Chcą dyscyplinarek dla… sędziów Izby Dyscyplinarnej. To oni zawiesili sędziego Juszczyszyna

Udostępnij

Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.

Więcej

Iustitia składa zawiadomienie o popełnieniu deliktu dyscyplinarnego przez członków Izby Dyscyplinarnej, którzy 4 lutego zawiesili w obowiązkach i obcięli pensję sędziemu Juszczyszynowi. Stowarzyszenie wzywa też wszystkich sędziów do pójścia w ślady Juszczyszyna i badania umocowania KRS i jego członków.



Uchwała trzech połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia mocą zasady prawnej nakazywała sędziom SN rekomendowanym przez neo-KRS bezwzględne powstrzymanie się od orzekania. Mimo to Izba Dyscyplinarna wciąż pracuje i rozstrzyga kolejne sprawy. Status izby jest wyjątkowy – wcześniej Izba Pracy Sądu Najwyższego w wyroku z 5 grudnia, opartym na przesłankach z wyroku TSUE z 19 listopada, stwierdziła, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa unijnego i krajowego.

 

We wtorek 4 lutego Izba zawiesiła w obowiązkach sędziego Pawła Juszczyszyna oraz obcięła jego pensję o 40 proc. W środę następnego dnia Juszczyszyn przyszedł do pracy w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Jego sprawa w ostatniej chwili została jednak zdjęta z wokandy z powodu choroby sędzi, który miał w niej współorzekać. Juszczyszyn deklarował wtedy, że jest gotów do pracy, a Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.

 

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie podjęło w poniedziałek 10 lutego dwie ważne uchwały. Jedna z nich dotyczyła sytuacji sędziego Juszczyszyna. Podkreślono, że trzy połączone izby Sądu Najwyższego zobowiązały sędziów Izby Dyscyplinarnej do wstrzymania się od orzekania. Oznacza to, że wydane przez ID postanowienie o zawieszeniu sędziego Juszczyszyna było nieskuteczne.

 

Jednocześnie kolegium SO zwolniło Pawła Juszczyszyna z obowiązku rozpoznania spraw przydzielonych mu w okresie delegowania do Sądu Okręgowego z uwagi na konieczność „zapewnienia bezpieczeństwa obrotu prawnego i stabilności orzeczeń”.

 

Sprawy, które prowadził sędzia Juszczyszyn będą rozlosowane między innych sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie.

 

Iustitia chce dyscyplinarek dla ID

 

W sprawie orzeczenia ID zainterweniowała Iustitia. We wtorek stowarzyszenie wysłało do Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądu Najwyższego zawiadomienie o popełnieniu deliktu dyscyplinarnego przez członków Izby Dyscyplinarnej – Adama Tomczyńskiego i Ryszarda Witkowskiego. To oni orzekali 4 lutego w sprawie sędziego Juszczyszyna. Iustitia wskazuje, że zrobili to pomimo uchwały SN z 23 stycznia. Rozpoznali tym samym zażalenie Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego, które mu w tej sprawie zgodnie z przepisami nie przysługiwało. Mógłby je złożyć tylko wtedy, gdyby postępowanie dotyczyło prezesa sądu.

 

„(…) panowie Tomczyński i Witkowski, z udziałem ławnika Sądu Najwyższego, rozpoznali zażalenie, które nie przysługiwało w konkretnej sytuacji procesowej. Zgodnie z art. 131 § 4 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. 2019.52 tj.) na uchwałę o zawieszeniu w czynnościach służbowych sędziemu przysługuje zażalenie, a rzecznikowi dyscyplinarnemu – także na uchwałę o uchyleniu zarządzenia o przerwie w wykonywaniu czynności, o której mowa w art. 130 § 2 u.s.p. Przepis art. 130 §2 u.s.p. dotyczy sytuacji, gdy sędzia, któremu zarządzono przerwę w czynnościach, jest zarazem prezesem sądu”.

 

źr. Iustitia.pl

 

Jasne wezwanie do badania KRS

 

Iustitia krytycznie oceniła również decyzję kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie o zwolnieniu sędziego Juszczyszyna z obowiązku rozpoznania przydzielonych mu spraw. Stowarzyszenie sędziów zwróciło uwagę, że choć olsztyńscy sędziowie kwestionują decyzje Izby Dyscyplinarnej SN, to ich uchwała w efekcie wdraża orzeczenie tej Izby o zawieszeniu Juszczyszyna.

 

„W tym trudnym dla polskich sędziów czasie oczekujemy pełnej solidarności z osobami walczącymi o praworządność, takimi jak sędzia Paweł Juszczyszyn. Dbałość o prawa obywateli wymaga sprzeciwienia się odsuwaniu od orzekania sędziów, których dotknęły represje w upolitycznionym postępowaniu dyscyplinarnym” – czytamy w uchwale opublikowanej na stronie Iustitii.

 

„Jako sędziowie stoimy teraz przed wyborem, czy wyraźnie opowiemy się po stronie prawa, wykonując orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, czy też po stronie bezprawia i politycznej siły”.

 

Co istotne, Iustitia jasno wzywa sędziów w całej Polsce do pójścia śladami Juszczyszyna i badania umocowania neo-KRS oraz jej członków:

 

„Każdy sędzia, szanujący orzeczenie TSUE z 19 listopada 2019 r. oraz uchwałę trzech połączonych Izb SN z 23 stycznia 2020 r. ma obowiązek ustalić, czy poszczególni członkowie KRS, a tym samym cała piętnastka sędziów, zasiadających w obecnej Krajowej Radzie Sądownictwa, została prawidłowo wybrana. Można to czynić, jak sędzia Juszczyszyn podejmując próbę ustalenia, czy istniało poparcie dla sędziów członków obecnej KRS wymagane ustawą lub poprzez wytoczenie powództwa o ustalenie, że poszczególne osoby nie są członkami KRS. Toczą się już trzy takie postępowania sądowe.

 

SSP IUSTITIA będzie udzielać informacji niezbędnych do sprawdzenia, czy osoby, które otrzymały nominację przed obecną KRS, gwarantują niezależność. Podkreślić jednak należy, że ważność tych nominacji zakłada ważność wyboru KRS. Ustalenie, że choćby jeden z wybranych piętnastu członków nie miał wymaganego poparcia 25 sędziów, oznacza, że Rada nie rozpoczęła kadencji i nie było organu zdolnego do wnioskowania do prezydenta RP o powołanie na urząd sędziego. W konsekwencji taka osoba nie byłaby sędzią z znaczeniu ustrojowym”.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.



Autor


Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.


Więcej

Opublikowany

12 lutego 2020






Inne artykuły tego autora

17.03.2023

Nowy wniosek Dudy do TK. Prezydent chce zablokować niekorzystne dla siebie wyroki NSA

05.03.2023

Sprawa Joanny Scheuring-Wielgus umorzona. Prokuratura oskarżała ją o obrazę uczuć religijnych

15.02.2023

Co TK Julii Przyłębskiej zrobi z ustawą o SN? Z perspektywy PiS nie ma dobrego wyjścia z sytuacji.

09.02.2023

Ustawa o SN ostatecznie uchwalona. Sejm odrzuca wszystkie poprawki Senatu

27.01.2023

Rzecznik SN mówi Ziobrą: Ustawa jest niekonstytucyjna, bo… wpływała na nią Komisja Europejska

17.01.2023

Przełomowy wyrok Trybunału w Strasburgu: Państwa mają obowiązek uznania związków jednopłciowych

16.01.2023

Prof. Łętowska: kunktatorstwo polskich parlamentarzystów dostarcza amunicji dla łatwego pragmatyzmu KE

13.01.2023

Ustawa o SN przeszła przez Sejm. Opozycja podzielona – część głosowała przeciw, część się wstrzymała

13.01.2023

Ustawa o SN przeszła przez Sejm. Opozycja podzielona – część głosowała przeciw, część się wstrzymała

11.01.2023

Opozycja zgłosi cztery wspólne poprawki do ustawy o Sądzie Najwyższym. Czy PiS poświęci Ziobrę?

23.12.2022

Będzie trzecia porażka? Polski rząd po raz kolejny zgłasza kandydatury na sędziego ETPCz

15.12.2022

Rzecznik generalny TSUE: Zawieszenie sędziego Tuleyi oraz ustawa kagańcowa niezgodne z prawem UE

14.12.2022

Mały sukces Ziobry. Ustawa „W obronie chrześcijan” przeszła pierwsze czytanie. Co dalej?

12.12.2022

Zapłaciliśmy już 1,4 mld zł za szarżę PiS na sądy. KE potrąca kolejną transzę za nieopłacone kary

09.12.2022

Zapłaciliśmy już 1,4 mld zł za szarżę PiS na sądy. KE potrąca kolejną transzę za nieopłacone kary

07.12.2022

„Nie słyszałem, żeby polityk Zjednoczonej Prawicy mówił, że środki UE są nam niepotrzebne”. Serio?

07.12.2022

RPO zwalnia zastępczynię, Hannę Machińską. „Jesteśmy w szoku”. Organizacje protestują

23.11.2022

„W obronie chrześcijan”, czyli przeciwko wolności słowa. Po co Ziobrze taka ustawa?

19.11.2022

„W obronie chrześcijan”, czyli przeciwko wolności słowa. Po co Ziobrze taka ustawa?

17.11.2022

TK Przyłębskiej publikuje uzasadnienie do „prawnego polexitu”. Ma zaszkodzić w negocjacjach z KE?



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200