Wdzięczność Ziobry? Po podpisie list KRS wielu dostało stanowiska lub awanse

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Z 360 sędziów, którzy podpisali się pod listami poparcia kandydatów do nowej KRS, aż 49 pracowało na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości. Kolejnych 62 było prezesami lub wiceprezesami sądów z nominacji Ziobry. A 60 popierających listę dostało już od nowej KRS awanse na wyższe stanowiska w sądachTo wnioski z analizy listy 360 nazwiskami sędziów, którzy mieli podpisać się pod listami poparcia do nowej KRS. Listę w nocy 11 lutego opublikował sympatyzujący z obozem władzy portal wPolityce.pl. Nie są to oryginalne listy poparcia, tylko przygotowane przez portal zestawienie nazwisk, z którego nie wynika jednak, jacy sędziowie poparli danego kandydata i czy kandydat miał wymagane 25 podpisów.

 

Kto podpisał listę „wstydu” i dlaczego

 

Analizę listy (można ją przeczytać, klikając TUTAJ) zrobił Patryk Wachowiec z FOR wraz Małgorzatą Szuleką i Marcinem Wolnym z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Wynika z niej, że spośród 360 sędziów na liście w dniu wyboru członków nowej KRS przez Sejm:

 

 • 49 osób było delegowanych do ministerstwa sprawiedliwości;
 • 36 osób zostało powołanych przez ministra sprawiedliwości na stanowiska prezesów sądów;
 • 26 osób zostało powołanych przez ministra sprawiedliwości na stanowiska wiceprezesów sądów.

 

Zaś po wyborze nowej KRS 60 sędziów popierających kandydatów otrzymało nominacje na stanowiska sędziowskie, z czego 20 z nich zostało już powołanych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Z analizy wynika też, że listy poparcia do KRS podpisało:

 

 • 2 sędziów sądów apelacyjnych (1 delegowany do ministerstwa sprawiedliwości);
 • 49 sędziów sądów okręgowych (7 delegowanych do ministerstwa sprawiedliwości);
 • 292 sędziów sądów rejonowych (39 delegowanych do ministerstwa sprawiedliwości);
 • 4 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, w tym 3 orzekających w wojewódzkich sądach administracyjnych;
 • 12 sędziów wojewódzkich sądów administracyjnych (1 delegowany do ministerstwa sprawiedliwości);
 • 1 sędzia sądu wojskowego (1 delegowany do ministerstwa sprawiedliwości).

 

Ponadto co najmniej 10 kandydatów na członków nowej KRS poparło innych kandydatów, w tym co najmniej jeden kandydat poparł samego siebie. To Maciej Nawacki, członek nowej KRS i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie z nominacji ministra Ziobry. Najpewniej poparła go też żona Katarzyna Nawacka, olsztyńska sędzia.

 

Nie można jednak potępiać wszystkich sędziów z tej listy, zarzucając im, że za podpis zyskali awanse. Pięciu sędziów z Olsztyna wycofało bowiem swoje poparcie dla Macieja Nawackiego. Czy było takich sędziów więcej, nie wiadomo. Inni sędziowie mogli dać podpisy dla świętego spokoju, z obawy o szykany i represje (zwłaszcza w małych sądach) lub po prostu wierzyli wtedy, że Ziobro chce prawdziwych reform.

 

Nie można również wykluczyć, że część z tych sędziów liczyła na awanse w przyszłości, ale jeszcze ich nie dostała.

 

Był przeciek, będzie publikacja pełnych list

 

Publikacja portalu wPolityce wygląda na kontrolowany przeciek. Listy powinny już być dawno opublikowane przez Kancelarię Sejmu, bo zobowiązuje ją do tego wyrok NSA. Kancelaria zasłaniając się rzekomą ochroną danych osobowych, wyroku jednak nie wykonuje. Dopiero po publikacji wPolityce marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała, że listy opublikuje.

 

Listy poparcia do KRS są najbardziej chronioną tajemnicą obecnej władzy, która do tej pory mówiła, że w ten sposób broni przed hejtem sędziów udzielających poparcia. Wokół nich narosło wiele spekulacji i domysłów. Już wiadomo, że wielu sędziów zyskało na podpisach. Albo jeszcze przed ich złożeniem – poszli na współpracę z resortem Ziobry i dostali stanowiska -, albo po złożeniu stanowisk dostają awanse służbowe od nowej KRS. Widać też, że listy popierali sędziowie pracujący na delegacji w resorcie Ziobry i prezesi sądów.

 

Nadal jednak jest wiele wątpliwości, które być może rozwieje publikacja oryginalnych list poparcia. Bo nie wiadomo czy wszyscy sędziowie mieli wymaganą listę podpisów i czy nie dokładano podpisów kandydatom, którym podpisów zabrakło.

 

Już dziś jest jednak niemal jednak pewne, że wszystkich podpisów nie ma Maciej Nawacki, prezes sądu z Olsztyna. Bo miał mieć ich 28, ale aż pięciu sędziów wycofało dla niego poparcie. A ma to znaczenie dla całej nowej KRS, bo 15 członków – sędziów wybrano do niej razem. I podważenie teraz wyboru jednego członka, może podważyć wybór pozostałych.

 

Nie czekając na ujawnienie list przez Kancelarię Sejmu – bo wcale nie jest to takie pewne – stowarzyszenie sędziów Iustitia wezwała sędziów, którzy podpisali listy do KRS, by poinformowali, czy je podpisali i komu dali poparcie. Informacje można wysłać na adres mailowy Iustitii.

 

Stowarzyszenie zapewnia, że dane chce wykorzystać do „uporządkowania chaotycznych informacji krążących w przestrzeni publicznej i sprawdzeniu, czy wybór Krajowej Rady Sądownictwa (w tym skompletowanie podpisów na listach poparcia poszczególnych kandydatów) odbył się zgodnie z obowiązującymi przepisami”.

 

Współpracownicy resortu Ziobry na listach poparcia do nowej KRS

 

Przypominamy jacy sędziowie współpracujący z resortem Ziobry poparli kandydatury na członków – sędziów nowej KRS. To m.in.:

 

 1. Członkowie nowej KRS – Maciej Nawacki, Rafał Puchalski, Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Jędrzej Kondek, Marek Jaskulski, Paweł Styrna.
 2. Prezesi sądów z nominacji resortu Ziobry np.: Arkadiusz Cichocki były prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach, Konrad Wytrykowski były prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu (obecnie w Izbie Dyscyplinarnej przy SN), Agnieszka Walkowiak, prezes Sądu Rejonowego w Elblągu, która zabrała sędziom togi przed Marszem Tysiąca Tóg, Wojciech Sych poznański sędzia, którego prezydent Andrzej Duda powołał do SN, a potem posłowie PiS wybrali go do TK.
 3. Sędziowie pracujący w resorcie Ziobry np.: Dariusz Pawłyszcze (prywatnie partner Dagmary Pawełczyk-Woickiej z nowej KRS,) Paweł Zwolak, wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska (poparcia dała jeszcze jako sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni).
 4. Sędziowie współpracujący z resortem Ziobry, których nazwiska pojawiają się w aferze hejterskiej: Łukasz Piebiak (były wiceminister sprawiedliwości), Jakub Iwaniec, Tomasz Szmydt (sędzia sądu administracyjnego), Arkadiusz Cichocki.
 5. Rodziny sędziowskie np. Katarzyna Nawacka, żona Macieja Nawackiego, członka nowej KRS, czy Witold Mazur prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach z nominacji ministra Ziobry i brat Leszka Mazura, szefa nowej KRS.
 6. Rzecznicy dyscyplinarni ministra Ziobry: Michał Lasota i Przemysław Radzik, obaj są też prezesami sądów rejonowych z nominacji Ziobry.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

14 lutego 2020Inne artykuły tego autora

28.03.2020

PiS przygotował kolejny wyborczy wytrych? Być może tak chce ominąć weta samorządów

28.03.2020

PKW ostrzega: Wybory prezydenckie nie mogą narażać zdrowia i życia Polaków

27.03.2020

Uwaga! PiS chce przemycić groźne przepisy. Prokurator sam zdecyduje o areszcie domowym

26.03.2020

Apel krakowskich sędziów do PiS: Walczcie w wirusem, ale zgodnie z Konstytucją

16.03.2020

Izba Dyscyplinarna SN nie zajmie się w czasie epidemii immunitetem sędziego Igora Tulei

15.03.2020

Aż 73 sędziów z Krakowa złożyło na siebie donos do prezeski z nadania Ziobry

15.03.2020

Prokurator skrytykował system Ziobry. Teraz ścigają go za togę na Marszu Tóg

13.03.2020

Koronawirus w Polsce: Sąd Najwyższy odwołuje rozprawy, ale Izba Dyscyplinarna Tulei nie odpuści

05.03.2020

Koronawirus w Polsce ograniczy na zawsze nasze prawa? Analiza OKO.press: ustawa PiS to prawny populizm

03.03.2020

Iustitia do sędziów: nie musicie ujawniać władzy swojego członkostwa w Iustitii

29.02.2020

Iustitia właśnie ujawnia listę chwały i hańby: sędziów i prokuratorów represjonowanych oraz uległych

27.02.2020

WAŻNE. Prokuratura Ziobry chce oskarżyć sędziego Igora Tuleyę za orzeczenie krytyczne wobec PiS

24.02.2020

Zastępczyni Ziobry drwiła, że do Iustitii należy „garstka”. Ośmieszyła się. Należy 3700 sędziów. I przybywa

23.02.2020

Wielkie wsparcie dla sędziów z Olsztyna. Sędziowie z Warszawy i Adam Strzembosz dziękują im za odwagę

21.02.2020

Resort Ziobry żąda od prezesów sądów donosów na niepokornych sędziów

16.02.2020

Iustitia: Listy do KRS poparli niemal wyłącznie beneficjenci rządów PiS. Publikujemy pełen wykaz

16.02.2020

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uczcił ustawę kagańcową. Zrobił sędziemu dyscyplinarkę za pytanie do SN

15.02.2020

Iustitia: Nie ma KRS. Maciej Nawacki miał za mało podpisów

13.02.2020

Sędziowie nie boją się ustawy kagańcowej PiS: Ślubowaliśmy Polsce, nie politykom

13.02.2020

Sędziowie bojkotują konkursy neo-KRS na awanse do wyższych instancji. Pierwsza Łódź, teraz OlsztynWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200