Sędziowie z Warszawy mówią dość. Chcą odsunięcia rzeczników dyscyplinarnych Ziobry, Piebiaka i prezesa Drajewicza

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Sędziowie z Warszawy domagają się zdecydowanych działań po aferze hejterskiej. Chcą, by zbadał ją niezależny rzecznik dyscyplinarnych. Chcą też, by sędziowie, którzy zachowują się niegodnie, przestali orzekać i zajmować ważne funkcje w wymiarze sprawiedliwościZdecydowanych działań domaga się Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie. Zgromadzenie w tej sprawie w czwartek 12 września przyjęło aż 9 uchwał.

 

Sędziowie w tych uchwałach przede wszystkim żądają wyjaśnienia przez niezależny organ afery hejterskiej w ministerstwie sprawiedliwości. A w szczególności roli sędziów, którzy mieli wchodzić w skład grupy omawiającej akcje oczerniania niezależnych sędziów. W tym roli byłego już wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka.

 

Zdaniem sędziów tej sprawy nie wyjaśni niezależnie główny rzecznik dyscyplinarny dla sędziów Piotr Schab i jego dwaj zastępcy Przemysław Radzik i Michał Lasota, którzy zostali powołani na to stanowisko przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. I dali się poznać jako ci, co ścigają niezależnych sędziów.

 

Chcą, by rolę poszczególnych sędziów, którzy według sędziów brali udział w dyskusjach o oczernianiu sędziów, wyjaśniali zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, ale działający przy sądach okręgowych. Sędziowie podkreślają w uchwale, że główny rzecznik dyscyplinarny

 

Piotr Schab „nie daje gwarancji bezstronnego prowadzenia postępowania wyjaśniającego, dotyczącego między innymi jego zastępców, o czym świadczą jego dotychczasowe czynności w tej sprawie”.

 

Sędziowie potępiają głównego rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców

 

Piotr Schab wszczął ogólne postępowanie, w którym chce zbadać rolę sędziów w aferze hejterskiej. Tyle że w jego ramach chce też sprawdzać niesprawdzone plotki pod adresem szefa Iustitii Krystiana Markiewicza, który był ofiarą akcji oczerniania. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

Ponadto nazwiska zastępców Schaba, czyli Przemysława Radzika i Michała Lasoty były podawane w mediach w kontekście afery hejterskiej. Oni sami zaprzeczają i zapowiadają pozwy. Ale sędziowie uważają, że z tego powodu nie powinni zajmować się wyjaśnianiem tej sprawy.

 

Zgromadzenie nie akceptuje też dotychczasowego stylu działania głównego rzecznika. Wskazuje, że ściga on niezależnych sędziów, a nie widzi politycznego zaangażowania Łukasza Piebiaka (też jest sędzią) i niektórych członków nowej KRS.

 

Sędziowie nie chcą pracować z Radzikiem i Lasotą

 

Zgromadzenie warszawskich sędziów uważa wręcz, że działalność głównego rzecznika i jego dwóch zastępców „godzi wprost w niezawisłość sędziów i szkodzi dobru Wymiaru Sprawiedliwości”.

 

„Rzecznik dyscyplinarny i jego zastępcy kontynuują działania o charakterze szykan wobec sędziów, którzy nie godzą się na działania polityków naruszające niezależność sądów, bądź krytykują postawę tych sędziów, którzy powołani zostali na swój urząd na podstawie uchwał wybranej w sposób sprzeczny z Konstytucją RP Krajowej Rady Sądownictwa. Takimi działaniami rzeczników dyscyplinarnych było między innymi wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziom Olimpii Barańskiej-Małuszek i Waldemarowi Żurkowi za ich publiczne wypowiedzi” – napisali w uchwale warszawscy sędziowie. Dlatego domagają się odsunięcia głównego rzecznika i jego zastępców od wyjaśniania afery hejterskiej. O zarzutach dyscyplinarnych wobec sędziego Żurka i sędzi Barańskiej – Małuszek pisaliśmy w OKO.press.

 

Sędziowie żądają też od ministra sprawiedliwości cofnięcia Przemysławowi Radzikowi i Michałowi Lasocie delegacji do orzekania w Sądzie Okręgowym w Warszawie. „Zajmują się [oni – red.] szykanowaniem sędziów broniących niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej oraz zważywszy na ostatnie doniesienia medialne na temat zorganizowanej akcji hejterskiej (i związanej z tym konieczności wyjaśnienia roli sędziów Przemysława Radzika i Michała Lasoty) sędziowie okręgu warszawskiego nie widzą możliwości współpracy z sędziami Michałem Lasotą i Przemysławem Radzikiem” – podkreślają w uchwale sędziowie.

 

Przypominają im i Piotrowi Schabowi, że „za swą działalność polegającą na nadużywaniu swoich uprawnień i używaniu ich nie w interesie publicznym, lecz w interesie obecnie rządzących polityków, przyjdzie odpowiedzieć w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym przez wyłonionego przez środowisko sędziów rzecznika dyscyplinarnego i przez niezależny sąd dyscyplinarny przy zagwarantowaniu pełnego prawa do obrony i poszanowania godności osobistej”.

 

W czwartek warszawscy sędziowie wyrazili również solidarność ze ściganymi przez rzecznika dyscyplinarnego sędziami Waldemarem Żurkiem, Olimpią Barańską-Małuszek i Anną Bator-Ciesielską. W tym celu zrobili wspólne zdjęcie z hasłem poparcia.

 

 

Żądanie dyscyplinarki dla sędziego Jarosława Dudzica i odwołania Dariusza Drajewicza z funkcji wiceprezesa

 

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Sądu Okręgowego ponadto przyjęło uchwały w których:

 

  • Domaga się zarządzenia przerwy w czynnościach służbowych Łukasza Piebiaka (jako sędziego), do czasu wydania w jego sprawie decyzji przez sąd dyscyplinarny, „albowiem dalsze wykonywanie przez niego czynności sędziego godzi w sposób oczywisty w dobro Wymiaru Sprawiedliwości”.
  • Potępia postawę sędziów Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie Edyty Dzielińskiej i Beaty Adamczyk-Łabudy, pełniących czynności administracyjne w biurze Krajowej Rady Sądownictwa i zajmujących się „obsługą Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych”. Sędzie te dostały delegację do KRS, by pomagać w pracy głównemu rzecznikowi dyscyplinarnemu i jego zastępcom.
    Sędziowie napisali w uchwale, że z uwagi na to, że ścigają oni głównie niezależnych sędziów to ich obsługa „nie przystoi sędziemu”. Zgromadzenie wzywa więc obie sędzie „do niezwłocznego ustąpienia z delegowania do biura Krajowej Rady Sądownictwa i powrót do pracy w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie”.
  • Wzywa Piotra Schaba do wszczęcia postępowania wobec sędziego Jarosława Dudzicza, prezesa Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim i członka nowej KRS. To reakcja na publikację „Gazety Wyborczej”, która napisała, że we Wrocławiu toczy się śledztwo, w którym przesłuchano Dudzicza w związku z umieszczaniem w internecie antysemickich komentarzy. Według „Gazety Wyborczej” ich autorem był Dudzicz.
  • Odwołania z funkcji wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie Dariusza Drajewicza, członka nowej KRS. Zgromadzenie napisało w uchwale, że domaga się odwołania z powodu „faktycznego niewykonywania tej funkcji przez tą osobę”. OKO.press pisało wiele razy, że Drajewicz jest krytykowany przez sędziów, że jako wiceprezes nie przepracowuje się w sądzie i z jego powodu dwa razy składała rezygnację prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanna Bitner.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

17 września 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

28.05.2020

Izba Dyscyplinarna bierze się za sędziego Igora Tuleyę. Pozwoli go oskarżyć prokuraturze Ziobry?

28.05.2020

Założyciel Ordo Iuris Aleksander Stępkowski został twarzą Sądu Najwyższego

25.05.2020

Prezydent powoła swojego prezesa SN. Postawił na sędzię Manowską, byłą zastępczynię Ziobry

24.05.2020

Koniec obrad: prezydent Duda będzie miał swojego prezesa SN. Wybierze kolegę Łukasza Piebiaka?

21.05.2020

Ścigają sędziów za podpisanie listu do OBWE w sprawie wyborów prezydenckich

19.05.2020

Trybunał w Strasburgu zbada nielegalne rozwiązanie przez PiS starej KRS

17.05.2020

Tak wycisza emocje nowy „komisarz” Dudy w SN: już pierwszego dnia złamał procedury

12.05.2020

Zaradkiewicz sam sobie zmienił wynik głosowania. Naraża się na zarzuty karne?

12.05.2020

Sędzia SN: Zaradkiewicz łamie prawo. Wybrany na siłę prezes Sądu Najwyższego będzie do podważenia

10.05.2020

„Komisarz” Dudy przerwał obrady zgromadzenia sędziów SN, gdy głosowanie nie było po jego myśli

09.05.2020

Wybory na nowego prezesa SN. „Komisarz” Dudy decyzje podejmuje sam, atmosfera konfrontacyjna

08.05.2020

Ścigają sędziego Żurka za pozwanie „komisarza” Dudy. Rzecznik dyscyplinarny sięga po ustawę kagańcową

08.05.2020

Przed wyborem prezesa apel do sędziów starego SN: zatrzymajcie proces niszczenia Sądu Najwyższego

08.05.2020

Precedensowy pozew przeciwko „komisarzowi” Dudy. Sędzia Żurek: Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN

07.05.2020

Szarża Zaradkiewicza. Chce przejąć pozwy i zabezpieczyć w SN sędziów „dobrej zmiany”

07.05.2020

Prezydent Duda nagle powołał nowych sędziów SN. Dwa dni przed wyborem nowego prezesa SN

06.05.2020

„Komisarz” prezydenta Dudy odmraża pracę Izby Dyscyplinarnej. Mimo jej zawieszenia przez TSUE

06.05.2020

Zaradkiewicz zaczął porządki w SN od dekomunizacji ścian i zarządził: „Złe portrety zdjąć!”

04.05.2020

Murem za Ewą. Prawnicy w obronie prokurator, która chciała śledztwa ws. wyborów

03.05.2020

„Komisarz” Dudy w SN zapowiada ostry kurs. Sędziowie mają milczeć, media teżWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200