„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Znane są nazwiska 77 sędziów, którzy podpisali listę poparcia dla Łukasza Piebiaka do nowej KRS. Na liście jest sporo sędziów, którzy skorzystali ze złej zmiany w sądach. To prezesi sądów z nominacji Ziobry, sędziowie po dyscyplinarkach, z awansami od nowej KRS i nowi sędziowie SN



Lista poparcia dla byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, którego nazwisko przewijało się w kontekście afery hejterskiej, została już opublikowana na stronie Sejmu. Piebiak startuje na członka nowej Krajowej Rady Sądownictwa, bo zwolniło się w niej jedno miejsce po sędzi Teresie Kurcyusz-Furmanik, która przeszła w stan spoczynku.

 

Piebiak jako pierwszy ujawnił, że będzie zabiegać o to stanowisko. Prosił w internecie o podpisywani list poparcia dla niego. Zebrał w sumie podpisy poparcia od 77 sędziów i 11 208 obywateli. Oprócz niego do nowej KRS startuje sędzia liniowa z Malborka Katarzyna Chmura i Irena Bochniak, wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie z nominację ministra Ziobry. Bochaniak poparło do KRS wielu sędziów, którzy poszli na współpracę z resortem Ziobry.

 

Kto zgłosił Piebiaka do nowej KRS

 

Teraz Archiwum prześwietla listę poparcia do nowej KRS dla Łukasza Piebiaka, który dawniej miał duże wpływy w sądach jako kadrowy ministra Ziobry. Piebiak poparcia szukał reklamując się w internecie. Robił to, bo z jego kandydaturą jest problem. Jak pisały media, Mała Emi kontaktowała się z nim ws. hejtu na szefa Iustitii Krystiana Markiewicza.

 

Wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska mówiła, że nie podpisałaby dla niego listy poparcia. Ale znalazło się 77 sędziów w Polsce, którzy tę listę podpisali. Sędziowie mówią o niej w kuluarach „lista wstydu”. Są na niej podpisy sędziów z całej Polski. Nie są to znane nazwiska, ale nie są to przypadkowe osoby. Zdecydowana większość z nich zyskała na złej zmianie w sądach i „reformach” ministra Ziobry.

 

Początkowo na liście było 78 nazwisk, ale swój podpis wycofał sędzia Marek Jaskulski z Poznania, członek nowej KRS. Za to poparcie dała spora grupa sędziów z Poznania, część z nich jest kojarzona przez wielkopolskich sędziów z Jaskulskim.

 

Kandydaturę Piebiaka zgłosił Paweł Mroczkowski z sądu w Janowie Lubelskim, który pracował na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości. W zgłoszeniu opisuje drogę zawodową Piebiaka. Wspomina, że był wiceprezesem Iustitii, ale nie podaje już, że po tym gdy został wiceministrem sprawiedliwości i zaczął pomagać przejmować ministrowi Ziobrze kontrolę nad sądami, Piebiak został wyrzucony z Iustitii.

 

W opinii o pracy Piebiaka nie ma słowa o dyscyplinarce

 

Opinię o pracy Piebiaka jako sędziego wystawiła wiceprezes Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy Dominika Schmidt. Bo Piebiak jest sędzią rejonowym i jest przypisany do wydziału gospodarczego w tym sądzie. Wiceprezes pisze, że jest on ambitny, kompetentny, zdecydowany i ma niezależne poglądy. Chwali go za dobre wyniki pracy.

 

Nie wspomina jednak o dyscyplinarce, którą miał, gdy orzekał na delegacji w sądzie okręgowym. W sumie dostał pięć zarzutów dyscyplinarnych m.in. za pisanie uzasadnień do wyroków po terminie i podejmowanie dodatkowego zatrudnienia bez powiadomienia prezesa sądu. Ostatecznie sąd dyscyplinarny w 2015 roku uznał go winnym dwóch zarzutów dyscyplinarnych – oddawania po terminie uzasadnień do wyroków i szkolenia za pieniądze bez powiadomienia prezesa sądu (sąd uznał jednak, że zrobił to nieumyślnie). O sprawie pisała „Gazeta Wyborcza”.

 

To przez ten wyrok sędzia kilka razy bezskutecznie ubiegał się przed starą KRS o awans do sądów wyższych instancji. Wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie Ewa Malinowska – która popierała dyscyplinarkę – jako jedna z pierwszych w Polsce straciła potem stanowisko w ramach ogólnopolskiej czystki na stanowiskach kierowniczych w sądach.

 

Piebiaka poparli nowi sędziowie SN

 

Lista poparcia zaczyna się do sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Piebiaka poparł Leszek Bielecki nowy sędzia SN, rekomendowany przez nową KRS. Prezydent powołał go do SN w 2020 roku. Orzeka w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Prof. Bielecki związany jest z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

Na liście jest też podpis Jana Majchrowskiego z nielegalnej Izby Dyscyplinarnej przy SN. To profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Z NSA listę podpisał Antoni Hanusz powołany na sędziego w 2002 roku, związany z UMCS. W 2018 roku został powołany do Rady Legislacyjnej, działającej przy premierze.

 

Sędziowie po dyscyplinarkach i, których nazwiska padały w kontekście afery hejterskiej

 

Poparcia Piebiakowi udzieliło dwóch sędziów, którzy w przeszłości sami mieli – podobnie jak on – problemy dyscyplinarne. To sędzia Marcin Żurawski z sądu w Piotrkowie Trybunalskim. Lokalne media pisały m.in., że miał ubliżać pracownikom sądu i pełnomocnikom. W efekcie sąd dyscyplinarny orzekł jego przeniesienie do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy. Żurawski orzeka w wydziale gospodarczym, w którym jest też Piebiak.

 

Z kolei sędzia Marek Szczociński-Klein z Sądu Rejonowego w Puławach – jak pisały media – pożyczył znajomemu pieniądze na wysoki procent. Miał za to dyscyplinarkę, ale sprawa się przedawniła. Na liście dla Piebiaka są podpisy dwóch sędziów, których nazwiska przewijały się w mediach w kontekście afery hejterskiej. To Ireneusz Wilczkiwiecz z Sądu Okręgowego w Rybniku i Dariusz Kliś, prezes Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

 

Sędziowie z ministerstwa i rzecznik dyscyplinarna ścigająca za list do OBWE

 

Kolejni sędziowie udzielający poparcia pracowali na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości. To:

 

– Paweł Mroczkowski z Sądu Rejonowego w Janowie Lubelskim, który zgłosił do Sejmu kandydaturę Piebiaka;

– Jacek Przygucki z Sądu Okręgowego w Suwałkach, jest zastępcą w departamencie nadzoru administracyjnego ministerstwa;

 Ewa Korszeń z Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, w którym jest też Piebiak;

– Dorota Szarek z Sądu Apelacyjnego w Warszawie, w grudniu 2020 roku prezydent wręczył jej awans do tego sądu, pracowała na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości.

 

Listę podpisała sędzia Anna Gąsior-Majchrowska, rzecznik dyscyplinarna przy Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim. Jak ujawniliśmy, zrobiła ona dyscyplinarki dla sędziów z okręgu piotrowskiego za podpisanie listu do OBWE. W tym liście ponad 1200 sędziów z całej Polski domagało się monitoringu prezydenckich wyborów kopertowych w 2020 roku.

 

Długa lista prezesów nominowanych i akceptowanych przez resort Ziobry

 

Najwięcej podpisów pod kandydaturą Piebiaka do nowej KRS złożyli sędziowie zajmujący funkcyjne stanowiska w sądach, czyli prezesi i wiceprezesi. Po uchwaleniu przez PiS nowelizacji ustawy o sądach resort Ziobry dostał narzędzie do obsadzania tych stanowisk. I z tego skorzystał. Przeprowadził wielka czystkę w sądach i powołał wielu swoich prezesów oraz wiceprezesów. Duży wpływ na nominacje miał Łukasz Piebiak gdy do 2019 roku był wiceministrem sprawiedliwości. I tak Piebiaka poparli teraz:

 

– Radosław Lenarczyk, prezes Sądu Rejonowego w Piasecznie, delegowany do orzekania w sądzie okręgowym (z sądu z Piaseczna poparcie dało Piebiakowi czterech sędziów);

– Grażyna Pizoń, wiceprezes Sądu Rejonowego w Nisku i sędzia sądu dyscyplinarnego w Rzeszowie;

– Roman Kałuża, prezes Sądu Rejonowego w Janowie Lubelskim;

 Daniel Jurkiewicz, prezes Sądu Rejonowego w Wągrowcu,

– Anna Filipiak, wiceprezes Sądu Rejonowego w Wągrowcu;

– Paweł Stępień z Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim, był wiceprezesem i prezesem tego sądu z nominacji Ziobry. Sędziowie skarżyli się do ministerstwa, że w tym sądzie miało dochodzić do mobbingu, obecnie jest wiceprezesem Sądu Okręgowego w Rybniku,

– Ewa Majwald-Lasota, wiceprezes Sądu Okręgowego w Rybniku,

– Tomasz Wierzchowiec, prezes Sądu Rejonowego w Kluczborku, w 2019 roku powołany przez prezydenta na sędziego Sądu Okręgowego w Opolu, obecnie stara się o awans do sądu apelacyjnego,

– Małgorzata Pawlicka, wiceprezes Sądu Rejonowego w Kluczborku,

– Ryszard Sadlik prezes Sądu Okręgowego w Kielcach,

– Paweł Stępień i Robert Dróżdż, wiceprezesi Sądu Okręgowego w Kielcach,

– Andrzej Michalski, prezes Sądu Rejonowego w Łukowie,

– Janusz Kmiecik, prezes Sądu Okręgowego w Krośnie.

 

Prezesi z Wielkopolski, Koszalina, Włocławka i z Lublina

 

Kolejni popierający Piebiaka to:

 

– Robert Grześ, wiceprezes Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda,

– Michał Jankowski, prezes Sądu Rejonowego w Koninie,

Mateusz Bartoszek, prezes Sądu Rejonowego Poznań – Grunwald i Jeżyce,

– Jan Kozaczuk, prezes Sądu Rejonowego w Kościanie,

– Krzysztof Pliszka, prezes Sądu Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim,

– Jerzy Daniluk, prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Media pisały, że został przeniesiony do sądu w Siedlcach, choć nadal pracował w Lublinie, dzięki czemu dostawał dodatek mieszkaniowy. Za tą decyzją stał Łukasz Piebiak, wówczas wiceminister sprawiedliwości,

 Krzysztof Niezgoda, prezes Sądu Okręgowego w Lublinie,

– Wiesława Stelmaszczuk-Taracha, wiceprezes Sądu Okręgowego w Lublinie,

– Przemysław Kępiński, prezes Sądu Rejonowego w Lipnie,

– Ewa Felińczak, prezes Sądu Okręgowego we Włocławku,

– Dariusz Kudelski, wiceprezes Sądu Okręgowego we Włocławku,

– Dariusz Barcisiewicz, prezes Sądu Rejonowego we Włocławku, media pisały, że latem dorabiał we Francji zbierając winogrona,

– Stanisław Tomasik prezes Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim,

– Wojciech Rychliński, wiceprezes Sąd Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim,

– Justyna Celińska, prezes Sądu Okręgowego w Koszalinie, w 2019 roku odebrała awans od prezydenta do sądu okręgowego,

– Tomasz Krzemianowski, wiceprezes Sądu Okręgowego w Koszalinie,

– Marta Ignaczak, wiceprezes Sądu Rejonowego w Koszalinie,

– Piotr Boguszewski, prezes Sądu Rejonowego w Koszalinie, w styczniu 2021 roku prezydent wręczył mu awans do sądu okręgowego,

– Anna Rutecka-Jankowska, prezes Sądu Rejonowego w Białogardzie, orzeka na delegacji w sądzie okręgowym,

– Magdalena Matwiej, prezes Sądu Rejonowego w Kołobrzegu, w 2020 roku prezydent wręczył jej awans na sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie,

 Jacek Sowul, prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach. To on uchylił wyrok uniewinniający działaczy KOD za zagłuszenie spotkania wyborczego PiS i jak pisały media przed tym wyrokiem spotkał się w Wilnie z Piebiakiem (wówczas wiceministrem). Sowul po tym wyroku dostał nominację na prezesa suwalskiego sądu.

 

Sędziowie awansowani lub starający się o awans do nowej KRS

 

Kolejna i ostatnia grupa popierająca Piebiaka to sędziowie awansowani w ostatnim czasie lub zabiegający o awans. To:

 

– Aneta Michałek z Sądu Okręgowego w Lublinie, która awans dostała od nowej KRS, – Hanna Kaflak-Januszko, od niedawna sędzia Sądu Okręgowego w Słupsku, awans dostała od nowej KRS, broniła Piebiaka gdy wyrzucano go ze stowarzyszenia Iustitia,

 Monika Rzepiejewska, ze Szczecina, starała się o awans d nowej KRS, orzeka na delegacji w sądzie okręgowym,

– Andrzej Stasiuk z Sądu Okręgowego w Szczecinie, bezskutecznie kandydował do Izby Dyscyplinarnej. W 2017 roku na prorządowym portalu wPolityce wzywał do reformy wymiaru sprawiedliwości. Narzekał, że ówczesna KRS (legalna, którą potem rozwiązał PiS) nie chciała dać mu awansu do sądu wyższej instancji.

– Józef Grocholski z Sądu Okręgowego w Szczecinie, bezskutecznie kandydował do Izby Dyscyplinarnej,

– Paweł Mazurkiewicz z Sądu Rejonowego w Nisku, bezskutecznie kandydował do Izby Dyscyplinarnej,

– Katarzyna Wiatrak, w 2020 roku powołana przez prezydenta do Sądu Okręgowego w Opolu,

– Adam Stawowy z Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich, stara się o awans od nowej KRS do sądu okręgowego,

– Anna Hejnar-Zawisza, z Sądu Okręgowego w Krośnie, była adwokat, do sądu w Krośnie prezydent powołał ją w lutym 2021 roku,

– Agnieszka Jurkowska-Chocyk z Sądu Apelacyjnego w Lublinie, w 2019 roku prezydent wręczył jej awans do tego sądu,

– Marek Zugaj z Sądu Okręgowego w Lublinie, w 2020 roku odebrał od prezydenta awans do tego sądu,

– Robert Wasiewicz z Sądu Okręgowego w Lublinie, w 2019 roku odebrał awans od prezydenta do tego sądu.

 

Całę listę poparcia dla Piebiaka i pozostałych dwóch kandydatek do nowej KRS znaleźć można pod tym adresem.

 

Sejm zdecyduje kto trafi do nowej KRS

 

Teraz kandydatury będzie oceniać Sejm i w głosowaniu to posłowie zdecydują, kto zajmie zwolnione stanowisko. Kadencja nowej KRS upływa w przyszłym roku. Jeśli Sejm postawi na Piebiaka, wzmocni on frakcję tzw. jastrzębi. To sędziowie – członkowie KRS kojarzeni właśnie z Piebiakiem. Podobnie jak on popierają ostry kurs w sądach. Część z nich zrobiła „błyskawiczne” kariery za obecnej władzy. Zostali prezesami sądów, dostali od nowej KRS awanse do sądów wyższej instancji. Do tej frakcji zaliczany jest m.in. Maciej Nawacki z Olsztyna, który stał się jednym z symboli obecnych, złych zmian w sądach.



Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

27 marca 2021






Inne artykuły tego autora

05.06.2023

Blef Dudy. Decyzje rosyjskiej komisji ma oceniać powołana przez PiS Izba Kontroli z neo-sędziami

31.05.2023

Prawnicy: lex Tusk łamie prawo unijne, musi interweniować KE. Polska może stracić miliardy euro

30.05.2023

Schab wygrał wojnę w rodzinie ludzi Ziobry. Jego zastępca Radzik został zesłany do pracy w Poznaniu

16.05.2023

Prokuratura Krajowa może przegrywać precedensowe procesy. Przez „wadliwego” pełnomocnika

11.05.2023

Nielegalna KRS domyka przejęcie Sądu Najwyższego. Desant neo-sędziów na Izbę Cywilną

09.05.2023

Neo-sędziowie przejmują kontrolę nad Izba Karną SN. Prezesem zostanie neo-sędzia Kapiński

26.04.2023

Pierwsze orzeczenie z Pegasusem w tle. SN nie uchylił immunitetu prokurator od Ewy Wrzosek

24.04.2023

Jest zawiadomienie do prokuratury na szefową neo-KRS Pawełczyk-Woicką. Za szykany sędziego Ferka

21.04.2023

Pilne. SN: Resort Ziobry ma przeprosić sędzię Koskę-Janusz za oczerniający ją komunikat

20.04.2023

Iustitia: Nie daliśmy się złamać przez 8 lat, wygramy. Walczymy o nowoczesne sądy i nową KRS

11.04.2023

Ziobro robi skok na prokuraturę. Chce zabetonować w niej swoich ludzi i kontrolę nad śledztwami

03.04.2023

Afera hejterska wraca. Sędzia Żurek chce ścigania prokuratorów, którzy umorzyli sprawę jego hejterów

29.03.2023

Sędzia Maciej Ferek wraca do orzekania, odwiesiła go nowa Izba SN. To był ostatni zawieszony sędzia

23.03.2023

Sąd: neo-sędzia nie może sądzić głośnej sprawy 13 oskarżonych za protest na białoruskiej granicy

21.03.2023

Żurek kontra państwo PiS. O jego losie zdecydują nominaci Ziobry, do akcji wchodzi prokuratura

21.03.2023

Sąd nakazał prokuraturze Ziobry ścigać hejterów sędziego Waldemara Żurka

20.03.2023

Prezes sądu chroni sędzię Knobel z Poznania przed atakiem neo-KRS. Nie wyśle sędzi na szkolenie

20.03.2023

Aż 1759 sędziów i prokuratorów broni sędzi Knobel, atakowanej za wyrok ws. protestu w kościele

15.03.2023

Sędzia Schab nie będzie ścigał rzecznika SN Stępkowskiego. Celem Gersdorf i legalni sędziowie

14.03.2023

Pilne. Wielka wygrana sędziego Żurka. Sąd nakazał przywrócić go do pracy w starym wydziale sądu



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200