Niezależni prokuratorzy ścigani i nękani dyscyplinarkami [PUBLIKUJEMY LISTĘ]

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Rzecznik dyscyplinarny ściga niezależnych śledczych za działalność w obronie wolnej od nacisków prokuratury. Lista ściganych jest co raz dłuższa, bo prokuratorom robi się pokazowe dyscyplinarki za byle co. Rekordzistą jest Krzysztof Parchimowicz, szef niezależnego stowarzyszenia prokuratorów.Wszczynanie postępowań dyscyplinarnych wobec osób broniących niezależności wymiaru sprawiedliwości jest uważane w środowisku prawników za formę represji i szykan. Dobrze udokumentowane i znane są postępowania wszczynane wobec sędziów. A nazwiska rzeczników dyscyplinarnych sądów powszechnych Piotra Schaba i dwóch jego zastępców Piotra Radzika i Michała Lasoty zna już cała Polska.

 

Obecnie na liście sędziów, którzy już dostali zarzuty dyscyplinarne lub zaraz mogą je dostać jest 10 sędziów, w tym najbardziej znani z obronnych niezależności sądów jak Waldemar Żurek, były rzecznik niezależnej Krajowej Rady Sądownictwa, Igor Tuleya i Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Iustiti. OKO.press pisało o tej liście.

 

Listę sędziów represjonowanych i wolności prowadzi też dziennikarka Ewa Siedlecka. Są na niej już 302 nazwiska.

 

Akt odwagi

 

Te sprawy były i są szeroko opisywane w mediach. Mniej znane, a równie ważne dla wymiaru sprawiedliwości jest to, co spotyka niezależnych prokuratorów, którzy walczą o niezależną od polityków i nacisków prokuraturę.

 

Śledczych, którzy mają odwagę otwarcie krytykować swojego przełożonego, czyli Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę, jest dużo mniej niż niezależnych sędziów,

 

ale jest to mocny głos całkiem sporej jak na obecne czasy grupy niezależnych prokuratorów. Za co nęka się ich dyscyplinarkami jak sędziów.

 

Niezależni prokuratorzy skupieni są dziś wokół stowarzyszenia Lex Super Omnia (LSO), na czele którego stoi Krzysztof Parchimowicz. Do stowarzyszenia należy ponad 200 śledczych, co dziś jest aktem odwagi, bo prokuratorzy nie mają takiej ochrony prawnej jak sędziowie. Członkowie tego stowarzyszenia już oberwali od obecnej władzy. Wielu z nich w 2016r. zostało zdegradowanych nawet kilka szczebli niżej.

 

Teraz za swoją niezależność spotykają ich kolejne represje i szykany. Dotyczy to przede wszystkim członków Lex Super Omnia.

 

Dlatego OKO.press publikuje listę prokuratorów ściganych przez rzecznika dyscyplinarnego prokuratorów. Szykany wobec nich opisuje też raport Komitetu Obrony Sprawiedliwości, który zostanie zaprezentowany w piątek 15 lutego 2019.

 

Parchimowicz – 8 zarzutów to dopiero początek

 

1. Krzysztof Parchimowicz. Szef LSO jest obecnie najmocniej nękany różnymi postępowaniami przez rzecznika dyscyplinarnego. Bo jest tarczą dla niezależnych prokuratorów oraz twarzą obrony niezależności tego zawodu. Parchimowicz często wypowiada się w mediach i na Twitterze. Jest odważny i bezkompromisowy. Dlatego ma już postawionych 8 zarzutów dyscyplinarnych i grozi mu mniej więcej drugie tyle zarzutów, bo wszczynane są kolejne postępowania wyjaśniające mogące zmienić się w dyscyplinarki.

 

Parchimowicz na razie wybronił się z trzech zarzutów za wypowiedzi medialne – sprawę umorzono.

 

W ubiegłym razem z wiceprezesem LSO Dariuszem Kornelukiem i członkinią zarządu stowarzyszenia Katarzyną Gembalczyk dostali zarzuty za obronę sędzi Agnieszki Pilarczyk z Krakowa, która uniewinniła lekarzy ojca ministra Ziobry. Chodzi o komunikat LSO, w którym odniosło się ono do innego komunikatu wydanego przez prokuraturę w Katowicach.

 

Prokuratura ta zaczęła badać opinię sądową wydaną przez lekarzy w procesie, który prowadziła Pilarczyk. Katowicka prokuratura informowała wtedy, że wszczęła postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez sędzię. I to skrytykowało stowarzyszenie Lex Super Omnia, bo taka informacja w ocenie zarządu stowarzyszenia stygmatyzuje sędzię, na którą wtedy wywierano ogromną presję, a samo śledztwo odebrano jako próbę nacisku na nią. Komunikat katowickiej prokuratury, według Lex Super Omnia, może też naruszać dobra osobiste sędzi i „nosić cechy bezprawności”. I w szczególności to ostatnie sformułowanie rzecznik dyscyplinarny zakwalifikował jako „uchybienie godności prokuratora”.

 

Na Krzysztofa Parchimowicza dodatkową presję wywiera prokuratura. Prowadzi ona śledztwo ws. pisma Parchimowicza z 2009 r. (pracował wtedy w Prokuraturze Krajowej) rzekomo korzystnego – w ocenie obecnej prokuratury – dla oszustów podatkowych. A Parchimowicz jedynie informował w nim o orzeczeniach Sądu Najwyższego.

 

OKO.press pisało o ściganiu Parchimowicza:

 

Przeczytaj: Prokurator Parchimowicz z siedmioma dyscyplinarkami?

 

Kaucz – ścigany za wywiad do gazety

 

2. Jacek Kaucz. To były sekretarz Krajowej Rady Prokuratury, obecnie w stanie spoczynku. Na emeryturę przeszedł przed objęciem rządów w prokuraturze przez Zbigniewa Ziobro, bo spodziewał się zawodowej degradacji. Ostry krytyk „dobrej zmiany” w prokuraturze. Rzecznik dyscyplinarny ściga go za wywiad dla „Dziennika Gazety Prawnej” z marca 2016 r.

 

Kaucz mówił w gazecie m.in. o zmianach wprowadzonych przez Zbigniewa Ziobrę, podporządkowujących prokuraturę rządowi. „Nie pozwolę się odrzeć z dorobku zawodowego w imię zmian, które są moim zadaniem niekonstytucyjne” – komentował.
Pytany, po co są zmiany (likwidacja Prokuratury Generalnej i apelacyjnych oraz weryfikacja pracujących w nich prokuratorów i degradacja części z nich na niższe szczeble), odpowiedział: „Tylko po to, aby zmienić tabliczki i dokonać czystek. Obsadzić stanowiska swoimi ludźmi”. I dodał: „Zamysł był jasny. Degradują po kolei, każdego, kto im podpadł. Albo nie jest ich”.

 

Postępowanie wobec niego dwukrotnie było umarzane przez rzeczników dyscyplinarnych z powodu znikomej szkodliwości czynu. Ale od umorzeń odwoływał się Prokurator Krajowy i sprawa Kaucza będzie wyjaśniania przez rzecznika dyscyplinarnego po raz trzeci. Kaucz jest członkiem stowarzyszenia Lex Super Omnia. O jego dyscyplinarce pisało OKO.press:

 

Przeczytaj: Ziobro się nie podoba? Będą dyscyplinarki. Prokuratura ucisza niepokornych prokuratorów

 

Sadrakuła – ścigany za zajęcia dla młodzieży

 

3. Wojciech Sadrakuła. Były prokurator Prokuratury Generalnej, obecnie w stanie spoczynku. W 2016 r. z KOD brał udział w posiedzeniu komisji ustawodawczej Sejmu, na którym rozpatrywano projekt ustawy o TK. Prokurator Krajowy ukarał go za to upomnieniem. Karze sprzeciwił się pełnomocnik Sadrakuły i sprawę rozpozna sąd dyscyplinarny.

 

O Sadrakule głośno zrobiło się z powodu innej sprawy. W czerwcu 2018 r. prowadził zajęcia w ramach V edycji Tygodnia Konstytucyjnego. Zajęcia dla młodzieży o Konstytucji były w jednej z warszawskich szkół. W związku z tą lekcją rzecznik dyscyplinarny wezwał Sadrakułę (również członka Lex Super Omnia) do złożenia wyjaśnień. Nie wiadomo, czy rzecznik umorzył sprawę, czy nadal ją prowadzi.

 

Sylwetkę prokuratora Sadrakuły opublikowało Archiwum Osiatyńskiego w Alfabecie Buntu.

 

Za udział w demonstracjach, za artykuły w „Rzeczpospolitej”

 

4. Ewa Wrzosek. Prokurator Wrzosek (członkini LSO) ma trzy zarzuty dyscyplinarne. Rzecznik dyscyplinarny ściga ją za krytyczne wypowiedzi z publicznego wysłuchania „ustaw sądowych” w Sejmie oraz za występ na wiecu przed gmachem Sądu Najwyższego w lipcu 2018 r. Wiec był w obronie niezależnych sądów. Trzeci zarzut związany jest z jej udziałem w materiale filmowym przygotowanym przez Inicjatywę Wolne Sądy. Wrzosek w tym materiale wypowiedziała dwa zdania po angielsku.

 

5. Piotr Wójtowicz. O jego sprawie jest teraz najgłośniej, bo rozprawy w sądzie dyscyplinarnym są relacjonowane przez media. Na ostatniej rozprawie przyszli go wesprzeć warszawscy sędziowie. Wójtowicza „dobra zmiana” odwołała ze stanowiska szefa prokuratury okręgowej w Legnicy i skierowała do pracy w sądzie rejonowym. W 2017 r. wziął udziału w wiecu zorganizowanym przez KOD w obronie wolnych sądów. A po nim dla lokalnego portalu internetowego powiedział: „Nie mam nic do stracenia. A co mi zrobią? Przeniosą do Ełku?” Rzecznik dyscyplinarny umorzył postępowanie z powodu znikomej szkodliwości czynu. Od postanowienia rzecznika do sądu dyscyplinarnego wnieśli odwołania Prokurator Krajowy (uznał, że Wójtowicz złamał zasadę apolityczności) i obwiniony. Wójtowicz jest członkiem Lex Super Omnia.

 

6. Katarzyna Gembalczyk. Jest we władzach LSO. Ma zarzut dyscyplinarny – taki jak Parchimowicz – z powodu opublikowania stanowiska LSO, które krytycznie odnosiło się do komunikatu katowickiej prokuratury.

 

7. Dariusz Korneluk. Wice prezes LSO. Zarzut dyscyplinarny ma identyczny jak Parchimowicz i Gembalczyk. Wobec Korneluka toczono jeszcze postępowanie wyjaśniające za wypowiedzi w TVN24, ale nie zamieniło się ono w dyscyplinarkę.

 

8. Beata Mik. Przed czystką w prokuraturze, którą zrobił Zbigniew Ziobro, pracowała w Prokuraturze Generalnej, z której odeszła na emeryturę. Jako jedyna ze ściganych nie należy do LSO. Sąd dyscyplinarny ukarał ją upomnieniem za artykuły o tematyce prawnej w „Rzeczpospolitej”. Mik odwołała się od tego orzeczenia do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. OKO.press pisało o jej dyscyplinarce:

 

Przeczytaj: Ziobro się nie podoba? Będą dyscyplinarki. Prokuratura ucisza niepokornych prokuratorów

 

Rzecznik badał jego publikacje w „Rzeczpospolitej”

 

Wobec kolejnej grupy prokuratorów związanych z LSO toczyły się postępowania wyjaśniające, ale nie zakończyły się one postawieniem zarzutów dyscyplinarnych.

 

Na tej liście są:

 

1. Jacek Bilewicz. Zasiada w zarządzie LSO. Rzecznik badał jego publikacje w „Rzeczpospolitej”.

 

2. Jarosław Onyszczuk. Zasiada w zarządzie LSO. Rzecznik dyscyplinarny badał jego publikacje w „Rzeczpospolitej”.

 

3. Bogusław Olewiński. Członek LSO. To on oskarżył byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego o nielegalną prowokację CBA mającą skompromitować Andrzeja Leppera. Rzecznik dyscyplinarny badał jego wypowiedź dla TVN24.

 

4. Mariusz Krasoń. Członek LSO. Rzecznik badał jego wypowiedź dla „Gazety Wyborczej” po wiecu w Krakowie, w obronie „wolnych sądów” w 2017r.

 

5. Iwona Pałka. Zasiada w zarządzie LSO. Rzecznik sprawdzał starą sprawę z jej udziałem. Chodziło o rzekome uchybienia formalne w przebiegu zebrania Kolegium Prokuratury Okręgowej w Bielsku – Białej.

 

6. Katarzyna Kuklis. Członkini LSO. Rzecznik wziął ją na celownik z tego samego powodu co prokurator Pałkę.

 

OKO.press będzie pisało o dyscyplinarkach wytaczanych niezależnym sędziom i prokuratorom. Będziemy też śledzić rozprawy w sądach dyscyplinarnych.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

14 lutego 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

01.09.2021

Porażka „słynnego” Radzika. Nie zawiesił sędziego Synakiewicza, który wykonał wyrok ETPCz i TSUE

29.08.2021

Michał Lasota, nominat Ziobry, ściga sędziów. Ale sam mógłby być ścigany

28.08.2021

Prezydent Duda i prezes Manowska przejmują kontrolę nad starym, legalnym SN. Będą nowi „komisarze”

27.08.2021

Porażka prezesa Nawackiego, nominata Ziobry. Sąd twardo: sędzia Juszczyszyn ma wrócić do pracy

27.08.2021

W obronie sędziego Synakiewicza zaatakowanego przez Ziobrę i Radzika za wyrok ws. neo sędzi

26.08.2021

Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

26.08.2021

Sędzia Synakiewicz wydał precedensowy wyrok ws. neo-sędziów. Teraz straszy go Ziobro i ściga Radzik

24.08.2021

Ziobro kazał ścigać sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową

03.08.2021

„Słynny” Radzik chce usunąć z zawodu sędziego Tyszkę, który nie chce sądzić z neo sędziami

28.07.2021

Blisko 100 sędziów SN i 321 prokuratorów popiera historyczny apel sędziów w obronie prawa UE

26.07.2021

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego, Radzika i Schaba za niewykonanie orzeczeń TSUE

24.07.2021

Prezes Iustitii: Sędziowie nie pozwolą rządowi oszukać UE w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła JuszczyszynaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200