Zdecydowany apel do von der Leyen o skargę do TSUE na ustawę kagańcową

Udostępnij

współzałożycielka Archiwum Osiatyńskiego i The Rule of Law in Poland, doktor nauk prawnych, badaczka w Polskiej Akademii Nauk, afiliowana przy…

Więcej

Wakcie solidarności z sędziami w Polsce, profesorowie prawa z całego świata apelują do Przewodniczącej Komisji Europejskiej o niezwłoczne działanie w sprawie praworządności, w tym o skargę przeciwko polskiemu rządowi do Trybunału Sprawiedliwości UE na ustawę kagańcową



„Ociąganie się ze skargą do TSUE lub nie wnioskowanie o zastosowanie środków tymczasowych, kiedy praworządność jest w tak oczywisty sposób łamana w państwie członkowskim, gdzie sytuacja coraz bardziej się pogarsza, oznacza jedynie, że Komisja będzie później postawiona przed znacznie bardziej poważnym i trudnym do rozwiązania problemem.

 

Problem nie znika, jeśli się go ignoruje. Teraz jest chwila, żeby działać.

 

Komisja musi szybko złożyć skargę na ustawę kagańcową, wnioskować o tryb przyśpieszony jej rozpatrywania, a także zawnioskować o dodatkowe środki tymczasowe, które powinny być komplementarne do tych, o które Komisja zawnioskowała w ramach skargi na model odpowiedzialności dyscyplinarnej dla sędziów.

 

Prosimy też Komisję o działanie, żeby zapobiec oczywistym próbom zniszczenia niezależności Sądu Najwyższego który, w obecnej sytuacji, zostanie podporządkowany na początku maja, w wyniku zmian zasad, według których wybiera się Pierwszego Prezesa SN, kiedy skończy się kadencja obecnej Pierwszej Prezes” – piszą eksperci prawa UE i konstytucyjnego do Ursuli von der Leyen.

 

Wzywają też Przewodniczącą KE do rozważenia:

 

  • skargi dotyczącej polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który został przejęty przez władze polityczne w grudniu 2016 roku, a dziś jest wykorzystywany do utrudnienia stosowania prawa UE w Polsce,
  • a także skargi dotyczącej nowej Krajowej Rady Sądownictwa, powołanej z naruszeniem Konstytucji, której to Rady „aktywny współudział w niszczeniu niezawisłości sędziowskiej został udowodniony, bez jakiejkolwiek wątpliwości, przez Europejską Sieć Rad Sądownictwa i Sąd Najwyższy”.

 

„Komisja, której Pani przewodzi, ma jeszcze szanse uniknąć błędów popełnionych pod przewodnictwem Barosso i Junckera”.

 

Profesorowie prawa wyjaśniają, że przyglądają się upadkowi praworządności w państwach UE już od dekady – począwszy od sytuacji na Węgrzech – i wyciągnęli z tego wniosek: trzeba działać szybko.

 

„Autokraci zawsze działają szybko, żeby postawić Komisję przed faktami dokonanymi, takimi jak powoływanie osób udających sędziów i instytucji udających niezależne organy państwa. Komisja musi działać, zanim te zmiany się zakorzenią i zanim dopełni się proces destrukcji praworządności w państwach członkowskich UE. Obecna prokrastynacja ze strony Komisji Europejskiej sprowadza się do zaniedbania obowiązku”.

 

„To, co dzieje się w Polsce i na Węgrzech tworzy systemowe zagrożenie, które prędzej niż później doprowadzi do zepsucia całego systemu prawa UE. Jeśli Komisja nie będzie działać, państwa członkowskie i ich sądy będą musiały bronić się same, wycofując się ze współpracy z sądami w Polsce, a w końcu nie uznając i nie stosując orzeczeń polskich sadów. Komisja musi działać bez zbędnej zwłoki, żeby zapobiec dalszemu rozpadowi podstaw systemu prawa Unii”.

 

Pomysłodawcami listu są prof. Kim Lane Scheppelle z Uniwersytetu Princeton, prof. Wojciech Sadurski z Uniwersytetu w Sydney i Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Laurent Pech z Uniwersytetu Middlesex w Londynie.

 

Oryginalnymi sygnatariuszami jest też szesnastu innych naukowców z uniwersytetów w Paryżu, Warszawie, Budapeszcie/Wiedniu, Nowym Jorku, Oksfordzie, Melbourne, Londynie, Florencji, New Jersey, Groningen, Gdańsku, Berlinie, Princeton, Bostonie, Bordeaux.

 

Podpisy można składać w komentarzach pod artykułem na Verfassungsblog, najważniejszym blogu prawa konstytucyjnego w Europie.

 

11 grudnia 2019 roku prawnicy wystosowali podobny apel, wzywając Przewodniczącą Komisji Europejskiej do działania i zawnioskowania przez KE o zastosowanie środków tymczasowych w związku ze skargą do Trybunału Sprawiedliwości UE o model odpowiedzialności dyscyplinarnej dla sędziów. KE wniosła o to w styczniu 2020 roku.

 

Koniec wzajemnego zaufania do podkopanie Unii

 

Prawnicy wyjaśniają von der Leyen, że w ich ocenie ustawa kagańcowa pokazuje, że polski rząd otwarcie odmawia zastosowania się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 roku.

 

Wskazują na bezprecedensową decyzję niemieckiego sądu w Karlsruhe o wstrzymaniu odesłania polskiego obywatela pod sąd w Polsce – ze względu na to, że w wyniku obowiązywania ustawy kagańcowej, w ocenie sądu w Karlsruhe, nie gwarantuje to już oskarżonemu prawa do sprawiedliwego procesu.

 

Zwracają też uwagę na decyzję Norwegii, która nie jest w UE, ale w Europejskim Obszarze Gospodarczym, o wstrzymaniu współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i nie przekazaniu Polsce milionów złotych.

 

„Jeśli jedno z państw członkowskich nie może już polegać na niezależności sądów krajowych w jakimś kraju, wzajemne zaufanie zostaje zawieszone – bo nie jest to ślepe zaufanie. Decyzje niemieckiego sądu i norweskiej Administracji Sądowej dają znak, że system prawa UE już zaczyna się rozpadać, a jeśli nie będzie można zapewnić współpracy sądowej, ważny fundament, na którym wspiera się UE, wkrótce się osunie” – piszą prawnicy.


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.



Autor


współzałożycielka Archiwum Osiatyńskiego i The Rule of Law in Poland, doktor nauk prawnych, badaczka w Polskiej Akademii Nauk, afiliowana przy…


Więcej

Opublikowany

10 marca 2020






Inne artykuły tego autora

25.12.2023

Zmiana kursu. Polski rząd chce wykonywać orzeczenia europejskich trybunałów

14.12.2023

Niedopuszczalny, bezużyteczny, zbędny. Tak o wyroku Trybunału Konstytucyjnego mówią jego sędziowie

12.12.2023

Trybunał Konstytucyjny Przyłębskiej wydał wyrok w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

11.09.2023

Tragedią polskiej polityki jest to, że nie potrafimy sensownie podzielić sceny politycznej [WYWIAD]

03.08.2023

Węgry mogą stracić 22 mld euro z funduszy spójności. A to nie koniec [analiza Archiwum Osiatyńskiego]

28.07.2023

Siła prawa Unii Europejskiej: innowacyjne rozwiązania i obszary wymagające poprawy w zakresie ochrony praworządności [Raport Archiwum Osiatyńskiego]

13.07.2023

TSUE: Sądy powinny odstąpić od stosowania uchwał Izby Dyscyplinarnej. Zwycięstwo Tulei i Gąciarka

07.06.2023

Pilne! Komisja Europejska zaczyna postępowanie w sprawie lex Tusk

05.06.2023

WAŻNE! TSUE: ustawa kagańcowa sprzeczna z prawem unijnym. Miliardy z KPO się oddalają

02.06.2023

Brak gwarancji praw obywatelskich w lex Tusk narusza Konstytucję i prawo UE

27.05.2023

Iustitia: Wiemy jak naprawić Krajową Radę Sądownictwa i sądy. To da się zrobić [MARKIEWICZ]

15.02.2023

Pilne! Komisja Europejska skarży Polskę do TSUE za Trybunał Konstytucyjny. Co to oznacza?

20.01.2023

Senat prosi Komisję Wenecką o opinię o ustawie o Sądzie Najwyższym. Game changer w sprawie KPO?

16.01.2023

Polska i Węgry już się nie wywiną? Unia Europejska coraz ostrzej broni praworządności [Debata]

05.01.2023

Julia Przyłębska nie ustępuje. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego chcą wyboru nowego prezesa

29.12.2022

Trybunał Konstytucyjny Przyłębskiej stał się elementem machiny niszczenia państwa prawnego

12.10.2022

Czym są pozwy SLAPP i jak z nimi walczyć [zapisz się na warsztat dla prawników]

06.10.2022

Słowenia wykonuje wyrok swojego TK. Legalizuje małżeństwa par tej samej płci i możliwość adopcji

29.08.2022

Cztery organizacje sędziowskie pozywają Radę UE za akceptację polskiego KPO

29.07.2022

Jak naprawić Trybunał Konstytucyjny? Sadurski: Usunięcie dublerów nie wystarczy, trzeba iść dalej



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200