Prokurator Wójtowicz wygrał z Prokuratorem Krajowym Bogdanem Święczkowskim

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Prokurator Piotr Wójtowicz z Legnicy nie będzie miał dyscyplinarki za to, że był na manifestacji w obronie Sądu Najwyższego. We wtorek sąd dyscyplinarny dla prokuratorów oddalił odwołanie Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego, który domagał się ścigania Wójtowicza



To precedensowe orzeczenie Sądu Dyscyplinarnego dla prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Będzie miało wpływ na podobne sprawy. Pokazało też, że Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski nie jest wszechmocny.

 

Sąd dyscyplinarny nie tylko oddalił odwołanie Święczkowskiego, ale też przychylił się do odwołania samego Wójtowicza, który chciał całkowitego oczyszczenia.

 

Sąd dyscyplinarny, tak jak chciał Wójtowicz, uznał, że jego udział w manifestacji w obronie wolnych sądów nie ma znamion przewinienia dyscyplinarnego.

 

Brawa po orzeczeniu

 

Orzeczenie zapadło jednomyślnie. Wydał je sąd dyscyplinarny złożony z trojga prokuratorów: Elżbiety Krężołek, Damiana Grossa i Sebastiana Chmielewskiego.

 

Ich orzeczenie obecna na sali publiczność – głównie działacze inicjatywy Wolna Prokuratura – nagrodziła długimi brawami. „Dziękuję z całego serca. Dzięki wam chciało mi się przyjeżdżać do Warszawy” – mówił po orzeczeniu wzruszony prokurator Wójtowicz.

 

„Jestem zadowolony z orzeczenia” – powiedział.

 

Sprawa prokuratora Wójtowicza stała się głośna na całą Polskę, bo zdegradowany prokurator z Legnicy walczył o swoją godność z Prokuratorem Krajowym Bogdanem Święczkowskim i jednocześnie pierwszym zastępcą Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry.

 

To była sprawa o to ile wolno zwykłemu prokuratorowi, także o to, czy w prokuraturze są równi i równiejsi, oraz o granice swobody wypowiedzi.

 

Manifestacja KOD w Legnicy

Piotr Wójtowicz to były prokurator apelacyjny we Wrocławiu i były szef Prokuratury Okręgowej w Legnicy. Gdy kontrolę nad prokuraturą przejął Zbigniew Ziobro, Wójtowicz został zdegradowany i oddelegowany do pracy jako szeregowy śledczy w Legnicy.

 

Dziś jest członkiem stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia, które broni honoru prokuratury oraz jest ostrym recenzentem Zbigniewa Ziobry i jego stronników.

 

W lipcu 2017 roku był na manifestacji KOD przed sądem w Legnicy. To był gorący czas w całej Polsce. Pod sądami i pod Sejmem odbywały się protesty w obronie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, które chciał przejąć PiS.

 

Być może nikt by nie wiedział, że Wójtowicz był na legnickiej manifestacji, gdyby nie lokalne media. Jeden z portali zacytował jego żartobliwą wypowiedź: „Nie mam nic do stracenia. A co mi zrobią? Przeniosą do Ełku?”

 

W związku z jego obecnością na manifestacji KOD i wypowiedzią, rzecznik dyscyplinarny sprawdzał, czy Wójtowicz naruszył zasadę apolityczności i kodeks etyki prokuratorów. W 2018 roku umorzył jednak sprawę uznając, że jego czyny nie były szkodliwe.

 

Świeczkowski składa odwołanie

Odwołanie złożył Bogdan Święczkowski oraz sam Wójtowicz. Święczkowski uważał, że Wójtowicz naruszył zasadę apolityczności prokuratury oraz naruszył zaufanie do urzędu prokuratora i jego bezstronności. Bo manifestacja KOD, w jego ocenie, nie była apolityczna.

 

Prokurator Krajowy uważał też, że nieautoryzowana wypowiedź Wójtowicza nawiązuje do zmian w prokuraturze i jego osobistej sytuacji. A na to, by mówić o prokuraturze Wójtowicz powinien mieć zgodę przełożonych.

 

Dlatego chciał uchylenia decyzji o umorzeniu jego sprawy przez rzecznika dyscyplinarnego.

 

Wójtowicz też się odwołał

Wójtowicz odwołał się, bo choć zgadzał się z samym umorzeniem, to negował jego podstawę prawną. Przekonywał, że nie złamał prawa i zasad etycznych, bo jako obywatel miał prawo do udziału w zgromadzeniach apolitycznych.

 

Zaś jego wypowiedź była nieautoryzowana. Padła w kontekście manifestacji dotyczącej wolnych sądów, a nie zmian w prokuraturze. Dlatego nie potrzebował na to zgody przełożonych.

 

Pierwsza rozprawa w tej sprawie odbyła się w grudniu 2018 roku, ale potem z udziału w pracach sądu dyscyplinarnego zrezygnowała prokurator, która zasiadała w składzie rozpoznającym oba odwołania. W związku z tym, że zmienił się skład sądu proces w maju 2019 r. zaczął się od nowa.

 

Sąd uniewinnił

We wtorek odbyła się kolejna i ostatnia rozprawa. Zanim zapadło orzeczenie sąd dyscyplinarny przesłuchał jako świadka dziennikarza lokalnego portalu Pawła Janturę, który rozmawiał z Wójtowczem na manifestacji.

 

Dziennikarz zeznał, że Wójtowicz stał obok manifestacji w obronie wolnych sądów. Nic nie krzyczał, nie manifestował poglądów politycznych. W jego ocenie Wójtowicz mógł nawet nie brać udziału w tej manifestacji. Zapytał go tylko czy się nie obawia konsekwencji tego, że tam był. Wójtowicz odpowiedział, że się nie obawia.

 

Sąd dyscyplinarny pytał, czy ta manifestacja mogła być przez kogoś odebrana jako polityczna. Dziennikarz odpowiedział, że była to manifestacja obywatelskiego sprzeciwu. Ale owszem ktoś mógł ją odebrać jako polityczną. „Ten proces świadczy o tym, że niektóre osoby ją tak odebrały [Bogdan Święczkowski -red.] – zeznawał Paweł Jantura. Dodał, że manifestacja była pokojowa, nie było na niej polityków.

 

Na rozprawie było trzech obrońców Wójtowicza: prokurator Jacek Bilewicz, członek Zarządu Lex Super Omnia, sędzia Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie z Iustitii i adwokat Joanna Jakubowska-Siwko związaną z Komitetem Obrony Sprawiedliwości KOS. Wszyscy bronili Wójtowicza pro bono.

 

Gąciarek przypomniał na rozprawie, że w 2017 r. przetaczały się przez całą Polskę manifestacje w obronie sądów, w tym Sądu Najwyższego. Podkreślał, że wtedy obowiązkiem prawników – w tym prokuratorów – była obrona ich niezależności.

 

Dodał, że ludzie mieli wtedy rację, bo władza wycofała się z części „reform”. Mówił, że prokurator może należycie wykonywać swoją pracę tylko przed niezależnym i niezawisłym sądem. Więc udział Wójtowicza w pokojowej manifestacji nie może zasługiwać na negatywną ocenę.

 

Apelował przed wydaniem orzeczenia by sąd dyscyplinarny kierował się swoim sumieniem, a nie zapatrywaniem o charakterze wręcz politycznym Prokuratora Krajowego.

 

Mec. Jakubowska-Siwko podkreślała, że sprawa jest precedensowa. Mówiła, że orzeczenie będzie miało wpływ na wizerunek prokuratury. Bo pokaże, czy w prokuraturze są podwójne standardy.

 

Chodzi o Bogdana Święczkowskiego, którego nikt nie ścigał i nie ukarał za to, że startował w wyborach z list PiS i popierał tę partię.

 

Zaś prokurator Bilewicz dodał, że Wójtowicz jest członkiem Lex Super Omnia i ma prawo wypowiadać się w sprawach publicznych.

 

Po ich mowach sąd dyscyplinarny wydał korzystne dla Wójtowicza orzeczenie. Sąd nie podał ustnych motywów rozstrzygnięcia, wszystko opisze w pisemnym uzasadnieniu.

 

Co ważne, sąd dyscyplinarny podkreślił, że orzeczenie ws. Wójtowicza jest ostateczne. To oznacza, że jego sprawa jest ostatecznie umorzona, z takim uzasadnieniem jak chciał legnicki śledczy.

 

Czy Święczkowski się odwoła?

Nie można jednak wykluczyć, że Święczkowski nie pogodzi się z przegraną i będzie próbował to zaskarżyć do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, którą powołał PiS.

 

Podobnie było w sprawie adwokata Romana Giertycha. W tej sprawie Bogdan Święczkowski też domagał się dyscyplinarki dla prawnika za jego krytyczne wypowiedzi. Ale sąd adwokacki sprawę umorzył. I choć z orzecznictwa wynika, że umorzenia, nie można dalej skarżyć to prokuratura skierowała sprawę do Izby Dyscyplinarnej, w której zasiadają głównie byli prokuratorzy bliscy Zbigniewowi Ziobrze.

 

I teraz Izba Dyscyplinarna zdecyduje czy da większe uprawnienia prokuraturze do dyscyplinowania adwokatów.

 

Wygrana prokuratora Wójtowicza to nie jedyna ważna dla prokuratorów wygrana sprawa dyscyplinarna. Nie dawno Izba Dyscyplinarna SN uniewinniła prokurator Beatę Mik za pisanie krytycznych teksów o „dobrej zmianie” w prokuraturze do „Rzeczpospolitej”. Jej ścigania też chciał Bogdan Święczkowski.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.



Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

11 czerwca 2019




Inne głosy w debacie



Inne artykuły tego autora

01.09.2023

Nieudany atak nielegalnej KRS i ministra Ziobry na niezależnych sędziów

31.08.2023

Nielegalna KRS mści się na zawieszonych sędziach i Iustitii. Chce kontroli ich finansów

28.08.2023

Kaczyński zapowiada przejęcie sądów po wyborach. Grozi: „Nikt nas nie zatrzyma”

25.08.2023

Jak współpraca z Ziobrą popłaca. Prezes największego sądu w Polsce dostała awans od nielegalnej KRS

22.08.2023

Szef KRRiT Maciej Świrski nałożył na Radio ZET półmilionową karę niezgodnie z prawem. Odpowie za to?

21.08.2023

Sędzia nakazał „Gazecie Polskiej” przeprosić za okładkę z Wehrmachtem. Teraz ma dyscyplinarkę

18.08.2023

PiS uwłaszczył się na prokuraturze. Ludzie Ziobry mogą nią rządzić co najmniej do 2025 roku

16.08.2023

Ziobro z furią atakuje sąd za umorzenie sprawy furgonetki antyaborcyjnej. Ale myli podstawowe fakty

04.08.2023

Zwycięstwo sędziego Tulei. Nominaci Ziobry nie mogli blokować jego powrotu do sądu

01.08.2023

Sędzia Bagiński z Białegostoku ścigany za prawo UE. To uderzenie ludzi Ziobry w kompromis z KE

31.07.2023

Trzy sędzie z Bydgoszczy ścigane za grzywnę i areszt dla Nawackiego, który nie wykonał orzeczeń

30.07.2023

PiS nie usunie w ciszy sędziego Raczkowskiego. Będzie skarga do Komisji Europejskiej i ETPCz

30.07.2023

Sąd: Karne przeniesienie sędzi Piekarskiej-Drążek jest bezprawne. Schab złamał ustawę o sądach

27.07.2023

Polowanie na sędziego Juszczyszyna. Ludzie Ziobry straszą go nowymi zarzutami i chcą usunąć z zawodu

24.07.2023

Dwie sędzie apelacyjne z Warszawy są ścigane za orzeczenia niepodobające się ludziom władzy PiS

20.07.2023

Sami swoi w sądach. Prezesem sądu w Białymstoku zostanie siostra członkini nielegalnej KRS

14.06.2023

Protest sędziów: Nie chcemy wyborczej „zapomogi” Morawieckiego. To kampania PiS

12.06.2023

Prokurator Wrzosek zawieszona „potajemnie” i bez prawa do obrony. Nic nie wiedziała o sprawie

11.06.2023

Sędziowie się bronią. Jest trzecie zawiadomienie do prokuratury na szefową neo-KRS Pawełczyk-Woicką

10.06.2023

Chcą „utłuc” sędziego Juszczyszyna. Za twardą obronę prawa UE i swoich praw, za byle co



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200