RPO Adam Bodnar zaprasza na wykład prof. Andrása Sajó. Wystąpi też prof. Ewa Łętowska

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Prof. András Sajó, były sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, opowie o osobliwym poszanowaniu zasady praworządności oraz praw człowieka na Węgrzech. Do jego tez odniosą się Rzecznik Praw Obywatelski dr hab. Adam Bodnar, prof. Ewa Łętowska, Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska oraz węgierska politolożka Edit Zgut



„Na Węgrzech, inaczej niż w Polsce, Wiktor Orban i jego partia Fidedsz przeprowadzają głębokie zmiany ustrojowe w granicach prawa. Poszanowanie rządów prawa oraz praw człowieka jest tam jednak osobliwe – ponieważ wyłącznie fasadowe i instrumentalne. W praktyce rządzący na co dzień naruszają te wartości, jak tylko mogą. Nadrzędnym celem jest konsolidacja władzy” – uważa wybitny węgierski prawnik prof. András Sajó.

 

Będzie można posłuchać go na żywo w Warszawie we wtorek 5 listopada o godz. 19:00 w Austriackim Forum Kultury (ul. Próżna 7/9).

 

Na zaproszenie Rzecznika Praw Obywatelskich i Archiwum Osiatyńskiego wygłosi wykład pt. „Osobliwe poszanowanie zasady praworządności oraz praw człowieka w demokracjach nieliberalnych”. 

 

Profesor Sajó skupi się na ciekawym przypadku Węgier, kraju Unii Europejskiej z najdłuższym, bo dziesięcioletnim, doświadczeniem rządów „nieliberalnych”.

 

 

András Sajó był sędzią (2008-2017) i wiceprezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jest profesorem Wydziału Prawa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego, wykłada też na Uniwersytecie Nowojorskim i Uniwersytecie Harvarda.

 

Zajmuje się prawem konstytucyjnym i prawami człowieka, szczególnie interesuje go zagadnienie regulacji rynku mediów oraz obecny kryzys demokracji i konstytucjonalizmu.

 

Sajó w 1988 roku założył Ligę na rzecz zniesienia kary śmierci, która przyczyniła się do zniesienia kary śmierci na Węgrzech po upadku komunizmu. Był doradcą prezydenta Węgier Árpáda Göncza (1991-1992). Uczestniczył w pracach nad przygotowaniem konstytucji demokratycznych Węgier, Ukrainy, Gruzji i Republiki Południowej Afryki.

 

We wtorek 5 listopada odbierze Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka przyznawaną przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Tego samego dnia na zaproszenie Rzecznika Praw Obywatelskich i Archiwum Osiatyńskiego prof. András Sajó wygłosi wykład o osobliwym przestrzeganiu rządów prawa i praw człowieka w demokracjach nieliberalnych.

 

Będzie można też posłuchać dr hab. Adama Bodnara, prof. Ewy Łętowskiej, Draginji Nadażdin, Dyrektorki Amnesty International w Polsce, a także węgierskiej politolożki Edit Zgut.

 

Przyjdź koniecznie we wtorek 5 listopada o godz. 19:00 do siedziby Austriackiego Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 7/9) lub oglądaj relację ze spotkani na Facebooku OKO.press. Uprzedź organizatorów, że będziesz – już teraz dołącz do wydarzenia na Facebooku.

 

Debaty Archiwum Osiatyńskiego

 

Wydarzenia organizowane przez Archiwum Osiatyńskiego są okazją do wspólnej rozmowy o demokracji, Polsce i Europie.

 

Prosimy znanych na całym świecie myślicieli o wygłoszenie swoich uwag, które – z polskiej perspektywy – komentują zaproszeni eksperci i aktywiści. Wychodzimy poza formułę wykładu ex cathedra. Pozwala to na wymianę perspektyw, a niekiedy na weryfikację przez zaproszonych gości swoich założeń, ocen i teorii.

 

Dotychczas gościliśmy takie sławy, jak:

 

Timothy Garton Ash – historyk, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego. Zastanawiał się, dlaczego Polki i Polacy nie potrafili uczynić ze zwycięstwa Solidarności pięknego mitu założycielskiego i chwalić się tą pokojową chwalebną rewolucją na całym świecie. Zaproponował „prostą” receptę: „wystarczy, że zadbacie o to, by utrzymać liberalną demokrację w Polsce przez następne 130 lat. I w połowie XXII wieku będziecie mieli piękny mit założycielski. Mit 4 czerwca 1989, mit chwalebnej rewolucji w Polsce.”

 

Bruce Ackerman – konstytucjonalista, profesor Uniwersytetu Yale. Przestrzegał, że „większość polityków, a także przeważająca większość zwykłych Amerykanów, uważa Polskę i Węgry za równe w dążeniu do autorytaryzmu”.

 

Jan-Werner Mueller – politolog, Uniwersytet w Princeton. W wykładzie „Europejski populizm – co dalej” podkreślał „Najważniejsze, by nie powielać populistycznego sposobu myślenia: nie krytykować populistycznych rządów za wszystko, a raczej skupiać się na tym, co w sposób fundamentalny zagraża porządkowi demokratycznemu. Nie możemy też powielać podziału na elity i lud, zbudowanie lewicowego czy liberalnego populizmu nie będzie skuteczne.”

 

Martin Krygier – filozof prawa, Uniwersytet Nowej Południowej Walii. Zauważył, że „populiści w Polsce i na Węgrzech wykorzystują fakt, że instytucje demokratyczne są słabo zakorzenione i świadomie grają na lękach przed »kastami« i »układami«”. A arbitralna władza jest najczęściej głupia, bo nie musi troszczyć się o racjonalne uzasadnienie swoich decyzji.”

 

Wojciech Sadurski – konstytucjonalista, Uniwersytet w Sydney i Uniwersytet Warszawski. Znalazł u Monteskiusza cytat, jakby profetyczny komentarz do rządów PiS: „nie ma bardziej okrutnej tyranii od tej uprawianej w cieniu praw i w barwach sprawiedliwości” [z dzieła „Rozważania o przyczynach wielkości Rzymian i o ich upadku” z 1734 roku – red.].

 

Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego i dowiedz się wcześniej o kolejnych wydarzeniach z tego cyklu.



Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

1 listopada 2019




Inne głosy w debacie



Inne artykuły tego autora

29.02.2024

To już oficjalne: 137 mld euro z KPO odblokowane

20.02.2024

Jak odbudować państwo prawa w Polsce? Prof. Morijn: Realizm niech przeważa nad puryzmem

17.01.2024

Rząd powinien przywrócić Europejskiej Konwencji Praw Człowieka należne miejsce

04.01.2024

Minister Kultury wobec mediów publicznych działał w celu usprawiedliwionym konstytucyjnie [ANALIZA]

04.01.2024

List Otwarty Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Administracyjnych do Prezesa NSA

29.12.2023

Sytuacja w mediach publicznych. RPO Marcin Wiącek pisze do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

27.12.2023

Czego może nas nauczyć kryzys medialny

22.12.2023

Sędzia Przymusiński do dr. Szweda i innych wątpiących: cały czas wisi nad nami problem neosędziów. Zwlekanie z koniecznymi decyzjami niczemu nie służy

18.12.2023

Jak przywrócić w Polsce praworządność? Sędzia Przymusiński: Sejmie, przyjmij te dwie uchwały! [Gazeta Wyborcza]

13.12.2023

Rozliczenie PiS to nie Norymberga. Niesiołowski polemizuje z Matczakiem [Gazeta Wyborcza, Stefan Niesiołowski]

13.12.2023

Dziś znowu mamy prawo do dumy [Gazeta Wyborcza, Adam Michnik]

11.12.2023

Wrzosek: Tylko radykalna naprawa prokuratury. Usunąć ludzi Ziobry, cofnąć awanse, dać niezależność

29.11.2023

Sejm odwoła członków komisji LexTusk. Ale przyszły rząd nie chce jej likwidować

17.11.2023

Piotr Mikuli: W sprawie ewentualnych uchwał Sejmu RP dotyczących dublerów i członków neo-KRS [Konstytucyjny.pl]

16.11.2023

Państwowe spółki przyczyniły się do kryzysu demokracji. Czy prawo może temu zapobiec? [Analiza]

15.11.2023

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w SN nie jest niezależnym sądem [analiza]

14.11.2023

W okresie zmiany rządu nie powinno się podejmować poważnych rozstrzygnięć – apel Komitetu Nauk Prawnych PAN do doktora nauk prawnych

07.11.2023

Schodzimy z naszej reduty, banery zachowujemy [Gazeta Wyborcza, List do redakcji]

02.11.2023

Stanowisko dotyczące znaczenia Deklaracji z Reykjaviku  przyjętej na IV Szczycie Rady Europy

31.10.2023

Nasze demokratyczne grzechy główne, czyli jak poprawić III RP [Gazeta Wyborcza, Marek Beylin]



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200