Sąd: homofobiczna „Inwazja” TVP musi zniknąć z Youtube’a

Udostępnij

Dziennikarz i reporter. Laureat nagród: "Pióro Nadziei 2018" przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i "Korony Równości 2019". Nominowany…

Więcej

"Inwazja" musi zniknąć z serwisu Youtube, a Telewizja Polska nie może jej rozpowszechniać w żadnej formie przez rok. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie zabezpieczające ws. brutalnie homofobicznej produkcji TVP



10 października 2019 roku, tuż po „Wiadomościach, a przed meczem piłkarskiej reprezentacji Polski, czyli w piku oglądalności, Telewizja Polska wyemitowała film „Inwazja”. Jak twierdzili twórcy – dokument opowiadający o kulisach organizacji Marszy Równości i szerzej społeczności LGBT w Polsce.

 

„Inwazja” to produkcja skrajnie homofobiczna. Utrzymana w sensacyjnym tonie, sklejona z materiałów kręconych ukrytą kamerą, archiwalnych zdjęć z Parad w Polsce i Niemczech oraz wypowiedzi „ekspertów” (m.in. prof. Nalaskowskieg0). W materiale słyszymy o „podejrzanym finansowaniu” organizacji LGBT, zorganizowanym ataku na polskie świętości: Kościół Katolicki, dzieci i rodzinę (w takiej kolejności) oraz sugestie, że tak jak na zachodzie kolejnym krokiem „lobby LGBT” będzie legalizacja pedofilii.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w interwencji do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pisał, że: „Materiał nie tylko powiela stereotypy i potęguje społeczną nienawiść wobec osób LGBT, ale też manipuluje faktami”

 

Sąd nakazuje usunąć „Inwazję” z serwisu Youtube

 

O usunięcie filmu postanowiła powalczyć Kampania Przeciw Homofobii, organizacja, która – jak ujawniło OKO.press – padła ofiarą prowokacji ze strony TVP.

 

W przedsądowym wezwaniu do zaniechania naruszeń osobistych organizacja domagała się usunięcia „Inwazji” z serwisu Youtube, nierozpowszechniania go nigdy więcej, publikacji przeprosin w głównym wydaniu „Wiadomości” i wypłaty 10 tys. zł zadośćuczynienia na Telefon Zaufania dla osób LGBT.

 

Sprawa ostatecznie trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie. A ten – jak informuje KPH – wydał postanowienie zabezpieczające, w którym nakazał Telewizji Polskiej usunięcie „Inwazji” z serwisu Youtube.

 

Sąd zakazał też rozpowszechniania materiału w całości lub fragmentach przez rok.

 

Wyrok nie jest prawomocny. TVP ma 60 dni na odpowiedź.

 

W materiale TVP pojawia się osiem osób, w części nagranych ukrytą kamerą, które również chcą pozwać TVP. Wśród nich są Monika Tichy, Elżbieta Podleśna, Karol Opica i Krzysztof Listowski.

 

W ocenie KPH i reprezentującego ich adwokata Jakuba Turskiego, ze względu na nienawistny charakter materiału, ich bezpieczeństwo zostało narażone.

 

„Sądowa walka o równość w ośmiu postępowaniach wiąże się z kosztami ok. 32 tys. złotych. Dlatego uruchamiamy na facebooku zbiórkę »Inwazja równości na TVP«, aby wspólnymi siłami zebrać potrzebną kwotę i pokazać, że nie ma społecznej zgody na homofobię w Telewizji Publicznej” — mówi OKO.press Slava Melnyk, dyrektor KPH.

 

„Śledztwo” TVP

 

OKO.press już we wrześniu 2019 roku ujawniło, w jaki sposób TVP zbierało materiały do „reportażu”. Podstawiona wolontariuszka, nazwana przez nas Kasią, za pomocą sprzętu szpiegowskiego nagrywała przebieg wewnętrznych spotkań w Kampanii Przeciw Homofobii.

 

Wypytywała pracowników m.in. o stosunek do katolików, prowokując ich do obraźliwych wypowiedzi. Pytała o „Tęczowy Piątek” i instytucje, które wspierają KPH. Próbowała też zdobyć dostęp do bazy danych organizacji. Nakryta na nagrywaniu twierdziła, że robi to, bo ma słabą pamięć.

 

OKO.press znalazło Kasię w mediach społecznościowych. Odkryliśmy, że jest znajomą jednego z propagandystów TVP Marcina Tulickiego. Metody, które stosowała, wskazywały na prowokację dziennikarską. Gdy próbowaliśmy skontaktować się z Kasią, skasowała konta na dwóch portalach.

 

9 września 2019, trzy dni po publikacji materiału w OKO.press, Kasia przyszła pod siedzibę KPH w asyście trzech mężczyzn. OKO.press dotarło do nagrań z kamery monitoringu zainstalowanej przy wejściu do siedziby organizacji. Na ich podstawie ustaliliśmy, że dwaj mężczyźni, którzy towarzyszyli Kasi, od wielu lat pracują w TVP, robią materiały m.in. dla „Wiadomości”. Pamiętali ich dziennikarze, którzy pracowali w publicznej telewizji przed nastaniem rządów „dobrej zmiany” i Jacka Kurskiego. Tożsamość operatora kamery i realizatora dźwięku potwierdziło troje byłych pracowników publicznej telewizji.



Autor


Dziennikarz i reporter. Laureat nagród: "Pióro Nadziei 2018" przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i "Korony Równości 2019". Nominowany…


Więcej

Opublikowany

8 czerwca 2020






Inne artykuły tego autora

20.10.2023

Przysucha już nie chce ścigać aktywistów Atlasu Nienawiści. I wycofuje się z uchwały anty-LGBT

21.07.2023

Rząd ściga chochoła chrystianofobii, a nie chroni ludzi zagrożonych przestępstwami z nienawiści

16.07.2023

Atak Ziobry na sędziów i prokuratorów za skazanie Mariki, neofaszystowskiej aktywistki

04.05.2023

Przyłębska: „Trybunał nigdy nie wpisuje się w walkę polityczną”. Naprawdę?

29.03.2023

Zwykły obywatel Kaczyński wydał polecenie Trybunałowi Konstytucyjnemu. Czy sędziowie posłuchają?

16.03.2023

Neo-KRS nie podoba się wyrok uniewinniający za protest w kościele. Chcą wysłać sędzię na szkolenie

09.03.2023

Dlaczego Bruno trafił do domu dziecka? O sprawie aktywistki Angeliki Domańskiej i jej syna

02.02.2023

To oni wytoczyli wojnę edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach. Teraz przegrywają przed sądami

07.12.2022

Niewinna. Jest wyrok ws. kierowniczki sieci IKEA, która zwolniła pracownika za homofobiczny wpis

22.11.2022

Podleśna przeciwko Ziemkiewiczowi i Ogórek. Odbyła się ostatnia rozprawa

21.07.2022

Granica polsko-białoruska. Sąd uniewinnia aktywistę, który wiózł uchodźcę do szpitala

16.07.2022

Uchwały anty-LGBT. Naczelny Sąd Administracyjny miażdży argumentację Ordo Iuris i prokuratury

29.06.2022

NSA potwierdza: uchwały anty-LGBT dyskryminują i muszą zniknąć. A to nie koniec

11.05.2022

Sąd unieważnia uchwały anty-LGBT, za które Czarnek rozdawał medale. Sukces RPO

14.03.2021

Ziobro, Wójcik i Jaki ruszają na odsiecz „bitej i obrażanej przez brukselskie elity” Polsce

01.03.2021

Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o dzieci, których nie chce państwo polskie

15.02.2021

Z Ordo Iuris, od Kaczyńskiego, brat senatora PiS – oto nowa rada Narodowego Instytutu Wolności

29.01.2021

Zakaz wykonywania zawodu za udział w strajku kobiet? Represje kuratorium wobec nauczycielki

26.01.2021

Chcesz skarżyć Kaję Godek? Udowodnij, jakiej jesteś orientacji. „Sąd naruszył moją godność”

22.12.2020

Fundusz Inwestycji Lokalnych dla „swoich”. Tak PiS uzależnia od siebie samorządy



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200