawa w prokuraturze dotycząca konta MalaEmi jest w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach. Dotyczy podejrzenia o stalking wobec jednego ze śląskich sędziów. Z informacji OKO.press wynika, że w tej sprawie w marcu 2019 prokuratura zabezpieczyła komputery i telefony twitterowiczki MalaEmi.

 

Nie zablokowano jednak dostępu do jej kont w serwisach społecznościowych i na komunikatorach. Miała więc dostęp do korespondencji, którą wcześniej prowadziła.

 

MalaEmi była tylko pośrednikiem

 

Dlaczego nagle teraz MalaEmi zdecydowała się ujawnić swoją korespondencję? Decydujące były kłopoty prawne i sytuacja osobista, w jakiej się znalazła.

 

Z informacji OKO.press wynika, że jej konto na Twitterze miało zostać wykorzystane do uderzania w niepokornych sędziów. Potem osoby, z którymi współpracowała, uniezależniły się od niej.

 

Rolę głównego troll konta, hejtującego niezależnych sędziów przejęła KastaWatch, która miała dostęp do wielu wrażliwych i trudno dostępnych danych o sędziach. „Rzeczpospolita” pisała, że to konto ma źródła w kręgu ministerstwa sprawiedliwości.

 

Z naszych informacji wynika, że to, co opisał Onet, to tylko mały fragment opisujący mechanizm i siatkę hejtu na niezależnych sędziów.

 

Wciąż nie wiadomo, kto stoi za kontem KastaWatch. Z naszych informacji wynika, że jest ono powiązane z osobami blisko związanymi w „dobrą zmianą” w wymiarze sprawiedliwości.

 

Nie tylko KastaWatch. Także Jackob i FigoFago

 

Do zdemaskowania są też dwa mniej aktywne konta na Twitterze, ale też celujące w plugastwach pod adresem sędziów tj. Jackob i FigoFago.

 

Oba hejtowały zwłaszcza sędziego Waldemara Żurka. I na te dwa konta sędzia Żurek złożył zawiadomienie do prokuratury, podobnie jak na MalaEmi.

 

Krakowska prokuratura w sprawie trzech kont na Twitterze (MalaEmi, Jackob i FigoFago) prowadzi jedno dochodzenie. Rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej Janusz Hnatko w odpowiedzi na pytania OKO.press informuje, że w ramach tego postępowania „Podjęto czynności zmierzające do ustalenia danych teleinformatycznych niezbędnych do ustalenia sprawcy. Aktualnie prokuratura oczekuje na przesłanie danych”. Na razie postępowanie toczy się w sprawie, nikt nie dostał zarzutów.

 

O sprawie ujawnienia korespondencji przez MalaEmi od tygodnia pisano na prawicowym Twitterze. Zajmowali się tym też prawicowi dziennikarze zastanawiając się, w kogo i jak wysoko uderzy sprawa. Powtarza się teza, że sprawa zaszkodzi „reformom”,  jakie wprowadza PiS w sądach.

 

Ciąg dalszy ujawniania hejterskich troll kont, szkalujących niezależnych sędziów nastąpi.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

22 sierpnia 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

23.01.2021

Piąta porażka prokuratury Ziobry ws. Giertycha. Sąd: Jego zatrzymanie było nielegalne

21.01.2021

Aż 78 sędziów Sądu Najwyższego broni karnie zsyłanych prokuratorów i represjonowanych sędziów

21.01.2021

„Jastrzębie” przejmują władzę w nowej KRS. Przygotowanie do weryfikacji sędziów

15.01.2021

Zastępczyni Ziobry chce degradacji dla sędzi. Pretekst: brak aresztu dla zakażonego koronawirusem

14.01.2021

Przewrót w nowej KRS. „Jastrzębie” Ziobry odwołały przewodniczącego Rady i jej rzecznika

13.01.2021

Dymisja za obronę sędziów Tuleyi, Morawiec i Juszczyszyna. Stanowisko straci sędzia z Łodzi

13.01.2021

Rzecznik dyscyplinarny Radzik ściga sędzię, która postawiła się prokuraturze

10.01.2021

Sędzia Tuleya odpowiada na wezwanie Prokuratury Krajowej: „Nie pójdę, nie boję się ich”

04.01.2021

Prokuratura Ziobry oskarża niezależną prokuratorkę. To precedens, który ma zastraszyć śledczych

29.12.2020

Precedensowy protest sędziów pod siedzibą prokuratury: Przestańcie nas zastraszać!

24.12.2020

Kaczyński po raz pierwszy zapowiedział wprost czystkę wśród sędziów

19.12.2020

Kolejna klęska prokuratury ws. Giertycha. Sąd orzekł, że przeszukanie jego kancelarii było bezprawne

18.12.2020

Sędziowie żądają powrotu do pracy sędziów Tulei, Morawiec i Juszczyszyna. Raz w miesiącu nie będą sądzić

18.12.2020

Precedensowy list sędziów. Żądają ochrony przed naciskami i represjami Prokuratury Krajowej

16.12.2020

Szaleństwo Prokuratury Krajowej. Ściga 7 sędziów za korzystne dla gnębionego prokuratora orzeczenia

16.12.2020

Prokuratura zarzuciła sieć na Giertycha. Czy grożą mu zarzuty za zasłabnięcie i pobyt w szpitalu?

15.12.2020

Przemysław Radzik, człowiek Ziobry, w nagrodę zostanie wiceprezesem największego sądu w Polsce

13.12.2020

Sędziowie i prokuratorzy z całej Europy apelują do Brukseli: brońcie praworządności i wolnych sądów!

12.12.2020

Absurdalne uzasadnienie do odebrania immunitetu sędziemu Tulei: Nie ulegliśmy naciskom!

11.12.2020

Zawieszeniem sędziego Tulei zajmie się TSUE! Warszawski sąd skierował pytania prejudycjalneWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200