Sukces Bodnara. Odwołanie prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach, nominata władzy PiS

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Minister Bodnar może już podpisać decyzję o odwołaniu prezesa i neosędziego Pawła Stępnia, który prezesem sądu został na kilka dni przed upadkiem rządu PiS. O odwołanie prezesa apelowali kieleccy sędziowie, a zgodę na to dało właśnie Kolegium kieleckiego sądu.



KOLEGIUM Sądu Okręgowego w Kielcach decyzję o odwołaniu prezesa Pawła Stępniaopiniowało w środę 7 lutego 2024 roku. Głosowanie jest miażdżące – za odwołaniem padło 9 głosów za a tylko 3 były przeciw. To pokazuje, jak Stępień jest przez świętokrzyskich sędziów nieakceptowany na stanowisku prezesa.

 

 

 

 

 

Po zmianach w prawie – wprowadzonych przez PiS – z Kolegiów usunięto szeregowych, niezależnych sędziów. Zostali w nich prezesi sądów. W Kolegium sądów okręgowych jest prezes tego sądu i prezesi podległych mu sądów rejonowych. W kieleckim Kolegium zasiada obecnie 13 osób – 12 prezesów sądów rejonowych i osoba zastępująca prezesa Stępnia (on sam nie mógł głosować we własnej sprawie). W głosowaniu brało udział 12 osób.

 

 

 

 

 

 

To też pokazuje, że nawet prezesi sądów nominowani przez resort Ziobry nie akceptują nominata last minute poprzedniej władzy.

 

 

 

 

 

Pozytywny wynik głosowania decyzja kończy wszczętą w poniedziałek 5 lutego przez ministerstwo procedurę. Minister może już podpisać decyzję o jego odwołaniu.

 

 

 

 

 

O tym, kim jest neosędzia Paweł Stępień, i dlaczego kieleccy sędziowie walczyli o jego odwołanie, piszemy w dalszej części tekstu.

 

 

 

 

 

To już trzeci odwołany przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara prezes sądu w Polsce, nominowany za władzy PiS. Jako pierwszy został odwołany prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, neosędzia Mateusz Bartoszek. Wraz z nim stanowiska stracili wiceprezesi – Przemysław Radzik (ściga też sędziów jako rzecznik dyscyplinarny Ziobry) i Sylwia Dembska.

 

 

 

 

 

 

Udało się też odwołać prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie, neosędziego Zygmunta Drożdżejkę, który od nielegalnej neo-KRS dostał aż dwa wysokie awanse. Dwa awanse dostała też jego żona Elżbieta Czarny-Drożdżejko, która dostała się aż do NSA.

 

 

 

 

 

Te trzy dymisje były możliwe, by były zgody Kolegiów sądów. Minister rozpoczął też procedurę odwołania prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie, neosędziego Piotra Schaba, który jest jednocześnie głównym rzecznikiem dyscyplinarnym. Ale na jego odwołanie nie zgodziło się tutejsze Kolegium sądu (są w nim dwaj prezesi stołecznych sądów okręgowych od Ziobry). Schab, choć jest zawieszony przez ministra, wrócił już do pracy.

 

 

 

 

 

Minister może jeszcze wystąpić o zgodę na jego odwołanie do nielegalnej neo-KRS, ale może też pominąć opinię niekonstytucyjnego organu i sam wydać decyzję. Ministerstwo na razie analizuje sprawę od strony prawnej.

 

 

 

 

 

 

Z kolei Kolegium krakowskiego sądu apelacyjnego, choć dało zgodę na odwołanie Drożdżejki, to nie zgodziło się na odwołanie jej zastępczyni, neosędzi Katarzyny Wysokińskiej-Walenciak

 

 

 

 

Sędziowie w całej Polsce niecierpliwie czekają na kolejne odwołanie prezesów, nominatów Ziobry. Bo nie widzą możliwości współpracy z nimi. Naciskają na ministra Bodnara, by przyspieszył wymianę kadrową. I ślą w tej sprawie apele do ministerstwa.

 

 

 

 

 

 

Wysłały je stowarzyszenia sędziów Iustitia i Themis. Wysłali je też sędziowie apelacyjni z Poznania, Krakowa, Katowic i Warszawy oraz sędziowie z Elbląga, Olsztyna, Kielc, Gorzowa Wielkopolskiego, sędziowie okręgowi z Poznania.

 

 

 

 

 

 

 

Ponadto apel o odwołanie prezesów sądów wysłało 180 sędziów rejonowych i okręgowych z Krakowa.

 

 

 

Sędzia z Kielc: Ogromna radość z odwołania Stępnia

 

 

 

 

 

Decyzja kieleckiego Kolegium, przesądzająca odwołanie Pawła Stępnia, ucieszyła sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie. Jeden z nich tak komentuje OKO.press wynik głosowania: „Stępień jest na deskach. Wynik jest rewelacyjny, czekaliśmy na ten moment z dużą cierpliwością i nadzieją. Nasze prognozy się sprawdziły. Jesteśmy bardzo zadowoleni i czekamy na formalną decyzję ministerstwa o odwołaniu”.

 

 

 

 

 

 

Kielecki sędzia dodaje: „Stępień nigdy nie powinien zajmować tego stanowiska. Został powołany w kilkudziesięciu ostatnich godzinach poprzedniego rządu [powołał go dwutygodniowy minister sprawiedliwości Marcin Warchoł – red.], w wyniku zamiany stołkami z poprzednikiem na tym stanowisku. Zrobiono to tylko po to, by zabetonować kierownictwo sądu”.

 

 

 

 

 

 

Przed Stępniem prezesem Sądu Okręgowego w Kielcach był Ryszard Sadlik. Ustąpił w trakcie kadencji, bo dostał nominację od ministra Ziobry do KSSiP, w której został wicedyrektorem. Nasz rozmówca z sądu z Kielc mówi dalej: „O odwołaniu prezesa Stępnia i zmianach w naszym sądzie marzyła spora grupa sędziów. I się udało”.

 

 

 

 

Jak komentuje to, że prawie wszyscy prezesi sądów rejonowych podległych tutejszemu sądowi okręgowemu, choć też są z nominacji poprzedniej władzy, poparli odwołanie Stępnia?

 

 

 

 

 

Sędzia: „Prezesi sądów rejonowych właściwie odczytali czas zmian. Zachowali się uczciwie, przyzwoicie i zgodnie ze standardami praworządności. Nie zaakceptowali tej nominacji zawodowo i po ludzku. W końcu to też są prawnicy. Pokazali, że trzeba przywrócić wysokie standardy w sądach”.

 

 

 

 

 

 

 

Zapewnia: „Prezesi sądów rejonowych, choć mają nominacje poprzedniej władzy, nie są mocno z nią powiązani. U nas część prezesów rejonowych jest już drugą kadencję. To średnie i małe sądy. Ktoś musiał zostać prezesem, ławka kandydatów jest w nich krótka”.

 

 

 

 

 

Nowego prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach wybierze Zgromadzenie sędziów tego sądu. Bo minister Adam Bodnar chce przywrócić udział samorządu sędziów w wyborze prezesa sądu. Zgromadzenie wybierze kandydatów, spośród których zostanie wybrany przez ministra nowy prezes. Tak już wybrano np. nowego prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

 

 

 

 

Dlaczego kieleccy sędziowie apelowali o odwołanie prezesa

 

 

 

 

 

 

Odwołanie prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach Pawła Stępnia to skutek apelu kieleckich sędziów do ministra Adama Bodnara z 9 stycznia 2024 roku. Wydali wtedy stanowisko, w którym zaprotestowali przeciwko nominacji dla Stępnia. Podpisało je 51 czynnych sędziów i w stanie spoczynku.

 

 

 

 

 

 

Stępień dostał nominację na prezesa 6 grudnia 2023 roku. Był to awans last minute od dwutygodniowego ministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Stępień zastąpił nominata Ziobry Ryszarda Sadlika, który ustąpił ze stanowiska. Sadlik był przymierzany na dyrektora ważnej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

 

 

 

 

 

 

Ostatecznie został nim neosędzia SN Kamil Zaradkiewicz, a Sadlik jego zastępcą. Zaradkiewicz szybko jednak ustąpił z funkcji dyrektora, uprzedzając decyzje resortu Bodnara o jego odwołaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stępnia nie zaakceptowali jednak sędziowie kieleckiego sądu. Stępień robił karierę za czasów rządu PiS. Od nielegalnej neo-KRS dostał nominację na neosędziego sądu okręgowego. Podpisywał też listy poparcia do neo-KRS, w tym dla byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka.

 

 

 

 

 

 

Dla sędziów miało też znaczenie, że Stępień w styczniu 2018 roku przyjął funkcję wiceprezesa Sądu Okręgowego w Kielcach po odwołanym przez Ziobrę – w trakcie kadencji – wiceprezesie Mariuszu Brodzie. Sędzia Broda stracił stanowisko w ramach ogólnopolskich czystek Ziobry na stanowiskach prezesów i wiceprezesów sądów. Wraz z nim stanowisko straciła wiceprezes Alina Bojara. Oboje potem wygrali precedensową sprawę w ETPCz, który orzekł, że ich odwołanie było arbitralne.

 



Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

8 lutego 2024






Inne artykuły tego autora

27.03.2025

OKO.press składa zawiadomienie do prokuratury na Hermesa. Za sprawdzanie dziennikarzy i sędziów

22.03.2025

Wojownicza Wrzosek nie powinna być twarzą rozliczeń. Prokuratura nie potrzebuje szeryfa, ale spokoju

20.03.2025

Prezydent Duda powołał 61 wadliwych neo-sędziów. A neo-KRS dała awans do SN mężowi swojej członkini

19.03.2025

Prokuratura Ziobry użyła Hermesa przeciw Giertychowi, Wrzosek i do podważenia ostatnich wyborów

24.02.2025

Ujawniamy: ludzie Ziobry używali Hermesa przeciwko sędziom i mediom. Również przeciwko OKO.press

21.02.2025

Prokuratorowi Ostrowskiemu grozi 3. dyscyplinarka. „Za wykorzystanie stanowiska do prywatnej sprawy”

19.02.2025

Prokurator Ostrowski, spadek jego babci i wyjątkowe działania prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim

31.01.2025

Radzik chce dopaść sędziego Żurka, za wszelką cenę. Jest śledztwo Prokuratury Krajowej

27.01.2025

Pierwsza dyscyplinarka dla Radzika i Lasoty. Za represje wobec sędziego Żurka

24.01.2025

Zwycięstwo sędziego Żurka. Sąd nakazał śledztwo ws. prokuratorów, którzy nie szukali Małej Emi

17.12.2024

Prokuratura chce stawiać Schabowi i Radzikowi zarzuty za blokowanie sędziego Tulei

15.12.2024

Ścigany: Piotr Schab. Dostał pierwsze zarzuty za utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości

14.12.2024

Dyscyplinarka dla neosędzi z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Czy zarzuty dostanie też Schab?

13.12.2024

Bodnar ma zgodę na odwołanie prezesa sądu w Suwałkach. Stanowiska tracą też wiceprezesi apelacji

29.11.2024

Sąd: wejście prokuratury do biura rzeczników dyscyplinarnych Schaba, Radzika i Lasoty było legalne

25.11.2024

Jest 6. zawiadomienie na Manowską z SN do prokuratury. Złożył je sędzia Żurek za „aresztowanie” akt

22.11.2024

10 filarów Bodnara w sądach: reforma biegłych, więcej asystentów, digitalizacja, mediacja, szkolenia

18.11.2024

Sędzia Dudzicz o Żydach: To ja, jako Jorry 123, napisałem „podły, parszywy i pazerny naród”

15.11.2024

Komisja kodyfikacyjna: Zlikwidować dwie powołane przez PiS Izby SN i skargę nadzwyczajną

17.10.2024

Rok po wyborach. Bodnar zaczął rozliczenia i reformę sądów, odblokował KPO. Ale nadal mamy neo-KRS



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200