Zaufani Ziobry i PiS idą do Sądu Najwyższego

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000r. dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006r. dziennikarz m.in.…

Więcej

Aż 195 osób ubiega się o stanowisko w nowym, urządzanym przez PiS Sądzie Najwyższym. Sędzią SN chcą zostać: wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński, Kamil Zaradkiewicz z ministerstwa sprawiedliwości czy prokuratorzy bliscy Zbigniewowi ZiobrzeKrajowa Rada Sądownictwa listę 195 kandydatów do Sądu Najwyższego – na 44 stanowiska – opublikowała na swojej stronie internetowej w czwartek, 2 sierpnia 2018, po godz. 15. (TUTAJ można przeczytać pełną listę kandydatów).

 

Decyzja o publikacji to skutek krytyki prawników i dziennikarzy. Wcześniej rzecznik KRS Maciej Mitera zasłaniał się ustawą o RODO, ale sam potem się z tego wycofał i stwierdził, że lista kandydatów zostanie opublikowana.

 

Najwięcej osób (92) kandyduje do Izby Dyscyplinarnej, gdzie będą najwyższe zarobki. To ta Izba będzie wyrzucać z zawodu sędziów, prokuratorów i prawników i na niej najbardziej zależy PiS. Do Izby Cywilnej kandyduje 30 osób, do Izby Karnej – 7, a do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – 65. Ta ostatnia będzie kasować stare wyroki (zależy na tym PiS) i oceniać legalność wyborów. Jedna osoba nie podała w zgłoszeniu, do jakiej Izby kandyduje.

 

Do Izby Cywilnej kandyduje m.in. Kamil Zaradkiewicz, który od roku pracuje dla ministra Zbigniewa Ziobry. Wcześniej pracował w Trybunale Konstytucyjnym i zasłynął ostrą krytyką Trybunału, na czele którego stał Andrzej Rzepliński. Krytyka była po linii PiS, Zaradkiewicz dostał potem posadę w ministerstwie sprawiedliwości. Kandyduje też dr hab. Piotr Zakrzewski z KUL-u i adwokatka Lidia Bagińska, która z ramienia Samoobrony i LPR była krótko sędzią TK w 2007 roku. W Izbie Cywilnej chce pracować Małgorzata Manowska, szefowa Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, w I rządzie PiS zastępczyni ministra Ziobry. To ona według spekulacji ma być nowym prezesem Sądu Najwyższego.

 

Do Izby Dyscyplinarnej kandydują m.in. dr hab. Filip Ciepły z KUL-u, Piotr Stawowy i Cezary Kościesza, prokuratorzy IPN. Ponadto Jarosław Duś z Prokuratury Krajowej, Andrzej Witkowski z Prokuratury Okręgowej, Konrad Wytrykowski prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z nominacji ministra Ziobry, Jacek Wygoda z Prokuratury Krajowej, Waldemar Puławski z Prokuratury Krajowej. Kandydują też radca prawny Adam Tomczyński (były sędzia z wydziału upadłościowego, częsty gość w prawicowych mediach, krytyk niezależnego wymiaru sprawiedliwości), Adam Roch i Ryszard Witkowski z Prokuratury Krajowej oraz Magdalena Bednarek z Prokuratury Krajowej, która wsławiła się tropieniem rzekomego układu w sądzie w Bielsku-Białej. Ponadto: prof. Jacek Barcik z UŚ, wiceprezes TK Mariusz Muszyński i prof. Jan Majchrowski, współpracujący z PiS.

 

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych kandyduje m.in. dr hab. Maria Szczepaniec z UKSW, dr hab Jadwiga Potrzeszcz z KUL-u, prof. Janusz Niczyporuk z UMCS (kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie), prof. Aleksander Stępkowski z UW (twórca Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, wice minister spraw zagranicznych w latach 2015-16), prof. Krzysztof Wiak z KUL-u, dr hab. Aneta Michalska – Warias z UMCS, Leszek Bosek prezes Prokuratorii Generalnej, prof. Agnieszka Skóra z UMK z Torunia, dr hab. Antoni Bojańczyk z UW, dr hab. Marek Dobrowolski z KUL-u, czy sędzia Robert Pelewicz (bezskutecznie kandydował do KRS, bo miał w PRL-u kontakty z SB).

 

Do nowego Sądu Najwyższego kandydują też osoby niezależne związane m.in. z Iustitią.

 

Ich celem jest przetestowanie całej procedury i ewentualnie odwołań, jeśli KRS wybrana przez PiS ich kandydatury odrzuci. Po to kandyduje Piotr Gąciarek z warszawskiego oddziału Iustiti.

 

Na liście kandydatów jest wielu adwokatów, radców prawnych i sędziów z różnych szczebli sądów powszechnych. Są tam nazwiska sędziów niezależnych.

 

KRS kandydatów na sędziów SN zaopiniuje najpóźniej we wrześniu. Potem zaprzysięże ich prezydent.

 

Pobierz z Archiwum Osiatyńskiego dokument: Lista kandydatów do Sądu NajwyższegoAutor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000r. dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006r. dziennikarz m.in.…


Więcej

Opublikowany

2 sierpnia 2018

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

15.11.2018

Thun kontra Sakiewicz. Pierwszy proces za negowanie prawa europosłanki PO do bycia Polką

11.11.2018

Nowa KRS grozi sędziemu Zabłockiemu dyscyplinarką za przestrzeganie prawa

06.11.2018

Przemysław Radzik, rzecznik dyscyplinarny, który ściga innych sędziów, sam miał dyscyplinarkę

05.11.2018

Sąd Najwyższy wyręcza prezydenta RP. Sędzia Wojciech Sych nie będzie orzekał

30.10.2018

„Recydywista” Morawiecki. Sąd kazał premierowi sprostować słowa o smogu w Krakowie

26.10.2018

Sędzia donosi na siebie: „Byłem Wilkiem w procesie o zjedzenie Czerwonego Kapturka”

25.10.2018

Sędzia Krupa ścigany, bo wystąpił w todze przed młodzieżą na festiwalu Owsiaka

24.10.2018

Uniewinniony za blokowanie KRS. Sąd: Obywatel RP miał do tego prawo

23.10.2018

Sędzia Gąciarek do sądu w Irlandii: niezawisłość sędziów i niezależność sądów jest poważnie zagrożona

21.10.2018

Usunięci przez PiS sędziowie SN i NSA wracają jutro do pracy

17.10.2018

Sąd Najwyższy nie dał się ograć prokuraturze i ZUS

17.10.2018

Ziobro chce w TK zakneblować polskie sądy i uderza w traktat o UE. „Kolejny krok do Polexitu”

15.10.2018

Krakowscy sędziowie: prezydent Duda łamie Konstytucję, grozi mu Trybunał Stanu

09.10.2018

Prawo do bezstronnego sądu zagrożone – prawdziwa odpowiedź sędziów z Rzeszowa na pytania sądu w Madrycie

01.10.2018

Rząd wykombinował. ZUS w Jaśle blokuje sprawę Polski w Trybunale Sprawiedliwości UE

27.09.2018

Sąd nakazał Morawieckiemu przyznać się do kłamstwa o drogach budowanych za rządów PO-PSL

27.09.2018

NSA blokuje uchwałę KRS o powołaniu sędziego do SN. Prezydent może tego nie uznać

25.09.2018

Sędzia Tukaj dał Morawieckiemu immunitet na przedwyborcze kłamstwa o PO i PSL

24.09.2018

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry przesłuchuje sędziów z Iustitii za udział w festiwalu Owsiaka

22.09.2018

Sąd: Morawiecki może być ekspresowo sądzony za przedwyborcze kłamstwa o opozycjWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200