Wdzięczność Ziobry? Po podpisie list KRS wielu dostało stanowiska lub awanse

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Z 360 sędziów, którzy podpisali się pod listami poparcia kandydatów do nowej KRS, aż 49 pracowało na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości. Kolejnych 62 było prezesami lub wiceprezesami sądów z nominacji Ziobry. A 60 popierających listę dostało już od nowej KRS awanse na wyższe stanowiska w sądachTo wnioski z analizy listy 360 nazwiskami sędziów, którzy mieli podpisać się pod listami poparcia do nowej KRS. Listę w nocy 11 lutego opublikował sympatyzujący z obozem władzy portal wPolityce.pl. Nie są to oryginalne listy poparcia, tylko przygotowane przez portal zestawienie nazwisk, z którego nie wynika jednak, jacy sędziowie poparli danego kandydata i czy kandydat miał wymagane 25 podpisów.

 

Kto podpisał listę „wstydu” i dlaczego

 

Analizę listy (można ją przeczytać, klikając TUTAJ) zrobił Patryk Wachowiec z FOR wraz Małgorzatą Szuleką i Marcinem Wolnym z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Wynika z niej, że spośród 360 sędziów na liście w dniu wyboru członków nowej KRS przez Sejm:

 

 • 49 osób było delegowanych do ministerstwa sprawiedliwości;
 • 36 osób zostało powołanych przez ministra sprawiedliwości na stanowiska prezesów sądów;
 • 26 osób zostało powołanych przez ministra sprawiedliwości na stanowiska wiceprezesów sądów.

 

Zaś po wyborze nowej KRS 60 sędziów popierających kandydatów otrzymało nominacje na stanowiska sędziowskie, z czego 20 z nich zostało już powołanych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Z analizy wynika też, że listy poparcia do KRS podpisało:

 

 • 2 sędziów sądów apelacyjnych (1 delegowany do ministerstwa sprawiedliwości);
 • 49 sędziów sądów okręgowych (7 delegowanych do ministerstwa sprawiedliwości);
 • 292 sędziów sądów rejonowych (39 delegowanych do ministerstwa sprawiedliwości);
 • 4 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, w tym 3 orzekających w wojewódzkich sądach administracyjnych;
 • 12 sędziów wojewódzkich sądów administracyjnych (1 delegowany do ministerstwa sprawiedliwości);
 • 1 sędzia sądu wojskowego (1 delegowany do ministerstwa sprawiedliwości).

 

Ponadto co najmniej 10 kandydatów na członków nowej KRS poparło innych kandydatów, w tym co najmniej jeden kandydat poparł samego siebie. To Maciej Nawacki, członek nowej KRS i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie z nominacji ministra Ziobry. Najpewniej poparła go też żona Katarzyna Nawacka, olsztyńska sędzia.

 

Nie można jednak potępiać wszystkich sędziów z tej listy, zarzucając im, że za podpis zyskali awanse. Pięciu sędziów z Olsztyna wycofało bowiem swoje poparcie dla Macieja Nawackiego. Czy było takich sędziów więcej, nie wiadomo. Inni sędziowie mogli dać podpisy dla świętego spokoju, z obawy o szykany i represje (zwłaszcza w małych sądach) lub po prostu wierzyli wtedy, że Ziobro chce prawdziwych reform.

 

Nie można również wykluczyć, że część z tych sędziów liczyła na awanse w przyszłości, ale jeszcze ich nie dostała.

 

Był przeciek, będzie publikacja pełnych list

 

Publikacja portalu wPolityce wygląda na kontrolowany przeciek. Listy powinny już być dawno opublikowane przez Kancelarię Sejmu, bo zobowiązuje ją do tego wyrok NSA. Kancelaria zasłaniając się rzekomą ochroną danych osobowych, wyroku jednak nie wykonuje. Dopiero po publikacji wPolityce marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała, że listy opublikuje.

 

Listy poparcia do KRS są najbardziej chronioną tajemnicą obecnej władzy, która do tej pory mówiła, że w ten sposób broni przed hejtem sędziów udzielających poparcia. Wokół nich narosło wiele spekulacji i domysłów. Już wiadomo, że wielu sędziów zyskało na podpisach. Albo jeszcze przed ich złożeniem – poszli na współpracę z resortem Ziobry i dostali stanowiska -, albo po złożeniu stanowisk dostają awanse służbowe od nowej KRS. Widać też, że listy popierali sędziowie pracujący na delegacji w resorcie Ziobry i prezesi sądów.

 

Nadal jednak jest wiele wątpliwości, które być może rozwieje publikacja oryginalnych list poparcia. Bo nie wiadomo czy wszyscy sędziowie mieli wymaganą listę podpisów i czy nie dokładano podpisów kandydatom, którym podpisów zabrakło.

 

Już dziś jest jednak niemal jednak pewne, że wszystkich podpisów nie ma Maciej Nawacki, prezes sądu z Olsztyna. Bo miał mieć ich 28, ale aż pięciu sędziów wycofało dla niego poparcie. A ma to znaczenie dla całej nowej KRS, bo 15 członków – sędziów wybrano do niej razem. I podważenie teraz wyboru jednego członka, może podważyć wybór pozostałych.

 

Nie czekając na ujawnienie list przez Kancelarię Sejmu – bo wcale nie jest to takie pewne – stowarzyszenie sędziów Iustitia wezwała sędziów, którzy podpisali listy do KRS, by poinformowali, czy je podpisali i komu dali poparcie. Informacje można wysłać na adres mailowy Iustitii.

 

Stowarzyszenie zapewnia, że dane chce wykorzystać do „uporządkowania chaotycznych informacji krążących w przestrzeni publicznej i sprawdzeniu, czy wybór Krajowej Rady Sądownictwa (w tym skompletowanie podpisów na listach poparcia poszczególnych kandydatów) odbył się zgodnie z obowiązującymi przepisami”.

 

Współpracownicy resortu Ziobry na listach poparcia do nowej KRS

 

Przypominamy jacy sędziowie współpracujący z resortem Ziobry poparli kandydatury na członków – sędziów nowej KRS. To m.in.:

 

 1. Członkowie nowej KRS – Maciej Nawacki, Rafał Puchalski, Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Jędrzej Kondek, Marek Jaskulski, Paweł Styrna.
 2. Prezesi sądów z nominacji resortu Ziobry np.: Arkadiusz Cichocki były prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach, Konrad Wytrykowski były prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu (obecnie w Izbie Dyscyplinarnej przy SN), Agnieszka Walkowiak, prezes Sądu Rejonowego w Elblągu, która zabrała sędziom togi przed Marszem Tysiąca Tóg, Wojciech Sych poznański sędzia, którego prezydent Andrzej Duda powołał do SN, a potem posłowie PiS wybrali go do TK.
 3. Sędziowie pracujący w resorcie Ziobry np.: Dariusz Pawłyszcze (prywatnie partner Dagmary Pawełczyk-Woickiej z nowej KRS,) Paweł Zwolak, wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska (poparcia dała jeszcze jako sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni).
 4. Sędziowie współpracujący z resortem Ziobry, których nazwiska pojawiają się w aferze hejterskiej: Łukasz Piebiak (były wiceminister sprawiedliwości), Jakub Iwaniec, Tomasz Szmydt (sędzia sądu administracyjnego), Arkadiusz Cichocki.
 5. Rodziny sędziowskie np. Katarzyna Nawacka, żona Macieja Nawackiego, członka nowej KRS, czy Witold Mazur prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach z nominacji ministra Ziobry i brat Leszka Mazura, szefa nowej KRS.
 6. Rzecznicy dyscyplinarni ministra Ziobry: Michał Lasota i Przemysław Radzik, obaj są też prezesami sądów rejonowych z nominacji Ziobry.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

14 lutego 2020Inne artykuły tego autora

01.09.2021

Porażka „słynnego” Radzika. Nie zawiesił sędziego Synakiewicza, który wykonał wyrok ETPCz i TSUE

29.08.2021

Michał Lasota, nominat Ziobry, ściga sędziów. Ale sam mógłby być ścigany

28.08.2021

Prezydent Duda i prezes Manowska przejmują kontrolę nad starym, legalnym SN. Będą nowi „komisarze”

27.08.2021

Porażka prezesa Nawackiego, nominata Ziobry. Sąd twardo: sędzia Juszczyszyn ma wrócić do pracy

27.08.2021

W obronie sędziego Synakiewicza zaatakowanego przez Ziobrę i Radzika za wyrok ws. neo sędzi

26.08.2021

Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

26.08.2021

Sędzia Synakiewicz wydał precedensowy wyrok ws. neo-sędziów. Teraz straszy go Ziobro i ściga Radzik

24.08.2021

Ziobro kazał ścigać sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową

03.08.2021

„Słynny” Radzik chce usunąć z zawodu sędziego Tyszkę, który nie chce sądzić z neo sędziami

28.07.2021

Blisko 100 sędziów SN i 321 prokuratorów popiera historyczny apel sędziów w obronie prawa UE

26.07.2021

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego, Radzika i Schaba za niewykonanie orzeczeń TSUE

24.07.2021

Prezes Iustitii: Sędziowie nie pozwolą rządowi oszukać UE w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła JuszczyszynaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200