„Nie możemy dłużej milczeć”. Siedmiu sędziów TK żąda wyjaśnień od Julii Przyłębskiej
Siedmiu sędziów Trybunału Konstytucyjnego domaga się od Julii Przyłębskiej wyjaśnień. Wytykają jej nieprawidłowości w wyznaczaniu składów orzekających TK. Przypominają, że powinna stosować zasady transparentne - nie tylko dla sędziów TK, ale i obywateli przyglądających się pracy TK
Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz i Marek Zubik w liście do Julii Przyłębskiej piszą, że niemal od początku sprawowania przez nią funkcji Prezesa TK obserwują nieprawidłowości w kształtowaniu składów orzekających Trybunału.
Sędziowie piszą, że „przestrzeganie ustawowych zasad kształtowania składów orzekających TK w praktyce powinno gwarantować przewidywalność i transparentność tego procesu, nie tylko wobec sędziów Trybunału, ale też obywateli obserwujących pracę Trybunału”.
I mówią wprost, że praktyka stosowana przez Julię Przyłębską jawnie odbiega od ustawowego standardu.
Sędziowie piszą, że „nie mogą dłużej milczeć” zwłaszcza w obliczu swobodnej interpretacji ustawowych przepisów przez pana Mariusza Muszyńskiego, który dopuszcza pełną swobodę w kształtowaniu składów orzekających przez Prezesa TK. Taka – błędna – wykładania ustawy o TK doprowadza bowiem do zniweczenia bezstronności składów orzekających Trybunału Konstytucyjnego.
Sędziowie wskazują takie nieprawidłowości w wyznaczaniu składów TK przez Julię Przyłębską, jak:
- niejasne kryteria wyznaczania sprawozdawców i przewodniczących składów orzekających,
- powszechne stosowanie zmiany obsady sędziowskiej w uprzednio wyznaczanych składach TK (sędziów sprawozdawców i członków składów orzekających), w tym eliminowane sędziów sprawozdawców, którzy już przygotowali orzeczenia w sprawach,
- powtarzający się brak uzasadnień w orzeczeniach o zmianie składów sędziowskich
- niemal całkowite pomijanie niektórych sędziów przy wyznaczaniu składów rozpatrujących wnioski o wyłączenia sędziów.
Sędziowie TK podkreślają, że chociaż prezes TK ma ustawowe kompetencje do wyznaczania składów orzekających, nie znaczy to, że może wybierać je dowolnie, ani że może dowolnie dokonywać zmian w wyznaczonych już składach.
Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym mówi, że sędziowie mają być wyznaczani wedle porządku alfabetycznego. Dotyczy to też przewodniczącego i sprawozdawcy.
OKO.press pisało o manipulacjach składami w TK w maju 2018. Powoływaliśmy się między innymi na raport Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego.
Sędziowie TK domagają się od Julii Przyłębskiej informacji:
- o dotychczasowej praktyce wyznaczania składów,
- o przyjętych przez Julię Przyłębską zasadach wyznaczania składów na przyszłość.
„Praktyka wyznaczania składów sędziowskich powinna być transparentna i zapewniać każdemu z sędziów konstytucyjnych wiedzę, która z kolejnych rodzajów spraw wpływających do Trybunału Konstytucyjnego będzie rozpatrywana z jego udziałem”.
Poniżej publikujemy cały dokument