RPO do Premiera Mateusza Morawieckiego (UE a COVID-19)RPO-do-premiera-prawo-UE-i-COVID-21.05.2020.pdf

opublikowany

21/05/2020

typ dokumentu

Opinie RPO

autor/źródło

Rzecznik Praw Obywatelskich"Wielce Szanowny Panie Premierze, zwracam się do Pana z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie pojawiających się w niektórych wypowiedziach Pana Premiera i członków rządu nierzetelnych informacji w odniesieniu do działań podejmowanych przez Unię Europejską na rzecz zwalczania epidemii koronawirusa i jej skutków. Z niepokojem śledzę te wypowiedzi, bowiem ich motywy nie są dla mnie jasne, a stwierdzenia w nich zawarte często niezgodne z faktami."Wypowiadając się jako Szef Rządu, wypowiada się Pan Premier również w imieniu obywateli RP, którzy równocześnie posiadają obywatelstwo Unii Europejskiej. Kierując swoje słowa do obywateli polskich, kieruje je Pan zatem także do obywateli UE. Obywatelstwo unijne podkreśla nasz związek z innym narodami Europy. Szczególną więzią łączy obywateli państw, które historia niekiedy stawiała wspólnie ze sobą, a czasem przeciw sobie. Jest wyrazem wspólnych korzeni historycznych, przywiązania do wspólnych wartości, dzielenia bytu, a także i emocji.

 

Niniejszym wystąpieniem pragnę apelować do Pana Premiera o refleksję na treścią niektórych wypowiedzi Pana i członków polskiego rządu w kontekście naszego uczestnictwa w Unii. Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, tym bardziej jeśli jest czynione intencjonalnie,
staje się dezinformacją. Narusza konstytucyjnie gwarantowane mieszkańcom naszego kraju prawo do otrzymywania od władz krajowych rzetelnych informacji (art. 54 i art. 61 Konstytucji RP).


plik

RPO-do-premiera-prawo-UE-i-COVID-21.05.2020.pdf

Pobierz

opublikowany

21/05/2020


typ dokumentu

Opinie RPO


autor/źródło

Rzecznik Praw ObywatelskichWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200