Rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab, który ściga niezależnych sędziów, chce awansu do sądu apelacyjnego

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Jeśli Piotr Schab dostanie nominację do Sądu Apelacyjnego w Warszawie – a jest to raczej pewne – to będzie to kolejny awans dla sędziego, który poszedł na współpracę z obecną władzą i resortem Zbigniewa ZiobryPiotr Schab ubiega się o awans na wolne stanowisko w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Obecnie ma tytuł sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

 

W ubiegłym roku został głównym rzecznikiem dyscyplinarnym dla sędziów z nominacji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Początkowo jego wybór był dobrze oceniany. Ale szybko on i jego dwaj zastępcy Przemysław Radzik i Michał Lasota (też powołani przez Ziobrę), pokazali, że chętnie ścigają niezależnych sędziów znanych z obrony niezależności sądów, nad którymi kontrolę chce przejąć obecna władza.

 

Rzecznik dyscyplinarny prowadzi już kilkadziesiąt postępowań wobec sędziów, którzy krytykują władzę w mediach, wydają niezależne wyroki, czy spotykają się z obywatelami.

 

Schab zanim został głównym rzecznikiem dyscyplinarnym, zasłynął wydaniem orzeczenia, które akceptowało ułaskawienie przez prezydenta Andrzeja Dudę byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Schab przewodniczył trzyosobowemu składowi sędziowskiemu, który wydał to orzeczenie.

 

Awans dla pogromcy sędziów z Iustitii

 

O awans do Sądu Apelacyjnego w Warszawie zaczął się ubiegać w ubiegłym roku. Są tam dwa wakaty i tylko dwóch kandydatów, w tym Schab.

 

Jego kandydaturą i innymi awansami sędziowskimi nowa KRS (wybrana w niekonstytucyjny sposób przez posłów PiS i Kukiz 15) zajmie się w tym tygodniu na posiedzeniu, które zaczęło się we wtorek, a skończy w piątek.

 

Wcześniej kandydaturą Piotra Schaba zajmowało się Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Warszawskiej. Zgromadzenia opiniują kandydatury sędziów do awansów na wyższe szczeble w sądach.

 

W sprawie Schaba i kilku innych sędziów nie podjęło jednak decyzji. Odłożyło ją z uwagi na to, że sprawą legalności nowej KRS i wyboru jej członków zajmuje się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

Jego przyszły wyrok będzie miał wpływ na to, czy nowa KRS jest legalna, a w konsekwencji czy legalne są jej decyzje, w tym dotyczące awansów sędziowskich. Dlatego Zgromadzenia nie chcą brać udziału w awansach, tym bardziej że nowa KRS pokazała, że jej decyzje nie są transparentne.

 

Z tego samego powodu opiniowania sędziowskich awansów dla nowej KRS odmawiają również samorządy sędziowskie innych sądów apelacyjnych i okręgowych.

 

W sprawie Schaba nowa KRS może mieć niekompletną dokumentację dotyczącą jego zgłoszenia na wakat. Z informacji OKO.press wynika, że jego zgłoszenia nie przesłał jeszcze do KRS Sąd Apelacyjny. Tak mogło się stać z uwagi na brak opinii Zgromadzenia.

 

Według sędziów jest ona niezbędna w procesie awansu (nie zależnie czy jest pozytywna, czy negatywna). Ale nowa KRS uważa, że może decydować o awansach mimo braku opinii. A jej brak uznaje nie zajęcie stanowiska przez samorząd sędziowski.

 

OKO.press zapytało KRS, czy ma opinię Zgromadzenia i zgłoszenie sędziego Schaba. „Krajowa Rada Sądownictwa nie posiada wyżej wymienionych materiałów” – odpowiedziało Biuro KRS.

 

Zastępcy Schaba już awansowali

 

Czy w sytuacji braku dokumentów nowa KRS da pozytywną rekomendację dla Schaba i otworzy drogę do jego powołania przez prezydenta, czy też odłoży opiniowanie jego kandydatury? OKO.press zadało o to dodatkowe pytanie. Biuro KRS odpowiedziało zaś jedynie, że „za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, który obsługuje proces nominacyjny, Krajowa Rada Sądownictwa została poinformowana, że sędzia Schab zgłosił swoją kandydaturę 28 maja 2018 r.”

 

Jeśli Schab dostanie nominację do Sądu Apelacyjnego w Warszawie na tym lub kolejnym posiedzeniu nowej KRS – a jest to raczej pewne – to będzie to kolejny awans dla sędziego, który poszedł na współpracę z obecną władzą i resortem Zbigniewa Ziobry.

 

Pozytywną rekomendację od KRS dostał już Michał Lasota, który jest zastępcą Schaba. KRS poparła go w staraniach o awans do Sądu Okręgowego w Elblągu.

 

Lasota poza tym jest z nominacji Ziobry prezesem Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Orzeka też na delegacji w największym w Polsce sądzie, czyli w Sądzie Okręgowym w Warszawie. To też dzięki decyzji resortu sprawiedliwości.

 

Awans od nowej KRS dostał Maciej Nawacki, który jest jej członkiem. Dostał pozytywną rekomendację mimo słabej opinii sędziego wizytatora o jego pracy jako sędziego. Nawacki jest też z nominacji ministra Ziobry prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie.

 

Kolejny członek nowej KRS Grzegorz Furmankiewicz został już powołany przez prezydenta na sędziego Sądu Okręgowego w Krośnie. Gdy dostał rekomendację nowej KRS był sędzią Sądu Rejonowego w Jaśle.

 

Jeszcze jeden członek nowej KRS stara się o awans. Jak napisał w czerwcu Onet, do sądu wyższej instancji chce się dostać Joanna Kołodziej-Michałowicz z Sądu Rejonowego w Słupsku. Według Onetu sędzia wizytator wystawił jej słabą opinię o jej pracy jako sędzi.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.

 Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

26 lipca 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

16.10.2019

Sąd broni prawa do protestów przeciwko narodowcom, a prokurator broni narodowców

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik ściga znaną dziennikarkę Ewę Siedlecką

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota, który ściga sędziów, ma ponad 350 zaległych spraw do osądzenia

14.10.2019

Nie musi przepraszać PiS za słowa „Tak działa państwo mafijne”. Dziennikarz „Wyborczej” wygrał w SN

10.10.2019

PiS eliminuje niezależnych sędziów. Sądy mają być pasem transmisyjnym władzy

09.10.2019

Znowu sądzą Krzysztofa Parchimowicza. Druga dyscyplinarka za krytykę nominata Ziobry

08.10.2019

Kaczyński mówi co PiS zrobi z sądami po wyborach. Będzie weryfikacja wszystkich sędziów w Polsce

04.10.2019

Sąd dyscyplinarny uniewinnił prokuratora Parchimowicza, który broni niezależności prokuratury

02.10.2019

Po raz pierwszy sędzia wygrała proces z resortem Ziobry. Minister będzie przepraszał

27.09.2019

Największa organizacja sędziów żąda dymisji szefa nowej KRS Leszka Mazura

27.09.2019

Rzecznik Schab, nominat Ziobry, przejmuje dyscyplinarkę wobec Piebiaka od rzecznika stołecznego. Po co?

25.09.2019

Precedens! Sędziowie pozywają prezesa Sądu Okręgowego z nadania ministra Ziobry

19.09.2019

Prokuratura ściga sędzię z Opola za interpretację prawa zgodną z ustawą

17.09.2019

Sędziowie z Warszawy mówią dość. Chcą odsunięcia rzeczników dyscyplinarnych Ziobry, Piebiaka i prezesa Drajewicza

13.09.2019

Szef Iustitii do rzeczników dyscyplinarnych Ziobry: nie macie prawa mnie przesłuchiwać

12.09.2019

Ściganie Parchimowicza. Dla prokuratury dobrej zmiany to wróg numer jeden

09.09.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota chce ścigania sędziów, którzy orzekli, że za długo prowadził sprawę

09.09.2019

Hurtownia dyscyplinarek dla niepokornych sędziów. Tak ścigają rzecznicy Radzik i Lasota

07.09.2019

Warszawscy sędziowie chcą dyscyplinarek dla Piebiaka i Iwańca za aferę hejterską

04.09.2019

Sędzia Bator-Ciesielska, która nie chce sądzić z Radzikiem: „Nie boję się. Ślubowałam Rzeczpospolitej”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200