Uchwała programowa XXIV Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP „Iustitia” w Toruniu w dniach 8-10.03.2019 r.
W dniach 8-10 marca 2019r. w Toruniu podczas corocznego Zebrania Delegatów przyjęto uchwałę programową, która wyznacza kierunki działania Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia na nadchodzące 3 lata. Publikujemy treść uchwały.
Uchwała programowa XXIV Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP „Iustitia” w Toruniu w dniach 8-10.03.2019 r.
XXIV Zwyczajne Zebranie Delegatów SSP „Iustitia” wskazuje następujące priorytety w działalności Stowarzyszenia w pierwszym roku kadencji 2019-2022:
1. Zaangażowanie w działalność Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej w zakresie przygotowania realnej reformy sądownictwa opartej na następujących założeniach:
a) przywrócenie składu Krajowej Rady Sądownictwa do stanu zgodnego z Konstytucją RP poprzez wybór sędziów przez sędziów w wyborach powszechnych, równych, tajnych i bezpośrednich,
b) oparcie nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa na projekcie opracowanym przez SSP „Iustitia”,
c) zwiększenie udziału obywateli w funkcjonowaniu sądownictwa,
d) określenie na nowo zasad nadzoru administracyjnego nad sądami powszechnymi,
e) powierzenie nadzoru administracyjnego nad sądami powszechnymi zreformowanej Krajowej Radzie Sądownictwa,
f) zwiększenie kompetencji samorządu sędziowskiego w zakresie funkcjonowania sądów, w tym wyboru prezesów sądów;
g) wprowadzenie stanowiska sędziego sądu powszechnego z jednolitymi stawkami wynagrodzenia,powiązanymi z ogólnym stażem sędziowskim,
h) wprowadzenie odrębności budżetowej sądów powszechnych,
i) opracowanie na nowo modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, gwarantującego prawo do sądu.
2. Obrona sędziów nękanych postępowaniami dyscyplinarnymi i innymi formami szykanowania.
3. Wspieranie postulatów pracowników administracyjnych dotyczących godnych zarobków, adekwatnych do znaczenia dla sprawnego funkcjonowania sądów i zakresu odpowiedzialności, a także akcji protestacyjnych mających na celu realizację tych postulatów.
4. Walka z mową nienawiści w przestrzeni publicznej, m.in. poprzez projekty edukacyjne. 5.Organizacja szkoleń dla sędziów z prawa europejskiego, w tym praw konsumenta.6.Intensyfikacja działań w zakresie reagowania na kłamstwa, a także inne formy obrażania sędziów.7.Dalsza współpraca ze środowiskiem prawniczym oraz organizacjami pozarządowymi stającymi w obronie praworządności, w tym organizowanie kongresów prawników polskich.
Pobierz dokument pdf tutaj.