Sejm powołał neo-KRS bis. Są w niej sędziowie związani z resortem Ziobry i z grupą „Kasta”

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Sejm głosami koalicji rządzącej wybrał 15-osobowy skład nowej KRS na drugą kadencję. W większości są w niej dotychczasowi członkowie Rady, ale jest też kilku nowych. Posłów nie zraził fakt, że kilku z sędziów należało do grupy na WhatsAppie pod nazwą Kasta/Antykasta.     Głosowanie w sprawie wyboru nowej Krajowej Rady Sądownictwa na drugą kadencję Sejm […]Sejm głosami koalicji rządzącej wybrał 15-osobowy skład nowej KRS na drugą kadencję. W większości są w niej dotychczasowi członkowie Rady, ale jest też kilku nowych. Posłów nie zraził fakt, że kilku z sędziów należało do grupy na WhatsAppie pod nazwą Kasta/Antykasta.

 

 

Głosowanie w sprawie wyboru nowej Krajowej Rady Sądownictwa na drugą kadencję Sejm przeprowadził w czwartek 12 maja 2022 o godzinie 17.27. Głosowanie nie było wcześniej planowane, wprowadzono je do porządku obrad nagle jako tzw. wrzutkę.

 

 

Spekuluje się, że to głosowanie jest elementem porozumienia pomiędzy PiS a Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. W zamian za ustępstwa partii ministra sprawiedliwości ws. prezydenckiego projektu dotyczącego likwidacji nielegalnej Izby Dyscyplinarnej, PiS mógł poprzeć właśnie wybór neo-KRS bis.

Dla Ziobry to ważne, bo większość 15 członków-sędziów Rady jest powiązana i kojarzona z jego resortem.

Wybierając neo-KRS na drugą kadencję rząd PiS pokazuje, że wciąż lekceważy wyroki ETPCz i TSUE, w których podważono legalność nowej Rady oraz podważono legalność dawanych przez nią nominacji sędziom (czyli neo-sędziom).

 

 

PiS mogło zachęcić do tego stanowisko Komisji Europejskiej, która wysyła już oficjalne sygnały, że nie będzie blokować wypłaty miliardów euro funduszy dla Polski z Krajowego Programu Odbudowy. KE chce postawić tylko trzy warunki wiążące się z wykonaniem wyroku TSUE z 15 lipca 2021 roku. Unijny Trybunał podważył wtedy legalność Izby Dyscyplinarnej. W związku z czym KE zażądało likwidacji Izby, reformy systemu dyscyplinarnego sędziów i przywrócenie do orzekania sędziów zawieszonych przez Izbę.

 

 

Zawierając kompromis z rządem PiS, Komisja nie przewiduje naciskania na polskie władze, by przywrócić niezależną KRS, zgodną z polską konstytucją.

 

 

Posłowie nie przejęli się również informacjami, że dotychczasowych pięciu członków Rady miało należeć do grupy dyskusyjnej na WhatsAppie pod nazwą Kasta/Antykasta. Co ujawniliśmy we wspólnym śledztwie OKO.press i Onetu. Jak mówi skruszony sędzia Arkadiusz Cichocki do tej grupy należeli – Maciej Mitera, Maciej Nawacki, Rafał Puchalski, Dariusz Drajewicz i Jarosław Dudzicz. Na tej grupie sędziowie bliscy byłemu już wiceministrowi sprawiedliwości Łukaszowi Piebiakowi dyskutowali m.in. o postępowaniach, które prowadził KRS.

 

 

W czwartek w Sejmie posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz mówiła, że wybór neo-KRS bis oznacza dalszy konflikt z Komisją Europejską. I że to wybór osób, które nienawidzą sędziów. Dyskusji nad tym jednak nie było, tylko szybkie głosowanie. Neo-KRS bis wybrali posłowie koalicji rządzącej i Kukiz’15, przeciw byli posłowie opozycji.

 

 

Kto po raz pierwszy zasiądzie w neo – KRS

 

 

Z 15 członków-sędziów nowej KRS po raz pierwszy w Radzie będzie zasiadać czterech sędziów. To:

 

 

Anna Dalkowska, była wiceminister sprawiedliwości, zastępczyni ministra Zbigniewa Ziobry. Choć była szeregowym sędzią Sądu Rejonowego w Malborku, neo-KRS dała jej nominację aż do NSA, a prezydent ją powołał. Jest więc neo-sędzią.

Stanisław Zdun, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. To neo-sędzia, nominację do sądu okręgowego dostał od neo-KRS. Jest też wiceprezesem Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy z nominacji resortu Ziobry. Zdun znany jest z tego, że przed kilku laty uniewinnił prawicowego dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego, oskarżonego w związku ze sprawą pracy komisji weryfikacyjnej WSI Antoniego Macierewicza. O Zdunie głośno było w ostatnich miesiącach z tego powodu, że orzekania z nim odmówił sędzia Piotr Gąciarek.

Irena Bochniak, sędzia sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza i wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie. Do neo-KRS kandyduje drugi raz. Pierwszy raz startowała w 2021 roku na miejsce zwolnione przez Teresę Kurcyusz-Furmanik, która przeszła w stan spoczynku. Jej konkurentami byli wtedy wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak i Katarzyna Chmura, sędzia z Malborka. Sejm wybrał wtedy Chmurę.

 

 

Bochniak awansowała po zmianach PiS w sądach. Najpierw została prezesem Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza, a potem wiceprezesem krakowskiego sądu okręgowego.

 

 

Krystyna Morawa-Fryźlewicz, sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Targu i prezes tego sądu z nominacji resortu ministra Ziobry. Jej kandydatura jest zaskoczeniem. Ale należy ją wiązać z trzema innymi kandydaturami do neo-KRS bis. Chodzi o sędziów z Krakowa: Dagmarę Pawełczyk-Woicką, Pawła Styrnę oraz Irenę Bochniak. Bo listy poparcia dla tej grupy sędziów w większości podpisali ci sami sędziowie, głównie z Krakowa i okolic. Morawa-Fryźlewicz w Nowym Targu znana jest z propagowania żołnierzy wyklętych – sama jest córką jednego z nich.

Wybór do nowej KRS Bochniak i Morawy-Fryźlewicz jest niejako awaryjny. Bo pierwotnie rekomendację do wyboru mieli były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak i obecny członek Rady Jarosław Dudzicz. Ale rekomendacje dla nich wycofał PiS. Spekulowano, że kandydatury zablokowali minister Ziobro i prezydent Andrzej Duda. Bo Piebiak, którego nazwisko pojawia się w kontekście afery hejterskiej, ma być skonfliktowany z ministrem sprawiedliwości. Zaś Dudzicz, jak ujawniła „Gazeta Wyborcza”, miał być autorem wpisów antysemickich.

 

 

Kto z obecnej neo-KRS dostał poparcie PiS i Prezydium Sejmu

 

Pozostali zaakceptowani na drugą kadencję członkowie (11) neo-KRS bis to obecni jej członkowie:

 

Katarzyna Chmura, sędzia Sądu Rejonowego w Malborku. Jest w obecnej KRS od roku, wybrano ją na zwolniony wakat. Zaliczana jest do frakcji gołębi.

Dariusz Drajewicz, sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa i członek obecnej neo-KRS. Znany jest z tego, że jednocześnie pełnił kilka funkcji. Przez kilka lat był wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie, ale jak ujawniły media nie przepracowywał się na tym stanowisku. Obecnie orzeka na delegacji w sądzie apelacyjnym. Neo-KRS dała mu nominację do nielegalnej Izby Dyscyplinarnej, ale uchyliła to powołana przez PiS Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Potem neo-KRS dała mu nominację do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Nominację od neo-KRS do sądu okręgowego dostała też jego partnerka Joanna Oliwa.

Grzegorz Furmankiewicz, sędzia Sądu Okręgowego w Krośnie, członek obecnej neo-KRS. Nie jest zaliczany do żadnej z frakcji. Uważa się, że stoi pośrodku. Wcześniej był szeregowym sędzią z Sądu Rejonowego w Jaśle. Za obecnej władzy resort Ziobry powołał go na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krośnie. A obecna KRS, w której zasiada, nominowała go na sędziego tegoż Sądu Okręgowego w Krośnie. Jest więc neo-sędzią. Dzięki resortowi Ziobry zasiadał też w komisjach egzaminacyjnych na adwokatów (dostawał za to dodatkowe wynagrodzenie).

Marek Jaskulski, sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto, członek obecnej neo-KRS. Zaliczany jest do frakcji jastrzębi. Wskazał go klub PiS.

Joanna Kołodziej-Michałowicz, sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku, członkini obecnej neo-KRS. Rada dała jej nominację na sędziego okręgowego (prezydent jeszcze jej nie powołał), podobnie jak jej mężowi prezesowi Sądu Okręgowego w Słupsku Andrzejowi Michałowiczowi. Nominację do sądu wyższej instancji dostała od nowej KRS też jej siostra Ewa Kołodziej-Dubowska z sądu w Białymstoku. Kołodziej-Michałowicz nie jest zaliczana do żadnej frakcji w nowej KRS. Choć mówi się, że jest jej bliżej do jastrzębi. Jak ujawniliśmy w OKO.press i Onecie mąż Kołodziej-Michałowicz miał należeć do grupy Kasta/Antykasta.

Ewa Łąpińska, sędzia Sądu Rejonowego w Jaworznie. Członkini obecnej neo-KRS zaliczana do frakcji gołębi.

Zbigniew Łupina, sędzia Sądu Rejonowego w Biłgoraju. Członek obecnej neo-KRS zaliczany do frakcji jastrzębi. Starał się długo o awans do NSA, ale się z tego wycofał. Jest prezesem Sądu Rejonowego w Biłgoraju z nominacji resortu Ziobry. W 2021 roku było głośno o tym, że zdalnie mogła głosować za niego w Radzie żona.

Maciej Nawacki, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, prezes tego sądu z nominacji resortu Ziobry i członek obecnej neo-KRS. Zaliczany jest do frakcji jastrzębi. To jeden z symboli złej zmiany w sądach. To on blokuje wykonanie wyroków sądów i nie dopuszcza do orzekania zawieszonego sędziego Pawła Juszczyszyna. Nawacki jest skonfliktowany z olsztyńskimi sędziami, na których nawet nasłał policję za pikietę solidarnościową ze ściganą sędzią.

Nowa KRS, w której zasiada, dała mu nominację na sędziego sądu okręgowego i do NSA. Nawacki, startując do obecnej KRS, nie miał wszystkich wymaganych podpisów poparcia, bo część sędziów je wycofała. Przez to był podważany wybór całej Rady, bo wszystkich członków – sędziów wybrano w jednym głosowaniu.

Dagmara Pawełczyk-Woicka, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, nominatka resortu Ziobry. Jest członkinią obecnej neo-KRS i była szkolną koleżanką Zbigniewa Ziobry. Pawełczyk-Woicka jest mocno skonfliktowana z krakowskimi sędziami. Za wykonywanie wyroków ETPCz i TSUE przeniosła karnie czterech sędziów do innych wydziałów. Zawiesiła też za to na miesiąc sędziego Macieja Ferka i Annę Głowacką.

 

 

Pawełczyk-Woicka od nowej KRS dostała awans na sędziego sądu okręgowego (jest neo – sędzią), a jej partner sędzia Dariusz Pawłyszcze do Izby Cywilnej SN. Nie jest zaliczana do żadnej frakcji KRS, ale uważa się, że bliżej jej jest do jastrzębi.

Paweł Styrna, sędzia Sądu Rejonowego w Wieliczce. Był przewodniczącym obecnej KRS, zaliczany jest do frakcji gołębi.

Rafał Puchalski, sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu, prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie z nominacji resortu Ziobry. Jest członkiem obecnej neo-KRS. Jego nazwisko padło w kontekście afery hejterskiej. Rzeszowscy sędziowie złożyli przeciwko niemu precedensowy pozew za to, jak są traktowani w sądzie. Odwinął im się zawiadomieniem do rzecznika dyscyplinarnego za wydawanie orzeczeń zgodnych z konstytucją.

Puchalski był wcześniej członkiem internetowej grupy popierającej PiS i prezydenta Dudę. Nowa KRS, w której zasiada, dała mu nominację do nielegalnej Izby Dyscyplinarnej, ale prezydent go nie powołał. Więc dała mu jeszcze nominację do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Zaliczany jest do frakcji jastrzębi.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

12 maja 2022


Inne artykuły tego autora

23.09.2022

Nowa Izba SN uderza w Zbigniewa Ziobrę: minister nie może zawieszać sędziów za wydawane orzeczenia

22.09.2022

Prezes Iustitii: Nowa Izba SN jest nielegalna. Legalni sędziowie nie powinni w niej orzekać

19.09.2022

Prezydent idzie na wojnę z UE. Wbrew wyrokom powołał neo-sędziów do Izby Dyscyplinarnej bi

16.09.2022

Kolejna porażka Ziobry i jego ludzi. Sędzia Rutkiewicz z Elbląga został odwieszony i wraca do sądu

13.09.2022

Klęska prokuratury Ziobry. Nowa Izba SN odmówiła zgody na ściganie byłego wiceszefa legalnej KRS

13.09.2022

Nominat Ziobry chce, by prokuratura ścigała sędziów SN za orzeczenie nie po jego myśli

07.09.2022

Legalny sędzia SN nie boi się przepisów kagańcowych i podważa status neo-sędziego SN

06.09.2022

Porażka człowieka Ziobry. Sąd uniewinnił sędzię Zabłudowską za nagrodę od prezydenta Adamowicza

30.08.2022

Prezydent Duda znowu atakuje sędziów: chcą władzy. Bzdura, sędziowie bronią Konstytucji i prawa UE

28.08.2022

Czy szefowa neo-KRS Pawełczyk-Woicka powinna być ścigana przez ludzi Ziobry

27.08.2022

Aż 124 odważnych prokuratorów staje w obronie represjonowanych przez Radzika sędzi

26.08.2022

Skandal w Sądzie Najwyższym. Neo-sędzia zablokował ocenę niezależności neo-sędzi Bednarek

22.08.2022

Schab, „egzekutor” Ziobry, potwierdza: represje w sądzie apelacyjnym są za stosowanie prawa UE

16.08.2022

Wolta Manowskiej z SN. Apeluje do ludzi Ziobry, by zaprzestali represji sędziów apelacyjnych

15.08.2022

Klęska prokuratury Ziobry ws. sędzi Morawiec. Sąd nie uwierzył w dowody jej rzekomej korupcji

12.08.2022

„Słynny” Radzik zastrasza sędziów za list w obronie represjonowanych. A ci masowo podpisują list

10.08.2022

ETPCz chroni sędziego SN prof. Wróbla. A sędziowie apelacyjni bronią represjonowanych koleżanek

10.08.2022

Władza PiS nie wykona wyroku TSUE. Do nowej Izby SN mogą trafić sami neo-sędziowie

09.08.2022

Haniebna decyzja ws. Tulei. „Egzekutor” Ziobry Radzik zablokował jego powrót do pracy

08.08.2022

Radzik, człowiek Ziobry, zaczął represje sędziów apelacyjnych w Warszawie. To kara za prawo UEWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200