Czy KRS da awans swojemu sędziemu? Ma słabą opinię zawodową, ale zasługi dla „dobrej zmiany”

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Członek nowej KRS, sędzia Maciej Nawacki z Olsztyna, stara się o awans do sądu wyższej instancji. Choć opinie o jego pracy jako sędziego nie są najlepsze, to jego koledzy i koleżanki z Krajowej Rady Sądownictwa chyba nie odmówią mu awansu, skoro tak bardzo chce i tak bardzo popiera reformy PiS w sądachAwans sędziego Macieja Nawackiego nowa KRS ma opiniować na obecnym posiedzeniu. Decyzja może zapaść już dziś, czyli w środę.

 

Maciej Nawacki jest sędzią Sądu Rejonowego w Olsztynie. A jednocześnie jego prezesem z nominacji ministra Zbigniewa Ziobry. Jest też członkiem nowej Krajowej Rady Sądownictwa, którą wbrew Konstytucji wybrali posłowie PiS i Kukiz 15.

 

Nawacki obecnie stara się o awans do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Zgłosił swoją kandydaturę w naborze na pięć wolnych miejsc w tym sądzie. Zgodnie z procedurą kandydatury opiniuje KRS i rekomenduje Prezydentowi RP najlepszych sędziów do awansu.

 

Swoje kandydatury na wolne miejsca w sądzie okręgowym zgłosiło 20 sędziów, w tym Maciej Nawacki. Z oficjalnej opinii sporządzonej na potrzeby tego konkursu w olsztyńskim sądzie wynika, że sędzia Nawacki nie jest najmocniejszym kandydatem.

 

Poniżej średniej

 

Stabilność jego orzeczeń w latach 2015-17 była niższa od średniej w wydziale gospodarczym, w którym orzeka od kilku lat. Sąd odwoławczy rozpoznał w tym czasie 123 apelacje od wyroków Nawackiego. Oddalono 67,7 proc. apelacji. W 12,1 proc. sprawach sąd odwoławczy uchylił jego wyrok, w 16,2 proc. zmienił jego wyrok, a w 4 proc. sprawę załatwiono w inny sposób.

 

W tym samym czasie średnia utrzymań wyroku w tym wydziale wynosiła 70,09 proc., co oznacza, że sędzia Nawacki miał gorszą stabilność orzeczniczą niż średnia wydziału. Jego wyroki były częściej uchylane niż większości kolegów – sędziów z wydziału gospodarczego.

 

W I kwartale 2018 r. sąd odwoławczy oddalił zaś apelacje od jego wyroków tylko w 36,3 proc. spraw, gdy średnia dla całego wydziału wynosiła 63,3 proc.

 

W opinii olsztyńskiego sądu napisano, że stabilność jego orzecznictwa wypada niekorzystnie na tle całego wydziału gospodarczego.

 

Z wniosków końcowych opinii wynika ponadto, że Nawacki w sprawach gospodarczych orzeka niecałe 5 lat, wcześniej sądził sprawy karne. Tą zmianą wydziału częściowo tłumaczy się jego wyniki słabsze, niż pozostałych sędziów.

 

Powinien jeszcze kilka lat popracować

 

Sędzia Nawacki spełnia formalne wymogi do awansu do sądu okręgowego, ale w opinii stwierdzono, że „wyeliminowanie w jego pracy stwierdzonych mankamentów, wymagałoby jeszcze kilku lat orzekania w sprawach gospodarczych dających więcej czasu na sprawne podejmowanie przemyślanych i rozważnych decyzji”.

 

Ale za to ma inne zalety

 

Sędzia Nawacki znany jest z tego, że gdy starał się o miejsce w nowej KRS na jaw wyszło, że jest członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie.

 

Już jako członek nowej KRS zaatakował Sąd Najwyższy, w którym PiS chciał przeprowadzić czystkę kadrową. W wywiadzie w telewizji Nawacki mówił m.in., że sędziowie Sądu Najwyższego „dopuszczają się naruszenia, łamania prawa w Polsce”.

 

„Mam nadzieję, że w przyszłości osoby które dopuszczają się łamania prawa w Polsce spotkają się z adekwatną reakcją” – mówił Nawacki.

 

Gersdorf składa zawiadomienie

 

To była jego reakcja na obronę przez sędziów SN niezależności ich sądu. Zawiadomienie na Nawackiego do rzecznika dyscyplinarnego złożyła prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która uznała to za groźbę pod adresem sędziów SN.

 

Ale 11 stycznia 2019 r. rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych uznał, że sprawa nie nadaje się na dyscyplinarkę, gdyż Nawacki swoją wypowiedzią nie uchybił godności sędziego. Wypowiadając swoje słowa w ocenie rzecznika działał on w zakresie uprawnień i obowiązków jako członek KRS. Korzystał też z konstytucyjnej wolności słowa.

 

Decyzję o tym, że sprawa nie nadaje się na dyscyplinarkę, podjął zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota. Onet ujawnił, że to Lasota zgłosił wcześniej kandydaturę Nawackiego do nowej KRS. Główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab nie widzi jednak nic w tym złego, że teraz Lasota badał sprawę dotyczącą Nawackiego.

 

Prezes olsztyńskiego sądu rejonowego ma spore szanse, by KRS zarekomendowała go prezydentowi do awansu do sądu okręgowego. W ostatnich miesiącach nowa KRS rekomendowała bowiem sędziów, których kandydatury nie znalazły poparcia samorządu sędziowskiego. OKO.press pisało o tym wiele razy:

 

Przeczytaj: Bunt sędziów przeciwko nowej KRS. Nie chcą brać udziału w fikcyjnych procedurach

 

Z tego powodu sędziowie w wielu sądach odmówili udziału w procedurze opiniowania kandydatur do awansu dla nowej KRS.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

23 stycznia 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

29.05.2020

Gorliwość bez nagrody: sędzia Nawacki nie dostanie awansu. Zablokowała go nowa Izba w SN

28.05.2020

Izba Dyscyplinarna bierze się za sędziego Igora Tuleyę. Pozwoli go oskarżyć prokuraturze Ziobry?

28.05.2020

Założyciel Ordo Iuris Aleksander Stępkowski został twarzą Sądu Najwyższego

25.05.2020

Prezydent powoła swojego prezesa SN. Postawił na sędzię Manowską, byłą zastępczynię Ziobry

24.05.2020

Koniec obrad: prezydent Duda będzie miał swojego prezesa SN. Wybierze kolegę Łukasza Piebiaka?

21.05.2020

Ścigają sędziów za podpisanie listu do OBWE w sprawie wyborów prezydenckich

19.05.2020

Trybunał w Strasburgu zbada nielegalne rozwiązanie przez PiS starej KRS

17.05.2020

Tak wycisza emocje nowy „komisarz” Dudy w SN: już pierwszego dnia złamał procedury

12.05.2020

Zaradkiewicz sam sobie zmienił wynik głosowania. Naraża się na zarzuty karne?

12.05.2020

Sędzia SN: Zaradkiewicz łamie prawo. Wybrany na siłę prezes Sądu Najwyższego będzie do podważenia

10.05.2020

„Komisarz” Dudy przerwał obrady zgromadzenia sędziów SN, gdy głosowanie nie było po jego myśli

09.05.2020

Wybory na nowego prezesa SN. „Komisarz” Dudy decyzje podejmuje sam, atmosfera konfrontacyjna

08.05.2020

Ścigają sędziego Żurka za pozwanie „komisarza” Dudy. Rzecznik dyscyplinarny sięga po ustawę kagańcową

08.05.2020

Przed wyborem prezesa apel do sędziów starego SN: zatrzymajcie proces niszczenia Sądu Najwyższego

08.05.2020

Precedensowy pozew przeciwko „komisarzowi” Dudy. Sędzia Żurek: Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN

07.05.2020

Szarża Zaradkiewicza. Chce przejąć pozwy i zabezpieczyć w SN sędziów „dobrej zmiany”

07.05.2020

Prezydent Duda nagle powołał nowych sędziów SN. Dwa dni przed wyborem nowego prezesa SN

06.05.2020

„Komisarz” prezydenta Dudy odmraża pracę Izby Dyscyplinarnej. Mimo jej zawieszenia przez TSUE

06.05.2020

Zaradkiewicz zaczął porządki w SN od dekomunizacji ścian i zarządził: „Złe portrety zdjąć!”

04.05.2020

Murem za Ewą. Prawnicy w obronie prokurator, która chciała śledztwa ws. wyborówWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200