Sędzia Żurek o decyzji rzecznika dyscyplinarnego: Będziemy dalej walczyć. Robimy to dla obywateli

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Rzecznik dyscyplinarny sędziów podjął czynności wyjaśniające w związku z wywiadem, którego sędzia Waldemar Żurek udzielił w styczniu "Wyborczej". Sędzia przekonuje, że "nie da się zastraszyć"– To już dziewiąte postępowanie dyscyplinarne. Czuję się jak Józef K. z „Procesu” Franza Kafki. Nie ujawnia się mojego imienia i nazwiska, ale cytując treść, tytuł wywiadu, którego udzieliłem „Wyborczej”, jestem oczywiście identyfikowany, więc można powiedzieć, że moje dobra osobiste nie są chronione – mówi nam sędzia Waldemar Żurek.

 

W styczniu br. w rozmowie z Dorotą Wysocką- Schnepf sędzia Waldemar Żurek mówił: „Schyłkowa komuna nie pamięta takich szykan. To władza zdolna niszczyć człowieka za wszelką cenę”. I to właśnie w związku z tym wywiadem rzecznik dyscyplinarny sędziów podjął czynności wyjaśniające.

 

W opublikowanym komunikacie czytamy m.in.: po zawiadomieniu Prokuratury Krajowej, zastępca rzecznika podjął czynności wyjaśniające w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez ustalonego sędziego sądu okręgowego przewinienia dyscyplinarnego. Rzecznik uważa, że zachowania te mogą stanowić uchybienie godności sędziego.

 

Sędzia Żurek ma kolejną sprawę dyscyplinarną u rzecznika dyscyplinarnego

 

– Nie jest to dla mnie zaskoczeniem, że władza polityczna, prokuratura działająca na zlecenie tej władzy czy też rzecznicy dyscyplinarni wykonują wolę ministra Zbigniewa Ziobry. Wola ta polega na tym, żeby sędziów zaszczuć, żeby ich zastraszyć, ale przede wszystkim, żeby narzucić im tyle różnych czynności w tych postępowaniach dyscyplinarnych, żeby nie mieli czasu na normalną pracę zawodową – mówi sędzia Żurek.

 

– Ja jestem konsekwentny w swojej postawie. Kwestionuję zarówno neo-KRS, ale też osoby powołane na stanowiska według mnie niesędziowskie przy udziale tego organu. Robię to od lat, konsekwentnie w mediach, ale też w procesach, które prowadzę. Toczą się sprawy w TSUE, w Europejskim Trybunale Praw Człowieka z moim udziałem. „Ustawa kagańcowa” ma zamknąć usta sędziom, nie pozwolić im dokonywać oceny prawnej zgodnej z naszą konstytucją i prawem europejskim – dodaje krakowski sędzia.

 

Sędzia Waldemar Żurek. Rzecznik dyscyplinarny zajął się sprawą jego wywiadu w „Wyborczej”

 

O działaniach rzecznika dyscyplinarnego sędzia Żurek dowiedział się z mediów. Poinformował o tym także mecenas Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Wolne Sądy.

 

 

– Ani ja, ani inni sędziowie, którzy walczą o niezależne od polityki sądy, nie damy się zastraszyć i będziemy dalej walczyć. Robimy to dla obywateli. Tego typu działania, chociaż są bardzo uciążliwe dla mnie i dla mojej rodziny, nie zmienią zupełnie mojego postępowania. One mnie utwierdzają w tym, że wybrałem właściwą drogę – dodaje sędzia Waldemar Żurek.

 

 

Materiał pojawił się pierwotnie w „Gazecie Wyborczej”. Archiwum Osiatyńskiego dziękuje za możliwość przedruku.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

8 marca 2021Inne artykuły tego autora

22.07.2021

Oświadczenie organizacji pozarządowych i środowisk prawniczych w sprawie konsekwencji orzeczeń TSUE dotyczących systemu dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce

22.07.2021

25 sędziów niezależnego TK: Nie możemy milczeć. Polska jest w krytycznym punkcie historii

19.07.2021

Stanowisko Zespołu Ekspertów Prawnych w związku z rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego o środkach tymczasowych nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

16.07.2021

Wszyscy Jesteśmy Rzecznikami – akcja obywatelska wspierająca RPO Adama Bodnara

15.07.2021

Zakończenie pełnienia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich przez dr hab. Adama Bodnara.  Podziękowania od autorów i twórców Archiwum Osiatyńskiego

07.04.2021

Konferencja Ambasadorów RP: Komentarz do „spotkania w Budapeszcie”

31.03.2021

Łukasz Woźnicki: Nowelizacja ustawy o SN przyjęta. „Domknie kontrolę nad tym sądem”

29.03.2021

Prof. Jędrzej Skrzypczak: SLAPP narasta. Czas wyznaczyć granicę nękania pozwami

27.03.2021

Hulaj władzo, piekła nie ma. I Prezes SN przeciw jawności i społeczeństwu obywatelskiemu

27.03.2021

„Chybione, trudne do obrony”. Ekspertka rozbraja zarzuty Polski i Węgier ws. „pieniędzy za praworządność”

24.03.2021

NGO do Manowskiej: Prosimy o wycofanie wniosku do TK. Obywatele chcą wiedzieć

23.03.2021

Prof. Zachariasz o korupcji w samorządach. Dlaczego tak trudno jej zapobiegać?

21.03.2021

Włodzimierz Wróbel (na Facebooku): Chyba warto znowu przypomnieć. Po co politykom przejęcie Sądu Najwyższego?

21.03.2021

571 sędziów do 19 ministrów, prokuratorów, policjantów i osób z Sądu Najwyższego w oświadczeniu pisze: Tuleya jest sędzią!

21.03.2021

Jarosław Kaczyński, komisarz ds. bezpieczeństwa władzy. Tekst prof. Kuźniara

21.03.2021

Naukowcy-prawnicy protestują przeciwko zapowiedzi złożenia przez Orlen powództwa typu SLAPP przeciwko prof. Romanowskiemu

19.03.2021

Władza i sądy: domykanie kontroli nad Sądem Najwyższym

18.03.2021

Oświadczenie sędziów Sądu Najwyższego w sprawie działań prokuratury z dnia 17 marca 2021 roku

16.03.2021

Administracja Bidena nie będzie patrzeć przez palce na zamach na media i praworządność w Polsce

15.03.2021

Prokuratura na usługach Ziobry i Święczkowskiego chce ścigać internautów z art. 212 kkWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200