14 sędziów NSA i jeden sędzia SN przyjęło propozycję PiS do pozostania na emeryturze.

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

We wtorek o północy (8.01.2019r.) minął termin, który sędziowie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dostali na decyzję: praca czy wcześniejszy stan spoczynku. Zaoferowaną przez PiS emeryturę z zachowaniem dotychczasowych zarobków wybrał jeden sędzia SN i aż 14 sędziów NSA.Poniższy tekst został opublikowany w Gazecie Wyborczej 9 stycznia 2019 roku. Jego autorem jest Łukasz Woźnicki. Archiwum Osiatyńskiego dziękuje Gazecie Wyborczej za możliwość przedruku.

 

Propozycja PiS skierowana była do sędziów, którzy ukończyli 65 lat i których Andrzej Duda usiłował przenieść na przedwczesną emeryturę. Emerytalną czystkę zaskarżyła Komisja Europejska. Gdy Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał przywrócić sędziów do pracy, PiS uregulował ich powrót ustawą. Przepisy weszły w życie 1 stycznia. Sędziowie dostali tydzień na decyzję, czy chcą wrócić, czy może wolą emeryturę.

 

Politycy PiS zachęcali sędziów do pozostania na emeryturze dodatkowymi pieniędzmi. W ustawie zapisali, że ci, którzy nie wrócą do pracy, do końca życia będą otrzymywać uposażenie równe całemu dotychczasowemu wynagrodzeniu zamiast 75 proc.

 

– To jest złe rozwiązanie. Ono, że tak powiem, ociera się o niemoralne rozwiązanie – skomentował w TVN 24 sędzia SN Krzysztof Rączka. – Ustawodawca źle myśli o sędziach SN, mniemając, że oni dadzą się złapać na tę różnicę 25 proc. uposażenia. Twarzy się nie sprzedaje. Głęboko wierzę, że żaden z sędziów SN nie pójdzie tą drogą – dodał.

 

Jeden z 22 sędziów SN

 

Dziś już wiadomo, że część sędziów przystała na propozycję PiS. Co najmniej 15 zdecydowało się pozostać na emeryturze. Każdy taki sędzia musiał złożyć prezydentowi stosowne oświadczenie przekazywane za pośrednictwem nowej Krajowej Rady Sądownictwa. We wtorek biuro Rady przekazało nam listę z pierwszymi 12 nazwiskami. W środę przybyły na niej kolejne trzy. W kolejnych dniach może ich być jeszcze więcej, bo sędziowie mogli wysyłać oświadczenia pocztą.

 

Spośród 22 sędziów SN, których Andrzej Duda usiłował przenieść na emeryturę, stan spoczynku wybrał tylko jeden. To Józef Szewczyk z Izby Karnej. Ma 66 lat, w Sądzie Najwyższym orzekał od 1999 r. Jeszcze w czerwcu złożył oświadczenie o „gotowości dalszego orzekania zgodnie z Konstytucją, która gwarantuje sędziom nieusuwalność”.

 

Dlaczego teraz odchodzi? – Nie wiemy tego. Sędzia żadnych informacji nie przekazał – mówi rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.

 

Aż 14 sędziów NSA

 

Taką decyzję podjęło również aż 14 sędziów NSA. Do sędziów tego sądu stosuje się te same przepisy emerytalne co do sędziów SN. Emerytalna czystka dotknęła tu w sumie 22 osoby. Na emeryturze postanowiło pozostać 11 sędziów orzekających w NSA, a także troje sędziów NSA orzekających w wojewódzkich sądach administracyjnych.

Część z nich już wcześniej deklarowała, że chce pozostać na emeryturze. W październiku – po postanowieniu TSUE – siedmioro zdecydowało się nie wracać do orzekania. „Są wśród nich sędziowie, którzy ukończyli 65, 70, a nawet 72 lata” – informował wówczas NSA.

 

Nadwyżkę przekażę na cele charytatywne

 

Wyższego uposażenia świadomie nie przyjął sędzia SN Henryk Gradzik, który 2 stycznia skończył 72 lata i przeszedł w stan spoczynku na „starych zasadach”. Obejmowała go pisowska ustawa, więc sędzia mógł złożyć oświadczenie i dostać wyższą emeryturę. „Nie składając oświadczenia, świadomie zdecydował o pobieraniu uposażenia w zwykłym – niższym wymiarze” – poinformował SN.

 

Wyższe uposażenie PiS „z automatu” przyznał czterem sędziom SN, którzy w ub.r. przeszli w stan spoczynku z własnej woli. Była wśród nich sędzia Dorota Rysińska. Odeszła w lipcu na znak protestu przeciw pisowskim zmianom w SN.

 

„Odmowa przyjęcia wynagrodzenia nie jest możliwa, a nie chcę korzystać z nadanego ustawą beneficjum. Dlatego nadwyżkę uposażenia ponad przysługujące mi na zwykłych zasadach wynagrodzenie będę przeznaczała na cele publiczne i charytatywne” – oświadczyła.

 

Sędziowie, którzy wybrali emeryturę

 

1. Wiesław Morys – sędzia NSA

2. Andrzej Kisielewicz – sędzia NSA

3. Małgorzata Jaśkowska – sędzia NSA

4. Maria Wiśniewska – sędzia NSA

5. Julia Szczygielska – sędzia NSA

6. Henryka Łysikowska – sędzia NSA

7. Józef Szewczyk – sędzia SN

8. Wojciech Jakimowicz – sędzia NSA

9. Tadeusz Michalik – sędzia NSA

10. Danuta Tryniszewska-Bytys – sędzia NSA w WSA w Białymstoku

11. Mieczysław Markowski – sędzia NSA w WSA w Białymstoku

12. Anna Stępień – sędzia NSA w WSA w Łodzi

13. Zygmunt Wiśniewski – sędzia NSA

14. Joanna Runge-Lissowska – sędzia NSA

15. Zbigniew Czarnik – sędzia NSA.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

10 stycznia 2019Inne artykuły tego autora

13.01.2021

Prawa człowieka w Polsce po odejściu Adama Bodnara

12.01.2021

Sędzia Tuleya: Instytucje europejskie to wielkie rozczarowanie. Można odnieść wrażenie, że nie traktują Polski jak części UE

11.01.2021

Ile razy podważa Konstytucję, prawo i rozsądek mandatowa rewolucja PiS? Prawnik wylicza po kolei

26.12.2020

Adam Strzembosz popiera Rudzińską-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

17.12.2020

Zatrzymanie posła opozycji. Policja: to nie było zatrzymanie. Prokuratura: zatrzymanie było zasadne

05.12.2020

RPO do Morawieckiego: polski kandydat na sędziego TSUE powinien być wybrany w konkursie

01.12.2020

Potrzebujemy mechanizmu uzyskiwania informacji o policjantach, którzy naruszają nasze prawa

29.11.2020

Histeria PiS po orędziu Grodzkiego. „Nóż w plecy”, „hołd brukselski”, „ośmiesza Senat”. Czyli trafił

28.11.2020

[PRZEWODNIK ABORCYJNEGO DREAM TEAMU] Kupiłaś tabletkę, a policja wzywa cię na przesłuchanie?

28.11.2020

Ponad 70 organizacji społecznych przeciw przemocy policji wobec pokojowych demonstracji

27.11.2020

Jerzy Kranz: Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. – Bukareszt w Warszawie

27.11.2020

57 ekspertów od UE przestrzega: weto unijnego budżetu wyznacza Polsce kierunek „exit”

26.11.2020

Apel ekspertów Team Europe o zmianę stanowiska Rządu ws. weta wobec Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027

24.11.2020

Apel dziennikarzy do Policji: przestańcie ograniczać wolność mediów, uniemożliwiać nam pracę

23.11.2020

Sądy pozytywnie rozpatrują zażalenia na zatrzymania podczas protestów. Prawdopodobne odszkodowania i zadośćuczynienia dla protestujących

19.11.2020

Oświadczenie Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie represji wobec Igora Tuleyi

18.11.2020

Morawiecki powinien odpowiadać karnie za zwłokę w publikacji ustawy antycovidowej [ANALIZA]

17.11.2020

Konferencja Ambasadorów RP: Weto przeciw Polsce

14.11.2020

Archiwum Osiatyńskiego w debacie: Igrzyska Wolności [ZAPROSZENIE]

10.11.2020

Apel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Izby Radców Prawnych do Kandydatek i Kandydatów na stanowisko Sędziego ETPCWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200