Zbiórka na fundusz dla sędziów represjonowanych przez aparat PiS: Tuleyę, Morawiec i Juszczyszyna

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Nielegalna Izba Dyscyplinarna zawiesiła już trzech sędziów znanych z obrony wolnych sądów i jednocześnie zmniejszyła im pensję. Dla zawieszonych sędziów oznacza to kłopoty finansowe. Powstał fundusz, dzięki któremu sędziowie i obywatele mogą wspierać represjonowanych.W środę 18 listopada nielegalna Izba Dyscyplinarna przy Sądzie Najwyższym uchyliła immunitet sędziemu Igorowi Tulei. Jednocześnie zawiesiła go bezterminowo w obowiązkach sędziego i obniżyła mu na czas zawieszenia wynagrodzenie o 25 procent. Sędzia ma już odebrane wszystkie sprawy w Sądzie Okręgowym w Warszawie, w którym sądzi. Został też odcięty od sądowej sieci internetowej.

 

Zawieszenie Tulei odbiło się echem w Europie, bo jest on symbolem niezależnych sądów. Od początku władzy PiS krytykuje „dobrą zmianę” w sądach, spotyka się z obywatelami, a przywiązanie do niezależności pokazuje przede wszystkim w orzeczeniach. I za jedno z nich ściga go Prokuratura Krajowa. Bo sędzia w 2017 r. wpuścił dziennikarzy na swoje orzeczenie w głośnej sprawie głosowania przez PiS nad budżetem w Sali Kolumnowej Sejmu. I dostanie zarzuty karne, bo Izba Dyscyplinarna uchyliła mu immunitet.

 

Juszczyszyn, Morawiec, teraz Tuleya. Kto będzie następny?

 

Sprawa Tulei pokazuje, że resort Zbigniewa Ziobry i obsadzone jego współpracownikami instytucje – prokuratura oraz Izba Dyscyplinarna – idą na siłową rozprawę z niepokornymi sędziami. Ten trend widać już od miesięcy, bo pierwszym zawieszonym sędzią zaangażowanym w obronę wolnych sądów był sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna.

 

W lutym 2020 r. nielegalna Izba Dyscyplinarna przy Sądzie Najwyższym zawieszając go w obowiązkach służbowych, jednocześnie obniżyła mu pensję o 40 procent. To był pierwszy sygnał wysłany do środowiska sędziów, że będą płacić wysoką cenę za niezależne i odważne orzeczenia, za krytykę „dobrej zmiany” i za obronę wolnych sądów.

 

Będą płacić dosłownie, bo zostaną uderzeni po kieszeniach. Obniżenie pensji ma być dotkliwą karą finansową, która uderzy nie tylko w sędziego, ale też w ich rodziny. Sędziowie mają na własnej skórze odczuć, że ich problemy finansowe i materialne są skutkiem podejmowanych przez nich decyzji. Obniżki pensji są też po to, by odstraszać kolejnych sędziów – mają wywołać efekt mrożący.

 

Na Juszczyszyna spadły represje, bo jako pierwszy sędzia w Polsce wykonał wyrok TSUE z listopada 2019 r. i chciał zbadać listy poparcia dla kandydatów do nowej KRS.

 

Po tej decyzji walec represji na chwilę wyhamował, bo przyszła epidemia koronawirusa, która na tygodnie zamroziła pracę sądów. Ponadto TSUE w kwietniu zawiesił działalność orzeczniczą Izby Dyscyplinarnej. Ale gdy skończyła się kadencja prezes SN Małgorzaty Gersdorf, tymczasowy komisarz SN Kamil Zaradkiewicz częściowo odmroził pracę tej Izby i walec represji ruszył ponownie. Zawieszono jedynie rozpoznawanie spraw dyscyplinarnych sędziów.

 

W tych sprawach Izba też może zawieszać sędziów w obowiązkach służbowych i wnioski o to od rzeczników dyscyplinarnych ministra Ziobry czekają na rozpoznanie. Izba nadal jednak – mimo zawieszenia przez TSUE – rozpoznaje wnioski prokuratury Ziobry o uchylenie immunitetów niezależnym sędziom i prokuratorom.

 

W połowie października Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet i zawiesiła w obowiązkach sędziego Beatę Morawiec. Jednocześnie obniżyła jej maksymalnie pensję aż o 50 procent! To kolejny sygnał wysłany do niezależnych sędziów, że represje będą się nasilać. Bo Morawiec jest prezeską stowarzyszenia sędziów Themis, które obok największego stowarzyszenia sędziów Iustitia broni wolnych sądów i jest ostrym krytykiem „reform” Zbigniewa Ziobry.

 

Prokuratura Krajowa chce jej postawić niewiarygodne i naciągane zarzuty. Jej zdaniem sędzia miała wydać korzystny wyrok w zamian za… telefon komórkowy, na który miała się połasić. Miała też przyjąć wynagrodzenie za ekspertyzę, której nie napisała. Ale sędzia ją faktycznie napisała. Takie to zarzuty ma prokuratura Ziobry. Nie bez znaczenia jest to, że sędzia wygrała nieprawomocnie proces cywilny z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i minister musi ją przeprosić na pomówienie.

 

Tak obywatele mogą wspierać niezależnych sędziów

 

Niepokorni sędziowie wiedzą, że lista zawieszonych sędziów nie skończy się na Juszczyszynie, Morawiec i Tulei. Wiedzą, że będą kolejni. Kto? Waldemar Żurek, były rzecznik legalnej, starej KRS i kolejny symbol wolnych sądów? Krystian Markiewicz szef Iustitii, bezkompromisowy krytyk „reform” Ziobry i ofiara afery hejterskiej? Albo dziesiątki innych sędziów, którzy na co dzień bronią wolnych sądów i wydają odważne orzeczenia.

 

Dlatego ważne jest teraz wsparcie dla sędziów, których najbardziej dotykają represje w postaci zawieszenia w obowiązkach służbowych i obniżenia pensji. Tym bardziej, że nie wiadomo jak długo potrwa zawieszenie. Nakłada się je do czasu zakończenia sprawy dyscyplinarnej lub procesu karnego w sądzie. A to może trwać latami. I przez cały ten okres sędzia będzie dostawał obniżone wynagrodzenie.

 

Do pomocy takim sędziom powstał właśnie Fundusz Pomocy represjonowanym sędziom. Powołano go w związku z zawieszeniem sędziego Pawła Juszczyszyna w lutym 2020 r. Ale Fundusz ma pomagać wszystkim sędziom.

 

Fundusz powołały największe stowarzyszenia niezależnych sędziów:

 

  • Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” na czele, którego stoi sędzia Krystian Markiewicz,
  • Stowarzyszenie Sędziów Themis, do którego należy m.in. sędzia Waldemar Żurek, a na jego czele stoi Beata Morawiec
  • Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych,
  • Stowarzyszenie Sędziów Pro Familia.

 

Fundusz Pomocy działa przy założonej w 2014 roku Fundacji Dom Sędziego Seniora, której fundatorami są te cztery stowarzyszenia sędziowskie.

 

Pieniądze na pomoc dla sędziów można wpłacać na konto:

 

20 1090 1346 0000 0001 4426 7265

 

W tytule przelewu należy wpisać: „Na pomoc dla sędziów”.

 

Sędziowie proszą by nie wpisywać nazwisk sędziów, których się chce wesprzeć. Bo chcą w ten sposób uniknąć zarzutów stronniczości i zależności pomiędzy darczyńcami, a sędzią, do którego trafi pomoc. Pieniądze z wpłat od obywateli i tak będą dzielone przez specjalną komisję złożoną z przedstawicieli stowarzyszeń sędziowskich i członka zarządu Fundacji Dom Sędziego Seniora. A zasady podziału pieniędzy z Funduszu określa Regulamin. Co gwarantuje transparentność zbiórki.

 

„Pomoc ze środków gromadzonych przez Fundację na cel Funduszu jest udzielana, zgodnie z Regulaminem Funduszu, na wniosek złożony przez sędziego, zarząd stowarzyszenia skupiającego sędziów lub grupę 10 sędziów” – informuje na swojej stronie internetowej Fundacja. Zapewnia ona też, że środki na pewno trafią do potrzebujących sędziów, bo gwarantują to „obowiązujące sędziów zasady etyki zawodowej jak i sposób organizacji Funduszu”.

 

Przelewy na Fundusz mogą być jednorazowe, albo w formie stałych zleceń comiesięcznych. Oprócz tego na pomoc represjonowanym sędziom można przekazać 1 procent podatku. W odpowiedniej rubryce w rocznym zeznaniu podatkowym trzeba wpisać „Fundusz Pomocy sędziom” oraz podać numer konta Funduszu.

 

Więcej o wsparciu dla represjonowanych sędziów można przeczytać tutaj. A tutaj o Fundacji Dom Seniora.

 

We władzach fundacji i w jej radzie zasiadają sędziowie. Prezeską jest sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu Beata Suchecka – Rosińska, a wiceprezeską sędzia NSA w stanie spoczynku Irena Kamińska.

 

Warszawska Iustitia do sędziów: akcje solidarności to już za mało

 

Do wpłat na fundusz dla represjonowanych sędziów zachęca sędziów Piotr Gąciarek z warszawskiego oddział Iustitii. Gąciarek sam mocno angażuje się w obronę wolnych sądów i grozi mu za to dyscyplinarka.

 

W połowie października 2020 r., już po uchyleniu immunitetu sędzi Beacie Morawiec rozesłał on do warszawskich sędziów list w którym prosi o wpłaty na Fundusz Pomocy. Pisze w nim, że zawieszanie niezależnych sędziów „wpisuje się w ciąg zdarzeń mających na celu represjonowanie tych sędziów, którzy otwarcie i odważnie sprzeciwiają się działaniom polityków godzącym w niezależność sądów i niezawisłość sędziów”.

 

Podkreśla, że „w takiej sytuacji nie wystarczą nasze uchwały, wspólne zdjęcia i inne wyrazy solidarności z szykanowanymi sędziami. To ważne działania, ale musimy pójść krok dalej. Sytuacja naszej koleżanki, czy kolegi, której bezprawną decyzją odbiera się 40, czy 50 procent wynagrodzenia jest naprawdę poważna, nie trzeba tego szerzej uzasadniać”.

 

Dlatego w imieniu warszawskiej Iustitii sędzia Gącierek prosi o wsparcie dowolną kwotą Funduszu Pomocy i rozważenie ustawienia stałego zlecenia przelewu na fundusz.

 

„Przetrwamy ten trudny czas, jako środowisko, jako sędziowie Rzeczpospolitej przywiązani do Konstytucji, do niezależności sądów i własnej niezawisłości, tylko wtedy gdy będziemy solidarni i nie ugniemy się w obliczu bezprawnych represji” – podkreśla w liście do warszawskich sędziów Piotr Gąciarek.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

21 listopada 2020Inne artykuły tego autora

01.09.2021

Porażka „słynnego” Radzika. Nie zawiesił sędziego Synakiewicza, który wykonał wyrok ETPCz i TSUE

29.08.2021

Michał Lasota, nominat Ziobry, ściga sędziów. Ale sam mógłby być ścigany

28.08.2021

Prezydent Duda i prezes Manowska przejmują kontrolę nad starym, legalnym SN. Będą nowi „komisarze”

27.08.2021

Porażka prezesa Nawackiego, nominata Ziobry. Sąd twardo: sędzia Juszczyszyn ma wrócić do pracy

27.08.2021

W obronie sędziego Synakiewicza zaatakowanego przez Ziobrę i Radzika za wyrok ws. neo sędzi

26.08.2021

Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

26.08.2021

Sędzia Synakiewicz wydał precedensowy wyrok ws. neo-sędziów. Teraz straszy go Ziobro i ściga Radzik

24.08.2021

Ziobro kazał ścigać sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową

03.08.2021

„Słynny” Radzik chce usunąć z zawodu sędziego Tyszkę, który nie chce sądzić z neo sędziami

28.07.2021

Blisko 100 sędziów SN i 321 prokuratorów popiera historyczny apel sędziów w obronie prawa UE

26.07.2021

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego, Radzika i Schaba za niewykonanie orzeczeń TSUE

24.07.2021

Prezes Iustitii: Sędziowie nie pozwolą rządowi oszukać UE w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła JuszczyszynaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200