Resort Ziobry awansuje sędziego po dyscyplinarce

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Resort sprawiedliwości dał delegację do orzekania w Sądzie Okręgowym w Krakowie sędziemu, który ma wyrok dyscyplinarny za to, że nie sporządził w terminie uzasadnień w kilkudziesięciu sprawach karnych i o wykroczenia. Resort podjął taką decyzję na prośbę Dagmary Pawelczyk-Woickiej, prezes sądu, nominowanej przez ministra ZiobręSędzia z dyscyplinarką w życiorysie to Przemysław Wypych z Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy. Pod koniec ubiegłego roku dostał delegację do IV wydziału karnego odwoławczego Sądu Okręgowego w Krakowie.

 

Delegacja sędziego do orzekania w wyższej instancji to swego rodzaju awans. Sędzia jest tam wysyłany niejako na próbę, by sprawdzić, czy poradzi sobie z bardziej skomplikowanymi sprawami. Delegacja często poprzedza stały awans do sądu wyższej instancji. Sędzia Wypych dostał delegację na rok. Decyzję o tym wydało ministerstwo sprawiedliwości.

 

Ubiegało się 9 sędziów

 

Oburzyła ona środowisko krakowskich sędziów. Bo w ich ocenie byli lepsi kandydaci do pracy na delegacji w sądzie okręgowym. W sumie o to miejsce ubiegało się dziewięciu sędziów.

 

Ponadto sędzia Wypych ma w życiorysie wyrok dyscyplinarny. W 2015 roku sąd dyscyplinarny przy Sądzie Najwyższym prawomocnie uznał go winnego dwóch przewinień dyscyplinarnych, za co wymierzył mu karę dwóch upomnień.

 

Sąd orzekł, że sędzia bez zawiadomienia prezesa sądu podjął w latach 2011-2013 dodatkowe zatrudnienie. Prowadził wykłady z różnych przedmiotów prawniczych w „różnych instytucjach dydaktycznych oraz organizacjach”.

 

Ponadto w latach 2011-2014 nie sporządził w terminie uzasadnień w kilkudziesięciu sprawach karnych i o wykroczenia. Cały wyrok dyscyplinarny jest dostępny na stronie Sądu Najwyższego.

 

Prezes sądu: „Jak najbardziej zasługuje”

 

Wyrok dyscyplinarny nie przeszkodził jednak nowej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmarze Pawełczyk-Woickiej, nominatce ministra Zbigniewa Ziobry i członkini nowej KRS obsadzonej sędziami wybranymi wbrew Konstytucji przez PiS i Kukiz’15.

 

To ona przedstawiła ministerstwu sprawiedliwości dziewięciu sędziów, którzy ubiegali się o delegację, wraz z informacją o ich dotychczasowej pracy. W piśmie do resortu napisała jednozdaniową opinię, że z uwagi na „staż i jego merytoryczne przygotowanie (co potwierdza opinia prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa Krowodrzy) sędzia sądu rejonowego Przemysław Wypych najbardziej zasługuje na delegację”.

 

Prezes Pawelczyk-Woicka przyznała też, że jej faworyt był karany dyscyplinarnie. Nie przeszkodziło to jednak ministerstwu sprawiedliwości, które z grona dziewięciu sędziów kandydujących na miejsce na delegacji, wybrało właśnie osobę wskazaną przez nią.

 

Na wniosek członków Kolegium Sądu Okręgowego w  Krakowie sprawę zbadał prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie (też nominowany przez ministra Ziobrę). W połowie stycznia tego roku odpisał Kolegium, że Pawełczyk-Woicka dopełniła formalności. Uznał on też, że prezes sądu może rekomendować dowolnego kandydata i on nie może tego oceniać w ramach sprawowanego nadzoru nad sądem okręgowym.

 

OKO.press zapytało ministerstwo sprawiedliwości dlaczego dało delegację sędziemu po dyscyplinarce. Nie dostaliśmy odpowiedzi.

 

Pytania o delegację wysłaliśmy też do Sądu Okręgowego w Krakowie. Sąd poinformował nas, że odpowiedzi udzieli w trybie dostępu do informacji publicznej, maksymalnie w terminie 14 dni. To nowa praktyka w sądach.  Mimo, że są w nich biura prasowe, które zgodnie z prawem prasowym powinny udzielać odpowiedzi jak najszybciej.

 

Dyscyplinarka blokuje awans

 

W poprzednich latach – przed „dobrą zmianą” w wymiarze sprawiedliwości – wyrok dyscyplinarny w życiorysie zamykał sędziom możliwość awansu w sądach. Za obecnej władzy to się zmieniło. Przykład sędziego Wypycha nie jest odosobniony. Resort sprawiedliwości chętnie korzysta z pracy takich sędziów i są oni w różny sposób premiowani, również awansami.

 

Po dyscyplinarkach są wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, który nadzoruje sądy powszechne, rzecznik KRS i jej członek Maciej Mitera, czy kilku sędziów, którzy pracowali na delegacjach w ministerstwie sprawiedliwości.

 

Jednocześnie obecna władza w wymiarze sprawiedliwości sama chce korzystać z postępowań dyscyplinarnych by, karać nimi sędziów, którzy bronią niezależności sądów i krytykują nową KRS oraz ministerstwo sprawiedliwości.

 

OKO.press pisało dwa dni temu, że postępowania dyscyplinarne zostały wszczęte wobec sędzi Moniki Frąckowiak i sędzi Olimpii Małuszek-Barańskiej. Rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych – nominat ministra Ziobry – zarzuca im rzekomą złą pracę. Ale to tylko pretekst, by ukarać je za działalność publiczną w obronie wolnych sądów.

 

Przeczytaj: Rzecznik dyscyplinarny stawia zarzuty sędziom, bo krytykowały władzę. „Nie przestraszę się, nie zamilknę”

 

Podobne dyscyplinarki za obronę niezależnych sądów grożą innym sędziom, których ściga rzecznik dyscyplinarny. Ich listę publikowaliśmy w OKO.press:

 

Przeczytaj: Lista sędziów ściganych przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnychAutor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

21 stycznia 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

16.10.2019

Sąd broni prawa do protestów przeciwko narodowcom, a prokurator broni narodowców

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik ściga znaną dziennikarkę Ewę Siedlecką

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota, który ściga sędziów, ma ponad 350 zaległych spraw do osądzenia

14.10.2019

Nie musi przepraszać PiS za słowa „Tak działa państwo mafijne”. Dziennikarz „Wyborczej” wygrał w SN

10.10.2019

PiS eliminuje niezależnych sędziów. Sądy mają być pasem transmisyjnym władzy

09.10.2019

Znowu sądzą Krzysztofa Parchimowicza. Druga dyscyplinarka za krytykę nominata Ziobry

08.10.2019

Kaczyński mówi co PiS zrobi z sądami po wyborach. Będzie weryfikacja wszystkich sędziów w Polsce

04.10.2019

Sąd dyscyplinarny uniewinnił prokuratora Parchimowicza, który broni niezależności prokuratury

02.10.2019

Po raz pierwszy sędzia wygrała proces z resortem Ziobry. Minister będzie przepraszał

27.09.2019

Największa organizacja sędziów żąda dymisji szefa nowej KRS Leszka Mazura

27.09.2019

Rzecznik Schab, nominat Ziobry, przejmuje dyscyplinarkę wobec Piebiaka od rzecznika stołecznego. Po co?

25.09.2019

Precedens! Sędziowie pozywają prezesa Sądu Okręgowego z nadania ministra Ziobry

19.09.2019

Prokuratura ściga sędzię z Opola za interpretację prawa zgodną z ustawą

17.09.2019

Sędziowie z Warszawy mówią dość. Chcą odsunięcia rzeczników dyscyplinarnych Ziobry, Piebiaka i prezesa Drajewicza

13.09.2019

Szef Iustitii do rzeczników dyscyplinarnych Ziobry: nie macie prawa mnie przesłuchiwać

12.09.2019

Ściganie Parchimowicza. Dla prokuratury dobrej zmiany to wróg numer jeden

09.09.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota chce ścigania sędziów, którzy orzekli, że za długo prowadził sprawę

09.09.2019

Hurtownia dyscyplinarek dla niepokornych sędziów. Tak ścigają rzecznicy Radzik i Lasota

07.09.2019

Warszawscy sędziowie chcą dyscyplinarek dla Piebiaka i Iwańca za aferę hejterską

04.09.2019

Sędzia Bator-Ciesielska, która nie chce sądzić z Radzikiem: „Nie boję się. Ślubowałam Rzeczpospolitej”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200