Skandal w katowickim sądzie. Asystent sędziego miał pomagać organizatorowi urodzin Hitlera

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Jednemu z narodowców od obchodów urodzin Hitlera miał pomagać Jakub Kalus, który wcześniej brał udział w wieszaniu portretów europosłów PO. Kalus miał instruować narodowca jak zachowywać się w śledztwie prokuratury. Prezes katowickiego sądu od dwóch miesięcy nie może jednak podjąć decyzji o zwolnieniu asystentaSprawę współpracy asystenta ze skrajnymi narodowcami ze Śląska opisała w poniedziałek (29 kwietnia 2019) „Gazeta Wyborcza”. Dziennikarka Ewa Ivanova dotarła do maili i sms-ów, które Jakub Kalus, asystent sędziego z Sądu Apelacyjnego w Katowicach, miał wymieniać z narodowcami (na zdjęciu stoi z prawej z powieszonym portretem Michała Boniego).

 

„Wyborcza” przytacza treść kilku maili. 21 kwietnia 2017 roku do Kalusa wysłał mail lider Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność Mateusz S. ps. „Sitas”. To on był współorganizatorem głośnych urodzin Hitlera w lesie pod Wodzisławiem Śląskim, które nagrał „Superwizjer” TVN i zrobił z tego głośny reportaż.

 

Sitas pytał Kalusa jak ma zachować się jego żona w śledztwie prokuratury dotyczącym Dumy i Nowoczesność. Żona miała być przesłuchana w sprawie handlu rasistowskimi naklejkami w internecie.

 

„Co ma zeznawać Malwina”

 

„Będzie oskarżona (…). Musimy obmyślić jakiś mądry plan, co ma zeznawać Malwina” – pisał zaniepokojony „Sitas”.

 

Kalus – jak cytuje „GW” – odpowiedział: „Powinna odmówić składania zeznań. (…) Tylko trzeba o tym powiedzieć od razu przy rozpoczęciu przesłuchania. Na chwilę obecną chcą ją słuchać jako świadka, wg mnie nie odważą się postawić jej zarzutu, już sprawa jest dla nich nieprzyjemna”.

 

Sprawę naklejek sprzedawanych przez Dumę i Nowoczesność OKO.press opisywało:

 

Przeczytaj: „Sitas” pod sąd. Będzie proces uczestnika urodzin Hitlera, ale tylko za homofobię

 

Interpelacje Winnickiego

 

„Gazeta Wyborcza” ujawniła też, że Kalus miał przygotować dla „Sitasa” wezwanie przedsądowe  do katowickiej „Gazety Wyborczej” oraz miał być autorem lub współautorem co najmniej dwóch interpelacji posła Roberta Winnickiego (lidera Ruchu Narodowego, wcześniej Kukiz’15, obecnie w Konfederacji).

 

Interpelacje dotyczyły „prześladowań środowisk narodowych przez organy publiczne”. W praktyce dotyczyły m.in. śledztwa obejmującego handel naklejkami przez Dumę i Nowoczesność. Na interpelację odpowiedział potem wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który zapowiedział kontrolę w Prokuraturze Krajowej.

 

Według „GW” asystent mógł też stać za złożeniem zawiadomienia na biegłą, która wydała niekorzystną dla „Sitasa” opinię ws. rasistowskich naklejek.

 

Asystent na delegacji w ministerstwie Ziobry

 

Jakub Kalus, jak podaje „Wyborcza”, od października 2018 roku pracuje jako asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Wcześniej, bo od 2013 roku był asystentem sędziego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach.

 

Od sierpnia 2017 roku pracował na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości – obsługiwał tam Komisję Weryfikacyjną Patryka Jakiego. W listopadzie 2017 roku brał udział w pikiecie narodowców w Katowicach, podczas której na symbolicznych szubienicach wieszano zdjęcia europosłów PO.

 

Delegacja zakończyła się w lutym 2018 roku. Wtedy wrócił do sądu rejonowego, by po kilku miesiącach awansować do Sądu Apelacyjnego w Katowicach. W ostatnich wyborach samorządowych bezskutecznie ubiegał się o wybór na prezydenta Katowic z ramienia Ruchu Narodowego.

 

„Gazeta Wyborcza” po raz pierwszy o asystencie napisała na początku marca tego roku, ujawniając jego udział w manifestacji na której „wieszano” europosłów PO.

 

Prezes Mazur zwleka

 

Już tylko ta informacja według sędziów – rozmówców OKO.press – była wystarczającą podstawą do zwolnienia asystenta z pracy w sądzie. Tymczasem do dziś prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach nie podjął żadnej decyzji.

 

Prezesem jest Witold Mazur, nominat ministra Zbigniewa Ziobry. Jego brat Leszek Mazur jest przewodniczącym niekonstytucyjnej nowej KRS, obsadzonej przez posłów PiS i Kukiz’15, głównie sędziami, którzy poszli na współpracę z resortem Ziobry.

 

OKO. press zapytało w poniedziałek jakie będzie stanowisko Sądu Apelacyjnego w Katowicach po najnowszej publikacji „Gazety Wyborczej”. Rzecznik prasowy sądu Robert Kirejew odpowiedział, że prezes podejmie decyzję ws. asystenta po długim weekendzie majowym.

 

Rzecznik tłumaczy, że od czasu pierwszej publikacji „GW” w marcu asystent był najpierw na urlopie m.in. zdawał egzamin adwokacki; a obecnie do końca kwietnia jest na zwolnieniu lekarskim.

 

W tym czasie prezes Sądu Apelacyjnego wystąpił do prokuratury, która prowadzi śledztwo ws. szubienic dla europosłów PO, o informacje. Ale kilka dni temu przyszła z prokuratury „lapidarna” odpowiedź, że z uwagi na tajemnicę śledztwa, nie przekażą żadnych informacji.

 

To w tym śledztwie Jakub Kalus w lutym 2018 roku został przesłuchany jako świadek. Rzecznik prasowy sądu zapewnia, że prezes Mazur nie może rozwiązać umowy o pracę z asystentem bez podania przyczyn.

 

Sędziowie protestują

 

Zwolnienia asystenta domagają się sędziowie apelacji katowickiej, którzy w ostatnim czasie przyjęli w tej sprawie uchwałę.

 

„Osoby, które identyfikują się z hejterskimi zachowaniami nie powinny pracować w wymiarze sprawiedliwości. Sędziowie są zbulwersowani, że władza, czyli ministerstwo sprawiedliwości i prezes sądu to tolerują.

 

W ciągu kilku godzin można było odwołać prezesów sądów [w ramach ogólnopolskiej czystki w sądach – red.], a tu nic nie można zrobić od dwóch miesięcy” – mówi OKO.press szef stowarzyszenia sędziów Iustitia Krystian Markiewicz.

 

I dodaje, że prezes sądu powinien dbać o wizerunek wymiaru sprawiedliwości, a ministerstwo sprawiedliwości może wszystko. „Gdyby ministerstwo chciało zwolnić asystenta, to wystarczyłby tylko jeden telefon” – dodaje Markiewicz.

 

Asystenta sądu zatrudnia prezes sądu. To jego decyzja, ministerstwo formalnie nie może nakazać zwolnienia asystenta. Ale ministerstwo ma nadzór nad prezesami i obecna ekipa w resorcie sprawiedliwości pokazała, że jak chce to szybko podejmuje decyzje dotycząc sądów.

 

OKO.press zapytało w poniedziałek ministerstwo sprawiedliwości o stanowisko w tej sprawie. Odpowiedzi nie dostaliśmy.

 

„Asystent musi mieć cechy dające gwarancje wykonywania zawodu, a jego zachowanie nie może godzić w dobro wymiaru sprawiedliwości. Ponadto etyka zawodowa wyklucza pomaganie osobom objętym śledztwami prokuratury oraz uczestnictwa w formacjach politycznych. Gdybym był prezesem sądu, nie zastanawiałbym się ani chwili i go zwolnił” – mówi anonimowo OKO.press jeden z sędziów.

 

Kalus chce być adwokatem

 

Asystent katowickiego sądu zdał właśnie egzamin adwokacki. Ale jak pisze katowicka „Wyborcza”, śląska Okręgowa Rada Adwokacka już się zastanawia jak zablokować wpisanie go na listę adwokatów.

 

Śledztwo, w którym badany jest happening z symbolicznymi szubienicami dla europosłów PO, nadal trwa, nikt nie ma postawionych zarzutów.

 

Organizatorzy urodzin Hitlera będą mieli proces w sądzie w Wodzisławiu Śląskim za propagowanie faszyzmu. Proces ma się zacząć 1 lipca. Z kolei w sądzie w Gliwicach toczy się sprawa o delegalizację Dumy i Nowoczesności.

 

Prokuratura zajęła się tą organizacją po głośnym reportażu „Superwizjera” TVN. OKO.press pisało o tym reportażu:

 

Przeczytaj: Ziobro zapowiada śledztwo w sprawie neonazistów ze Śląska. Ale PiS przymyka oko na panoszących się rasistów i ksenofobów

 

Wobec autorów materiału TVN podejmowane są różne szykany. Najpierw prokuratura chciała stawiać zarzuty operatorowi TVN, bo wtapiając się w środowisko narodowców hajlował na imprezie narodowców.

 

Prokuratura i taksówki TVN

 

Potem wszczęto dochodzenie ws. rzekomych wyłudzeń przejazdów taksówkami przez dziennikarzy TVN i zaatakowano ekipę TVN artykułami oskarżającymi, że stacja zapłaciła za aranżację urodzin Hitlera.

 

A ostatnio „Wyborcza” ujawniła, że zdjęcia operatora TVN i współautora głośnego materiału Bertolda Kittla pojawiły się na tablicach poglądowych w ramach wątku „taksówkowego”. Ich zdjęcia okazywano taksówkarzom.

 

Przeczytaj: Sprawne państwo: w piątek stawia zarzuty dziennikarzowi TVN, w niedzielę je wycofuje

 

Autorzy materiału o urodzinach Hitlera wbrew wszystkim atakom dostali w ubiegłym roku nagrodę Grand Press.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.

 


 

W tym tygodniu obchodzimy drugą rocznicę śmierci profesora Wiktora Osiatyńskiego. Przeczytaj jak działa Archiwum Osiatyńskiego i dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia. Udostępnij zbiórkę znajomym i pomóż nam dalej realizować pomysł Profesora! Dołącz do zbiórki na Archiwum Osiatyńskiego https://pomagam.pl/archiwum2019

 Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

30 kwietnia 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

02.04.2020

Nagroda dla niepokornego sędziego Pawła Juszczyszyna. Obywatele docenili go za twardą obronę sądów

31.03.2020

Przewrót majowy. PiS wrzuca specustawę, by zrobić wybory w czasie epidemii

30.03.2020

Sędziowie: Nie kneblować lekarzy. Mają prawo mówić prawdę o szpitalach w czasie epidemii

28.03.2020

PiS przygotował kolejny wyborczy wytrych? Być może tak chce ominąć weta samorządów

28.03.2020

PKW ostrzega: Wybory prezydenckie nie mogą narażać zdrowia i życia Polaków

27.03.2020

Uwaga! PiS chce przemycić groźne przepisy. Prokurator sam zdecyduje o areszcie domowym

26.03.2020

Apel krakowskich sędziów do PiS: Walczcie w wirusem, ale zgodnie z Konstytucją

16.03.2020

Izba Dyscyplinarna SN nie zajmie się w czasie epidemii immunitetem sędziego Igora Tulei

15.03.2020

Aż 73 sędziów z Krakowa złożyło na siebie donos do prezeski z nadania Ziobry

15.03.2020

Prokurator skrytykował system Ziobry. Teraz ścigają go za togę na Marszu Tóg

13.03.2020

Koronawirus w Polsce: Sąd Najwyższy odwołuje rozprawy, ale Izba Dyscyplinarna Tulei nie odpuści

05.03.2020

Koronawirus w Polsce ograniczy na zawsze nasze prawa? Analiza OKO.press: ustawa PiS to prawny populizm

03.03.2020

Iustitia do sędziów: nie musicie ujawniać władzy swojego członkostwa w Iustitii

29.02.2020

Iustitia właśnie ujawnia listę chwały i hańby: sędziów i prokuratorów represjonowanych oraz uległych

27.02.2020

WAŻNE. Prokuratura Ziobry chce oskarżyć sędziego Igora Tuleyę za orzeczenie krytyczne wobec PiS

24.02.2020

Zastępczyni Ziobry drwiła, że do Iustitii należy „garstka”. Ośmieszyła się. Należy 3700 sędziów. I przybywa

23.02.2020

Wielkie wsparcie dla sędziów z Olsztyna. Sędziowie z Warszawy i Adam Strzembosz dziękują im za odwagę

21.02.2020

Resort Ziobry żąda od prezesów sądów donosów na niepokornych sędziów

16.02.2020

Iustitia: Listy do KRS poparli niemal wyłącznie beneficjenci rządów PiS. Publikujemy pełen wykaz

16.02.2020

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uczcił ustawę kagańcową. Zrobił sędziemu dyscyplinarkę za pytanie do SNWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200