Polska – dostęp do informacji publicznej nie może być ograniczanyPolska-–-dostęp-do-informacji-publicznej-nie-może-być-ograniczany-skonwertowany.pdf

opublikowany

16/11/2021

typ dokumentu

Opinie organizacji pozarządowych i ekspertów

autor/źródło

InneNiżej podpisani przedstawiciele Media FreedomRapidResponse wyrażają wysokie zaniepokojenie wobec nowych, możliwych ograniczeń w dostępie do informacji w Polsce, które mogłyby przyczynić się do dalszej erozji wolności prasy w kraju. 17 listopada 2021 roku, Trybunał Konstytucyjny rozpozna sprawę o zgodności z Konstytucją kluczowych przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej z 2001 roku.   Dostęp do […]Niżej podpisani przedstawiciele Media FreedomRapidResponse wyrażają wysokie zaniepokojenie wobec nowych, możliwych ograniczeń w dostępie do informacji w Polsce, które mogłyby przyczynić się do dalszej erozji wolności prasy w kraju. 17 listopada 2021 roku, Trybunał Konstytucyjny rozpozna sprawę o zgodności z Konstytucją kluczowych przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej z 2001 roku.

 

Dostęp do informacji jest prawem kluczowym z punktu widzenia społeczeństwa. Umożliwia obywatelom wgląd w działalność przedstawicieli administracji publicznej, a dziennikarzom – monitorowanie i nagłaśnianie ewentualnych nadużyć władzy. Uważamy, że nałożenie rozległych ograniczeń na istniejące prawodawstwo uderzyłoby w transparentność życia publicznego i znacząco utrudniło mediom należyte wypełnianie roli stróża wolności obywatelskich i politycznych (z ang. – watchdog).


plik

Polska-–-dostęp-do-informacji-publicznej-nie-może-być-ograniczany-skonwertowany.pdf

Pobierz

opublikowany

16/11/2021


typ dokumentu

Opinie organizacji pozarządowych i ekspertów


autor/źródło

InneWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200