Czy KRS da awans swojemu sędziemu? Ma słabą opinię zawodową, ale zasługi dla „dobrej zmiany”

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Członek nowej KRS, sędzia Maciej Nawacki z Olsztyna, stara się o awans do sądu wyższej instancji. Choć opinie o jego pracy jako sędziego nie są najlepsze, to jego koledzy i koleżanki z Krajowej Rady Sądownictwa chyba nie odmówią mu awansu, skoro tak bardzo chce i tak bardzo popiera reformy PiS w sądachAwans sędziego Macieja Nawackiego nowa KRS ma opiniować na obecnym posiedzeniu. Decyzja może zapaść już dziś, czyli w środę.

 

Maciej Nawacki jest sędzią Sądu Rejonowego w Olsztynie. A jednocześnie jego prezesem z nominacji ministra Zbigniewa Ziobry. Jest też członkiem nowej Krajowej Rady Sądownictwa, którą wbrew Konstytucji wybrali posłowie PiS i Kukiz 15.

 

Nawacki obecnie stara się o awans do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Zgłosił swoją kandydaturę w naborze na pięć wolnych miejsc w tym sądzie. Zgodnie z procedurą kandydatury opiniuje KRS i rekomenduje Prezydentowi RP najlepszych sędziów do awansu.

 

Swoje kandydatury na wolne miejsca w sądzie okręgowym zgłosiło 20 sędziów, w tym Maciej Nawacki. Z oficjalnej opinii sporządzonej na potrzeby tego konkursu w olsztyńskim sądzie wynika, że sędzia Nawacki nie jest najmocniejszym kandydatem.

 

Poniżej średniej

 

Stabilność jego orzeczeń w latach 2015-17 była niższa od średniej w wydziale gospodarczym, w którym orzeka od kilku lat. Sąd odwoławczy rozpoznał w tym czasie 123 apelacje od wyroków Nawackiego. Oddalono 67,7 proc. apelacji. W 12,1 proc. sprawach sąd odwoławczy uchylił jego wyrok, w 16,2 proc. zmienił jego wyrok, a w 4 proc. sprawę załatwiono w inny sposób.

 

W tym samym czasie średnia utrzymań wyroku w tym wydziale wynosiła 70,09 proc., co oznacza, że sędzia Nawacki miał gorszą stabilność orzeczniczą niż średnia wydziału. Jego wyroki były częściej uchylane niż większości kolegów – sędziów z wydziału gospodarczego.

 

W I kwartale 2018 r. sąd odwoławczy oddalił zaś apelacje od jego wyroków tylko w 36,3 proc. spraw, gdy średnia dla całego wydziału wynosiła 63,3 proc.

 

W opinii olsztyńskiego sądu napisano, że stabilność jego orzecznictwa wypada niekorzystnie na tle całego wydziału gospodarczego.

 

Z wniosków końcowych opinii wynika ponadto, że Nawacki w sprawach gospodarczych orzeka niecałe 5 lat, wcześniej sądził sprawy karne. Tą zmianą wydziału częściowo tłumaczy się jego wyniki słabsze, niż pozostałych sędziów.

 

Powinien jeszcze kilka lat popracować

 

Sędzia Nawacki spełnia formalne wymogi do awansu do sądu okręgowego, ale w opinii stwierdzono, że „wyeliminowanie w jego pracy stwierdzonych mankamentów, wymagałoby jeszcze kilku lat orzekania w sprawach gospodarczych dających więcej czasu na sprawne podejmowanie przemyślanych i rozważnych decyzji”.

 

Ale za to ma inne zalety

 

Sędzia Nawacki znany jest z tego, że gdy starał się o miejsce w nowej KRS na jaw wyszło, że jest członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie.

 

Już jako członek nowej KRS zaatakował Sąd Najwyższy, w którym PiS chciał przeprowadzić czystkę kadrową. W wywiadzie w telewizji Nawacki mówił m.in., że sędziowie Sądu Najwyższego „dopuszczają się naruszenia, łamania prawa w Polsce”.

 

„Mam nadzieję, że w przyszłości osoby które dopuszczają się łamania prawa w Polsce spotkają się z adekwatną reakcją” – mówił Nawacki.

 

Gersdorf składa zawiadomienie

 

To była jego reakcja na obronę przez sędziów SN niezależności ich sądu. Zawiadomienie na Nawackiego do rzecznika dyscyplinarnego złożyła prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która uznała to za groźbę pod adresem sędziów SN.

 

Ale 11 stycznia 2019 r. rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych uznał, że sprawa nie nadaje się na dyscyplinarkę, gdyż Nawacki swoją wypowiedzią nie uchybił godności sędziego. Wypowiadając swoje słowa w ocenie rzecznika działał on w zakresie uprawnień i obowiązków jako członek KRS. Korzystał też z konstytucyjnej wolności słowa.

 

Decyzję o tym, że sprawa nie nadaje się na dyscyplinarkę, podjął zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota. Onet ujawnił, że to Lasota zgłosił wcześniej kandydaturę Nawackiego do nowej KRS. Główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab nie widzi jednak nic w tym złego, że teraz Lasota badał sprawę dotyczącą Nawackiego.

 

Prezes olsztyńskiego sądu rejonowego ma spore szanse, by KRS zarekomendowała go prezydentowi do awansu do sądu okręgowego. W ostatnich miesiącach nowa KRS rekomendowała bowiem sędziów, których kandydatury nie znalazły poparcia samorządu sędziowskiego. OKO.press pisało o tym wiele razy:

 

Przeczytaj: Bunt sędziów przeciwko nowej KRS. Nie chcą brać udziału w fikcyjnych procedurach

 

Z tego powodu sędziowie w wielu sądach odmówili udziału w procedurze opiniowania kandydatur do awansu dla nowej KRS.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

23 stycznia 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

27.01.2021

Europejscy prawnicy wzywają KE do pilnej obrony ściganych 14 sędziów z Krakowa

25.01.2021

Objazdowe śledztwo ws. Giertycha. Tak Prokuratura Krajowa szuka pokornego sądu i śledczych

24.01.2021

Solidarność w imię prawa: 380 prawników broni prokuratorów zesłanych karnie przez Święczkowskiego

23.01.2021

Piąta porażka prokuratury Ziobry ws. Giertycha. Sąd: Jego zatrzymanie było nielegalne

21.01.2021

Aż 78 sędziów Sądu Najwyższego broni karnie zsyłanych prokuratorów i represjonowanych sędziów

21.01.2021

„Jastrzębie” przejmują władzę w nowej KRS. Przygotowanie do weryfikacji sędziów

15.01.2021

Zastępczyni Ziobry chce degradacji dla sędzi. Pretekst: brak aresztu dla zakażonego koronawirusem

14.01.2021

Przewrót w nowej KRS. „Jastrzębie” Ziobry odwołały przewodniczącego Rady i jej rzecznika

13.01.2021

Dymisja za obronę sędziów Tuleyi, Morawiec i Juszczyszyna. Stanowisko straci sędzia z Łodzi

13.01.2021

Rzecznik dyscyplinarny Radzik ściga sędzię, która postawiła się prokuraturze

10.01.2021

Sędzia Tuleya odpowiada na wezwanie Prokuratury Krajowej: „Nie pójdę, nie boję się ich”

04.01.2021

Prokuratura Ziobry oskarża niezależną prokuratorkę. To precedens, który ma zastraszyć śledczych

29.12.2020

Precedensowy protest sędziów pod siedzibą prokuratury: Przestańcie nas zastraszać!

24.12.2020

Kaczyński po raz pierwszy zapowiedział wprost czystkę wśród sędziów

19.12.2020

Kolejna klęska prokuratury ws. Giertycha. Sąd orzekł, że przeszukanie jego kancelarii było bezprawne

18.12.2020

Sędziowie żądają powrotu do pracy sędziów Tulei, Morawiec i Juszczyszyna. Raz w miesiącu nie będą sądzić

18.12.2020

Precedensowy list sędziów. Żądają ochrony przed naciskami i represjami Prokuratury Krajowej

16.12.2020

Szaleństwo Prokuratury Krajowej. Ściga 7 sędziów za korzystne dla gnębionego prokuratora orzeczenia

16.12.2020

Prokuratura zarzuciła sieć na Giertycha. Czy grożą mu zarzuty za zasłabnięcie i pobyt w szpitalu?

15.12.2020

Przemysław Radzik, człowiek Ziobry, w nagrodę zostanie wiceprezesem największego sądu w PolsceWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200