Uchwała nr 2 Zebrania Sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 października 2018r.
Zebranie Sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie ocenia krytycznie aktualny sposób oraz tryb prowadzenia naboru i wyłaniania kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, równocześnie wyrażając dezaprobatę dla postawy sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie, którzy w nim uczestniczyli
Uchwała nr 2
Zebrania Sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 października 2018r.
Zebranie Sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie ocenia krytycznie aktualny sposób oraz tryb prowadzenia naboru i wyłaniania kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, równocześnie wyrażając dezaprobatę dla postawy sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie, którzy w nim uczestniczyli. Jednocześnie apelujemy do wszystkich sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych o powstrzymanie się od brania w nim udziału. Mając na uwadze aktualnie stosowany przyspieszony tryb obsady stanowisk w Sądzie Najwyższym, sprzeciwiamy się zaniechaniu do tej pory podjęcia decyzji odnośnie kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie i sędziów Sądu Najwyższego przedstawionych Prezydentowi RP jeszcze w 2017 roku.
Wyrażamy także sprzeciw co do sposobu delegowania sędziów do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie w oparciu o nieweryfikowalne kryteria, w szczególności delegowanie sędziów, którzy nie mają żadnego doświadczenia w orzekaniu w sprawach z właściwości sądu okręgowego.
Zebranie Sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie zobowiązuje Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie do zamieszczenia podjętej uchwały na stronie internetowej Sądu Apelacyjnego w Warszawie, gdyż zapoznanie opinii publicznej ze stanowiskiem sędziów leży w interesie publicznym oraz służy potrzebom obywateli, którzy zgodnie z art. 45 Konstytucji RP mają prawo do bezstronnego i niezawisłego sądu oraz przesłania jej odpisów Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego oraz Prezesom Sądów Rejonowych, Okręgowych i Apelacyjnych; Przewodniczącemu Krajowej Rady Sądownictwa; Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Sprawiedliwości; Marszałkowi Sejmu i Marszałkowi Senatu RP Prezydentowi RP i Rzecznikowi Praw Obywatelskich.