OBWE organizuje „okrągły stół” ws. polskich sądów. Ale nie jest to odsiecz dla PiS w sporze z Unią

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

„Okrągły stół” ma odbyć się 1 grudnia. Neo – sędziowie SN lansują go jako przełom ws. praworządności w Polsce. Ale żadnego przełomu nie będzie, tylko rutynowe spotkanie. Jest za to ryzyko, że PiS wykorzysta to propagandowo w rozmowach z Brukselą o odblokowaniu miliardów z KPO.     OKO.PRESS ustaliło szczegóły „okrągłego stołu” ws. polskich sądów, […]„Okrągły stół” ma odbyć się 1 grudnia. Neo – sędziowie SN lansują go jako przełom ws. praworządności w Polsce. Ale żadnego przełomu nie będzie, tylko rutynowe spotkanie. Jest za to ryzyko, że PiS wykorzysta to propagandowo w rozmowach z Brukselą o odblokowaniu miliardów z KPO.

 

 

OKO.PRESS ustaliło szczegóły „okrągłego stołu” ws. polskich sądów, które PiS od siedmiu lat przejmuje etapami. Temat „okrągłego stołu” pojawił się w połowie listopada 2022 roku. Zaczęła mówić o nim Małgorzata Manowska, neo – sędzia na stanowisku I prezesa Sądu Najwyższego (na zdjęciu u góry).

 

 

W Polsat News zastanawiała się, czy do rozmów o wymiarze sprawiedliwości zasiądą „politycy w togach”. Tak mówiła o legalnych sędziach walczących o niezależność sądów. Potem o „okrągłym stole” wspominała Małgorzata Paprocka, minister z Kancelarii Prezydenta. Mówiła, że jeśli pojawi się taka propozycja, to nie można tego wykluczyć.

 

 

Pomysł „okrągłego stołu” wypłynął w kontekście rozmów rządu PiS z Komisją Europejską o odblokowaniu miliardów euro dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy. Są zablokowane, bo Polska nie wykonała w pełni orzeczeń TSUE podważających „reformy” ministra Ziobry w sądach.

„Okrągły stół” miałby pokazać, że władza szuka kompromisu, a jeśli będzie fiasko stołu, to zwali to na sędziów broniących wolnych sądów.

 

Kilka dni temu „Rzeczpospolita” podała, że „okrągły stół” ma się odbyć pod auspicjami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. I jego konkluzje mają pomóc w zakończeniu sporu o praworządność, a być może i pomóc PiS odblokować miliardy z KPO.

 

Szybko pojawiły się jednak obawy, czy nie jest to ustawka rządu PiS i neo – sędziów z SN. Bo w tym roku pracami OBWE kieruje Polska, czyli minister spraw zagranicznych rządu PiS Zbigniew Rau. A szyld OBWE mógłby być wykorzystany przez rząd Morawieckiego w Brukseli, by uwiarygodnić swoją dobrą wolę ws. sądów. Zaś neo – sędziowie mogliby w ten sposób się zalegalizować.

 

 

Z informacji OKO.press wynika, że nie będzie jednak żadnego przełomu – bo „okrągły stół” OBWE to zwykłe cykliczne spotkanie eksperckie. A jego rzekomo wysoką rangę lansują neo – sędziowie z SN, by wykorzystać okazję i zmusić legalnych sędziów SN do zgniłego kompromisu.

 

 

OBWE nie rzuca koła ratunkowego PiS

 

 

OKO.press odbyło szereg rozmów w sprawie okrągłego stołu. Dostaliśmy też odpowiedzi na liczne pytania z OBWE. Z tych informacji wynika, że „okrągły stół” odbędzie się 1 grudnia 2022 roku o godzinie 14, w warszawskiej siedzibie OBWE przy ulicy Miodowej.

 

 

To spotkanie eksperckie ws. praworządności, które tylko roboczo nazywa się okrągłym stołem. Nawet rozmowy odbywają się przy stole z kantami.

 

 

Nie jest to też nowa, przełomowa inicjatywa. Bo takich „okrągłych stołów” odbyło się już… ponad 10. OBWE monituje bowiem stan praworządności w Polsce i co kilka miesięcy organizuje spotkania, by podsumować co się wydarzyło.

 

 

OBWE samo też opracowywało opinie prawne, które krytycznie oceniały zmiany w polskich sądach wprowadzane przez PiS. Spotkanie 1 grudnia, będzie więc kolejnym takim spotkaniem. Będzie przy drzwiach zamkniętych, bez udziału mediów i polityków.

 

 

Spotkanie organizuje Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) działające w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Biuro ma siedzibę w Warszawie. To ono ustaliło listę zaproszonych osób, nie mieli wpływu na to Polacy. Na spotkaniu mają być przedstawiciele instytucji publicznych, stowarzyszeń sędziowskich i społeczeństwa obywatelskiego, a także organizacji międzynarodowych.

 

 

Zaproszenia dostały m.in., stowarzyszenia sędziów Iustitia i Themis, które bronią praworządności w Polsce. Zresztą brały one udział w takich spotkaniach, w przeszłości.

 

 

Zaproszenie dostał też Sąd Najwyższy. Prawdopodobne jest, że na spotkaniu 1 grudnia będą zarówno starzy, legalni sędziowie SN, jak i neo – sędziowie. Są spore szanse, że będą to prezesi Izb SN.

 

 

Spotkanie odbędzie się w tzw. formule Chatham House. To reguła zamkniętego spotkania, którego uczestnicy nie są ujawniani, a wyrażane podczas spotkania poglądy mogą być cytowane, ale bez podawania kto je głosił. Ma to pozwolić na szczerą i swobodną dyskusję.

 

 

Jaki jest cel spotkania? I dlaczego akurat ma się odbyć teraz, gdy w tym samym czasie w Łodzi – 1 i 2 grudnia – będzie szczyt OBWE, którego pracami kieruje Polska?

 

 

ODIHR oficjalnie informuje OKO.press, że spotkanie jest platformą dialogu i wymiany poglądów między ekspertami. Jest to też okazja dla ODIHR by zapoznać się i lepiej zrozumieć stan praworządności w Polsce. Nie ma ani słowa o tym, że mają być wypracowane jakieś konkluzje i wnioski mające dać początek kompromisowi ws. polskich sądów.

 

 

Z informacji OKO.press wynika, że OBWE dobrze wie, co dzieje się w kwestii praworządności w Polsce i nie chce dać się wciągnąć w spór. Wie, że spór dotyczy stosowania prawa UE i standardów praw człowieka w Polsce. I organizacja nie zamierza się w to mieszać, bo nie są to jej kompetencje, tylko Komisji Europejskiej i Rady Europy.

 

 

OBWE nie chce też się mieszać w wykonywanie w Polsce wyroków ETPCz i TSUE, a jest to główna oś sporu rządu PiS z Komisją Europejską, bo polskie władze tych wyroków nie wykonują. Z tych wyroków wynika, że powołane przez PiS dwie nowe Izby SN – Dyscyplinarna oraz Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – są nielegalne. Że upolityczniona neo – KRS jest nielegalna, a co za tym nominacje na neo – sędziów (w tym neo – sędziów SN) są nielegalne. Nielegalny jest też TK Julii Przyłębskiej z udziałem tzw. sędziów dublerów.

Legalni sędziowie nie chcą rozmawiać z neo-sędziami i ludźmi Ziobry

 

 

Legalni sędziowie, którzy od lat bronią wolnych sądów i są za to represjonowani, sceptycznie odnoszą się do spotkania 1 grudnia w siedzibie OBWE. Mówią OKO.press, że zanim podejmą decyzję o udziale muszą poznać szczegóły i listę zaproszonych osób. Bo nie chcą usiąść do stołu z sędziami, którzy pomagają obecnej władzy niszczyć niezależność sądów. Nie chcą też rozmawiać z neo-sędziami z SN, ani z członkami nielegalnej, upolitycznionej neo-KRS.

 

 

Słyszymy też, że tematem spotkania nie może być legalizacja tego, co już wprowadził PiS. Bowiem nie można legalizować łamania Konstytucji oraz łamania prawa UE i międzynarodowych konwencji.

 

 

Legalni sędziowie mówią, że trzeba wykonać wyroki ETPCz i TSUE – nie mogą one być przedmiotem rozmów i kompromisu. A skutkiem wykonania tych wyroków musi być likwidacja neo – KRS i powołanie organu zgodnego z Konstytucją. Że trzeba cofnąć nominacje dla neo – sędziów i powtórzyć konkursy sędziowskie, ale już przed legalną KRS.

 

 

W środowisku legalnych sędziów słyszymy też, że spotkanie nie może być okrągłym stołem, przy którym zapadają ważne, wiążące uzgodnienia. Bo nie będzie tam decyzyjnych osób z rządu, parlamentu, czy kancelarii prezydenta.

 

 

Jest jednak jeszcze jedna możliwość.

 

 

Być może prawdziwy okrągły stół odbędzie się tuż przed Wigilią. Bo taką datę podawała Małgorzata Manowska z SN. Jeśli by tak było, to spotkanie w OBWE byłoby rozgrzewką. Nie udało nam się ustalić, czy planowany jest tylko okrągły stół w OBWE, czy też będą dwa okrągłe stoły.

 

 

Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do MSZ, które poinformowało nas, że nie współpracuje przy spotkaniu eksperckim organizowanym przez OBWE. Wysłaliśmy też pytania do SN, ale biuro prasowe SN odesłało nas do OBWE.

 

 

Jeśli okaże się, że cykliczne spotkanie eksperckie organizowane przez ODIHR jest tym „okrągłym stołem”, który zapowiadała Małgorzata Manowska, to żadnego przełomu ws. polskich sądów nie będzie.

 

 

Za to władza może próbować wykorzystać spotkanie 1 grudnia w rozmowach z Komisją Europejską. I pokazać, że jest gotowa do rozmów, albo mówić, że kompromisu nie chcą legalni sędziowie. A neo – sędziowie z SN mogą to wykorzystać przeciwko legalnym sędziom, zarzucając im, że nie chcą rozmawiać o naprawie Sądu Najwyższego oraz wymiaru sprawiedliwości. Choć za niszczenie sądów odpowiada PiS, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i ich ludzie w sądach.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

28 listopada 2022


Inne artykuły tego autora

27.01.2023

Chaos w nowej Izbie SN. Przestaje sądzić sędziów i prokuratorów, przez Manowską i ławników

24.01.2023

Człowiek Ziobry chce zakneblować sędziego Juszczyszyna. Tak wdraża kompromis z UE ws. KPO

16.01.2023

Jest zawiadomienie do prokuratury dotyczące Schaba i Radzika. Za niewykonanie zabezpieczenia ETPCz

15.01.2023

Prawnicy do Senatu: Skierować ustawę o SN do Komisji Weneckiej. Jest sprzeczna z Konstytucją

14.01.2023

Sędzia Juszczyszyn znów ścigany za stosowanie prawa UE. Tak ludzie Ziobry „wspierają” kompromis z KE

13.01.2023

Prezydent awansował ludzi Ziobry i sędziów z grupy Kasta/Antykasta. Tak wygląda kompromis z UE

13.01.2023

Zawieszony bezprawnie sędzia Gąciarek może wrócić do orzekania. Zdecyduje o tym nowa Izba SN

12.01.2023

Prezes legalnej Izby SN Prusinowski odmawia sądzenia z neo-sędziami: „Nie boję się, wybrałem los”

12.01.2023

Pierwszy taki wyrok. Sędzia Pilśnik uniewinniona za podważenie legalności Izby Dyscyplinarnej SN

23.12.2022

Ludzie Ziobry chcą dopaść sędziego Macieja Ferka. Bo wysłał komornika po nielegalnie zabraną pensję

15.12.2022

Prezes Iustitii: KE jeszcze nie zgodziła się na zmiany PiS w sądach. A prezydent zapowiada weto

14.12.2022

PiS dla miliardów z KPO zmienia ustawy o sądach. Ale może złamać Konstytucję i wywołać chaos

08.12.2022

Skandaliczne represje wobec byłej prezes SN Gersdorf. Człowiek Ziobry ściga ją za historyczną uchwałę SN

07.12.2022

Porażka prokuratury Ziobry. Nie ma zgody na ściganie sędziego w związku z książką o Macierewiczu

07.12.2022

Państwo PiS. Prokurator Michera, który chciał zatrzymania Tulei, dostał awans na sędziego

06.12.2022

ETPCz zatrzymuje Schaba i Radzika! Trybunał zakazał represji wobec sędzi apelacyjnych z Warszawy

02.12.2022

Prokuratura uderza w Ewę Wrzosek, chce ją oskarżyć. Czy po to użyto przeciwko niej Pegasusa?

30.11.2022

SN: Igor Tuleya wraca do pracy. Nie popełnił przestępstwa i nie ma zgody na jego siłowe zatrzymanie

23.11.2022

Trzy represjonowane sędzie z Warszawy pozywają ludzi Ziobry za karną zsyłkę do innego wydziału

23.11.2022

Zwycięstwo sędziego Tulei. Sąd orzekł: Zakaz zajęć ze studentami bezprawnyWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200