Komisja reprywatyzacyjna
Tzw. komisja Jakiego ma uzyskać nowe uprawnienia, w tym prokuratorskie, nieograniczony dostęp do akt sądowych, rejestrów, baz danych, które będzie mogła przetwarzać bez wiedzy i zgody osób, których te dane dotyczą. Aparatem urzędniczym Komisji stanie się całe Ministerstwo Sprawiedliwości.
W dokumencie RPO kwestionuje rzetelność przesłuchań przed tzw. Komisją Weryfikacyjną. W składanych przez obywateli skargach pojawiają się liczne zastrzeżenia braku bezstronności członków Komisji: w publicznym przesądzaniu o fakcie naruszenia prawa przez uczestników postępowania jeszcze przed jego zakończeniem, przypisywaniu uczestnikom postępowania winy i zamiaru celowego działania na szkodę interesu publicznego i osób prywatnych, publicznym składaniu oświadczeń sugerujących […]
Ustawa o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa
RPO zwraca się o przekazanie informacji na temat prac nad nowelizacją procedury administracyjnej, które miałyby zapobiec wydawaniu z rażącym naruszeniem prawa nieważności decyzji administracyjnych związanych m.in. z reprywatyzacją.
Najnowsze wpisy
20.11.2019
Załącznik do WSPÓLNEGO STANOWISKA w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 19 listopada 2019 r. w sprawach połączonych A.K. (C-585/18), CP (C-624/18) i DO (C-625/18)
Rok publikacji: 2019.
WSPÓLNE STANOWISKO w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 19 listopada 2019 r. w sprawach połączonych A.K. (C-585/18), CP (C-624/18) i DO (C-625/18)
Rok publikacji: 2019.
Przekroczenie granic konstytucyjnego upoważnienia prawodawczego jako punkt wyjścia w przywracaniu praworządności po niekonstytucyjnym wyborze i przedstawieniu kandydatów na stanowisko Prezesa TK w 2016 r.
07.08.2019
Królowie życia w prokuraturze „dobrej zmiany”. Raport Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”
25.07.2019
Stanowisko Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych w sprawie opracowania opublikowanego przez Amnesty International pod tytułem „Polska: Wolne Sądy, Wolni Ludzie. Sędziowie bronią swojej niezawisłości”.
Rok publikacji: 2019.