Zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik będzie z ramienia resortu Ziobry egzaminował kandydatów na adwokatów

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

To kolejna posada Radzika, który dzięki współpracy z ministrem Ziobro jest już rzecznikiem dyscyplinarnym, prezesem sądu oraz orzeka w największym sądzie w PolsceSędzia Przemysław Radzik znany jest z tego, że ściga sędziów, którzy bronią niezależności sądów i nie boją się głośno krytykować nowej Krajowej Rady Sądownictwa oraz ministerstwa sprawiedliwości. Jak ustaliło OKO.press, zarządzeniem ministra sprawiedliwości z 4 lutego 2019 Radzik został powołany do Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, która będzie egzaminować kandydatów na adwokatów. Radzik jako przedstawiciel ministra sprawiedliwości będzie egzaminował z prawa karnego.

 

Dyscyplinarki dla niewygodnych

 

Radzik to były prokurator, a obecnie sędzia rejonowy. Odkąd ministrem sprawiedliwości jest Zbigniew Ziobro, jego kariera przyspieszyła. W maju 2018 roku z nominacji Ziobry został prezesem Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim. W tym samym miesiącu został też powołany na zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych. Głównym rzecznikiem jest Piotr Schab, a drugim zastępcą Michał Lasota, prezes Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim, z nominacji Ziobry.

 

Rzecznicy szybko stali się sławni: zaczęli wytaczać sprawy sędziom znanym z obrony sądów przed podporządkowaniem ich obecnej władzy.

 

W styczniu 2019 roku Przemysław Radzik chciał ścigać hurtowo sędziów z Poznania i Krakowa za uchwały samorządu sędziowskiego krytyczne wobec ministra Ziobry i nowej KRS. Radzik żądał od prezesów sądów w tych miastach danych sędziów, którzy byli na głosowaniu oraz nazwiska sędziów, którzy przygotowali uchwały. Hurtowej dyscyplinarki jednak nie będzie, bo choć prezesi podali listy sędziów obecnych na głosowaniu, to nie wiadomo kto głosował za uchwałami (głosowanie było tajne) oraz kto przygotował krytyczne uchwały (prezesi sądów nie podali nazwisk ich autorów).

 

Nominowani do stolicy

 

Ale to nie koniec nominacji i awansów sędziego Radzika. We wrześniu 2018 roku minister Ziobro powołał go do specjalnego zespołu, który ma doradzać ministrowi ws. dyscyplinarek. W zespole jest też główny rzecznik dyscyplinarny Schab i drugi z jego zastępców, Lasota. Od stycznia 2019 Radzik – znowu dzięki decyzji resortu sprawiedliwości – orzeka na delegacji w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

 

Radzik dostał delegację w stolicy bez konkursu i konieczności opiniowania jego pracy jako sędziego. O zdanie nie zapytano też prezes sądu. Minister sprawiedliwości mógł sam podjąć arbitralną decyzję o delegacji. W odpowiedzi na pytania OKO.press biuro prasowe resortu tłumaczyło delegację ekonomią pracy – skoro Radzik jako rzecznik dyscyplinarny pracuje w stolicy, to lepiej, żeby sądził też w Warszawie.

 

Delegację do orzekania w stolicy dostał też drugi zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota.

 

Piąta funkcja sędziego Radzika

 

Jak Radzik pogodzi te liczne obowiązki z funkcją prezesa Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim? Czy będzie ją wykonywał dobrze? Wszak nie da się robić tego przez telefon z Warszawy.

 

Ale jakby mało było Radzikowi obowiązków, to teraz – po raz kolejny dzięki decyzji ministra – Radzik będzie jeszcze egzaminował przyszłych adwokatów. To już piąta funkcja, na którą awansował w krótkim czasie.

 

Niewykluczone, że miejsce w komisji egzaminacyjnej dla Radzika nie jest związane z chęcią dołożenia mu kolejnych obowiązków, tylko z dodatkowym wynagrodzeniem. Za pracę w komisji egzaminacyjnej zarobi co najmniej kilka tysięcy złotych.

 

OKO.press podpowiada resortowi sprawiedliwości kolejny awans dla Przemysława Radzika. Powinien teraz dostać możliwość awansu na sędziego okręgowego. Nowa Krajowa Rada Sądownictwa obsadzona w większości przez sędziów współpracujących z resortem Ziobry, raczej nie powinna blokować tej kandydatury.

 

Być może nawet przymknie oko na dyscyplinarkę jaką miał Radzik w przeszłości w związku z oceną jakości jego pracy jako sędziego.

 

Ale nie tylko rzecznik dyscyplinarny dostał dodatkowe zatrudnienie w komisji egzaminacyjnej dla przyszłych prawników. Ich członkami z ramienia ministra są też inni sędziowie, którzy poszli na współpracę z obecną władzą w wymiarze sprawiedliwości. Kandydatów na adwokatów w stolicy będzie egzaminować główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab, a kandydatów na radców prawnych Dariusz Drajewicz, członek nowej KRS.

 

Drajewicz to przykład jak szybko można awansować za „dobrej zmiany”. Z nominacji ministra Ziobry został wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie, a także dostał delegację do orzekania w sądzie apelacyjnym.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

5 lutego 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

06.12.2019

Grzebią w starych sprawach sędziego Juszczyszyna. OKO.press pokazuje manipulacje

04.12.2019

55 przewinień zarzuca rzecznik Ziobry szefowi Iustitii. Sędzia Markiewicz: Nie uciszą nas represje

23.11.2019

Powołana przez PiS Izba Dyscyplinarna nie odpuściła sędzi Czubieniak za sprawiedliwe orzeczenie

21.11.2019

Sąd dyscyplinarny po raz drugi uniewinnił Krzysztofa Parchimowicza. Zarzuty są bezpodstawne

14.11.2019

Jacek Wygoda z Izby Dyscyplinarnej SN wyrzucił publiczność z posiedzenia, z pomocą policji

12.11.2019

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uderza we władze największego stowarzyszenia sędziów Iustitia

12.11.2019

Prokuratura Ziobry nie taka wszechwładna: sąd wziął w obronę szykanowanego śledczego

08.11.2019

Odważna decyzja sądu dyscyplinarnego. Nie zgodził się na ściganie prokuratora za Smoleńsk

07.11.2019

Nowy etap represji. Rzecznicy Ziobry zaczynają ścigać niezależnych sędziów za wyroki

02.11.2019

Sąd Najwyższy uchylił awans dla Michała Lasoty, który ściga niezależnych sędziów

02.11.2019

Rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab ściga krakowskich sędziów za badanie legalności wyroku

31.10.2019

Trzeci proces dyscyplinarny Krzysztofa Parchimowicza, obrońcy niezależnej prokuratury

31.10.2019

Rekordowy Tydzień Konstytucyjny. Ponad 30 tys. uczniów wzięło udział w zajęciach o prawie i Konstytucji

27.10.2019

Nie będzie dyscyplinarek dla sędziów z afery hejterskiej. Piotr Schab nie skrzywdzi też swoich zastępców

23.10.2019

Ziobro nie odpuszcza sędziemu, który chciał odwołania ławniczki z partii ministra sprawiedliwości

16.10.2019

Sąd broni prawa do protestów przeciwko narodowcom, a prokurator broni narodowców

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik ściga znaną dziennikarkę Ewę Siedlecką

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota, który ściga sędziów, ma ponad 350 zaległych spraw do osądzenia

14.10.2019

Nie musi przepraszać PiS za słowa „Tak działa państwo mafijne”. Dziennikarz „Wyborczej” wygrał w SN

10.10.2019

PiS eliminuje niezależnych sędziów. Sądy mają być pasem transmisyjnym władzyWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200