Wielkie wsparcie dla sędziów z Olsztyna. Sędziowie z Warszawy i Adam Strzembosz dziękują im za odwagę

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Sędziowie z Olsztyna, którzy postawili się nominatowi Ziobry Maciejowi Nawackiemu, dostają listy poparcia od innych sędziów. Wspiera ich Adam Strzembosz z grupą sędziów, którzy założyli "Solidarność" w sądach w PRL-u oraz duża grupa sędziów z WarszawyPełen wsparcia i słów uznania list do sędziów z Olsztyna napisali sędziowie i byli sędziowie, którzy w PRL-u zakładali „Solidarność” w ówczesnym Ministerstwie Sprawiedliwości i w warszawskich sądach. Pod listem podpisał się m.in. wielki autorytet wśród prawników były prezes SN i były szef KRS prof. Adam Strzembosz oraz była sędzia SN Teresa Fleming -Kulesza.

 

List ma datę 19 lutego 2020 i jest zaadresowany do sędziego Pawła Juszczyszyna, na którego spadły represje za chęć zbadania list poparcia do nowej KRS (obecnie jest zawieszony w obowiązkach sędziego) i do sędziego Wojciecha Krawczyka, który odczytał słynne już uchwały podarte przed kamerami przez Macieja Nawackiego, prezesa sądu z nominacji ministra Ziobry i członka nowej KRS.

 

Zło przeminie, a pamięć o waszej postawie pozostanie

 

List jest ważny i doniosły, cytujemy go w całości:

 

„Szanowni Panowie, Szanowni Państwo,

 

Pragniemy przekazać Panom oraz za Panów pośrednictwem wszystkim sędziom sądu olsztyńskiego, podpisanym pod uchwałami ostatniego zgromadzenia ogólnego, wyrazy głębokiego szacunku, uznania i poparcia.

 

Jesteśmy grupą sędziów i byłych sędziów, którzy w latach 1980-81 tworzyli NSZZ „Solidarność” w Ministerstwie Sprawiedliwości i sądach warszawskich, a później, w czasie stanu wojennego, pozostali wierni wyznawanym wartościom.

 

Przez 30 lat Wolnej Polski nie przypuszczaliśmy, że czas próby dla sędziów znów nadejdzie. Chcemy wesprzeć Was z całego serca.
Życzymy sił i wytrwałości!

 

Jesteśmy przekonani, że to właśnie Wy i każdy z Was swoją postawą i decyzjami bronicie praworządności, a więc i praw człowieka w Rzeczpospolitej.

 

W świecie kłamstw i cynizmu pokazujecie, że można ryzykować karierę, zdrowie i spokój psychiczny w imię wierności zasadom.
To zło przeminie, a pamięć o Waszej postawie pozostanie jako przykład i trwała wartość. Dziękujemy”.

 

Pod listem podpisali się: prof. Adam Strzembosz, Hanna Bajer, Elwira Bielecka, Antoni Cyran, Teresa Flemming-Kulesza, Kazimiera Machcewicz, Maria Minkiewicz, Ryszard Nowak, Grażyna Pilszakowa, Elżbieta Puzyna-Nowak, Grażyna Ruiz, Barbara Sierpińska, Krzysztof Stępiński (obecnie adwokat), Agnieszka Swędrowska, Magdalena Zbikowska, Elżbieta Ziołkowska.

 

Listy poparcia od sędziów z Warszawy

 

Jak ustaliło OKO.press, mocne wsparcie w ostatnich kilku dniach dali też sędziom z Olsztyna sędziowie z Warszawy. Z Pawłem Juszczyszynem spotkał się Piotr Gąciarek z Iustitii, który przekazał mu list podpisany przez ponad 50 sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie. Podobny list z kolejnymi podpisami wsparcia przekazała sędzia Agnieszka Gradowska-Okrój z Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

 

Sędziowie z Olsztyna doceniają te gesty.

 

„To ogromnie ważne nie tylko dla nas, ale też dla innych sędziów w Polsce. Żeby nie mieli wątpliwości, jak należy się w obecnych czasach zachować. By nie kalkulowali, co się teraz opłaca, żeby nie bali się ustawy kagańcowej. To poparcie dodaje otuchy i odwagi” – słyszymy w kuluarach olsztyńskiego sądu.

 

Jak Maciej Nawacki poszedł na wojnę z własnymi sędziami

 

Poparcie dla sędziów z Olsztyna nie jest przypadkowe. Od kilku miesięcy jest o nich głośno za sprawą ich odwagi i zachowania ich przełożonego – prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego.

 

Sędziowie od wielu miesięcy są z nim w konflikcie, choć na początku, gdy został prezesem z nominacji Ziobry, nawet go popierali. Aż 13 olsztyńskich sędziów dało mu też poparcie na listach do nowej KRS, choć potem 5 sędziów wycofało swoje podpisy.

 

Sprawa wycofanych podpisów i styl zarządzania Nawackiego zjednoczyły sędziów z Olsztyna wokół idei praworządności i obrony niezależności sądów. Do pierwszego poważnego spięcia z Nawackim doszło w kwietniu 2019 roku. Wtedy Nawacki nasłał na nich policję za to, że zrobili przed sądem solidarnościowe zdjęcie z sędzią Dorotą Lutostańską, która jako jedyna w Polsce ma dyscyplinarkę za założenie koszulki z napisem „Konstytucja”.

 

Do eskalacji konfliktu doszło w listopadzie 2019 roku, po tym jak Paweł Juszczyszyn jako pierwszy w Polsce wykonał wyrok TSUE i chciał zbadać status nowej KRS i status awansowanego przez nią sędziego. Za to spadły na niego represje. Minister Ziobro odwołał go z delegacji w sądzie okręgowym, rzecznik dyscyplinarny Ziobry zrobił mu dyscyplinarkę, a Maciej Nawacki odsunął na miesiąc od orzekania.

 

Sędziowie za Juszczyszynem stanęli jednak murem. Napisali do ministra Ziobro, że żądają dymisji Nawackiego. A potem zadali do SN aż siedem pytań prawnych w sprawie legalności do SN, za co również grożą im dyscyplinarki.

 

Zaś Paweł Juszczyszyn, gdy po miesięcznej przerwie wrócił do orzekania, najpierw pojechał do Warszawy sam obejrzeć listy poparcia do nowej KRS (Kancelaria Sejmu odmówiła mu z błahego powodu), a potem wlepił grzywnę szefowej Kancelarii Sejmu i zażądał list poparcia do KRS od ministra Ziobry, również pod groźbą grzywny.

 

Za to powołana przez PiS Izba Dyscyplinarna przy SN na początku lutego zawiesiła go w końcu w obowiązkach sędziego i obcięła mu aż o 40 proc. wynagrodzenie.

 

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego

 

To jeszcze bardziej skonsolidowało sędziów z Olsztyna. Dwa tygodnie temu na Zebraniu sędziów, które zwołał Nawacki, zgłosili projekty trzech uchwał, krytycznych wobec prezesa. Wezwali w nich Nawackiego i nową KRS do dymisji. Ale Nawacki zamiast poddać uchwały pod głosowanie, demonstracyjnie je podarł. Za to sędziowie z Olsztyna złożyli na niego zawiadomienie do prokuratury.

 

Od kilku dni, po tym jak Kancelaria Sejmu ujawniła listy poparcia do nowej KRS, pewne już jest, że Nawacki nie miał wymaganych podpisów pod listą poparcia do Rady. Bo w Sejmie zostały złożone listy z 5 podpisami, które sędziowie wycofali. A to podważa wybór wszystkich 15 członków – sędziów nowej KRS.

 

Odsunięty od orzekania Paweł Juszczyszyn może liczyć nie tylko na moralne wsparcie od innych sędziów, ale też na pomoc finansową. Stowarzyszenia niezależnych sędziów powołały fundusz wsparcia dla represjonowanych sędziów. Wpłacać na niego mogą również obywatele.

 

Na koncie funduszu kilka dni temu było już ponad 70 tys. złotych.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

23 lutego 2020Inne artykuły tego autora

24.10.2020

Święczkowski idzie na wojnę z Niderlandami. Prokuratorzy mają badać, czy sądy są tam niezależne

22.10.2020

Kompromitacja prokuratury Ziobry. Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędzi Majcher z Opola

21.10.2020

Sędzia nie zgodziła się na areszt dla syna Krauzego. Teraz dostaje groźby: lewacka kur.., obić ci mordę?

20.10.2020

Tak sąd zdruzgotał prokuraturę w sprawie Giertycha i innych. Znamy szczegóły orzeczenia

18.10.2020

Blamaż prokuratury Ziobry ws. Giertycha. Kim jest sędzia, która nie zgodziła się na areszty?

17.10.2020

Prokuratura uderza w Giertycha. Nie można go aresztować, więc pozbawiono go prawa wykonywania zawodu

17.10.2020

Prokuratura chce dopaść Giertycha. Przedstawiła mu zarzuty w szpitalu, gdy ten nie reagował

16.10.2020

Adwokaci i sędziowie po zatrzymaniu Giertycha murem stają w obronie tajemnicy adwokackiej

14.10.2020

Sędziowie o Izbie Dyscyplinarnej: to nie jest sąd, nie uznajemy uchylenia immunitetu sędzi Morawiec

13.10.2020

Nielegalna Izba Dyscyplinarna pod osłoną nocy uchyliła immunitet sędzi Beacie Morawiec

12.10.2020

„Wiadomości” TVP uderzają w sędzię Beatę Morawiec przeciekiem z akt prokuratury

06.10.2020

Adwokat z Olsztyna wpłacił na PiS i jest sędzią. Jego wspólnik też wpłacił i też chce zostać sędzią

05.10.2020

Wpłacił na fundusz PiS. Odbierze od prezydenta Andrzeja Dudy nominację na sędziego

03.10.2020

Porażka rzecznika Ziobry. Sędzia z Olsztyna bez dyscyplinarki za koszulkę z napisem „Konstytucja”

03.10.2020

Izba Dyscyplinarna jawnie nie uznaje wyroku TSUE i bawi się w Polexit. Iustitia chce interwencji Komisji Europejskiej

02.10.2020

Rzecznik Praw Obywatelskich staje w obronie ściganej sędzi Beaty Morawiec i pisze o represji

30.09.2020

Ryszard Czarnecki z PiS przegrał proces z Różą Thun. Ma ją przeprosić za porównanie do szmalcowników

23.09.2020

Ziobrze należy się dymisja. 9 powodów, dla których niszczyciel wolnych sądów powinien stracić funkcję

18.09.2020

Prokuratura wchodzi do domu sędzi Morawiec, która walczy o wolne sądy i wygrała proces z Ziobrą

13.09.2020

Prawa ręka Ziobry ingeruje w proces dziennikarza prawicy ze Zbigniewem BońkiemWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200