Zaufani Ziobry i PiS idą do Sądu Najwyższego

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000r. dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006r. dziennikarz m.in.…

Więcej

Aż 195 osób ubiega się o stanowisko w nowym, urządzanym przez PiS Sądzie Najwyższym. Sędzią SN chcą zostać: wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński, Kamil Zaradkiewicz z ministerstwa sprawiedliwości czy prokuratorzy bliscy Zbigniewowi ZiobrzeKrajowa Rada Sądownictwa listę 195 kandydatów do Sądu Najwyższego – na 44 stanowiska – opublikowała na swojej stronie internetowej w czwartek, 2 sierpnia 2018, po godz. 15. (TUTAJ można przeczytać pełną listę kandydatów).

 

Decyzja o publikacji to skutek krytyki prawników i dziennikarzy. Wcześniej rzecznik KRS Maciej Mitera zasłaniał się ustawą o RODO, ale sam potem się z tego wycofał i stwierdził, że lista kandydatów zostanie opublikowana.

 

Najwięcej osób (92) kandyduje do Izby Dyscyplinarnej, gdzie będą najwyższe zarobki. To ta Izba będzie wyrzucać z zawodu sędziów, prokuratorów i prawników i na niej najbardziej zależy PiS. Do Izby Cywilnej kandyduje 30 osób, do Izby Karnej – 7, a do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – 65. Ta ostatnia będzie kasować stare wyroki (zależy na tym PiS) i oceniać legalność wyborów. Jedna osoba nie podała w zgłoszeniu, do jakiej Izby kandyduje.

 

Do Izby Cywilnej kandyduje m.in. Kamil Zaradkiewicz, który od roku pracuje dla ministra Zbigniewa Ziobry. Wcześniej pracował w Trybunale Konstytucyjnym i zasłynął ostrą krytyką Trybunału, na czele którego stał Andrzej Rzepliński. Krytyka była po linii PiS, Zaradkiewicz dostał potem posadę w ministerstwie sprawiedliwości. Kandyduje też dr hab. Piotr Zakrzewski z KUL-u i adwokatka Lidia Bagińska, która z ramienia Samoobrony i LPR była krótko sędzią TK w 2007 roku. W Izbie Cywilnej chce pracować Małgorzata Manowska, szefowa Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, w I rządzie PiS zastępczyni ministra Ziobry. To ona według spekulacji ma być nowym prezesem Sądu Najwyższego.

 

Do Izby Dyscyplinarnej kandydują m.in. dr hab. Filip Ciepły z KUL-u, Piotr Stawowy i Cezary Kościesza, prokuratorzy IPN. Ponadto Jarosław Duś z Prokuratury Krajowej, Andrzej Witkowski z Prokuratury Okręgowej, Konrad Wytrykowski prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z nominacji ministra Ziobry, Jacek Wygoda z Prokuratury Krajowej, Waldemar Puławski z Prokuratury Krajowej. Kandydują też radca prawny Adam Tomczyński (były sędzia z wydziału upadłościowego, częsty gość w prawicowych mediach, krytyk niezależnego wymiaru sprawiedliwości), Adam Roch i Ryszard Witkowski z Prokuratury Krajowej oraz Magdalena Bednarek z Prokuratury Krajowej, która wsławiła się tropieniem rzekomego układu w sądzie w Bielsku-Białej. Ponadto: prof. Jacek Barcik z UŚ, wiceprezes TK Mariusz Muszyński i prof. Jan Majchrowski, współpracujący z PiS.

 

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych kandyduje m.in. dr hab. Maria Szczepaniec z UKSW, dr hab Jadwiga Potrzeszcz z KUL-u, prof. Janusz Niczyporuk z UMCS (kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie), prof. Aleksander Stępkowski z UW (twórca Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, wice minister spraw zagranicznych w latach 2015-16), prof. Krzysztof Wiak z KUL-u, dr hab. Aneta Michalska – Warias z UMCS, Leszek Bosek prezes Prokuratorii Generalnej, prof. Agnieszka Skóra z UMK z Torunia, dr hab. Antoni Bojańczyk z UW, dr hab. Marek Dobrowolski z KUL-u, czy sędzia Robert Pelewicz (bezskutecznie kandydował do KRS, bo miał w PRL-u kontakty z SB).

 

Do nowego Sądu Najwyższego kandydują też osoby niezależne związane m.in. z Iustitią.

 

Ich celem jest przetestowanie całej procedury i ewentualnie odwołań, jeśli KRS wybrana przez PiS ich kandydatury odrzuci. Po to kandyduje Piotr Gąciarek z warszawskiego oddziału Iustiti.

 

Na liście kandydatów jest wielu adwokatów, radców prawnych i sędziów z różnych szczebli sądów powszechnych. Są tam nazwiska sędziów niezależnych.

 

KRS kandydatów na sędziów SN zaopiniuje najpóźniej we wrześniu. Potem zaprzysięże ich prezydent.

 

Pobierz z Archiwum Osiatyńskiego dokument: Lista kandydatów do Sądu NajwyższegoAutor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000r. dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006r. dziennikarz m.in.…


Więcej

Opublikowany

2 sierpnia 2018

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

21.01.2019

Resort Ziobry awansuje sędziego po dyscyplinarce

19.01.2019

Rzecznik dyscyplinarny stawia zarzuty sędziom, bo krytykowały władzę. „Nie przestraszę się, nie zamilknę”

11.01.2019

Rzecznik Radzik już nie ściga sędziów za festiwal Owsiaka. „Nie mieli świadomości”

11.01.2019

Sakiewicz wygrał z krakowskimi sędziami. Będzie pozew sędziów przeciw premierowi?

02.01.2019

Blisko 3 tysiące polskich sędziów chce dymisji nowej KRS. To jedna trzecia wszystkich sędziów

30.12.2018

Sędziowie z Krakowa pozwali „Gazetę Polską”. Chcą sprostowania kłamstw Morawieckiego

27.12.2018

Lista sędziów ściganych przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych

25.12.2018

Prokurator Parchimowicz z siedmioma dyscyplinarkami?

19.12.2018

Sędzia Tuleya na celowniku śledczych. Za orzeczenie ws. głosowania PiS nad budżetem

10.12.2018

Bunt sędziów przeciwko nowej KRS. Nie chcą brać udziału w fikcyjnych procedurach

10.12.2018

„Kwaśniak pobity, bo rozzuchwalił przestępców”. Kłamstwo i potwarz Ziobry

06.12.2018

Prokuratura Ziobry zatrzymuje ludzi, którzy chcieli zrobić porządek w SKOK Wołomin. Przykrywa aferę w KNF?

03.12.2018

NBP chce, by sąd zakazał pisać o Adamie Glapińskim w związku z aferą KNF [ZNAMY SZCZEGÓŁY]

03.12.2018

Prokuratura nie oskarży sędziego, który sądził sprawy „Gazety Polskiej”

29.11.2018

Proces o zakaz wstępu do Sejmu. „Demokratyczna władza nie działa w ukryciu”

28.11.2018

Działa już Izba Dyscyplinarna SN. Jej prezes zaatakował pytania prejudycjalne do TSUE

26.11.2018

Sędziowie odmawiają współpracy z nową KRS. Nie będą opiniować awansów

25.11.2018

Sędziowie z Krakowa pozywają „Gazetę Polską”. Chcą sprostowania słów premiera Morawieckiego

21.11.2018

Sędziowie ze Słupska chcą wyłączenia 14 członków KRS. Podważają ich bezstronność

20.11.2018

Milczący, czarny protest sędziów. Tak bojkotują spotkania z zastępcą ZiobryWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200