Resort Ziobry awansuje sędziego po dyscyplinarce

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Resort sprawiedliwości dał delegację do orzekania w Sądzie Okręgowym w Krakowie sędziemu, który ma wyrok dyscyplinarny za to, że nie sporządził w terminie uzasadnień w kilkudziesięciu sprawach karnych i o wykroczenia. Resort podjął taką decyzję na prośbę Dagmary Pawelczyk-Woickiej, prezes sądu, nominowanej przez ministra ZiobręSędzia z dyscyplinarką w życiorysie to Przemysław Wypych z Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy. Pod koniec ubiegłego roku dostał delegację do IV wydziału karnego odwoławczego Sądu Okręgowego w Krakowie.

 

Delegacja sędziego do orzekania w wyższej instancji to swego rodzaju awans. Sędzia jest tam wysyłany niejako na próbę, by sprawdzić, czy poradzi sobie z bardziej skomplikowanymi sprawami. Delegacja często poprzedza stały awans do sądu wyższej instancji. Sędzia Wypych dostał delegację na rok. Decyzję o tym wydało ministerstwo sprawiedliwości.

 

Ubiegało się 9 sędziów

 

Oburzyła ona środowisko krakowskich sędziów. Bo w ich ocenie byli lepsi kandydaci do pracy na delegacji w sądzie okręgowym. W sumie o to miejsce ubiegało się dziewięciu sędziów.

 

Ponadto sędzia Wypych ma w życiorysie wyrok dyscyplinarny. W 2015 roku sąd dyscyplinarny przy Sądzie Najwyższym prawomocnie uznał go winnego dwóch przewinień dyscyplinarnych, za co wymierzył mu karę dwóch upomnień.

 

Sąd orzekł, że sędzia bez zawiadomienia prezesa sądu podjął w latach 2011-2013 dodatkowe zatrudnienie. Prowadził wykłady z różnych przedmiotów prawniczych w „różnych instytucjach dydaktycznych oraz organizacjach”.

 

Ponadto w latach 2011-2014 nie sporządził w terminie uzasadnień w kilkudziesięciu sprawach karnych i o wykroczenia. Cały wyrok dyscyplinarny jest dostępny na stronie Sądu Najwyższego.

 

Prezes sądu: „Jak najbardziej zasługuje”

 

Wyrok dyscyplinarny nie przeszkodził jednak nowej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmarze Pawełczyk-Woickiej, nominatce ministra Zbigniewa Ziobry i członkini nowej KRS obsadzonej sędziami wybranymi wbrew Konstytucji przez PiS i Kukiz’15.

 

To ona przedstawiła ministerstwu sprawiedliwości dziewięciu sędziów, którzy ubiegali się o delegację, wraz z informacją o ich dotychczasowej pracy. W piśmie do resortu napisała jednozdaniową opinię, że z uwagi na „staż i jego merytoryczne przygotowanie (co potwierdza opinia prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa Krowodrzy) sędzia sądu rejonowego Przemysław Wypych najbardziej zasługuje na delegację”.

 

Prezes Pawelczyk-Woicka przyznała też, że jej faworyt był karany dyscyplinarnie. Nie przeszkodziło to jednak ministerstwu sprawiedliwości, które z grona dziewięciu sędziów kandydujących na miejsce na delegacji, wybrało właśnie osobę wskazaną przez nią.

 

Na wniosek członków Kolegium Sądu Okręgowego w  Krakowie sprawę zbadał prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie (też nominowany przez ministra Ziobrę). W połowie stycznia tego roku odpisał Kolegium, że Pawełczyk-Woicka dopełniła formalności. Uznał on też, że prezes sądu może rekomendować dowolnego kandydata i on nie może tego oceniać w ramach sprawowanego nadzoru nad sądem okręgowym.

 

OKO.press zapytało ministerstwo sprawiedliwości dlaczego dało delegację sędziemu po dyscyplinarce. Nie dostaliśmy odpowiedzi.

 

Pytania o delegację wysłaliśmy też do Sądu Okręgowego w Krakowie. Sąd poinformował nas, że odpowiedzi udzieli w trybie dostępu do informacji publicznej, maksymalnie w terminie 14 dni. To nowa praktyka w sądach.  Mimo, że są w nich biura prasowe, które zgodnie z prawem prasowym powinny udzielać odpowiedzi jak najszybciej.

 

Dyscyplinarka blokuje awans

 

W poprzednich latach – przed „dobrą zmianą” w wymiarze sprawiedliwości – wyrok dyscyplinarny w życiorysie zamykał sędziom możliwość awansu w sądach. Za obecnej władzy to się zmieniło. Przykład sędziego Wypycha nie jest odosobniony. Resort sprawiedliwości chętnie korzysta z pracy takich sędziów i są oni w różny sposób premiowani, również awansami.

 

Po dyscyplinarkach są wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, który nadzoruje sądy powszechne, rzecznik KRS i jej członek Maciej Mitera, czy kilku sędziów, którzy pracowali na delegacjach w ministerstwie sprawiedliwości.

 

Jednocześnie obecna władza w wymiarze sprawiedliwości sama chce korzystać z postępowań dyscyplinarnych by, karać nimi sędziów, którzy bronią niezależności sądów i krytykują nową KRS oraz ministerstwo sprawiedliwości.

 

OKO.press pisało dwa dni temu, że postępowania dyscyplinarne zostały wszczęte wobec sędzi Moniki Frąckowiak i sędzi Olimpii Małuszek-Barańskiej. Rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych – nominat ministra Ziobry – zarzuca im rzekomą złą pracę. Ale to tylko pretekst, by ukarać je za działalność publiczną w obronie wolnych sądów.

 

Przeczytaj: Rzecznik dyscyplinarny stawia zarzuty sędziom, bo krytykowały władzę. „Nie przestraszę się, nie zamilknę”

 

Podobne dyscyplinarki za obronę niezależnych sądów grożą innym sędziom, których ściga rzecznik dyscyplinarny. Ich listę publikowaliśmy w OKO.press:

 

Przeczytaj: Lista sędziów ściganych przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnychAutor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

21 stycznia 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

29.05.2020

Gorliwość bez nagrody: sędzia Nawacki nie dostanie awansu. Zablokowała go nowa Izba w SN

28.05.2020

Izba Dyscyplinarna bierze się za sędziego Igora Tuleyę. Pozwoli go oskarżyć prokuraturze Ziobry?

28.05.2020

Założyciel Ordo Iuris Aleksander Stępkowski został twarzą Sądu Najwyższego

25.05.2020

Prezydent powoła swojego prezesa SN. Postawił na sędzię Manowską, byłą zastępczynię Ziobry

24.05.2020

Koniec obrad: prezydent Duda będzie miał swojego prezesa SN. Wybierze kolegę Łukasza Piebiaka?

21.05.2020

Ścigają sędziów za podpisanie listu do OBWE w sprawie wyborów prezydenckich

19.05.2020

Trybunał w Strasburgu zbada nielegalne rozwiązanie przez PiS starej KRS

17.05.2020

Tak wycisza emocje nowy „komisarz” Dudy w SN: już pierwszego dnia złamał procedury

12.05.2020

Zaradkiewicz sam sobie zmienił wynik głosowania. Naraża się na zarzuty karne?

12.05.2020

Sędzia SN: Zaradkiewicz łamie prawo. Wybrany na siłę prezes Sądu Najwyższego będzie do podważenia

10.05.2020

„Komisarz” Dudy przerwał obrady zgromadzenia sędziów SN, gdy głosowanie nie było po jego myśli

09.05.2020

Wybory na nowego prezesa SN. „Komisarz” Dudy decyzje podejmuje sam, atmosfera konfrontacyjna

08.05.2020

Ścigają sędziego Żurka za pozwanie „komisarza” Dudy. Rzecznik dyscyplinarny sięga po ustawę kagańcową

08.05.2020

Przed wyborem prezesa apel do sędziów starego SN: zatrzymajcie proces niszczenia Sądu Najwyższego

08.05.2020

Precedensowy pozew przeciwko „komisarzowi” Dudy. Sędzia Żurek: Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN

07.05.2020

Szarża Zaradkiewicza. Chce przejąć pozwy i zabezpieczyć w SN sędziów „dobrej zmiany”

07.05.2020

Prezydent Duda nagle powołał nowych sędziów SN. Dwa dni przed wyborem nowego prezesa SN

06.05.2020

„Komisarz” prezydenta Dudy odmraża pracę Izby Dyscyplinarnej. Mimo jej zawieszenia przez TSUE

06.05.2020

Zaradkiewicz zaczął porządki w SN od dekomunizacji ścian i zarządził: „Złe portrety zdjąć!”

04.05.2020

Murem za Ewą. Prawnicy w obronie prokurator, która chciała śledztwa ws. wyborówWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200