Były szef neo-KRS Mazur liczy na II kadencję. Popiera go niemal cała nielegalna Izba Dyscyplinarna

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Leszek Mazur jest kolejnym kandydatem na II kadencję neo-KRS. Zaskakuje jego lista poparcia. Podpisało ją aż 10 członków Izby Dyscyplinarnej. To dzięki ich podpisom może ponownie kandydować.     Zgłoszenie Leszka Mazura — na zdjęciu u góry — zostało właśnie opublikowane na stronie Sejmu. To ważna postać w obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, bo był jej […]Leszek Mazur jest kolejnym kandydatem na II kadencję neo-KRS. Zaskakuje jego lista poparcia. Podpisało ją aż 10 członków Izby Dyscyplinarnej. To dzięki ich podpisom może ponownie kandydować.

 

 

Zgłoszenie Leszka Mazura — na zdjęciu u góry — zostało właśnie opublikowane na stronie Sejmu. To ważna postać w obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, bo był jej przewodniczącym przez trzy lata. Mazura z tej funkcji odwołała tzw. frakcja jastrzębi; popierająca ostry kurs w sądach.

 

 

Mimo że od roku jest szeregowym członkiem Rady, startuje na jej drugą kadencję, czyli do neo-KRS bis. Jego kandydaturę poparło 31 sędziów i neo-sędziów. To głównie członkowie nielegalnej Izby Dyscyplinarnej. Bez nich mógłby nie zebrać minimum 25 podpisów poparcia. Poparło go też 6 członków obecnej KRS i prezesi sądów ze Śląska, nominaci resortu ministra Ziobry. W tym jego brat. Nie poparli go jednak sędziowie z Częstochowy, którzy dali mu poparcie 4 lata temu. O tym, kto go poparł i dlaczego nie ma podpisów z Częstochowy, piszemy w dalszej części tekstu.

 

 

Członków neo-KRS Sejm wybierze w lutym, marcu. Mimo że legalność Rady podważyły w wyrokach TSUE i ETPCz. Ten ostatni podkreślił wręcz, że jest ona źródłem problemów z praworządnością w Polsce. Niezgodny z Konstytucją i zależny od polityków organ, jakim jest neo-KRS, daje bowiem wadliwe nominacje sędziom (neo-sędziom). Te nominacje też podważył ETPCz i TSUE.

 

 

Mimo tych zastrzeżeń do neo-KRS bis kandyduje aż 14 z 15 obecnych jej członków. Ich kandydatury są ujawniane sukcesywnie. Na razie oprócz Mazura na stronie Sejmu opublikowano zgłoszenia Macieja Nawackiego i Grzegorza Furmankiewicza, którzy są w neo-KRS. Znane są też kandydatury sędziego Stanisława Zduna i Krystyny Morawy-Fryźlewicz.

 

 

OKO.press będzie opisywać wszystkie kandydatury i popierających je sędziów, by pokazać jaki system powiązań powstał w sądach dzięki „reformom” ministra Ziobry.

 

 

 

 

Kim jest Mazur i dlaczego ubiega się o reelekcję

 

 

Leszek Mazur jest sędzią od 1990 roku. I od tamtego czasu orzeka w Częstochowie, obecnie jest sędzią tamtejszego sądu okręgowego. Odbywał staże zagraniczne. Od października 2021 roku jest też członkiem Wspólnej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

 

 

Najważniejsze jest jednak to, że od początku kierował nową, upolitycznioną KRS, którą po raz pierwszy wybrali w Sejmie posłowie (PiS i Kukiz’15). Od początku niezależni sędziowie i prawnicy zgłaszali zastrzeżenia do jej legalności.

 

Mazur w Radzie był zaliczany do tzw. frakcji gołębi, która chciała bardziej obiektywnie prowadzić prace i dawać nominacje lepszym sędziom. Z funkcji przewodniczącego został jednak utrącony w styczniu 2021 roku. Odwołała go tzw. grupa jastrzębi, związana z byłym wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem. Mazur stracił stanowisko, bo ujawnił proceder dorabiania przez część członków neo-KRS. Brali idące w tysiące złotych dodatkowe diety za posiedzenia komisji.

 

 

Wobec Mazura rzecznik dyscyplinarny ministra Ziobry prowadził postępowanie dyscyplinarne. Bo miał zaległości w pisaniu uzasadnień do wyroków. Było o tym głośno. „Słynny” Przemysław Radzik postawił mu aż 38 zarzutów dyscyplinarnych. Ze zgłoszenia Mazura do drugiej neo-KRS wynika, że zostało ono jednak umorzone w październiku 2021 roku z „powodu znikomego stopnia społecznej karygodności”.

 

 

Rzecznik dyscyplinarny Radzik wszczął też postępowanie wyjaśniające, bo Mazur nie wpisał do oświadczenia majątkowego za 2018 rok dochodów z KRS. Mazur tłumaczył, że zapomniał. Nie wiadomo jak zakończyła się ta sprawa.

 

 

OKO.press zapytało Leszka Mazura o powody kandydowania na II kadencję neo-KRS. „Chcę sprawdzić, czy ponownie dostanę zaufanie. Ten wybór nie będzie teraz przypadkowy. Już wiemy, co robiliśmy w KRS” – odpowiada Mazur. Czy liczy, że posłowie PiS znowu go poprą? „Mam dorobek, ale to zależy od tego jakie są obecnie założenia [wobec roli neo KRS – red.]. Ja zawsze stawiałem na rzetelność, finansowy umiar, bo tylko tak można budować zaufanie i wiarygodność” – mówi OKO.press Leszek Mazur.

 

 

Dodaje, że nie miał wygórowanych wymagań wobec pracy KRS. „Chciałem, by zachowała podstawową wiarygodność wobec sędziów, np. żeby do konkursów nie stawali członkowie Rady” – tłumaczy Mazur.

 

 

 

Mazura nie poparli sędziowie z Częstochowy

 

 

Kandydaturę Leszka Mazura do neo-KRS popiera 31 sędziów. Gdy kandydował cztery lata temu, jego listę poparcia podpisali głównie szeregowi sędziowie z sądów w jego rodzinnej Częstochowie oraz z sądów ze Śląska. W sumie 40 sędziów. Teraz popierają go głównie prezesi sądów ze Śląska, z nominacji resortu Ziobry i neo-sędziowie, którzy dostali nominacje od KRS, w której Mazur zasiada. Z Częstochowy poparł go tylko jeden sędzia.

 

 

„Dlaczego nie mam poparcia osób z poprzedniej mojej listy z Częstochowy? Nie zwracałem się teraz do nich o ponowne poparcie. Ale kontakt mamy i dostałem sygnały, że my jako Rada [obecna – red.] nie mamy ich poparcia. Uważają, że nie zdaliśmy egzaminu” – mówi OKO.press Leszek Mazur.

 

 

Powszechnie bowiem wiadomo, że neo-KRS nie broniła niezależnych sędziów ściganych i represjonowanych za obronę praworządności. Nie broniła też niezależności sądów, tylko pomogła władzy obsadzać sądy często „swoimi” sędziami.

 

 

Mazur może jednak ponownie kandydować, bo listę podpisali mu inni, którzy zyskali na „reformach” ministra Ziobry. A głosy przesądzające zgłoszenie jego kandydatury dały osoby z nielegalnej Izby Dyscyplinarnej. I tak 6 podpisów dali mu obecni członkowie neo-KRS. To:

 

Maciej Mitera, prezes Sąd Rejonowego dla Warszawy -Śródmieścia. Jest pełnomocnikiem Mazura, zgłosił jego kandydaturę w Sejmie. Mitera jest byłym rzecznikiem KRS. Stanowisko stracił, gdy „jastrzębie” zrobiły przewrót w Radzie. Zaliczany jest do frakcji gołębi.

 

Ewa Łąpińska, sędzia Sądu Rejonowego w Jaworznie. Zaliczana jest do frakcji gołębi.

 

Paweł Styrna, sędzia Sądu Rejonowego w Wieliczce. Zastąpił Mazura na stanowisku przewodniczącego KRS.

 

Grzegorz Furmankiewicz, sędzia Sądu Okręgowego w Krośnie. Jest wiceprezesem tego sądu. Jest też neo-sędzią, bo awans do sądu okręgowego dała mu KRS, w której zasiada.

 

Jędrzej Kondek, sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy.

 

Marek Jaskulski, sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto.

 

Leszka Mazura poparło też aż 10 z 11 członków nielegalnej Izby Dyscyplinarnej. Przypomnijmy. Wybrała ich neo-KRS na czele z Mazurem. To głównie byli prokuratorzy bliscy Zbigniewowi Ziobrze i sędziowie, którzy poszli na współpracę z resortem ministra Ziobry.

 

Teraz Mazura poparli: Piotr Niedzielak, Jacek Wygoda, Ryszard Witkowski, Małgorzata Bednarek, Paweł Zubert, Jarosław Duś, Adam Roch, Jarosław Sobutka, Adam Tomczyński i Tomasz Przesławski, prezes Izby. Poparcia Mazurowi nie dał z Izby tylko Konrad Wytrykowki, którego nazwisko padło w kontekście afery hejterskiej.

 

 

„Dlaczego mam poparcie z Izby Dyscyplinarnej? Znam parę osób stamtąd. Tu nie chodzi o to kto jest za jakim kursem w sądach. Bardziej patrzą na moje zachowanie i cechy charakteru. Na to, jak pracowałem w KRS” – mówi OKO.press Mazur.

 

 

Jego listę poparcia podpisało jeszcze dwóch neo-sędziów z Izby Karnej SN. To Marek Motuk i Antoni Bojańczyk. Oni też dostali nominację od obecnej KRS.

 

 

 

Mazura poparli prezesi i wiceprezesi sądów

 

 

Pozostałe 13 podpisów poparcia dali Mazurowi głównie funkcyjni sędziowie ze Śląska. To:

 

Łukasz Roszkowski, sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie. To jedyny sędzia z rodzinnego miasta Mazura, który go poparł. Ale to neo-sędzia. Prezydent powołał go na urząd sędziego w 2019 roku.

 

Ewa Majwald-Lasota, sędzia Sądu Okręgowego w Rybniku. Jest wiceprezesem tego sądu. Listę poparcia dla Mazura podpisała też 4 lata temu. Jest też neo-sędzią. Awans do sądu okręgowego dała jej neo-KRS, w której zasiada Mazur. Prezydent powołał ją w lipcu 2021 roku. Portal Wirtualna Polska pisał, że była karana dyscyplinarnie za mobbing, gdy była przewodniczącą wydziału ksiąg wieczystych.

 

Ewa Janik, sędzia sądu rejonowego w Rybniku. Jest prezesem tego sądu. Sędzią jest od kilku lat, nominację dostała jeszcze od starej KRS. Orzeka na delegacji w sądzie okręgowym. Podpisała listę poparcia Mazurowi 4 lata temu.

 

Ireneusz Wiliczkiewicz, sędzia Sądu Okręgowego w Rybniku. Jest neo-sędzią. Prezydent powołał go na sędziego okręgowego w październiku 2020 roku. Jego nazwisko pojawiło się w kontekście afery hejterskiej. Był wiceprezesem Sądu Okręgowego w Gliwicach. Pracował na delegacji w resorcie ministra Ziobry. Podpisał listę poparcia Mazura też 4 lata temu.

 

Patryk Poniatowski, sędzia Sądu Okręgowego w Gliwicach. Jest prezesem tego sądu. Jest neo-sędzią. Prezydent na sędziego okręgowego powołał go w lutym 2021 roku.

 

Witold Mazur, sędzia Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Jest prezesem tego sądu. Prywatnie brat Leszka Mazura. Listę poparcia podpisał mu drugi raz.

 

Sylwester Świerdza, sędzia Sądu Rejonowego w Myszkowie. Podpisał listę poparcia Mazurowi również 4 lata temu.

 

Agata Pędracka, sędzia Sądu Okręgowego w Rybniku. Jest prezesem tego sądu. Listę dla Mazura podpisała też 4 lata temu. Jest neo-sędzią. Prezydent do sądu okręgowego powołał ją w 2020 roku.

 

Paweł Stępień, sędzia Sądu Okręgowego w Rybniku. Jest wiceprezesem tego sądu i neo-sędzią. Prezydent powołał go do okręgu w kwietniu 2021 roku. Podpisał listę poparcia dla Mazura 4 lata temu.

 

Andrzej Trzopek, sędzia Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, prezes tego sądu.

 

Beata Faruga-Trzopek, sędzia Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.

 

Adam Kanafek, Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej, prezes tego sądu. Wcześniej bez sukcesu startował do Izby Dyscyplinarnej. Kanafek znany jest z orzeczenia, w którym stygmatyzował mniejszość romską. W uzasadnieniu wyroku tak o niej pisał: „Romowie nie chcą się asymilować, są bez ambicji, mają skłonność do żebractwa”.

 

Sławomir Sokołowski, sędzia Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Jest neo-sędzią. Do tego sądu prezydent powołał go w kwietniu 2021 roku.

 

 Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

26 stycznia 2022


Inne artykuły tego autora

10.08.2022

Władza PiS nie wykona wyroku TSUE. Do nowej Izby SN mogą trafić sami neo-sędziowie

09.08.2022

Haniebna decyzja ws. Tulei. „Egzekutor” Ziobry Radzik zablokował jego powrót do pracy

08.08.2022

Radzik, człowiek Ziobry, zaczął represje sędziów apelacyjnych w Warszawie. To kara za prawo UE

08.08.2022

Ważne. Sędzia Tuleya przywrócony do orzekania. To decyzja nowej prezes sądu, nominatki Ziobry

04.08.2022

Sąd: Manowska z SN może odpowiadać karnie za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

04.08.2022

ETPCz chroni sędziów przed zawieszeniem przez nową Izbę Odpowiedzialności Zawodowej

10.06.2022

Sędziowie z Rzeszowa do wiceszefa neo-KRS Puchalskiego: dymisja za udział w Kaście/Antykaście

06.06.2022

Ważna uchwała SN: neo-KRS jest sprzeczna z Konstytucją, można podważać status neo-sędziów

01.06.2022

Sędziowie i prawnicy do szefowej KE: Bez likwidacji neo-KRS nie zostanie przywrócona praworządność

31.05.2022

Małgorzata Manowska blokuje wykonanie przez SN już drugiego wyroku TSUE. Bruksela wciąż wierzy PiS?

30.05.2022

Ludzie od Ziobry chcą „utłuc” sędziego Żurka. Tak wygląda w praktyce kompromis z UE ws. praworządnośc

23.05.2022

Sędzia Żurek wygrywa z Prokuraturą Krajową i prezeską od Ziobry. Nie symulował wypadku w pracy

21.05.2022

Krzysztof Parchimowicz, symbol wolnej prokuratury, uniewinniony. To porażka człowieka od Ziobry

19.05.2022

Sąd: Prokuratura ma zająć się Małgorzatą Manowską za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

17.05.2022

„To bydlak”, „qtasina”, „Amerykańce nas z mośkami wydupczyc chcą” – oto język sędziów z Kasty/Antykasty

16.05.2022

UE nie zdradziła sędziów. Nie zgodzi się na putinizację sądów, bo to rozsadzi całą Unię [WAWRYKIEWICZ]

14.05.2022

Precedensowa decyzja sądu: prokuratura ma się zająć Maciejem Nawackim za niewykonanie wyroku TSUE

13.05.2022

TVP przegrało proces z sędzią Gąciarkiem. Musi go przeprosić i zapłacić 40 tysięcy złotych

12.05.2022

Sejm powołał neo-KRS bis. Są w niej sędziowie związani z resortem Ziobry i z grupą „Kasta”

10.05.2022

Siatka Małej Emi. „Ministerstwo ma politykę medialną do dupy. Ty sama robisz więcej niż ten ich spec”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200