Homofobiczne furgonetki jeżdżą po Polsce. Jakim prawem?

Udostępnij

Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.

Więcej

Po aresztowaniu Margot w związku ze zniszczeniem homofobicznych banerów na furgonetce fundacji PRO - prawo do życia, powraca pytanie o ich prawny status. OKO.press wyjaśnia, co do tej pory orzekały w ich sprawie polskie sądyFurgonetki Fundacji PRO-Prawo do życia z banerami atakującymi osoby homoseksualne pojawiły się na ulicach polskich miast na początku 2019 roku. Jeszcze w lutym 2019 prawnokarną walkę z nimi rozpoczęło trójmiejskie Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado, które zgłosiło do prokuratury możliwość popełnienia przestępstwa zniesławienia, czyli naruszenia art. 212 kodeksu karnego. Stowarzyszenie zdecydowało się akurat na taki zarzut, ponieważ polski kodeks karny nie chroni przed homofobiczną mową nienawiści. Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście dopiero kilka tygodni temu wniosła do sądu akt oskarżenia przeciwko kierowcy furgonetki.

 

Zdając sobie sprawę z tego, że postępowanie karne może ciągnąć się latami, Tolerado postanowiło przetestować w kwestii ciężarówek również drogę cywilną. I zawnioskować o zabezpieczenie swojego powództwa. W ten właśnie sposób w 2019 udało się Bartowi Staszewskiemu i reprezentującym go prawniczkom i prawnikom z Wolnych Sądów zablokować dystrybucję naklejek „strefa wolna od LGBT”, które miała dołączać „Gazeta Polska”.

 

Sąd zakazał części haseł

 

Tolerado w swoim pozwie cywilnym wskazali, że fundacja PRO – Prawo do życia narusza ich dobra osobiste poprzez „prowadzenie w Gdańsku i w całym kraju, kłamliwej akcji propagandowej łączącej homoseksualność z przestępstwem pedofilii”. 26 września Sąd Okręgowy w Gdańsku przychylił się do wniosku „Tolerado” o zabezpieczenie powództwa. Tym samym do czasu ogłoszenia wyroku z ulic w całym kraju i ze strony internetowej fundacji musiały zniknąć homofobiczne banery i hasła.

 

Ale postanowienie sądu dotyczyło tylko części treści, którymi epatuje PRO – Prawo do życia. Chodzi o zdjęcie dwóch nagich mężczyzn niosących tęczową flagę (które zresztą wykonano w Niemczech, nie w Polsce) z komunikatami: „Pederaści żyją średnio 20 lat krócej”, „Czyny pedofilskie zdarzają się wśród homoseksualistów 20 razy częściej”, „Tacy chcą edukować twoje dzieci. Powstrzymaj ich.”, „70 proc. zachowań na AIDS dotyczy pederastów”, „91 proc. dzieci wychowywanych przez lesbijki i 25 proc. wychowywanych przez pederastów jest molestowanych”.

 

Sąd w uzasadnieniu wskazał, że „słuszne jest twierdzenie (…), iż działania pozwanego wymierzone są przeciwko całej społeczności osób LGBT i wzbudzają szerokie zainteresowanie społeczne, które może powodować ugruntowanie się treści zniesławiających tą grupę osób u osób postronnych”.

 

…ale nie tych o edukacji seksualnej

 

„Tolerado” wnioskowało też, by z ulic i stron internetowych zniknęły treści, które sugerują, że edukacja seksualna – zgodna ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia – prowadzona jest przez „lobby LGBT” i polega rzekomo na „nauce masturbacji dla czterolatków”.

 

Pomimo tego, że treści te są w oczywisty sposób manipulacjami (OKO.press pisało o tym wielokrotnie), sąd uznał, że informacje zawarte na banerach są prawdziwe i nie objął ich zakazem. W uzasadnieniu odmowy wydania zabezpieczenia, sąd powołał się na konstytucyjne zasady wolności wyrażania poglądów (art. 54) i prawo do wychowywania dzieci zgodnie przekonaniami (art. 48).

 

„Każdy obywatel ma zagwarantowane w konstytucji prawo do swobodnej, nawet mocnej wypowiedzi i wypowiadania sprzeciwu przeciwko edukacji seksualnej dzieci według takich standardów, a zwłaszcza nie można odmówić takiego prawa rodzicom korzystającym z wolności słowa w ramach konstytucyjne zagwarantowanego prawa do wychowywania dzieci wedle własnego przekonania” – stwierdził sąd.

 

Blokada homofobusa na ulicach Warszawy. Fot. Monika Bryk

 

W lipcu SO oddalił powództwo

 

Tolerado odwoływało się od decyzji sądu w sprawie zabezpieczenia treści dotyczących seksedukacji, jednak w czerwcu 2020 sąd ponownie odrzucił ich argumentację.

 

W tym czasie homofobusy dostosowano do „wytycznych” z października 2019. Co prawda zniknęli z nich mężczyźni pokazujący pośladki i hasła o pederastach, ale dalej jeździły po polskich miastach obklejone hasłami o edukacji seksualnej, które w zniesławiający sposób sklejają homoseksualizm z pedofilią.

 

Niedawno, 15 lipca 2020, Sąd Okręgowy w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym oddalił powództwo Tolerado. W uzasadnieniu napisano, że „Brak podstaw zdaniem Sądu aby przyznać powodowi prawo do występowania o ochronę dóbr osobistych w imieniu bliżej niesprecyzowanej grupy osób nieheteroseksualnych tzw. lobby LGBT.

 

Obowiązujące w Polsce prawo opiera swoją koncepcję na indywidualności naruszenia dóbr osobistych i braku możliwości przeniesienia roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych na podmiot trzeci”.

 

Tolerado decyzją sądu ma dodatkowo zapłacić Fundacji Pro – Prawo do życia 5 417 zł kosztów sądowych.

 

Jest wyrok w sprawie homofobusa – sąd oddalił nasze powództwo.Musimy zapłacić 5.417 PLN Fundacji Pro – Prawo do życia…

Opublikowany przez Tolerado Czwartek, 23 lipca 2020

 

Stowarzyszenie odwoła się od decyzji po otrzymaniu odpisu uzasadnienia wyroku, ale już teraz ich prawną walkę z homofobusem można wesprzeć finansowo.

 

Jak walczyć z homofobusami?

 

We Wrocławiu toczy się analogiczna sprawa. Przeciwko homofobusowi pozew cywilny złożyła osoba prywatna. W październiku oddalił go Sąd Okręgowy, ale kilka dni temu Sąd Apelacyjny skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

 

Jak na razie nie ma efektywnego środka prawnego przeciwko homofobicznym busom. Walka z takimi zjawiskami byłaby dużo łatwiejsza, gdyby polskie prawo karne traktowało orientację seksualną i tożsamość płciową jako cechę chronioną. Tak jak (teoretycznie) chroni przed mową nienawiści ze względu na wyznanie, czy narodowość.

 

Prawnicy sugerują zgłaszanie furgonetek za popełnianie wykroczeń. Najczęściej wskazuje się na:

 

  • art. 51 kodeksu wykroczeń, czyli zakłócanie porządku publicznego („Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,
    podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”);
  • art. 41 kodeksu wykroczeń, czyli umieszczanie w miejscu publicznym nieprzyzwoitych ogłoszeń, napisów, rysunków i używanie słów nieprzyzwoitych.

 

Jednak wymaga to kooperacji policji, która powinna wnieść o ukaranie furgonetek. W czerwcu 2019 zdecydowała się na to gdańska policja, która kierowcy zarzuciła właśnie naruszenie art. 51 kw, ale także art. 92 kw (niedostosowanie się do znaku drogowego) oraz art. 156 ustawy Prawo ochrony środowiska (zakaz używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających). Sprawa jest w toku.Autor


Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.


Więcej

Opublikowany

11 sierpnia 2020Inne artykuły tego autora

19.03.2021

Sąd Najwyższy uchyla wyroki w sprawie łamania obostrzeń pandemicznych. W kolejce następne kasacje RPO

17.03.2021

Orientacja seksualna jak alkoholizm, hazard i kociarstwo – nie wymaga ochrony. Tak twierdzi KRS

15.03.2021

RE: Polska nie zapewnia dostępu nawet do tych aborcji, na które zezwala prawo

07.03.2021

„Goebbelsowskie media” nie zniesławiły telewizji Kurskiego. Prof. Sadurski wygrywa z TVP

05.03.2021

Spisek, lewacka nowomowa, prześladowanie katolików. Prawica reaguje na wyrok w sprawie tęczowej Maryjki

27.02.2021

Sąd Najwyższy: można nazywać ONR organizacją faszystowską. „Sami na siebie ukręcili ten bicz”

22.02.2021

Sopocka dyskoteka otworzyła się w pandemii. Kary nie będzie, bo zakaz działalności jest bublem

18.02.2021

Prawa kobiet są ważne, ale upamiętnienie Dmowskiego jeszcze ważniejsze. Rozterki komisji nazewnictwa

11.02.2021

Jak PiS podkopuje niezależne media. Raport międzynarodowych organizacji

04.02.2021

Co z wadami letalnymi? PiS twierdzi, że wszystko jest w starej ustawie. TK sugeruje, żeby ją znowelizować

31.12.2020

TK uzasadni, że ws. aborcji orzekł coś innego niż ogłosił? Tak wynika z zapowiedzi PiS

31.12.2020

400 zł za kartkę na biurze Lichockiej. „Za potrącenie staruszki prezydent Sieradza dostał mniej” 400 zł za kartkę na biurze Lichockiej. „Za potrącenie staruszki prezydent Sieradza dostał mniej”

29.12.2020

Godzina policyjna obowiązuje. Premier mógł poprawić rozporządzenie, ale tego nie zrobił [WYWIAD]

25.12.2020

Bodnar: Policja działa na polityczne polecenie. My musimy wyjaśnić wszystkie naruszenia [WYWIAD]

16.12.2020

Udział w zgromadzeniach podczas epidemii nie jest nielegalny. Policja masowo przegrywa w sądach

08.12.2020

Przyłębska przerywa milczenie: Ludzie wylegli w amoku na ulice. A przecież kobiety nadal mają wybór!

03.12.2020

Wezwanie na policję za organizację protestu kobiet. Aktywistki z Oleśnicy: „Nie zamkniecie nam ust”

26.11.2020

„Dla mnie ten rząd już jest obalony” – mówią aktywistki, które przykuły się do bramy MEN [WYWIAD]

19.11.2020

Co PiS zrobi z aborcją?

13.11.2020

„Krzyczeliśmy, że jesteśmy z prasy”. Dlaczego policja spałowała dziennikarzy?Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200