Ordo Iuris zastrasza szkoły za Tęczowy Piątek. KPH: służymy wsparciem prawnym

Udostępnij

Dziennikarz i reporter. Laureat nagród: "Pióro Nadziei 2018" przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i "Korony Równości 2019". Nominowany…

Więcej

Ordo Iuris nie po raz pierwszy działa jako cichy agent MEN i sprawdzonym sposobem przepytuje szkoły publiczne w sprawie "Tęczowego Piątku". Szczegółowe pytania mają zniechęcić dyrekcję, nauczycieli i uczniów do podobnych akcji w przyszłości.Instytut na rzecz kultury prawnej „Ordo Iuris” nie składa broni w sprawie Tęczowego Piątku. Celem akcji zainicjowanej trzy lata temu przez Kampanię Przeciw Homofobii jest pokazanie, że polskie szkoły mogą być przyjaznym miejscem dla nieheteroseksualnej i transpłciowej młodzieży.

 

Jeszcze w piątek 26 października 2018 r. ultrakatolicki prawniczy think-tank rozesłał zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej do szkół w Polsce.

 

Organizacja pyta w nich m.in. o to:

 

  •  z jakimi organizacjami społecznymi współpracują szkoły, a w szczególności czy na liście znajduje się Kampania Przeciw Homofobii – inicjator akcji „Tęczowy Piątek”;
  • czy przed podjęciem współpracy z organizacjami społecznymi szkoły uwzględniły opinię rady rodziców (art. 86 prawo oświatowe);
  • czy w szkole został zorganizowany „Tęczowy Piątek”, a jeśli tak to – czy uczniowie byli zwolnieni ze sprawdzianów, czy realizowali tematy w ramach zajęć obowiązkowych, czy szkoła ponosiła finansowe koszty akcji, czy zajęcia prowadzili pracownicy szkoły (a jeśli nie to czy na sali obecny był nauczyciel), czy zajęcia odbywały się w salach szkolnych czy poza terenem instytucji.

 

Jaka jest skala tej akcji Ordo Iuris? Nie wiadomo. Do Kampanii Przeciw Homofobii zgłosiło się kilkanaście szkół, które dostały takie maile.

 

OKO.press dostało sygnał od jednej z warszawskich szkół.

 

W ten sposób „Ordo Iuris” kontynuuje rozkręconą przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, kuratoria, Episkopat i skrajną prawicę nagonkę na nauczycieli i dyrekcje szkół, które zdecydowały się choć przez jeden dzień w roku otworzyć się na nienormatywnych uczniów i uczennice.

 

Joanna Skonieczna, koordynatorka Tęczowego Piątku z ramienia KPH, mówi OKO.press: „”Paradoksalnie te ataki i rozgłos w mediach sprawiły, że zaczęło się do nas zgłaszać jeszcze więcej osób. Pisali i dzwonili nauczyciele, rodzice i sami uczniowie. Na ostatni moment pytali czy jeszcze mogą dołączyć do rekordowej frekwencyjnie akcji (ponad 200 szkół w kraju). Część nawet dzwoniła z pretensją, dlaczego nie dotarła do nich informacja o Tęczowym Piątku.

 

Nawet w tych szkołach, które oficjalnie nie dołączyły do akcji młodzież sama organizowała się, by świętować ten dzień. Zakładali tęczowe szaliki i sznurówki, malowali twarz na tęczowo lub robili sobie zdjęcia z flagą. Wszystko udostępniali w mediach społecznościowych.

 

To pokazuje jak dużą potrzebę ma młodzież, by pokazywać swoją akceptację dla różnorodności. A widzialność ma ogromny wpływ na walkę z homofobią i transfobią tak w polskim społeczeństwie, jak i w szkołach”.

 

Przeczytaj: Tęczowy, normalny piątek. Prawica w rozpaczy [REPORTAŻ Z LICEUM]

 

Ordo Iuris zastrasza szkoły i nauczycieli

 

To nic nowego w działaniach „Ordo Iuris”. W podobny sposób – rozsyłając pytania w trybie dostępu do informacji publicznej – organizacja zbierała dane na temat współpracy organizacji pozarządowych w polskich szkołach.

 

Tak w marcu 2018 r. powstał pełen kłamstw i manipulacji quasi-raport pod hasłem „Chrońmy dzieci”. Na cenzurowanym znalazło się 25 organizacji, które prowadzą w szkołach zajęcia antydyskryminacyjne, z edukacji seksualnej lub szeroko – przybliżające prawa człowieka.

 

Wśród nich: Fundacja im. Jana Karskiego, Amnesty International, Grupa Edukatorów Seksualnych „PONTON” i KPH.

 

Celem Ordo Iuris było zastraszenie szkół współpracujący z organizacjami. Co ciekawe, nie pytano o współpracę szkół z takimi organizacjami jak Młodzież Wszechpolska czy ONR.

 

Przeczytaj też: „Ordo Iuris” i MEN ostrzegają nauczycieli: Nie wpuszczajcie do szkół organizacji, które uczą o prawach człowieka

 

Tym razem chodzi o to samo – zastraszenie dyrekcji, nauczycieli i samych uczniów i uczennice.

 

Joanna Skonieczna z KPH: „Szczegółowe pytania mają wprowadzić nerwową atmosferę i odwieść społeczność szkolną od organizacji podobnych akcji w przyszłości.

 

Nam – jako inicjatorowi akcji – zależy na bezpieczeństwu wszystkich uczniów i uczennic. Niektóre organizacje swoim zachowaniem pokazują, że ich cel jest wprost przeciwny. Wierzymy, że to społeczność szkolna najlepiej zna swoje potrzeby. Dlatego zachęcaliśmy nauczycieli, by to razem z uczniami wymyślili w jakiej formie chcą celebrować „Tęczowy Piątek”. To mogło być wywieszenie plakatu, tęczowej flagi bądź włączenie podczas lekcji etyki czy WOSu tematu społeczności LGBTQI.

 

Jako KPH wspieramy wszystkie szkoły, które stały się obiektem ataków. Jeśli ktokolwiek będzie miał nieprzyjemności lub będzie chciał się skonsultować w sprawie zastraszającego pisma może liczyć na wsparcie naszej grupy prawnej. Zachęcamy do kontaktu na adres: [email protected]„.

 

RPO: To syndrom większego problemu

 

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w tekście w „Wyborczej” przypomina, że gdyby polskie szkoły prowadziły działalność antydyskryminacyjną, to podobne akcje nie budziłyby kontrowersji.

 

MEN twierdzi, że nie ma potrzeby odrębnych działań, bo treści równościowe są podstawach programowych. To nieprawda.

 

Czego mogłyby zatem uczyć polskie szkoły w ramach podstaw programowych, żeby zwiększać akceptację dla osób nieheteroseksualnych i transpłciowych?

 

Adam Bodnar proponuje lekcje o:

 

  • prześladowaniach osób homoseksualnych podczas II Wojny Światowej;
  • skutkach szkodliwych terapii konwersyjnych, których celem jest „leczenie” osób z homoseksualności – wszystko na przykładzie historii Alana Turinga, brytyjskiego naukowca, który pracował przy złamaniu szyfru Enigmy;
  • progresywnym orzecznictwie sądów polskich, które w latach 60. przetarły ścieżkę dla procesu prawnej korekty płci (zmiana danych w dokumentach) dla osób transpłciowych;
  • transpłciowej bohaterce „Solidarności” – Ewie Hołuszko;
  • wadze prezydenckiego weta na przykładzie Andrzeja Dudy, który tuż po objęciu urzędu wyrzucił do kosza przygotowaną przez Annę Grodzką ustawę o uzgodnieniu płci, która uprościłaby proces korekty płci dla osób transpłciowych w Polsce.

 

 

A,b,c,d,e… POMÓŻ nam dokończyć Alfabet buntu!

 

 


Autor


Dziennikarz i reporter. Laureat nagród: "Pióro Nadziei 2018" przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i "Korony Równości 2019". Nominowany…


Więcej

Opublikowany

29 października 2018Inne artykuły tego autora

13.03.2020

Koronawirus. Groźna luka w rządowym rozporządzeniu: szkoły zamknięte, ale nauczyciel musi przychodzić do pracy

27.02.2020

Ideologia chrześcijańskich fundamentalistów. Zobacz, jak działa i manipuluje Ordo Iuris [RAPORT]

20.02.2020

KKRiTV broni homofobicznego szczucia w TVP ze względu na „ważny interes społeczny”

07.02.2020

Ziobro nęka nauczycielkę, która zdjęła krzyż w szkole. Wykorzystuje „swoją” izbę Sądu Najwyższego

07.02.2020

Polska rajem dla alimenciarzy. „Były mąż ma 60 tys. długu i śmieje się w twarz sądowi”

25.01.2020

Pokazał „strefy wolne od LGBT” i wywołał wstrząs

31.12.2019

Triumf Zbigniewa Ziobry: sąd umorzył sprawę drukarza-homofoba

18.12.2019

„Rząd dostał sygnał, że UE powie dość”. PE wzywa Polskę do uchylenia uchwał o strefach wolnych od LGBT

16.12.2019

Skazani za czarny protest. Kary dostały także osoby, które poskarżyły się na policjantów

11.12.2019

Uchwały o „strefach wolnych od LGBT” są sprzeczne z konstytucją – ostrzega RPO i skarży je w sądach

02.12.2019

NSA: Dziecko wychowywane przed dwie kobiety jest obywatelem Polski i musi mieć równe prawa, ale…

29.11.2019

Będzie wniosek o wyłączenie sędziów neo-KRS ze sprawy Katarzyny gwałconej przez księdza pedofila

27.09.2019

Sąd uchyla zakaz Żuka. „Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawa”

11.09.2019

Piotrowicz wyłącza mikrofon Bodnarowi. Za to pozwala Pawłowicz przez 7 minut hejtować RPO

31.08.2019

Miesiąc ograniczenia wolności i 20 godzin prac społecznych za napis: „Czas na sąd ostateczny. Wypierdalać”

19.07.2019

Strefy wolne od gejów i lesbijek? Prawnicy: uchwały samorządowców przeciwko osobom LGBT nielegalne

12.07.2019

RPO do MEN: Uczniowie nie wiedzą, czy państwo zagwarantuje im edukację na miarę ich potrzeb

21.05.2019

Bodnar: Uchwały przeciw „ideologii LGBT” godzą w obywateli i mogą naruszać Konstytucję RP

26.03.2019

Drukarz nie obsłuży osób LGBT, za to Trybunał Konstytucyjny obsłuży Ziobrę

14.02.2019

Polowanie na Bodnara. 10 absurdalnych zarzutów zanim uderzyło TVP. Okaż solidarność z RPO!Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200