Wielkie wsparcie dla sędziów z Olsztyna. Sędziowie z Warszawy i Adam Strzembosz dziękują im za odwagę

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Sędziowie z Olsztyna, którzy postawili się nominatowi Ziobry Maciejowi Nawackiemu, dostają listy poparcia od innych sędziów. Wspiera ich Adam Strzembosz z grupą sędziów, którzy założyli "Solidarność" w sądach w PRL-u oraz duża grupa sędziów z WarszawyPełen wsparcia i słów uznania list do sędziów z Olsztyna napisali sędziowie i byli sędziowie, którzy w PRL-u zakładali „Solidarność” w ówczesnym Ministerstwie Sprawiedliwości i w warszawskich sądach. Pod listem podpisał się m.in. wielki autorytet wśród prawników były prezes SN i były szef KRS prof. Adam Strzembosz oraz była sędzia SN Teresa Fleming -Kulesza.

 

List ma datę 19 lutego 2020 i jest zaadresowany do sędziego Pawła Juszczyszyna, na którego spadły represje za chęć zbadania list poparcia do nowej KRS (obecnie jest zawieszony w obowiązkach sędziego) i do sędziego Wojciecha Krawczyka, który odczytał słynne już uchwały podarte przed kamerami przez Macieja Nawackiego, prezesa sądu z nominacji ministra Ziobry i członka nowej KRS.

 

Zło przeminie, a pamięć o waszej postawie pozostanie

 

List jest ważny i doniosły, cytujemy go w całości:

 

„Szanowni Panowie, Szanowni Państwo,

 

Pragniemy przekazać Panom oraz za Panów pośrednictwem wszystkim sędziom sądu olsztyńskiego, podpisanym pod uchwałami ostatniego zgromadzenia ogólnego, wyrazy głębokiego szacunku, uznania i poparcia.

 

Jesteśmy grupą sędziów i byłych sędziów, którzy w latach 1980-81 tworzyli NSZZ „Solidarność” w Ministerstwie Sprawiedliwości i sądach warszawskich, a później, w czasie stanu wojennego, pozostali wierni wyznawanym wartościom.

 

Przez 30 lat Wolnej Polski nie przypuszczaliśmy, że czas próby dla sędziów znów nadejdzie. Chcemy wesprzeć Was z całego serca.
Życzymy sił i wytrwałości!

 

Jesteśmy przekonani, że to właśnie Wy i każdy z Was swoją postawą i decyzjami bronicie praworządności, a więc i praw człowieka w Rzeczpospolitej.

 

W świecie kłamstw i cynizmu pokazujecie, że można ryzykować karierę, zdrowie i spokój psychiczny w imię wierności zasadom.
To zło przeminie, a pamięć o Waszej postawie pozostanie jako przykład i trwała wartość. Dziękujemy”.

 

Pod listem podpisali się: prof. Adam Strzembosz, Hanna Bajer, Elwira Bielecka, Antoni Cyran, Teresa Flemming-Kulesza, Kazimiera Machcewicz, Maria Minkiewicz, Ryszard Nowak, Grażyna Pilszakowa, Elżbieta Puzyna-Nowak, Grażyna Ruiz, Barbara Sierpińska, Krzysztof Stępiński (obecnie adwokat), Agnieszka Swędrowska, Magdalena Zbikowska, Elżbieta Ziołkowska.

 

Listy poparcia od sędziów z Warszawy

 

Jak ustaliło OKO.press, mocne wsparcie w ostatnich kilku dniach dali też sędziom z Olsztyna sędziowie z Warszawy. Z Pawłem Juszczyszynem spotkał się Piotr Gąciarek z Iustitii, który przekazał mu list podpisany przez ponad 50 sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie. Podobny list z kolejnymi podpisami wsparcia przekazała sędzia Agnieszka Gradowska-Okrój z Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

 

Sędziowie z Olsztyna doceniają te gesty.

 

„To ogromnie ważne nie tylko dla nas, ale też dla innych sędziów w Polsce. Żeby nie mieli wątpliwości, jak należy się w obecnych czasach zachować. By nie kalkulowali, co się teraz opłaca, żeby nie bali się ustawy kagańcowej. To poparcie dodaje otuchy i odwagi” – słyszymy w kuluarach olsztyńskiego sądu.

 

Jak Maciej Nawacki poszedł na wojnę z własnymi sędziami

 

Poparcie dla sędziów z Olsztyna nie jest przypadkowe. Od kilku miesięcy jest o nich głośno za sprawą ich odwagi i zachowania ich przełożonego – prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego.

 

Sędziowie od wielu miesięcy są z nim w konflikcie, choć na początku, gdy został prezesem z nominacji Ziobry, nawet go popierali. Aż 13 olsztyńskich sędziów dało mu też poparcie na listach do nowej KRS, choć potem 5 sędziów wycofało swoje podpisy.

 

Sprawa wycofanych podpisów i styl zarządzania Nawackiego zjednoczyły sędziów z Olsztyna wokół idei praworządności i obrony niezależności sądów. Do pierwszego poważnego spięcia z Nawackim doszło w kwietniu 2019 roku. Wtedy Nawacki nasłał na nich policję za to, że zrobili przed sądem solidarnościowe zdjęcie z sędzią Dorotą Lutostańską, która jako jedyna w Polsce ma dyscyplinarkę za założenie koszulki z napisem „Konstytucja”.

 

Do eskalacji konfliktu doszło w listopadzie 2019 roku, po tym jak Paweł Juszczyszyn jako pierwszy w Polsce wykonał wyrok TSUE i chciał zbadać status nowej KRS i status awansowanego przez nią sędziego. Za to spadły na niego represje. Minister Ziobro odwołał go z delegacji w sądzie okręgowym, rzecznik dyscyplinarny Ziobry zrobił mu dyscyplinarkę, a Maciej Nawacki odsunął na miesiąc od orzekania.

 

Sędziowie za Juszczyszynem stanęli jednak murem. Napisali do ministra Ziobro, że żądają dymisji Nawackiego. A potem zadali do SN aż siedem pytań prawnych w sprawie legalności do SN, za co również grożą im dyscyplinarki.

 

Zaś Paweł Juszczyszyn, gdy po miesięcznej przerwie wrócił do orzekania, najpierw pojechał do Warszawy sam obejrzeć listy poparcia do nowej KRS (Kancelaria Sejmu odmówiła mu z błahego powodu), a potem wlepił grzywnę szefowej Kancelarii Sejmu i zażądał list poparcia do KRS od ministra Ziobry, również pod groźbą grzywny.

 

Za to powołana przez PiS Izba Dyscyplinarna przy SN na początku lutego zawiesiła go w końcu w obowiązkach sędziego i obcięła mu aż o 40 proc. wynagrodzenie.

 

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego

 

To jeszcze bardziej skonsolidowało sędziów z Olsztyna. Dwa tygodnie temu na Zebraniu sędziów, które zwołał Nawacki, zgłosili projekty trzech uchwał, krytycznych wobec prezesa. Wezwali w nich Nawackiego i nową KRS do dymisji. Ale Nawacki zamiast poddać uchwały pod głosowanie, demonstracyjnie je podarł. Za to sędziowie z Olsztyna złożyli na niego zawiadomienie do prokuratury.

 

Od kilku dni, po tym jak Kancelaria Sejmu ujawniła listy poparcia do nowej KRS, pewne już jest, że Nawacki nie miał wymaganych podpisów pod listą poparcia do Rady. Bo w Sejmie zostały złożone listy z 5 podpisami, które sędziowie wycofali. A to podważa wybór wszystkich 15 członków – sędziów nowej KRS.

 

Odsunięty od orzekania Paweł Juszczyszyn może liczyć nie tylko na moralne wsparcie od innych sędziów, ale też na pomoc finansową. Stowarzyszenia niezależnych sędziów powołały fundusz wsparcia dla represjonowanych sędziów. Wpłacać na niego mogą również obywatele.

 

Na koncie funduszu kilka dni temu było już ponad 70 tys. złotych.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

23 lutego 2020Inne artykuły tego autora

01.09.2021

Porażka „słynnego” Radzika. Nie zawiesił sędziego Synakiewicza, który wykonał wyrok ETPCz i TSUE

29.08.2021

Michał Lasota, nominat Ziobry, ściga sędziów. Ale sam mógłby być ścigany

28.08.2021

Prezydent Duda i prezes Manowska przejmują kontrolę nad starym, legalnym SN. Będą nowi „komisarze”

27.08.2021

Porażka prezesa Nawackiego, nominata Ziobry. Sąd twardo: sędzia Juszczyszyn ma wrócić do pracy

27.08.2021

W obronie sędziego Synakiewicza zaatakowanego przez Ziobrę i Radzika za wyrok ws. neo sędzi

26.08.2021

Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

26.08.2021

Sędzia Synakiewicz wydał precedensowy wyrok ws. neo-sędziów. Teraz straszy go Ziobro i ściga Radzik

24.08.2021

Ziobro kazał ścigać sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową

03.08.2021

„Słynny” Radzik chce usunąć z zawodu sędziego Tyszkę, który nie chce sądzić z neo sędziami

28.07.2021

Blisko 100 sędziów SN i 321 prokuratorów popiera historyczny apel sędziów w obronie prawa UE

26.07.2021

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego, Radzika i Schaba za niewykonanie orzeczeń TSUE

24.07.2021

Prezes Iustitii: Sędziowie nie pozwolą rządowi oszukać UE w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła JuszczyszynaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200