Zaufani Ziobry i PiS idą do Sądu Najwyższego

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000r. dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006r. dziennikarz m.in.…

Więcej

Aż 195 osób ubiega się o stanowisko w nowym, urządzanym przez PiS Sądzie Najwyższym. Sędzią SN chcą zostać: wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński, Kamil Zaradkiewicz z ministerstwa sprawiedliwości czy prokuratorzy bliscy Zbigniewowi ZiobrzeKrajowa Rada Sądownictwa listę 195 kandydatów do Sądu Najwyższego – na 44 stanowiska – opublikowała na swojej stronie internetowej w czwartek, 2 sierpnia 2018, po godz. 15. (TUTAJ można przeczytać pełną listę kandydatów).

 

Decyzja o publikacji to skutek krytyki prawników i dziennikarzy. Wcześniej rzecznik KRS Maciej Mitera zasłaniał się ustawą o RODO, ale sam potem się z tego wycofał i stwierdził, że lista kandydatów zostanie opublikowana.

 

Najwięcej osób (92) kandyduje do Izby Dyscyplinarnej, gdzie będą najwyższe zarobki. To ta Izba będzie wyrzucać z zawodu sędziów, prokuratorów i prawników i na niej najbardziej zależy PiS. Do Izby Cywilnej kandyduje 30 osób, do Izby Karnej – 7, a do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – 65. Ta ostatnia będzie kasować stare wyroki (zależy na tym PiS) i oceniać legalność wyborów. Jedna osoba nie podała w zgłoszeniu, do jakiej Izby kandyduje.

 

Do Izby Cywilnej kandyduje m.in. Kamil Zaradkiewicz, który od roku pracuje dla ministra Zbigniewa Ziobry. Wcześniej pracował w Trybunale Konstytucyjnym i zasłynął ostrą krytyką Trybunału, na czele którego stał Andrzej Rzepliński. Krytyka była po linii PiS, Zaradkiewicz dostał potem posadę w ministerstwie sprawiedliwości. Kandyduje też dr hab. Piotr Zakrzewski z KUL-u i adwokatka Lidia Bagińska, która z ramienia Samoobrony i LPR była krótko sędzią TK w 2007 roku. W Izbie Cywilnej chce pracować Małgorzata Manowska, szefowa Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, w I rządzie PiS zastępczyni ministra Ziobry. To ona według spekulacji ma być nowym prezesem Sądu Najwyższego.

 

Do Izby Dyscyplinarnej kandydują m.in. dr hab. Filip Ciepły z KUL-u, Piotr Stawowy i Cezary Kościesza, prokuratorzy IPN. Ponadto Jarosław Duś z Prokuratury Krajowej, Andrzej Witkowski z Prokuratury Okręgowej, Konrad Wytrykowski prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z nominacji ministra Ziobry, Jacek Wygoda z Prokuratury Krajowej, Waldemar Puławski z Prokuratury Krajowej. Kandydują też radca prawny Adam Tomczyński (były sędzia z wydziału upadłościowego, częsty gość w prawicowych mediach, krytyk niezależnego wymiaru sprawiedliwości), Adam Roch i Ryszard Witkowski z Prokuratury Krajowej oraz Magdalena Bednarek z Prokuratury Krajowej, która wsławiła się tropieniem rzekomego układu w sądzie w Bielsku-Białej. Ponadto: prof. Jacek Barcik z UŚ, wiceprezes TK Mariusz Muszyński i prof. Jan Majchrowski, współpracujący z PiS.

 

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych kandyduje m.in. dr hab. Maria Szczepaniec z UKSW, dr hab Jadwiga Potrzeszcz z KUL-u, prof. Janusz Niczyporuk z UMCS (kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie), prof. Aleksander Stępkowski z UW (twórca Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, wice minister spraw zagranicznych w latach 2015-16), prof. Krzysztof Wiak z KUL-u, dr hab. Aneta Michalska – Warias z UMCS, Leszek Bosek prezes Prokuratorii Generalnej, prof. Agnieszka Skóra z UMK z Torunia, dr hab. Antoni Bojańczyk z UW, dr hab. Marek Dobrowolski z KUL-u, czy sędzia Robert Pelewicz (bezskutecznie kandydował do KRS, bo miał w PRL-u kontakty z SB).

 

Do nowego Sądu Najwyższego kandydują też osoby niezależne związane m.in. z Iustitią.

 

Ich celem jest przetestowanie całej procedury i ewentualnie odwołań, jeśli KRS wybrana przez PiS ich kandydatury odrzuci. Po to kandyduje Piotr Gąciarek z warszawskiego oddziału Iustiti.

 

Na liście kandydatów jest wielu adwokatów, radców prawnych i sędziów z różnych szczebli sądów powszechnych. Są tam nazwiska sędziów niezależnych.

 

KRS kandydatów na sędziów SN zaopiniuje najpóźniej we wrześniu. Potem zaprzysięże ich prezydent.

 

Pobierz z Archiwum Osiatyńskiego dokument: Lista kandydatów do Sądu NajwyższegoAutor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000r. dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006r. dziennikarz m.in.…


Więcej

Opublikowany

2 sierpnia 2018

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

22.09.2018

Sąd: Morawiecki może być ekspresowo sądzony za przedwyborcze kłamstwa o opozycj

21.09.2018

Duda powołał ludzi Ziobry do Izby Dyscyplinarnej SN. PiS dostał pałkę na niepokornych

18.09.2018

KRS zawieszona w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. „Czarny dzień dla Polski”

15.09.2018

Ziobro powołał specgrupę do ścigania sędziów i robienia im dyscyplinarek. Wiceminister Piebiak na czele

14.09.2018

Z wokandy spadnie 99 spraw. Gersdorf nadal I Prezesem. Sąd Najwyższy odpowiada OKO.press

11.09.2018

KRS wysłała pospiesznie do Dudy listę sędziów do Izby Dyscyplinarnej. Złamała własną ustawę. Po co?

11.09.2018

Sędziowie bronią Tulei i Przymusińskiego, którym grożą dyscyplinarki za krytykę KRS

10.09.2018

Przez bałagan w aktach sąd nie rozpatrzył sprawy Władysława Frasyniuka. A ogłaszał, że rozpatrzył

10.09.2018

Sędziowie z Iustitii – Tuleya i Przymusiński – mogą mieć dyscyplinarki za krytykę nowej KRS

07.09.2018

Prokuratura zbiera dane, którzy sędziowie łatwo godzą się na areszty, a którzy ich nie stosują

28.08.2018

Ziobro wygrał z Pawłowicz. Zaradkiewicz będzie w SN, bo zmienił zdanie o definicji małżeństwa

27.08.2018

Prokuratura przesłuchuje krakowskich sędziów. Bo bronili byłego prezesa sądu?

27.08.2018

Nowy Sąd Najwyższy z przechyłem na prawo. Są założyciel Ordo Iuris i Kawaler Rycerskiego Zakonu Grobu Bożego

25.08.2018

Samobój KRS: Jak nas nie chcą w Europejskiej Sieci, to sami wyjdziemy

24.08.2018

KRS „grillowała” niezależnego sędziego z Iustitii i wybrała sędziego do Izby Karnej SN

24.08.2018

Tuzin „żołnierzy” Ziobry obsadzi Izbę Dyscyplinarną SN. KRS nie przepuszcza nie „swoich”

20.08.2018

Tajny wybór. Nie zobaczymy, czy nowa KRS zadaje kandydatom PiS na sędziów Sądu Najwyższego trudne pytania

19.08.2018

Szef KRS: zawieszenie w ENCJ nic nie znaczy. OKO.press: Co za głupota, jaka krótkowzroczność!

17.08.2018

Europejska Sieć zawiesi KRS za wspieranie PiS w podporządkowaniu sędziów władzy

04.08.2018

Sędziowie bronią sędziego Łączewskiego przed nagonką PiSWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa


10 
20 
50 
100 
200