Znajoma ministra Ziobry ze szkoły dostała od nowej KRS awans do sądu wyższej instancji

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Awans dostała Dagmara Pawełczyk-Woicka, prezes sądu z nominacji ministra Ziobry. Nowa KRS, której Pawełczyk-Woicka jest członkinią rekomendowała ją na sędzię sądu okręgowego. Wcześniej awansował jej partner życiowy, który został dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa i ProkuraturyAwans do Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka dostała w czwartek 9 lipca 2020. Nowa KRS pozytywnie zaopiniowała jej kandydaturę. Teraz sprawa trafi do prezydenta i to on będzie ostatecznie decydował o jej powołaniu.

 

Pawełczyk-Woicka to prezes Sądu Okręgowego w Krakowie z nominacji ministra Ziobry i członkini nowej KRS. W latach młodości chodziła z obecnym ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą do tej samej klasy w liceum. Do tej pory miała tylko status sędziego rejonowego. „Gazeta Wyborcza” pisała, że wcześniej o awans starała się pięć razy, ale bezskutecznie. Bo zawsze byli inni kandydaci lepiej oceniani. Teraz w końcu się jej „udało”.

 

Prezeska, która domaga się dyscyplinarek dla swoich sędziów

 

Pawełczyk-Woicka gdy na początku 2018 roku została prezesem krakowskiego sądu, weszła w ostry konflikt z sędziami, którzy są znani z twardej obrony niezależności sądów. Doszło do tego, że sędziowie domagali się od ministra Ziobry jej dymisji z funkcji prezesa.

 

Jedną z pierwszych decyzji Pawełczyk-Woickiej jako prezes sądu było odwołanie z funkcji rzecznika prasowego sądu ds. cywilnych Waldemara Żurka, rzecznika starej, legalnej KRS. Żurek jest jedną z twarzy obrony wolnych sądów. Potem nominatka ministra Ziobry przeniosła sędziego Żurka do innego wydziału w sądzie, wbrew jego woli.

 

Relacje Pawełczyk-Woickiej z sędziami nie są najlepsze do dziś. Domagała się ona dyscyplinarki dla sędziów, którzy w grudniu 2019 wieszali w sądzie plakaty w obronie praworządności i sędziego Pawła Juszczyszyna. W tej sprawie Pawełczyk-Woicka pisała nawet do ministerstwa sprawiedliwości. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

Awans dla partnera prezeski z Krakowa

 

Ale nie tylko Dagmara Pawełczyk-Woicka dostała awans od nowej KRS. Wcześniej dostał go jej życiowy partner Dariusz Pawłyszcze, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, który pracował na delegacji w resorcie sprawiedliwości. Nowa KRS dała mu pozytywną rekomendację do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, ale na razie prezydent go nie powołał. Bo nominację niedawno uchyliła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

Dariusz Pawłyszcze na razie został dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Na to stanowisko minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powołał go trzy tygodnie temu. Pawłyszcze objął stanowisko po Małgorzacie Manowskiej, którą prezydent Andrzej Duda powołał na nowego prezesa Sądu Najwyższego.

 

Awans dla zastępczyni Ziobry i żony rzecznika dyscyplinarnego Ziobry

 

Awanse do sądów wyższej instancji dostają też inni sędziowie, którzy poszli na współpracę z „dobrą zmianą” w sądach.

 

W połowie czerwca 2020 roku nowa KRS pozytywną rekomendację do Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego dała obecnej wiceminister sprawiedliwości Annie Dalkowskiej. Dla niej to niesamowity awans, bo do tej pory miała status sędziego rejonowego z Gdyni. Dalkowska jednak od 2017 roku jest związana z resortem sprawiedliwości. Najpierw tam pracowała na delegacji, a w 2019 roku zastąpiła na stanowisku wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, który musiał odejść po wybuchu afery hejterskiej.

 

W czerwcu awans do Izby Finansowej NSA dostała też Gabriela Zalewska-Radzik. Ten awans jest jeszcze bardziej zaskakujący, bo Zalewska-Radzik nie była do tej pory sędzią, była radczynią prawną. Ta nominacja mogłaby przejść bez echa gdyby nie jeden szczegół. To żona Przemysława Radzika jednego z trzech rzeczników dyscyplinarnych ministra Ziobry. Radzik i pozostali rzecznicy dyscyplinarni – Piotr Schab i Michał Lasota – są znani ze ścigania niezależnych sędziów.

 

W lutym 2020 roku Gabriela Zalewska-Radzik na mocy decyzji resortu sprawiedliwości została dyrektorem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza. Zalewska-Radzik w głosowaniu nowej KRS pokonała prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku Wojciecha Stachurskiego.

 

Awansują też inni „zasłużeni”

 

Już wcześniej awanse od nowej KRS do sądów wyższej instancji dostali:

 

Piotr Schab, główny rzecznik dyscyplinarny. Awansował z Sądu Okręgowego w Warszawie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

 

Michał Lasota, zastępca rzecznika dyscyplinarnego i prezes Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim, z nominacji ministerstwa Ziobry. Awansował z macierzystego sądu rejonowego do Sądu Okręgowego w Elblągu. Ten awans uchyliła jednak Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Ale w czerwcu 2020 nowa KRS ponownie rekomendował go do awansu.

 

Maciej Nawacki, członek nowej KRS i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. Nowa KRS dała mu awans do olsztyńskiego sądu okręgowego, ale uchyliła go Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Nawacki czeka na ponowną ocenę przez nową KRS i zapewne bez problemu dostanie powtórną pozytywną rekomendację.

 

Dariusz Drajewicz, członek nowej KRS i wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie z nominacji ministra Ziobry. Dostał awans do Izby Dyscyplinarnej SN i czeka na powołanie przez prezydenta.

 

Rafał Puchalski, członek nowej KRS i prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Dostał awans od nowej KRS do Izby Dyscyplinarnej SN i czeka na powołanie przez prezydenta.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

10 lipca 2020Inne artykuły tego autora

23.09.2020

Ziobrze należy się dymisja. 9 powodów, dla których niszczyciel wolnych sądów powinien stracić funkcję

18.09.2020

Prokuratura wchodzi do domu sędzi Morawiec, która walczy o wolne sądy i wygrała proces z Ziobrą

13.09.2020

Prawa ręka Ziobry ingeruje w proces dziennikarza prawicy ze Zbigniewem Bońkiem

13.09.2020

Klęska Ziobry. Przegrał z niepokornym prokuratorem Parchimowiczem w Izbie Dyscyplinarnej

09.09.2020

PiS chce dobić niezależny Sąd Najwyższy. Z SN może zostać atrapa z garstką „swoich” sędziów

07.09.2020

Ludzie Ziobry ścigają niepokornego prokuratora. Jego wina? Ironiczne wpisy na Twitterze

06.09.2020

Kaczyński chce wyrzucenia z zawodu sędziego, który orzekł niekorzystne dla dziennikarza prawicy

27.08.2020

Człowiek Ziobry nie daruje krakowskim sędziom akcji plakatowej w obronie wolnych sądów

25.08.2020

Represje za list do OBWE. Zarzuty dyscyplinarne grożą blisko 1200 sędziom

25.08.2020

Markiewicz: Nas nie złamią. Nawet jak mnie wyrzucą z sądu, będę walczył o praworządność [ROZMOWA]

19.08.2020

To już obłęd. Rzecznik dyscyplinarny Ziobry chce ścigania na raz 1278 sędziów z całej Polski!

18.08.2020

Sąd nad prokuratorem, który bronił Trybunału Konstytucyjnego i uczył dzieci Konstytucji

18.08.2020

Prokuratura Krajowa poluje na sędziego Żurka, symbol wolnych sądów. Szykuje zarzuty karne?

12.08.2020

Porażka prokuratury Ziobry. Chciała dokuczyć znanemu sędziemu z Iustitii, ale SN przytarł jej nosa

11.08.2020

Sąd robi wielką tajemnicę z aresztu dla Margot. Prawnicy: areszt niezasadny, sąd powinien się wytłumaczyć.

06.08.2020

Ścigają sędziego za wykonanie uchwały SN. Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uderza ustawą kagańcową

05.08.2020

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry mści się za Dudę. Uderza we władze największego stowarzyszenia sędziów

24.07.2020

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uderza w grupę 14 sędziów, którzy organizują pomoc dla nękanych sędziów

20.07.2020

Masowy sprzeciw sędziów: kilkuset napisało na siebie donos, bo nie boją się ludzi Ziobry

20.07.2020

Niezależni dziennikarze wygrali z prorządową telewizją. Sąd: Można ostro krytykować TVPWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200