Resort Ziobry awansuje sędziego po dyscyplinarce

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Resort sprawiedliwości dał delegację do orzekania w Sądzie Okręgowym w Krakowie sędziemu, który ma wyrok dyscyplinarny za to, że nie sporządził w terminie uzasadnień w kilkudziesięciu sprawach karnych i o wykroczenia. Resort podjął taką decyzję na prośbę Dagmary Pawelczyk-Woickiej, prezes sądu, nominowanej przez ministra Ziobrę



Sędzia z dyscyplinarką w życiorysie to Przemysław Wypych z Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy. Pod koniec ubiegłego roku dostał delegację do IV wydziału karnego odwoławczego Sądu Okręgowego w Krakowie.

 

Delegacja sędziego do orzekania w wyższej instancji to swego rodzaju awans. Sędzia jest tam wysyłany niejako na próbę, by sprawdzić, czy poradzi sobie z bardziej skomplikowanymi sprawami. Delegacja często poprzedza stały awans do sądu wyższej instancji. Sędzia Wypych dostał delegację na rok. Decyzję o tym wydało ministerstwo sprawiedliwości.

 

Ubiegało się 9 sędziów

 

Oburzyła ona środowisko krakowskich sędziów. Bo w ich ocenie byli lepsi kandydaci do pracy na delegacji w sądzie okręgowym. W sumie o to miejsce ubiegało się dziewięciu sędziów.

 

Ponadto sędzia Wypych ma w życiorysie wyrok dyscyplinarny. W 2015 roku sąd dyscyplinarny przy Sądzie Najwyższym prawomocnie uznał go winnego dwóch przewinień dyscyplinarnych, za co wymierzył mu karę dwóch upomnień.

 

Sąd orzekł, że sędzia bez zawiadomienia prezesa sądu podjął w latach 2011-2013 dodatkowe zatrudnienie. Prowadził wykłady z różnych przedmiotów prawniczych w „różnych instytucjach dydaktycznych oraz organizacjach”.

 

Ponadto w latach 2011-2014 nie sporządził w terminie uzasadnień w kilkudziesięciu sprawach karnych i o wykroczenia. Cały wyrok dyscyplinarny jest dostępny na stronie Sądu Najwyższego.

 

Prezes sądu: „Jak najbardziej zasługuje”

 

Wyrok dyscyplinarny nie przeszkodził jednak nowej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmarze Pawełczyk-Woickiej, nominatce ministra Zbigniewa Ziobry i członkini nowej KRS obsadzonej sędziami wybranymi wbrew Konstytucji przez PiS i Kukiz’15.

 

To ona przedstawiła ministerstwu sprawiedliwości dziewięciu sędziów, którzy ubiegali się o delegację, wraz z informacją o ich dotychczasowej pracy. W piśmie do resortu napisała jednozdaniową opinię, że z uwagi na „staż i jego merytoryczne przygotowanie (co potwierdza opinia prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa Krowodrzy) sędzia sądu rejonowego Przemysław Wypych najbardziej zasługuje na delegację”.

 

Prezes Pawelczyk-Woicka przyznała też, że jej faworyt był karany dyscyplinarnie. Nie przeszkodziło to jednak ministerstwu sprawiedliwości, które z grona dziewięciu sędziów kandydujących na miejsce na delegacji, wybrało właśnie osobę wskazaną przez nią.

 

Na wniosek członków Kolegium Sądu Okręgowego w  Krakowie sprawę zbadał prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie (też nominowany przez ministra Ziobrę). W połowie stycznia tego roku odpisał Kolegium, że Pawełczyk-Woicka dopełniła formalności. Uznał on też, że prezes sądu może rekomendować dowolnego kandydata i on nie może tego oceniać w ramach sprawowanego nadzoru nad sądem okręgowym.

 

OKO.press zapytało ministerstwo sprawiedliwości dlaczego dało delegację sędziemu po dyscyplinarce. Nie dostaliśmy odpowiedzi.

 

Pytania o delegację wysłaliśmy też do Sądu Okręgowego w Krakowie. Sąd poinformował nas, że odpowiedzi udzieli w trybie dostępu do informacji publicznej, maksymalnie w terminie 14 dni. To nowa praktyka w sądach.  Mimo, że są w nich biura prasowe, które zgodnie z prawem prasowym powinny udzielać odpowiedzi jak najszybciej.

 

Dyscyplinarka blokuje awans

 

W poprzednich latach – przed „dobrą zmianą” w wymiarze sprawiedliwości – wyrok dyscyplinarny w życiorysie zamykał sędziom możliwość awansu w sądach. Za obecnej władzy to się zmieniło. Przykład sędziego Wypycha nie jest odosobniony. Resort sprawiedliwości chętnie korzysta z pracy takich sędziów i są oni w różny sposób premiowani, również awansami.

 

Po dyscyplinarkach są wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, który nadzoruje sądy powszechne, rzecznik KRS i jej członek Maciej Mitera, czy kilku sędziów, którzy pracowali na delegacjach w ministerstwie sprawiedliwości.

 

Jednocześnie obecna władza w wymiarze sprawiedliwości sama chce korzystać z postępowań dyscyplinarnych by, karać nimi sędziów, którzy bronią niezależności sądów i krytykują nową KRS oraz ministerstwo sprawiedliwości.

 

OKO.press pisało dwa dni temu, że postępowania dyscyplinarne zostały wszczęte wobec sędzi Moniki Frąckowiak i sędzi Olimpii Małuszek-Barańskiej. Rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych – nominat ministra Ziobry – zarzuca im rzekomą złą pracę. Ale to tylko pretekst, by ukarać je za działalność publiczną w obronie wolnych sądów.

 

Przeczytaj: Rzecznik dyscyplinarny stawia zarzuty sędziom, bo krytykowały władzę. „Nie przestraszę się, nie zamilknę”

 

Podobne dyscyplinarki za obronę niezależnych sądów grożą innym sędziom, których ściga rzecznik dyscyplinarny. Ich listę publikowaliśmy w OKO.press:

 

Przeczytaj: Lista sędziów ściganych przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych



Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

21 stycznia 2019




Inne głosy w debacie



Inne artykuły tego autora

27.03.2025

OKO.press składa zawiadomienie do prokuratury na Hermesa. Za sprawdzanie dziennikarzy i sędziów

22.03.2025

Wojownicza Wrzosek nie powinna być twarzą rozliczeń. Prokuratura nie potrzebuje szeryfa, ale spokoju

20.03.2025

Prezydent Duda powołał 61 wadliwych neo-sędziów. A neo-KRS dała awans do SN mężowi swojej członkini

19.03.2025

Prokuratura Ziobry użyła Hermesa przeciw Giertychowi, Wrzosek i do podważenia ostatnich wyborów

24.02.2025

Ujawniamy: ludzie Ziobry używali Hermesa przeciwko sędziom i mediom. Również przeciwko OKO.press

21.02.2025

Prokuratorowi Ostrowskiemu grozi 3. dyscyplinarka. „Za wykorzystanie stanowiska do prywatnej sprawy”

19.02.2025

Prokurator Ostrowski, spadek jego babci i wyjątkowe działania prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim

31.01.2025

Radzik chce dopaść sędziego Żurka, za wszelką cenę. Jest śledztwo Prokuratury Krajowej

27.01.2025

Pierwsza dyscyplinarka dla Radzika i Lasoty. Za represje wobec sędziego Żurka

24.01.2025

Zwycięstwo sędziego Żurka. Sąd nakazał śledztwo ws. prokuratorów, którzy nie szukali Małej Emi

17.12.2024

Prokuratura chce stawiać Schabowi i Radzikowi zarzuty za blokowanie sędziego Tulei

15.12.2024

Ścigany: Piotr Schab. Dostał pierwsze zarzuty za utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości

14.12.2024

Dyscyplinarka dla neosędzi z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Czy zarzuty dostanie też Schab?

13.12.2024

Bodnar ma zgodę na odwołanie prezesa sądu w Suwałkach. Stanowiska tracą też wiceprezesi apelacji

29.11.2024

Sąd: wejście prokuratury do biura rzeczników dyscyplinarnych Schaba, Radzika i Lasoty było legalne

25.11.2024

Jest 6. zawiadomienie na Manowską z SN do prokuratury. Złożył je sędzia Żurek za „aresztowanie” akt

22.11.2024

10 filarów Bodnara w sądach: reforma biegłych, więcej asystentów, digitalizacja, mediacja, szkolenia

18.11.2024

Sędzia Dudzicz o Żydach: To ja, jako Jorry 123, napisałem „podły, parszywy i pazerny naród”

15.11.2024

Komisja kodyfikacyjna: Zlikwidować dwie powołane przez PiS Izby SN i skargę nadzwyczajną

17.10.2024

Rok po wyborach. Bodnar zaczął rozliczenia i reformę sądów, odblokował KPO. Ale nadal mamy neo-KRS



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200